Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2011, 21:13:48
lungu9 lungu9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2011
Mesaje: 4
Question ruprea tainei casatoriei

Buna,
Sunt elev in clasa a 9a si astazi la ora de romana am avut o discutie contradictorie cu profesoara mea de profil despre ruperea tainei casatoriei care consta in faptul ca:
cu ceva timp in urma(daca nu ma insel in Duminica cu Evanghelia despre Nunta din Cana Galeleii) preotul de la mine de la Biserica a zis ca singura "modalitate" de rupere a casatoriei este nefidelitatea. Am citit si pe site si pe alte siteuri si am primit referiri la pasaje din Biblie referitoare la pedepse dar nu e ceea ce cautam. Dupa mintea mea daca se rupe casatoria cred ca asta presupune, pe langa canoanele foarte drastice cum ar fi neimpartasirea timp de 15 ani, refacerea tainei casatoriei sau daca nu in intregime macar o slujba prin care sa se uneasca din nou cele doua persoane intr-un singur trup. Va rog sa ma lamuriti si in cazul in care citati din vreun Sfant Parinte sau Biblie sa imi spuneti de unde, va rog.

Multumesc mult
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2011, 21:18:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lungu9 Vezi mesajul
Buna,
Sunt elev in clasa a 9a si astazi la ora de romana am avut o discutie contradictorie cu profesoara mea de profil despre ruperea tainei casatoriei care consta in faptul ca:
cu ceva timp in urma(daca nu ma insel in Duminica cu Evanghelia despre Nunta din Cana Galeleii) preotul de la mine de la Biserica a zis ca singura "modalitate" de rupere a casatoriei este nefidelitatea. Am citit si pe site si pe alte siteuri si am primit referiri la pasaje din Biblie referitoare la pedepse dar nu e ceea ce cautam. Dupa mintea mea daca se rupe casatoria cred ca asta presupune, pe langa canoanele foarte drastice cum ar fi neimpartasirea timp de 15 ani, refacerea tainei casatoriei sau daca nu in intregime macar o slujba prin care sa se uneasca din nou cele doua persoane intr-un singur trup. Va rog sa ma lamuriti si in cazul in care citati din vreun Sfant Parinte sau Biblie sa imi spuneti de unde, va rog.

Multumesc mult
Bine ai venit pe forum.
Scripturistic singurul motiv pentru divort este adulterul, acest lucru este amintit chiar de catre Mantuitorul Iisus Hristos in predica de pe munte-Ev. Matei cap. 5. Biserica Orotdoxa Rusa din ratiuni practice recunoaste mai multe motive care sunt acceptate si de catre celelalte Biserici ortodoxe surori.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2011, 21:20:35
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lungu9 Vezi mesajul
Buna,
Sunt elev in clasa a 9a si astazi la ora de romana am avut o discutie contradictorie cu profesoara mea de profil despre ruperea tainei casatoriei care consta in faptul ca:
cu ceva timp in urma(daca nu ma insel in Duminica cu Evanghelia despre Nunta din Cana Galeleii) preotul de la mine de la Biserica a zis ca singura "modalitate" de rupere a casatoriei este nefidelitatea. Am citit si pe site si pe alte siteuri si am primit referiri la pasaje din Biblie referitoare la pedepse dar nu e ceea ce cautam. Dupa mintea mea daca se rupe casatoria cred ca asta presupune, pe langa canoanele foarte drastice cum ar fi neimpartasirea timp de 15 ani, refacerea tainei casatoriei sau daca nu in intregime macar o slujba prin care sa se uneasca din nou cele doua persoane intr-un singur trup. Va rog sa ma lamuriti si in cazul in care citati din vreun Sfant Parinte sau Biblie sa imi spuneti de unde, va rog.

Multumesc mult
Dragă Lungu, partea cu refacerea tainei căsătoriei prin slujbă cade, sufletele soților s-au unit deja prin slujbă, crezi că unirea făcută de Hristos se degradează? Eventual asta în situația că te căsătorești cu unul, apoi cu altul și apoi revii la primul, atunci s-ar putea să fie nevoie de o slujbă (totuși așa ceva nu fac oamenii normali).

Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2011, 21:33:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si totusi daca aceasta "rupere" a casatoriei nu ar avea loc, ar fi foarte bine. Iertarea sotului infidel si asumarea crucii, nu Il va lasa indifirent pe Dumnezeu care va veni grabnic in sprijinul familiei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2011, 23:51:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lungu9 Vezi mesajul
Buna,
Sunt elev in clasa a 9a si astazi la ora de romana am avut o discutie contradictorie cu profesoara mea de profil despre ruperea tainei casatoriei care consta in faptul ca:
cu ceva timp in urma(daca nu ma insel in Duminica cu Evanghelia despre Nunta din Cana Galeleii) preotul de la mine de la Biserica a zis ca singura "modalitate" de rupere a casatoriei este nefidelitatea. Am citit si pe site si pe alte siteuri si am primit referiri la pasaje din Biblie referitoare la pedepse dar nu e ceea ce cautam. Dupa mintea mea daca se rupe casatoria cred ca asta presupune, pe langa canoanele foarte drastice cum ar fi neimpartasirea timp de 15 ani, refacerea tainei casatoriei sau daca nu in intregime macar o slujba prin care sa se uneasca din nou cele doua persoane intr-un singur trup. Va rog sa ma lamuriti si in cazul in care citati din vreun Sfant Parinte sau Biblie sa imi spuneti de unde, va rog.

Multumesc mult
Multă atenție la aceste discuții contradictorii cu profesorii. Mulți oameni sunt pătimași în idei, iar profesorii sunt oameni. În mod deosebit este indicată prudența în astfel de discuții contradictorii, atunci când nu e vorba de o discuție între patru ochi, ci sunt prezenți și alți elevi, iar profesorul ar putea simți că i se subminează autoritatea.

Înțelegerea catolică asupra a ceea ce spune Domnul nostru referitor la cazul de desfrâu e următoarea: căsătoria este indisolubilă. Ceea ce este, uneori, legitim să se facă în caz de desfrâu este separarea, adică refuzul coabitării, ceea ce e altceva decât ruperea căsătoriei. Așadar, nu divorțul în sine este interzis, dacă e înțeles ca ruperea coabitării și nu ca ruperea căsătoriei, ci "recăsătoria" este interzisă și, dacă ar fi făcută, e invalidă (adică nu are loc înaintea lui Dumnezeu) în caz că celălalt soț trăiește.
Spuneam că desfrâul (preacurvia) poate reprezenta un motiv valabil de separare a celor doi soți uniți prin căsătorie din motive psihologice. Mai exact, soțul înșelat poate dezvolta o reacție de respingere independentă de voința lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2011, 02:33:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si totusi cum interpretati pasajele din NT in care se spune ca desfranarea este motiv valid de despartire?

Interpretati "despartirea" doar ca distanta fizica cand totusi e vorba in contextul respectiv de despartire ca si rupere a uniunii?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.05.2011, 02:38:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lungu9 Vezi mesajul
Buna,
Sunt elev in clasa a 9a si astazi la ora de romana am avut o discutie contradictorie cu profesoara mea de profil despre ruperea tainei casatoriei care consta in faptul ca:
cu ceva timp in urma(daca nu ma insel in Duminica cu Evanghelia despre Nunta din Cana Galeleii) preotul de la mine de la Biserica a zis ca singura "modalitate" de rupere a casatoriei este nefidelitatea. Am citit si pe site si pe alte siteuri si am primit referiri la pasaje din Biblie referitoare la pedepse dar nu e ceea ce cautam. Dupa mintea mea daca se rupe casatoria cred ca asta presupune, pe langa canoanele foarte drastice cum ar fi neimpartasirea timp de 15 ani, refacerea tainei casatoriei sau daca nu in intregime macar o slujba prin care sa se uneasca din nou cele doua persoane intr-un singur trup. Va rog sa ma lamuriti si in cazul in care citati din vreun Sfant Parinte sau Biblie sa imi spuneti de unde, va rog.

Multumesc mult
1. Nu e modalitate ci doar motiv valid. Singurul, conform NT.

2. Conform NT, cel/cea care se casatoreste cu o persoana care este parasita din acest motiv (a fost infidela), pacatuieste.
Teoretic acea persoana nu se poate recasatori cu binecuvantarea Bisericii.
Cel care n-a gresit dintre cei doi, se poate recasatori dar nu cu slujba cununiei ci doar un fel de binecuvantare.

3. Pasajele o sa le gasiti daca cititi din NT macar cele 4 Evanghelii si nu numai.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.05.2011, 02:57:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si totusi cum interpretati pasajele din NT in care se spune ca desfranarea este motiv valid de despartire?

Interpretati "despartirea" doar ca distanta fizica cand totusi e vorba in contextul respectiv de despartire ca si rupere a uniunii?
Uniunea nu poate fi ruptă, fiindcă ceea ce Dumnezeu a unit, omul nu poate desface. Deci, nu există o "dizolvare a căsătoriei" din același motiv pentru care nu există un "dezbotez" ori o "dezcuminecare" sau o "deshirotonire". Așa cum preotul redus la starea laicală continuă să fie "preot în veac", fiind privat, însă, spre binele sufletului lui, de exercițiul obișnuit al preoției sale, tot așa despărțirea pe motivul întemeiat al necurăției nu înseamnă ștergerea căsătoriei, ci abținerea legitimă de la exercițiul ei.

O clarificare asupra acestei chestiuni aici: http://www.profamilia.ro/apologetica.asp?biblia=22
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.05.2011, 03:14:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este prea tarziu pentru o aprofundare si un reply detaliat dar stiam link -ul de pe site -ul respectiv, sunt putin dezamagit deoarece ma asteptam la o argumentatie ceva mai de calitate decat o interpretare zic eu, evident deformata a acelor pasaje din Scriptura.

Si inca o intrebare, daca Biserica i-a interzis, prin cateristire, sa mai slujeasca, si el ignora aceasta interdictie slujind in continuare, Tainele savarsite dupa caterisire sunt valide dpdv haric sau nu?

Daca nu, sub ce forma ar mai fi preotia sa inca valida?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2011, 03:27:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Tainele săvârșite de un preot caterisit sunt valide. Așa cum și Tainele săvârșite de un preot ortodox sunt valide.
Dar validitatea nu trebuie confundată cu legitimitatea. Ceea ce un preot caterisit are pe Sf Disc și în Sf Potir este Trupul și Sângele lui Isus. Dar cel care se împărtășește cu ele, bineștiind acest lucru și nefiind in articulo mortis nu se împărtășește spre mântuire, ci spre osândă. Valabil, cu atât mai mult, petru preotul respectiv, care nu a înțeles valoarea de ultim medicament a sancțiunii ecleziale care i-a cerut să nu mai slujească.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, casatoriei, rupere, taina

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta ( petrecerea dupa oficierea Tainei Cununiei ) cristiboss56 Nunta 26 06.11.2015 12:12:58
Sfanta taina a casatoriei DAMIAN Nunta 6 20.10.2010 20:21:19
Taina Casatoriei si semnificatia ei Diana Carp Intrebari utilizatori 4 25.04.2010 20:27:26
binecuvintarea casatoriei aborg_2006 Nunta 5 24.05.2008 13:10:41