Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.04.2012, 23:09:53
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Dincolo de entusiastmul,de inteles dealtfel, al maselor, de a-si face idoli la care sa se inchine,trebuie sa precizam ca monahul Arsenie Boca,devenit fara indoiala unul dintre reperere teologiei romanesti, prin scrierile sale,este totusi un personaj cleric controversat,chiar si de unii colegi ai sai,monahi, ma refer aici la inregistrarea audio,ce-i are ca protagonisti pe colegii dansului de monahism,si chiar contemporani,preacinstitii monahi :Arsenie Papacioc,si Ioanichie Balan !!!
Poate,entusiastii credinciosi,care doresc canonizarea monahului Arsenie Boca, ar trebui sa asculte acea inregistrare ,care nu stiu cat adevar,graieste,si ce valoare de adevar are...asta ramane la interpretarea si apreciarea fiecaruia !
Cu siguranta ca monahul Arsenie Boca, a fost alaturi de colegii sai,Arsenie Papacioc, si Ioanichie Balan,unul dintre personajele proeminente si respectabile ale bisericii Ortodoxe,ale carui marturii de credinta scrise ,ne impresioneaza teologic, in mod neindoielnic profund !!!
Nu a facut nimeni un idol din parintele Arsenie Boca..... Maria egipteanca stim cu totii c era inainte sa treaca la cinstirea lui Dumnezeu si a Mantuitorului, si totusi este atat de cinstita de Biserica si de crestini.... poate ca parintele a mai facut cateva greseli, dar nimeni nu este perfect in lumea asta..... acei monahi, nu trebuiau sa cleveteasca si sa barfeasca un alt monah, si totusi nimeni nu ii critica pentru acest pacat...... de c nimeni in tara asta nu cere canonizarea acestor monahi dar sunt sute de mii de oameni care isi doaresc canonizarea parintelui... lucrul asta nu va pune pe ganduri????? va rog mult daca nu il aveti pe parinte la suflet, nu mai smintiti si pe altii..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.04.2012, 00:52:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DOCUMENTAR “PARINTELE ARSENIE BOCA, OMUL LUI DUMNEZEU” – produs de Fundatia Arsenie Boca. MARTURII DESPRE VIATA SI MINUNILE SALE (video)
- Realizator: Nicolae Margineanu -

http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...le-sale-video/
Reply With Quote
  #93  
Vechi 18.04.2012, 01:03:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Arsenie Boca – BOTEZUL LACRIMILOR si LITURGHIA CEREASCA DE LA SAMBATA (documentare radiofonice)

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...ul-lacrimilor/

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-pedeapsa-lui/


“Dumnezeu trimite pe alesii Sai, mai inainte de a veni pedeapsa Lui, ca sa atraga luarea aminte, sa trezeasca la indreptarea dorita de El, ca sa dea vreme de ragaz pentru indreptarea din pacate, sa ajunga oamenii la constiinta de sine si de Dumnezeu. Ca are fiecare om – si are si poporul – o misiune de indeplinit. Raspunderea noastra este de a chema pe toti la pocainta, la viata curata, ca in orice moment, noi, cei ai lui Dumnezeu, sa fim gata a intra… Si foarte putini sunt cei ce vor intra in Imparatia lui Dumnezeu”.

“Oamenii umbla dupa facatorii de minuni… dar va spun ca minunea cea mai mare este innoirea vietii tale pe temelia ei, Iisus Hristos! E increstinarea vointei tale. Asta e minunea cea mai mare care ne sta cu adevarat la indemana si pentru care ni s-a dat noua porunca: Inviati pe cei morti! Dupa invierea TA tanjeste Iisus!”

Last edited by Adriana Cluj; 18.04.2012 at 01:08:04.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 18.04.2012, 01:45:31
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca – BOTEZUL LACRIMILOR si LITURGHIA CEREASCA DE LA SAMBATA (documentare radiofonice)

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...ul-lacrimilor/

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-pedeapsa-lui/


“Dumnezeu trimite pe alesii Sai, mai inainte de a veni pedeapsa Lui, ca sa atraga luarea aminte, sa trezeasca la indreptarea dorita de El, ca sa dea vreme de ragaz pentru indreptarea din pacate, sa ajunga oamenii la constiinta de sine si de Dumnezeu. Ca are fiecare om – si are si poporul – o misiune de indeplinit. Raspunderea noastra este de a chema pe toti la pocainta, la viata curata, ca in orice moment, noi, cei ai lui Dumnezeu, sa fim gata a intra… Si foarte putini sunt cei ce vor intra in Imparatia lui Dumnezeu”.

“Oamenii umbla dupa facatorii de minuni… dar va spun ca minunea cea mai mare este innoirea vietii tale pe temelia ei, Iisus Hristos! E increstinarea vointei tale. Asta e minunea cea mai mare care ne sta cu adevarat la indemana si pentru care ni s-a dat noua porunca: Inviati pe cei morti! Dupa invierea TA tanjeste Iisus!”
Frumoase cuvinte trebuie sa recunosc ca si inregistrile la care ai facut trimitre; el apartin unor oameni cumsecade din timpurile noastre,care mai traiesc printre noi ... dar nu e o inregistrea cu insusi parintele Arsenie Boca ... ci o emisiune radiofonica frumoasa in care oameni vorbesc cu multa intelepciune despre mantuire ... La fel de frumos vorbeste si parintele Arsenie Papacioc cu parintele Ioanichie Balan ... Pace si Hristos a inviat !
Datii pace parintelui Arsenie Boca, lasatil sa se odihneasca in pace ... nu-l mai sacaiti cu problemele si pacatele voastre ...
Sunt un combatat al inselarii-de-sinede care sufera unii tinerii din vremea noastra, nu al oamenilor ! Dumnzeu sa ierte pe parintele Arsenie Boca !

Last edited by mbarboi; 18.04.2012 at 01:49:31.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 19.04.2012, 00:33:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Bietul pr Arsenie Boca ... acuma a ajuns si Sfant .... saracu de el...
Ei fi tu vreun sfânt vrednic a-l judeca pe părintele?

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Daca pr Arsenie Papaciuc zice despre pr Arsenie Boca ca fara indoiala credea in reincarnare si ca cine-stie-ce "des**au" a facut cu **** Ve***** ....
Din nou ești prost informat crezând cu mare naivitate (să nu spun prostie) într-o înregistrare care nu are nici o autenticitate. Ba mai mult părintele Arsenie Papacioc și părintele Ioanichie nu cred că ar fi în stare de asemea bârfe. Ba mai mult în înregistrarea pe care tu o crezi părintele Arsenie Papacioc nu aduce nici un argument clar referitor la credința în reîncarnare a părintelui Arsenie Boca. Deci din ceea ce susții nimic nu este fondat. Uite părerea părintelui Arsenie Boca despre reîncarnare:
"Reîncarnarea (indiană) se referă la oameni – și deosebirea între om și înger este o deosebire de natură, nu numai de desăvârșire. Deci oamenii, forțați de karma, trebuie să se renască în vieți succesive, să-și ispășească fără să știe vinovățiile din viețile trecute, până când încercând să se dezlipească de dorința vieții nu mai contractează legături care să-i reclame la ispășire. Purificarea aceaste se face automat și necesită perioade de zeci de mii de ani.
Dacă doctrina aceasta ar exprima adevărul, toată iconomia, mântuirii omului descoperită nouă prin Iisus
Hristos, ar fi inutilă. Mântuirea ar fi automată, iar venirea lui Iisus n-ar mai fi avut rost.
Dar fiindcă a venit Iisus și a pus cu adevărat problema măntuirii omului, reîncarnarea, deci mântuirea automată, nu are nici o bază în Revelație. O mai spune și Sfântul Pavel: „Este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecați” (Evrei 9, 27). Deci nu este rânduit să fie vieți și morți succesive.
Ilie este prevăzut ca Ilie Înaintemergător, dar al zilei celei înfricoșate a Domnului, pe la coptul neghinei pământului. „Iată, Eu vă trimit pe Ilie Proorocul, înainte de a veni ziua Domnului, cea mare și nfricoșată” (Maleahi 3, 23-24)".

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
poate ar trebui sa-i dati pace si sa-l lasati pe bietul om sa se odihneasca in pace sau sa va rugati ca Dumnezeu sa-l ierte!
Păi dăi tu pace părintelui și roagă-te lui să te ierte de ceea ce ai afirmat până acum.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 19.04.2012, 00:56:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
La fel de frumos vorbeste si parintele Arsenie Papacioc cu parintele Ioanichie Balan ...

Cine este fără de păcat să arunce primul piatra!


Te întreb de ce această înregistrare nu a apărut în timpul vieții părintelui Arsenie Papacioc pentru a ne confirma și dânsul de autenticitatea acestei înregistrări?

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Pace si Hristos a inviat !
După ce arunci cu piatra vii și spui pace. Frumos exemplu.

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Dumnzeu sa ierte pe parintele Arsenie Boca !
Dumnezeu să te ierte pe tine!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 19.04.2012, 09:13:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Dincolo de entusiastmul,de inteles dealtfel, al maselor, de a-si face idoli la care sa se inchine
Amice a avea evlavie la un om al lui Dumnezeu înseamnă a te închina la idoli? Asta ar însemnă că toți marii duhovnici nu mai trebuie cinstiț? Ce atitudine ar trebui să avem față de părinții demni de cinste dar care nu sunt canonizați?

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
trebuie sa precizam ca monahul Arsenie Boca,devenit fara indoiala unul dintre reperere teologiei romanesti, prin scrierile sale,este totusi un personaj cleric controversat,chiar si de unii colegi ai sai,monahi, ma refer aici la inregistrarea audio,ce-i are ca protagonisti pe colegii dansului de monahism,si chiar contemporani,preacinstitii monahi :Arsenie Papacioc,si Ioanichie Balan !!!
Păi este un personaj controversat pentru că este unic în istoria neamului nostru. A fost un om a lui Dumnezeu care a provăduit cuvântul lui Dumnezeu, el nu făcea decât ceea ce i se spunea de Sus. Lumea în totalitate nu are cum să-l înțeleagă. Ce este mai ușor, să faci păcatul sau să te lași de păcat? Iisus a fost fără de păcat și totuși cât de puțini l-au înțeles.

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Poate,entusiastii credinciosi,care doresc canonizarea monahului Arsenie Boca, ar trebui sa asculte acea inregistrare ,care nu stiu cat adevar,graieste,si ce valoare de adevar are...asta ramane la interpretarea si apreciarea fiecaruia !
Prietene vino cu ceva plauzibil nu cu o înregistrare care nu are nici o autenticitate. Mai schimbă placa.

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cu siguranta ca monahul Arsenie Boca, a fost alaturi de colegii sai,Arsenie Papacioc, si Ioanichie Balan,unul dintre personajele proeminente si respectabile ale bisericii Ortodoxe,ale carui marturii de credinta scrise ,ne impresioneaza teologic, in mod neindoielnic profund !!!
Mărturiile de credință, scrierile și pictura părintelui Arsenie Boca te pun într-o lumină duhovnicească fără precedent. Depinde cu ce ochi le privești.

Și apropo dacă tot crezi în această înregistrare (și ai mare evlavie la părinții din înregistrare) eu unul aș ascunde-o pentru că ea nu face decât să-i umbrească pe protagoniștii ei.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 19.04.2012, 09:34:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De aici reiese foarte clar cât de slabi suntem în credință. Ne schimbăm după cum bate vântul.

Pentru mine părinții Arsenie Papacioc (pe care l-am cunoscut) și părintele Arsenie Boca râman aceeși (mari duhovnici) pe care îi știam înainte de apariția înregistrării. Despre părintele Ioanichie nu mă pronunț pentru că nu știu nimic despre el.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 19.04.2012, 09:35:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crisan Andreea Vezi mesajul
Cum se procedeaza? Noi cu ce am putea ajuta?
Să te rogi! Să te rogi pentru smintelile de pe aci mai ales.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 19.04.2012, 11:12:04
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Cum sa negi autenticitatea unei asemenea convorbirii .... ?
Evident ca crezi in tot felul de "rautati ale cipului biomentric",
"satanizarea prin folosirea cipului" si alte chestii ...

Deci revino cu piciorele pe pamant ... si numai nega de pomana
autenticitatea convorbirii ... ca n-o sa stea nimenea pt tine
sa trimita special pt tine la analiza de autenticitate convorbirea ...

Si pana la urma urmei de ce sa nu-l canonizeze Biserica pe batranul meu
parinte preot care ma botezat Preot Octavain ?! Si el era un om bland,
care se purta frumos cu copii, care fusese batut pt Biserica ... un cu multa evlavie si dragoste de Dumnezeu ?
Sunt mii de parohii in romania si deci mii de preoti au murit ... multi dintre ei foarte evlaviosi ? De ce sa nui canonizeze si pe ei cineva ? Ei ce au sa nu fie canonizati ?
De ce sa nu-l canonize pe Pr. Paise Olaru mai inainte ? Sau pe Pr Dumitru Staniloae ? Sau pe Pr Constantin Galeriu ?
De ce nu pe toti martiri comunismul, dar pe fiecare pe rand ?
Sunt doar 366 zile pe an si vreo 4 sfinti zilnic in calendar [afara de cei care sunt trecuti in sinaxar] ...
Daca iar cananiza pe tot cei de mai sus, toti preoti, toti bunii Preoti n-ar avea loc toate numele in calendar .... iar numele vechilor Sfintii ar fi sterse ...
Deci trebuie sa fi sfant mare ca sa ajungi in calendar, mai omule ....!
Si eu tin la Pr Cleopa, Pr Galeriu, Pr Octavian ... si am incredere in rugacinile lor ... da ... trebuie sa fi fost un sfant mare ca sa fi in calendar ... altminterea pe cine sa uiti si pe cine sa nu bagi in seama ?

--- Apropo ... eu cred ca mai multi oameni au evlavie la Pr Cleopa, la Pr Arsenie Papacio, la Pr Galeriu, cu mult mult mai multi decat au evlavie la Arsenie Boca .... asa ca dece sa ii nedreptatiti ? Nu sunt destule locuri in calendar pt toti ... Sau poate n-ar mai trebui sa-i serbam pe Sf Trei Ierarhi, sau pe Sf Nicolae sau pe Sf Gheorge ca sa serbam ... alti sfinti noi ? Mai ganditiva ... e si chestie de importanta !
Nu poti sa il pui la un loc pe Sf Nicolae cu pr Arsenie Boca si pace buna ... nu-i loc in calendar dar in sufletele celor apropiati si ai lui Dumnezeu este, daca sau invrednicit raposatzi de asemena lucruri !

Sa aveti voi evlavie la pr Arsenie, si la oricare parinte va e drag ... da lasati bietul calendar ca are doar 366 zile .... si alea serbate de uni fie pe nou, fie pe vechi, fie catolic ... fie in cine stie ce alt fel ...


PS: Si eu pot sa neg autenticitatea cuvintelor tale ... [oricum] si asa nu l-ai cunoscut tu personal pe pr Arsenie Boca ... deci mai gandestete ! Cel mai simplu ar fi sa acepti autenticitatea ... si sa iti vezi de treaba ....

Eu unu m-am lamurit de situatie ... si discontinui conversatia [adica polemica] pt ca ... vorba vine .... vorba lunga saracia omului ... [asta nu insemana ca mi-am schimbat radical parerea ... dar nici ca am ramas indiferent ... da pace buna ... si Hristos a inviat]

Last edited by mbarboi; 19.04.2012 at 11:21:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 15:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 13:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 15:35:50