Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.11.2007, 20:15:26
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Am si eu o intrebare! uleiul de la sf.Maslu se poate folosi si la candela? multumesc
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.11.2007, 22:50:05
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Miruna, rolul uleiului de la Sfantul Maslu nu este sa arda in candela. In nici o rugaciune de la acesta taina nu se face pomenire de acest lucru. Ca sa intelegi care este destiatia acestui ulei sfintit, am sa-ti redau dintr-o cantare, mai inainte de sfintirea uleiului: "Cauta din cer, Cela ce esti neajuns, ca un milostiv, cu mana Ta cea nevazuta insemnand, Iubitorule de oamnei, prin untul de lemn al Tau cel dumnezeiesc, simturile acestuia ce alearga la Tine cu credinta si-si cere iertarea greselilor, daruindu-i tamaduire sufletului si trupului, ca sa Te preamareasca pe Tine cu dragoste."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2008, 22:03:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

1. Am observat diferite feluri de a incepe slujba de Maslu. Citeodata preotii incep rugaci8unile din Sf Altar dupa care coboara si stau cu totii 3, 5 sau 7 in fata mesei cu ulei si faina. Oare este ne-canonic sa inceapa direct din fata mesei?...am observat acest lucru la o slujba unde a participat si un episcop.

2. Este oare necesar ca TOTI cei care participa sa fie unsi de 7 ori ori se pot unge doar de 3 sau 5 ori in functie de citi preoti sunt prezenti?

3. Se poate face ungerea credinciosilor in timp ce se citesc rugaciunile sau din Apostolul? adica este oare permis ca un preot(sau doi) care nu citeste sa unga umblind printre rinduri in timpul rugaciunilor?

astept raspuns, multumesc anticipat
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2008, 23:06:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
1. Am observat diferite feluri de a incepe slujba de Maslu. Citeodata preotii incep rugaci8unile din Sf Altar dupa care coboara si stau cu totii 3, 5 sau 7 in fata mesei cu ulei si faina. Oare este ne-canonic sa inceapa direct din fata mesei?...am observat acest lucru la o slujba unde a participat si un episcop.

2. Este oare necesar ca TOTI cei care participa sa fie unsi de 7 ori ori se pot unge doar de 3 sau 5 ori in functie de citi preoti sunt prezenti?

3. Se poate face ungerea credinciosilor in timp ce se citesc rugaciunile sau din Apostolul? adica este oare permis ca un preot(sau doi) care nu citeste sa unga umblind printre rinduri in timpul rugaciunilor?

astept raspuns, multumesc anticipat
1.Nu este necanonic sa se inceapa in fata mesei din naosul Bisericii,
2.ungerea se poate face si la sfarsit, de 7 ori sau chiar o data, totul depinde si de tim. Ideal este ca ungerea sa se faca in timpul celor sapte rugaciuni, sau in timpul Apostolului.
3. Da
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2008, 05:36:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

exista vreo regula, cat de des ar trebui sa mearga un crestin la Maslu?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2008, 06:18:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

cred Mirela ca de cite ori te trage inima/sanatatea si-ti permite programul, mai ales cind lucrezi in schimburi

Cred de asemenea ca cu cit frecventezi Maslul mai des pentru vindecare duhovniceasca cu atit Tainele lucreaza mai bine in tine mai ales IMPARTASANIA si TAINA CUNUNIEI Mirela!, daca exista ceva probleme cred ca sunt sanse mai mari de trezire si imbunatatire a relatiilor conjugale
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2008, 06:58:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am intrebat ptr ca eu nu-mi aduc aminte sa fi mers de prea multe ori la Maslu... poate ptr ca il asociez cu o slujba care se face celor bolnavi, trupeste, iar eu n-am prea fost.

ps: sincer, nu cred ca ajuta la imbunatatirea relatiilor conjugale, aici e cam alta mancare de peste.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2008, 08:57:39
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
am intrebat ptr ca eu nu-mi aduc aminte sa fi mers de prea multe ori la Maslu... poate ptr ca il asociez cu o slujba care se face celor bolnavi, trupeste, iar eu n-am prea fost.

ps: sincer, nu cred ca ajuta la imbunatatirea relatiilor conjugale, aici e cam alta mancare de peste.
Eu ma distram de minune cand auzema ce se cere la Maslu pe pomelnic.Sa moara dusmanii,sa se marite fata,sa-mi iau masina:D.Nu prea intelegeam eu ce legatura are Maslul cu aceste cereri.La fel si cu relatia conjugala.Ar fii tare comic sa auzi o astfel de cere pe un pomelnic al Sf Maslu:"sa ma iubeasca barbatul/femeia mai mult":D
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.07.2008, 09:14:56
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

racirea relatiilor conjugale tot boala este si chiar una care tinde sa se cronicizeze daca nu o UNGI la timp, ...nu este gluma
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2008, 09:18:13
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

jane daca ma uit mai bine cam tot ce-ai enumerat mai sus tine de o afectiune psihica, deci tot boala este, anxietate, depresii, frustrari ca nu ai...patimi deci tot la Maslu ajungi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 01:30:07
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 01:20:55
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 22:23:32