Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.04.2012, 15:00:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu am luat pietricele de la mormantul parintelui Arsenie, cand am fost prima data la manastire. Nu m-a certat nimeni, desi era o maicuta acolo langa mormant, doar ca privirea nu era foarte aprobatoare, dar de certat nu m-a certat.
Dandu-mi seama ca nu se cuvenesa sa fac acest gest si pricepand, in sfarsit, ca ajutorul nu consta in detinerea sau atingerea acelor pietricele, dupa o vreme, cand a plecat o colega la Prislop i le-am dat si am rugat-o sa le puna inapoi pe mormant.


Nu mai stiu daca tot atunci sau ulterior, cand am fost la manastire, la bucatarie se gatea.
Eu care sunt foarte pofticioasa si-mi place mancarea de la manastire (desi era de post), imi ploua in gura de pofta, nu am rezistat si m-am dus la maicutele de la bucatarie si le-am rugat sa-mi dea si mie mancare, ca nu plec pana nu imi dau si mie atat de bine miroase, intreband unde si cat trebuie sa platesc (ca la restaurant gandeam eu ). Binenteles ca au zis ca nu trebuie sa platim, daca chiar vrem, sa punem bani in cutie la biserica. Asa am facut dupa ce am mancat...
Au fost foarte binevoitoare, m-au poftit zambind in trapeza, au venit si prietenele mele (ele nu au indraznit sa spuna...) ne-au asezat la masa si ne-au adus mancare. A fost atat de buna !!!!!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 17.04.2012, 15:41:47
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit Minunea din viata mea

Buna ziua.
Ma numesc Nedelcu Cristina si vreau sa va spun ce mare minune a facut Domnul in viata mea datorita rugaciunilor parintelui Arsenie Boca.
Eu nu puteam avea copii. Doctorii nu gaseau un motiv anume, insa stiam ca se datoreaza pacatelor mele si a departarii de Dumnezeu. Cand eram mica, mergeam la bierica, apoi nu ma duceam decat la ocazii speciale sau deloc...
Printr-o boala care a venit asupra mea ca o mustrate din parte Bunului Dumnezeu, m-am indreptat iar catre El asemenea fiului cel ratacit...Am gresit Tata, la Cer si inaintea Ta.
Insa trebuia sa imi spal greselile cu lacrimi de pocainta. M-am rugat din tot sufletul alaturi de sotul meu catre Domnul meu Iisus Hristos, Maica Domnului, Sfantul Nicolae, Sfintii Parinti Ioachim si Ana dar si parintelui Arsenie Boca.
Intamplator aveam niste carti cu minunile parintelui pe care nu le citisem nicidata, desi le aveam in casa. Cand am inceput sa citesc, simteam cum parintele ma cearta si mi se adeseaza direct mie. Nu l-am cunoscut personal desi locuiesc aproape de Draganescu.
Am ajuns la Prislop de doua ori si mereu simteam o bucurie imensa cand vedeam atatea flori si zeci de oameni care veneau sa ceara ceva sau sa multumeasca parintelui.
Eu imi doream extrem de mult un copilas. Si in rugaciuni ceream sa am un baiat de a carui copilarie sa ma bucur si apoi sa il aduc catre Domnul.
L-am rugat si pe parintele Arsenie sa se roage pentru mine, pacatoasa.
Intr-un final, s-a intamlat minunea.
Acum am un baietel de un an si o luna care la 6 luni stia foarte clar unde este Doamne Doamne. Pe noi ne-a recunoscut pe la 7 luni si jumatate.
Acum la un an si o luna, m-a uimit iar. Fara sa il invete sau sa ii arate cineva (doar din ce a vazut la biserica). face metanii mici, incearca sa se inchine si saruta iconitele din propria initiativa. De cate ori vede chipul unui Sfant dar mai ales Chipul Domnului, fata i se lumineaza si zambeste larg.
Dumnezeu mi-a ascultat rugamintea si prin rugaciunile parintelui, minunea s-a produs.
Va rog din suflet sa facem tot posibilul sa ajutam la canonizarea parintelui pentru ca mari minuni face Domnul prin Sfintii Lui.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne primeasca acum si noua rugaciunile pentru parintele Arsenie Boca. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 17.04.2012, 16:23:49
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Dincolo de entusiastmul,de inteles dealtfel, al maselor, de a-si face idoli la care sa se inchine,trebuie sa precizam ca monahul Arsenie Boca,devenit fara indoiala unul dintre reperere teologiei romanesti, prin scrierile sale,este totusi un personaj cleric controversat,chiar si de unii colegi ai sai,monahi, ma refer aici la inregistrarea audio,ce-i are ca protagonisti pe colegii dansului de monahism,si chiar contemporani,preacinstitii monahi :Arsenie Papacioc,si Ioanichie Balan !!!
Poate,entusiastii credinciosi,care doresc canonizarea monahului Arsenie Boca, ar trebui sa asculte acea inregistrare ,care nu stiu cat adevar,graieste,si ce valoare de adevar are...asta ramane la interpretarea si apreciarea fiecaruia !
Cu siguranta ca monahul Arsenie Boca, a fost alaturi de colegii sai,Arsenie Papacioc, si Ioanichie Balan,unul dintre personajele proeminente si respectabile ale bisericii Ortodoxe,ale carui marturii de credinta scrise ,ne impresioneaza teologic, in mod neindoielnic profund !!!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 17.04.2012, 16:34:21
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit ?? ?

Si dumneata cine esti ca sa il judeci pe parintele? cred ca ai gresit site-ul. Se numeste crestin ortodox, nu altfel. Poti sa demonstrezi tu ca sunt 100% autentice inregistrarile? Si chiar de ar fi, suntem oameni supusi greselii. Nu ai nici un drept sa aduci sminteala aici. Si de ce esti asa inversunat in a demonstra ca noi suntem nebuni si tu un mare credincios?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.04.2012, 17:06:19
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Si dumneata cine esti ca sa il judeci pe parintele? cred ca ai gresit site-ul. Se numeste crestin ortodox, nu altfel. Poti sa demonstrezi tu ca sunt 100% autentice inregistrarile? Si chiar de ar fi, suntem oameni supusi greselii. Nu ai nici un drept sa aduci sminteala aici. Si de ce esti asa inversunat in a demonstra ca noi suntem nebuni si tu un mare credincios?
Mai degraba ,prin retorica dvs. extremista,si acuzatoare,va asemanati unor sectanti,incapabili sa cultive,in mod copilaresc, valorile ratiunii si dialogului asupra unor probleme care au nascut controverse,la nivelul egalilor in straduinta monahica, si nu a noastra,umililor mireni !!!

Vehemenata limbajului dvs, se aseamna mai degraba unor sectari care refuza un dialog rational si logic-uman !!!
Nu cred ca monahul, Arsenie Boca, ar fi generat vreo secta,sau ar fi dorit asa ceva !!!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 17.04.2012, 17:14:07
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Mai degraba ,prin retorica dvs. extremista,si acuzatoare,va asemanati unor sectanti,incapabili sa cultive,in mod copilaresc, valorile ratiunii si dialogului asupra unor probleme care au nascut controverse,la nivelul egalilor in straduinta monahica, si nu a noastra,umililor mireni !!!

Vehemenata limbajului dvs, se aseamna mai degraba unor sectari care refuza un dialog rational si logic-uman !!!
Nu cred ca monahul, Arsenie Boca, ar fi generat vreo secta,sau ar fi dorit asa ceva !!!
Nu stii ce spui... Faci acuze aiurea la adresa parintelui si nu puteam sa nu il apar pentru ca stiu cat bine a facut multora. Pun punct aici discutiei pentru ca te incapatanezi sa iti dai cu parerea in necunostinta de cauza. Nu este datoria ta sa deschizi macar acest dialog. Daca te autointitulezi "guardian knight" iti inteleg entuziasmul.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 17.04.2012, 17:24:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Si dumneata cine esti ca sa il judeci pe parintele? cred ca ai gresit site-ul. Se numeste crestin ortodox, nu altfel. Poti sa demonstrezi tu ca sunt 100% autentice inregistrarile? Si chiar de ar fi, suntem oameni supusi greselii. Nu ai nici un drept sa aduci sminteala aici. Si de ce esti asa inversunat in a demonstra ca noi suntem nebuni si tu un mare credincios?
sa pui la indoiala o inregistrare, in care toata lumea ii recunoaste dupa voce pe vorbitori, este cel putin amuzant, daca nu absurd.
despre ce judecata vorbesti?
daca unii din cei mai sfintiti membri ai ortodoxiei romanesti vorbesc asa, este judecata daca sunt de acord cu ei?!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 17.04.2012, 22:05:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Buna ziua.
Ma numesc Nedelcu Cristina si vreau sa va spun ce mare minune a facut Domnul in viata mea datorita rugaciunilor parintelui Arsenie Boca.
Eu nu puteam avea copii. Doctorii nu gaseau un motiv anume, insa stiam ca se datoreaza pacatelor mele si a departarii de Dumnezeu. Cand eram mica, mergeam la bierica, apoi nu ma duceam decat la ocazii speciale sau deloc...
Printr-o boala care a venit asupra mea ca o mustrate din parte Bunului Dumnezeu, m-am indreptat iar catre El asemenea fiului cel ratacit...Am gresit Tata, la Cer si inaintea Ta.
Insa trebuia sa imi spal greselile cu lacrimi de pocainta. M-am rugat din tot sufletul alaturi de sotul meu catre Domnul meu Iisus Hristos, Maica Domnului, Sfantul Nicolae, Sfintii Parinti Ioachim si Ana dar si parintelui Arsenie Boca.
Intamplator aveam niste carti cu minunile parintelui pe care nu le citisem nicidata, desi le aveam in casa. Cand am inceput sa citesc, simteam cum parintele ma cearta si mi se adeseaza direct mie. Nu l-am cunoscut personal desi locuiesc aproape de Draganescu.
Am ajuns la Prislop de doua ori si mereu simteam o bucurie imensa cand vedeam atatea flori si zeci de oameni care veneau sa ceara ceva sau sa multumeasca parintelui.
Eu imi doream extrem de mult un copilas. Si in rugaciuni ceream sa am un baiat de a carui copilarie sa ma bucur si apoi sa il aduc catre Domnul.
L-am rugat si pe parintele Arsenie sa se roage pentru mine, pacatoasa.
Intr-un final, s-a intamlat minunea.
Acum am un baietel de un an si o luna care la 6 luni stia foarte clar unde este Doamne Doamne. Pe noi ne-a recunoscut pe la 7 luni si jumatate.
Acum la un an si o luna, m-a uimit iar. Fara sa il invete sau sa ii arate cineva (doar din ce a vazut la biserica). face metanii mici, incearca sa se inchine si saruta iconitele din propria initiativa. De cate ori vede chipul unui Sfant dar mai ales Chipul Domnului, fata i se lumineaza si zambeste larg.
Dumnezeu mi-a ascultat rugamintea si prin rugaciunile parintelui, minunea s-a produs.
Va rog din suflet sa facem tot posibilul sa ajutam la canonizarea parintelui pentru ca mari minuni face Domnul prin Sfintii Lui.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne primeasca acum si noua rugaciunile pentru parintele Arsenie Boca. Doamne ajuta!
Mare bucurie! Dumnezeu sa va ajute mereu. Eu va cred.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...4&postcount=11
Reply With Quote
  #89  
Vechi 17.04.2012, 22:11:06
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...pe/#more-37787
un articol-interviu interesant, iata finalul:

""- Începe Săptămâna Mare. Vă amintiți o Noapte de Înviere altfel decât celelalte?

- „Noaptea de Înviere” pe care am filmat-o la „Binecuvântată fii, închisoare!”. Era minunat când se aprindeau firele alea de paie și cântam și noi, echipa, cu ei odată, „Hristos a înviat!”. Altfel, Învierea rămâne lucrul cel mai actual și mai extraordinar care s-a întâmplat pe lumea asta de 2000 de ani… Nu e întrecut de absolut nimic.

- „Trăim acum cele mai potrivite vremuri pentru mântuire”, așa spune părintele Arsenie Boca în spectacolul dumneavoastră. Mai sunt valabile acum cuvintele lui?

- Da, sunt convins că da. Doar că atunci dușmanul era mai vizibil. Acum răul este mai perfid și mai periculos. Sunt și șanse extraordinare pentru tineri, dar sunt și pericole foarte mari. Și foarte ascunse.

- Care e cel mai mare?

- Pierderea credinței. Apoi, pierderea propriei identități. Dar ne rămâne întotdeauna speranța!”""
Reply With Quote
  #90  
Vechi 17.04.2012, 22:16:13
Crisan Andreea Crisan Andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Crisan Andreea
Question

Eu stiam ca trebuie ca sa se stranga multe semnaturi pentru canonizarea unui Sfant? Sau oare nu e asa..(poate gresesc eu..)..Cum se procedeaza? Noi cu ce am putea ajuta?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 15:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 13:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 15:35:50