Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.04.2012, 00:44:30
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles ca nu e prea iubit acest Parinte, caci este f.strict si nu se teme a spune lucrurilor pe nume, sa spuna pacatele etc. Mie una imi place tare mult, si cum vorbeste, si ce spune. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere, caci avem nevoie de el. Ca el sa tot avem monahi. A fost ucenicul Parintelui Iustin Parvu, se vede doar.
Dupa parerea mea, nationalismul,patriotismul nu este o chestiune care o alegi, care o poti pune cand iti convine si cand esti la anghie renunti. Te nasti cu acest simtamant, nu il "lepezi de pe tine. Il porti ca pe o camasa a mortii, nu-l cumperi de la curti straine, si de vandut n-au cum sa-l vinzi, caci este o suferinta crestata dureros, pe suflet vechi si pe credinta. " (citat aprox.Tudor Gheorghe)

Last edited by Laura19; 04.04.2012 at 11:09:24.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.04.2012, 11:02:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am inteles ca nu e prea iubit acest Parinte, caci este f.strict si nu se teme a spune lucrurilor pe nume, sa spuna pacatele etc. Mie una imi place tare mult, si cum vorbeste, si ce spune. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere, caci avem nevoie de el. Ca el sa tot avem monahi. E ucenicul Parintelui Iustin Parvu, se vede doar.
Dupa parerea mea, nationalismul,patriotismul nu este o chestiune care o alegi, care o poti pune cand iti convine si cand esti la anghie renunti. Te nasti cu acest simtamant, nu il "lepezi de pe tine. Il porti ca pe o camasa a mortii, nu-l cumperi de la curti straine, si de vandut n-au cum sa-l vinzi, caci este o suferinta crestata dureros, pe suflet vechi si ep credinta. " (citata aprox.Tudor Gheorghe)
il cunosc personal pe parintele Anfilohie. E un om deosebit, un adevarat luptator pentru ortodoxie si tara. Dumnezeu sa-i dea multa sanatate si putere de a merge inainte!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.04.2012, 11:11:13
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
il cunosc personal pe parintele Anfilohie. E un om deosebit, un adevarat luptator pentru ortodoxie si tara. Dumnezeu sa-i dea multa sanatate si putere de a merge inainte!
Foarte frumos. Si mie mi-ar place sa il cunosc in persoana. Poate ma ajuta Dumnezeu sa ajung si eu la manastirea Diaconesti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.04.2012, 19:10:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Foarte frumos. Si mie mi-ar place sa il cunosc in persoana. Poate ma ajuta Dumnezeu sa ajung si eu la manastirea Diaconesti.
lucrez la un centru de recuperare pentru tineri cu dizabilitati. Parintele impreuna cu maicile de la Diaconesti au tinut un concert de colinde (decembrie anul trecut) iar toti banii obtinuti din bilete i-a donat centrului. Asta arata ce inima mare are parintele Anfilohie. Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti...si pe parintele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2012, 01:03:53
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

si eu il apreciez foarte mult pe Parintele Amfilohie,cred ca e singurul care a tinut o conferinta impotriva masoneriei,asa pe fata.

Last edited by antiecumenism; 12.04.2012 at 01:08:32.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.12.2012, 15:56:12
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Parintele Amfilohie este un ortodox si un roman adevarat. Sa-i dea Dumnezeu sanatate!

Părintele Amfilohie Branza la parastasul Parintelui Gheorghe Calciu Dumitreasa (2012): http://vladherman.blogspot.ro/2012/1...branza-la.html
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.12.2013, 21:40:27
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Taina fărădelegii (Despre masonerie), cu părintele Amfilohie, film întreg de descărcat în format video avi (aprox 290 MB)

Last edited by Decebal; 06.12.2013 at 21:52:46. Motiv: adăugire
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.12.2013, 06:23:38
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
La fel ca si Amfilohie Branza care mai are putin si sare la bataie, asa predica.
E o percepție pur subiectivă și nefundamentată. Ai văzut cumva să ia la bătaie pe cineva?

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu mai vorbesc de enormitatile pe care le spune.
Nu știu despre ce enormități vorbești.

Dar despre enormitățile și aberațiile pe care le înșiri fără număr aici pe forum ai ceva de spus?

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
E trist ca oameni ca astia ajung sa fie considerati repere si mari duhovnici.
Nu știu cât este considerat de mare duhovnic ori reper, dar este clar că este o voce care are ceva de spus. Văd că ești plin de tupeu să vorbești împotriva unui preot al Bisericii Ortodoxe. Probabil pentru că ești ori te consideri că ai fi un mai bun preot, duhovnic și reper.

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
(...) sa faci spume la gura criticand pe ierarhi, sau pe "ecumenisti" (ceea ce numesc ei ecumenisti), sau sa vorbesti de nu stiu ce conspiratii anti-romanesti, sau sa vorbesti ore intregi despre masonerie urland ca un descreierat, sau sa strigi la parastase legionare etc.
"Urlete de descreierat" este ceea ce percepi dumneata, "Bogdan". Ceea ce ar fi trebuit să știi este că în actul de percepție subiectivitatea îți poate juca feste și poți vedea, percepe nu realitatea fenomenului, ci ceea ce ai fost învățat să vezi ori ceea ce îți place dumitale să vezi, distorsionând astfel cu voie sau fără voie realitatea fenomenului. Și în baza unor astfel de distorsiuni înțeleg că mai ai și pretenția să fii luat drept om serios.

Ai vreo problemă că strigă împotriva conspirațiilor antiromânești și împotriva masoneriei? Sau poate ai vrea să nu mai strige preoții ortodocși (în sfârșit unii dintre ei, că alții își dorm în continuare și ne dorm în continuare somnul [deși nu vor mai dormi ei chiar așa de bine și de mult cum își imaginează]), ci direct pietrele?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.12.2013, 06:47:02
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părintele Amfilohie după apariția înregistrărilor și-a dat seama de impactul pe care l-ar putea avea asupra audiovizualului și a spus că nu o să mai dea curs ortodoxie de pe internet (înregistrări etc). Probabil s-a și căit. Era o înregistare pe această temă, din păcate nu o găsesc.
Nu cred că e vorba de căință, ci de părere de rău, anume pentru lipsa de reacție a românilor, pentru superficialitatea lor, pentru că sunt în materie de viață creștină precum focul de paie. Adică la conferințele și cuvântările părintelui Amfilohie erau mulți impresionați și care păreau că ar și face ceva, însă la scurtă vreme își vedeau de drumurile lor fără să existe o implicare mai serioasă, profundă și de lungă durată, fără să existe o viață de jertfă și una sobornicească de jertfă. Și nu este vorba aici doar despre slăbiciunea unora în credință, ci și de felul în care au fost și sunt educați, creștinați; unii pur și simplu nu înțeleg anumite mize, nu vor să înțeleagă și nu vor să facă anumite eforturi, dar știm și noi că dintre noi au ieșit dar nu erau de-ai noștri.

Părintele Amfilohie și-a dat seama cât este de singur în realitate, cât a fost și este lăsat de unul singur în continuare, așa ca să se descurce de unul singur și pe "pielea" lui. Este încă o dovadă a falsei comuniuni și falsei sobornicități practice a "ortodocșilor" în general și a celor români în special. Retragerea părintelui din spațiul public, după propriile sale declarații, s-a datorat acestei pasivități și nesimțiri a așa zișilor creștini ortodocși. Evident însă că această pasivitate și nesimțire nu vin chiar din neant la niște presupuși creștini; ele vin și dintr-o educație sistematică a punerii batistei pe țambal atât la nivel declarativ, cât și mai ales la nivelul practic.

Chiar recent am văzut un fragment dintr-o înregistrare cu Petre Țuțea, iar acesta, pe acel pat al bătrâneții, aproape de moarte, spunea cu evident regret și cu durere că a făcut 13 (treisprezece) ani de pușcărie pentru un popor de idioți. Și avea și el dreptatea lui, la fel ca și părintele Amfilohie. Românii marșează în continuare în pasivitate mai departe, dar trebuie reținut și avertizați că oameni cu daruri de la Dumnezeu precum Petre Țuțea ori părintele Amfilohie au fost și sunt în continuare batjocoriți, marginalizați, neascultați, dar în același timp ei le vor fi și ne vor fi și judecători la un moment dat. Și pot să vă asigur că toată râvna pe care au depus-o și o depun, ei și alții ca ei, acum în favoarea noastră (la general), se va transforma în ziua judecății în râvnă împotriva noastră, împotriva multor români care au batjocorit și batjocoresc, luând în deșert lucruri importante, darurile lui Dumnezeu și purtătorii și lucrătorii acestor daruri.

Last edited by Decebal; 07.12.2013 at 06:57:29.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.12.2013, 00:04:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am auzit si eu de faimoasa inregistrare, dar n-am vazut-o nicaieri.
Esti amabil?
Ar fi prima data cand preziti si tu o informatie cu adevarat interesanta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ieromonahul Arsenie Carmen FUNIERU Calugarul 4 26.07.2011 12:26:05
Sfant luptator impotriva lenevirii si a acediei... colaps Despre Biserica Ortodoxa in general 7 05.01.2011 06:47:47
Pr. Amfilohie Branza Anomisimona Generalitati 0 17.05.2009 20:25:23
Ieromonahul Amfilohie Florin-stz Generalitati 1 25.08.2008 21:10:25