Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.02.2012, 00:39:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ai tu senzatia ca te-au dezamagit,pentru ca dupa cum spuneam,nu stii multe lucruri. De aceea am spus sa nu judeci si sa nu-ti mai asumi aiurea anumite vorbe care te-ar putea "costa" din punct de vedere duhovnicesc... As fi putut sa te contrazic cu multe contraargumente insa nu are rost sa intru in astfel de "dispute". Stii cum e frate,"i-ajunge zilei rautatea ei".

Cat despre Visina,am fost,si chiar iti recomand sa te duci. Acum iarasi depinde de tine ce o sa simti.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.02.2012, 01:08:11
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ai tu senzatia ca te-au dezamagit,pentru ca dupa cum spuneam,nu stii multe lucruri. De aceea am spus sa nu judeci si sa nu-ti mai asumi aiurea anumite vorbe care te-ar putea "costa" din punct de vedere duhovnicesc... As fi putut sa te contrazic cu multe contraargumente insa nu are rost sa intru in astfel de "dispute". Stii cum e frate,"i-ajunge zilei rautatea ei".

Cat despre Visina,am fost,si chiar iti recomand sa te duci. Acum iarasi depinde de tine ce o sa simti.

Doamne-ajuta!
draga Raul, asa pot sa zic si eu, ca ai vaga senzatie ca te-au dezamagit manastirea Prislop si ai mai zis ca te-a dezamagit manastirea Voronet... reciteste postarile si o sa vezi..... am spus toate astea ca sa vezi cat e de usor sa spui ceva rau..... atunci cand ai credinta nu conteaza manastirea sau biserica unde mergi.... sfintii se rugau pe camp, unii in munti, unii in desert... parintele Cleopa a stat mare parte din viata in munte.... parintele Adrian si parintele Arsenie au stat in inchisoare atatia ani si tot se rugau.... Parintele Arsenie a trait un an de zile in muntele Athos, cea mai mare parte in pustie....... Doamne ajuta!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.02.2012, 01:30:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Prislopul cum sa ma dezamageasca cand nici nu am fost? La Voronet am motive intemeiate... Dar ce ai spus tu in posturile anterioare nu are absolut nicio baza solida,vorbeai numai "minunatii",fara suparare. Dar nu te acuz pentru ca nu cunosti,esti destul de "pasiv" ca sa zic asa.
Intr-adevar,nu conteaza locul unde ne rugam atata timp cat o facem cu credinta.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.02.2012, 10:11:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raoul...acum trag concluzia ca tu esti suparat pe niste aspecte pe care nici macar nu le-ai vazut. Cel putin asa reiese din postarile tale. Tu nu ai fost la manastire, insa organizarea de pe acolo in ceea ce priveste vanzarea obiectelor bisericsti te-a dezamagit. Eu iti propun sa le lasi pe cele auzite, chiar si daca ar veni din gura celui care a fost alungat de acolo. El nu poate fi decat subiectiv si nicidecum obiectiv. Nu poti stii cu adevarat de ce a fost alungat, in ce imprejurari si care au fost motivele. Poate nu i-a fost dat sa fie acolo, poate a fost o incercare pentru el, cine stie. Insa de obiectivitatea acestui lucru te vei putea convinge mergand tu acolo. Nu cred ca merita sa te impiedici de asemenea aspecte.

Acum legat de vanzatorul de care ne-ai povestit este atat de simplu sa intelegi ca el era intr-un loc unde deja exista un punct de vanzare si care apartine manastirii. Nu mi se pare corect sa apara pe la poarta manastirii unul care sa vanda. Lasandu-l pe el atumomat se creeaza un precedent. Apoi vine altul si spune: pai daca lui îi este permis atunci eu de ce nu as putea vinde? Si uite asa s-ar trasforma manastirea in balci. Intelegi?
Tin sa iti marturisesc ca ori de cate ori am fost pe la manastire nu am observat vanzatori pe la poarta manastirii - ori nu am bagat de seama, ori nu m-a interesat. Dar motivele tale sa stii ca nu sunt tocmai intemeiate. Ti-o spun ca unui frate tare simpatic. Iarta-ma daca ti-am gresit.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.02.2012, 09:36:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Eu merg adesea la prislop si mi s epare un loc extraordinar, incarcat de sfintenie.Am cautat sa nu ma poticnesc niciodata de slabiciunile oamenilor. Chiar aveam prejudecata ca maicile de la Prsilop sunt rele, pana cand intr-o zi biruiti de foame am cerut de mancare. Imediat ne-au dus la caldura, in trapeza si ne-au pus o masa intinsa. Multa dragoste...
Am fost si la Lainici. Aici am avut parte de o surpriza de proportii. Am fost intampinati de un calugar minunat, care ne-a daruit o multime de iconite, metanii, cruci...i-a lasat pe copii sa isi aleaga fiecare ce iconita dorea. Apoi ne-a pus la o masa, ne inconjurat cu o dragoste ca ne-am simtiti coplesiti. Abia mai tarziu am realizat ca era insusi staretul, parintele Ioachim.

Am avut parte si de dusuri reci la manstirile din tara, de fapt la una singura, dar in rest am intalnit oameni minunati.
Nu e cazul sa etichetam duhovnicul manastirii dupa impresia pe care ne-a lasat-o noua unele maici/calugari
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.02.2012, 10:59:30
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Mulțumesc, frate! Foarte mult m-am folosit! Părintele Arsenie Boca să te ocrotească cu duhul său cel sfânt! Să-ți ajute Dumnezeu!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.02.2012, 11:16:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Eu merg adesea la prislop si mi s epare un loc extraordinar, incarcat de sfintenie.Am cautat sa nu ma poticnesc niciodata de slabiciunile oamenilor. Chiar aveam prejudecata ca maicile de la Prsilop sunt rele, pana cand intr-o zi biruiti de foame am cerut de mancare. Imediat ne-au dus la caldura, in trapeza si ne-au pus o masa intinsa. Multa dragoste...
Asa este...la manastire cand merg parca am intrat in cer, incerc sa uit de tot, de problemele de zi cu zi si altele, incerc sa-mi concentrez gandul la cele de sus, la rugaciune. Observ ca foarte multe persoane se trantesc de formalitatile din manastire sau biserica, de oamenii de aici...de organizare sau altele...insa astea sunt lucruri care tin de noi, de cum le vedem noi si cu ce ochi le vedem. Daca intri intr-o manastire cu un gand curat, cu dragoste si cu bucurie ca Dumnezeu ti-a dat acest dar, slavindu-L si multumindu-I...orice ispita sau orice alt lucru neplacut l-ai transforma intr-o binefacere - rugandu-te pentru cel care poate ti-a gresit si iertandu-l. Se intampla de multe ori sa sa fii smintit sau sa observi lucruri neplacute chiar la mireni, la pelerini - dar aici trebuie sa intelegem neputinta fiecaruia, iar daca ai ocazia sa îi atragi atentia, o poti face, insa cu smerenie, respectuos si mai ales cu dragoste - atunci cel in cauza te va intelege si nu se va supara pe tine. De aici reiese inca o data neputinta noastra si faptul ca fara de Dumenzeu si Maica Domnului si Sfintii nostri dragi suntem nimic.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am avut parte si de dusuri reci la manstirile din tara, de fapt la una singura, dar in rest am intalnit oameni minunati.
Nu e cazul sa etichetam duhovnicul manastirii dupa impresia pe care ne-a lasat-o noua unele maici/calugari
Asa este nu trebuie etichetata o manastire dupa oamenii de acolo. Iar dusurile reci eu cred ca avut un rost pe care de cele mai multe ori noi nu le vedem sau nu le intelegem...incercand ca noi sa ne indreptatim. Prin dsusurile acestea reci noi ne platim greselile, insa de cele mai multe ori noi nu ne mai amintim. Iar daca nu este plata vreunui pacat, atunci sa fim si mai bucurosi, pentru daca trecem cu bine peste aceasta situatie, vom castigat o cununa in cer si o vom primi la timpul potrivit. Nu degeaba ni s-a spus sa nu adunam comori pe pamant, ci in ceruri.

"De ți se întâmplă a fi insultat pe neșteptate, când te ocărește cineva, te lovește, ori, în fine, îți face altă necinste, oprește-te o clipă, adună-ți toate gândurile în inimă, dă toată atenția și vigilența minții tale de a se feri de tulburare. Inima să nu ți se tulbure nicidecum de patima mândriei. Dar dacă n-ai putut-o opri la vreme și s-a tulburat, oricum nu lasă patima să iasă afară și să te facă a răspunde cu ocări și insulte. Apoi sârguiește a-ți înălța minte la Dumnezeu, gândindu-te la nemărginita lui dragoste ce are pentru tine, fiindcă ți-a trimis această ispită neașteptată, nu să te piardă, ci să te curețe mai bine și să te unească cu El mai repede." - "Războiul Nevăzut" - Sf Nicodim Aghioritul
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.02.2012, 11:26:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Mulțumesc, frate! Foarte mult m-am folosit! Părintele Arsenie Boca să te ocrotească cu duhul său cel sfânt! Să-ți ajute Dumnezeu!
Slavă Domnului pentru toate! Dumnezeu și Maica Domnului să ne miluiască și să ne ocrotească pentru rugăciunile sfinților noștri părinți!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.02.2012, 19:38:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am fost intampinati de un calugar minunat, care ne-a daruit o multime de iconite, metanii, cruci...i-a lasat pe copii sa isi aleaga fiecare ce iconita dorea. Apoi ne-a pus la o masa, ne inconjurat cu o dragoste ca ne-am simtiti coplesiti. Abia mai tarziu am realizat ca era insusi staretul, parintele Ioachim.
Intr-adevar,parintele staret e foarte,foarte smerit...

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
dusurile reci eu cred ca avut un rost pe care de cele mai multe ori noi nu le vedem sau nu le intelegem...incercand ca noi sa ne indreptatim. Prin dsusurile acestea reci noi ne platim greselile, insa de cele mai multe ori noi nu ne mai amintim. Iar daca nu este plata vreunui pacat, atunci sa fim si mai bucurosi, pentru daca trecem cu bine peste aceasta situatie, vom castigat o cununa in cer si o vom primi la timpul potrivit. Nu degeaba ni s-a spus sa nu adunam comori pe pamant, ci in ceruri.
Da,desigur,pentru pacatele mele trebuie sa platesc intrare la biserica? Iar daca nu o fac sa nu am acces in casa Domnului? Hmm... nu prea cred sa practice Dumnezeu astfel de "pedepse" si nu vad ce bucurie as putea gasi in asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 14:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 12:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 14:35:50