Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 09.10.2012, 10:54:32
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
au fost macelariti? De cine? Te referi cumva la romani?
La pruncii lui Avram, Isac si Iacov!
Reply With Quote
  #302  
Vechi 09.10.2012, 10:57:15
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cand i-a iertat Hristos? Poti veni cu vreun argument biblic?
Raoul, eu nu pot înțelege felul ăsta de a-L iubi și apăra pe Hristos, socotindu-L o victimă a celor care L-au răstignit și deplângându-L. E greșită atitudinea asta pentru că Îi neagă jertfa de bunăvoie. El n-a fost ucis, ci S-a adus pe Sine jertfă, împlinind voia Tatălui. Putea foarte bine să evite crucea, amintește-ți ce i-a răspuns lui Petru, care vroia să-L abată de la suferință.

De plâns nu e Hristos, ci noi și cei care L-au răstignit, după cum singur a spus când urca pe Golgota cu crucea în spate („Nu mă plângeți pe Mine, ci pe voi înșivă”). De altfel nu doar evreii L-au răstignit, ci noi toți, cu păcatele noastre, fără de care n-ar fi trebuit să poarte Crucea.

Și cum să nu-i ierte pe cei care L-au răstignit, dacă îi iartă pe toți? Sau ce Dumnezeu este acela care, dându-Și viața pentru oameni, nu-i cuprinde pe toți în mila și dragostea Sa? Oare nu e dragostea Lui desăvârșită, atotcuprinzătoare? Nu răsare El soarele și peste buni și peste răi?

P.S. Dacă El ne-a învățat să ne iubim vrăjmașii, este, oare, posibil, ca El însuși să n-o fi făcut?

Last edited by N.Priceputu; 09.10.2012 at 11:14:26.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 09.10.2012, 14:55:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Deci evreii au fost macelariti fiindca nu i-a iertat Hristos?

Waw!
=))
Eu nu am facut o afirmatie,ci era un text interogativ. Asadar nu m-am pronuntat. Am rugat insa sa se vina cu un argument (citat) biblic. Poti face acest lucru? Daca nu,atunci abtine-te sau lasa-i pe altii. Stai jos,ai nota 3!

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Și cum să nu-i ierte pe cei care L-au răstignit, dacă îi iartă pe toți? Sau ce Dumnezeu este acela care, dându-Și viața pentru oameni, nu-i cuprinde pe toți în mila și dragostea Sa? Oare nu e dragostea Lui desăvârșită, atotcuprinzătoare? Nu răsare El soarele și peste buni și peste răi?
L-a rugat pe Dumnezeu Tatal sa-i ierte pe cei care NU stiau ce fac (inclusiv acei soldati romani,care L-au rastignit si il batjocoreau si ei pe acolo). Pe cand fariseii si carturarii stiau prea bine ce fac...

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
P.S. Dacă El ne-a învățat să ne iubim vrăjmașii, este, oare, posibil, ca El însuși să n-o fi făcut?
A spus sa-i iubim pe vrajmasii nostri,nu pe vrajmasii lui Dumnezeu.

Repet,eu asa am citit si par destul de plauzibile aceste interpretari. Doar ca noi nu suntem suficient de induhovvniciti incat sa stim sa-i diferentiem clar si nici sa-i sortam pe cei care poate se vor pocai de cei care n-o vor face. Eu insa vorbesc la nivel de principiu,nu de practica. Asa,e normal sa-i iubesti pe toti,pentru ca nu-i poti diferentia si risti sa cazi intr-o alta extrema.


EDIT haideti totusi sa mutam discutia pe topicul despre evrei (am pus si link in mesajul anterior) daca vreti sa continuati discutia pe marginea acestui subiect. Aici e despre Iran,razboaie etc.

Last edited by Raoul; 09.10.2012 at 14:58:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este Romania in razboi? iulyaan Generalitati 27 01.03.2011 11:39:09
nu stiu cui sa ma adresez -tatal meu este vetran de razboi mariazet45 Generalitati 2 26.05.2009 16:56:01
Ultima oră : Pentagonul a intrat în alertă ! cristiboss56 Generalitati 5 27.04.2009 09:20:23
Razboi in Georgia Gabri Generalitati 25 18.08.2008 15:50:34