Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.05.2011, 21:47:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Deznădejdea este penultima treaptă a păcatului, a unsprezecea. După care urmează ultima treaptă care este sinuciderea.

Cei care se află în deznădejde să se străduiască să-și revină cît mai repede, ca să nu ajungă după un timp la gesturi disperate, de la care speranță de mîntuire nu mai poate fi. Revenirea, ridicarea se face cu ajutorul Lui Dumnezeu și prin intermediul duhovnicului, al psihologului, al prietenilor sau al oamenilor în general. De unul singur e mult mai greu și diavolul știe asta, încercînd să ne izoleze încă din timpul vieții de ceilalți.

Doamne Iisuse Hristoase, ajută-i pe cei deznădăjduiți - pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu și ale tuturor celor bineplăcuți Ție. Amin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.05.2011, 21:51:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danuta Vezi mesajul
Delia, iti multumesc tare mult, am sa caut cartea recomandata de tine. Multumesc pentru sfaturi si grija.

N-ai pentru ce, Danuta. Sa nu uiti de Paraclisul Maicii Domnului, ca se si zice acolo intr-un stih: "nimeni din cei ce alearga la tine nu iese rusinat, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara..."
Psalmi ce se citesc cand te apuca frica: psalmul 6, 66 si 76
Dumnezeu sfantul sa te ocroteasca!

PSALMUL 76
Al lui Asaf.

1. Cu glasul meu către Domnul am strigat, cu glasul meu către Dumnezeu și a căutat spre mine.
2. în ziua necazului meu pe Dumnezeu am căutat; chiar și noaptea mâinile mele stau întinse înaintea Lui și n-am slăbit; sufletul n-a vrut să se mângâie.
3. Adusu-mi-am aminte de Dumnezeu și m-am cutremurat; gândit-am și a slăbit duhul meu.
4. Ochii mei au luat-o înainte, treji; tulburatu-m-am și n-am grăit.
5. Gândit-am la zilele cele de demult și de anii cei veșnici mi-am adus aminte și cugetam;
6. Noaptea în inima mea gândeam și se frământa duhul meu zicând:
7. Oare, în veci mă va lepăda Domnul și nu va mai binevoi în mine?
8. Oare, până în sfârșit mă va lipsi de mila Lui, din neam în neam?
9. Oare, va uita să Se milostivească Dumnezeu? Sau va închide în mâinile Lui îndurările Sale?
10. Și am zis: Acum am început să înțeleg; aceasta este schimbarea dreptei Celui Preaînalt.
11. Adusu-mi-am aminte de lucrurile Domnului și-mi voi aduce aminte de minunile Tale, dintru început.
12. Și voi cugeta la toate lucrurile Tale și la faptele Tale mă voi gândi.
13. Dumnezeule, în sfințenie este calea Ta. Cine este Dumnezeu mare ca Dumnezeul nostru? Tu ești Dumnezeu, Care faci minuni!
14. Cunoscută ai făcut între popoare puterea Ta. Izbăvit-ai cu brațul Tău poporul Tău, pe fiii lui Iacob și ai lui Iosif.
15. Văzutu-Te-au apele, Dumnezeule, văzutu-Te-au apele și s-au spăimântat și s-au tulburat adâncurile.
16. Glas au dat norii că săgețile Tale trec.
17. Glasul tunetului Tău în vârtej, luminat-au fulgerele Tale lumea, clătinatu-s-a și s-a cutremurat pământul.
18. În mare este calea Ta și cărările Tale în ape multe și urmele Tale nu se vor cunoaște.
19. Povățuit-ai ca pe niște oi pe poporul Tău, cu mâna lui Moise și a lui Aaron.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.05.2011, 22:11:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

@Danuta
un capitol despre tamaduirea fricii in format audio (primele 2 minute o sa auzi un fundal sonor din Prohod)
http://www.crestinortodox.ro/predici...cii-99502.html


si aici despre tamaduirea deznadejdii tot in format audio ( in deschidere e un psalm cantat de monahi de la Athos)
http://www.crestinortodox.ro/predici...tii-99513.html
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.04.2013, 19:23:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Omul trebuie sa se cunoasca pe sine asa cum este, nu asa cum il prezinta vrajmasul diavol, deoarece acesta se intereseaza numai spre raul nostru. Niciodata sa nu deznadajduiasca, ci ii ajunge numai sa se pocaiasca, deoarece si pacatele lui sunt mai putine decat cele ale diavolului, si are si circumstante atenuante, deoarece a fost plasmuit din pamant, si din neatentie a alunecat si s-a murdarit.

Pentru ca nevointa sa fie corecta, trebuie ca noi sa invartim roata invers de cum o invarteste diavolul.Daca ne spune ca suntem ceva, sa cultivam prihanirea de sine. Daca ne spune ca nu suntem nimic, sa spunem: Dumnezeu ma va milui. Daca omul se misca asa, in chip simplu, cu incredere si nadejde in Dumnezeu, intra in viata lui pocainta, smerenia si urca la inaltimi duhovnicesti." (Parintele Paisie Aghioritul)
Reply With Quote
Răspunde