Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2008, 17:06:05
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


In fiecare zona a tarii, dar cu preponderenta in Muntenia si Moldova exista fel si fel de traditii ,obiceiuri si ritualuri in cadrul inmormantarii care nu au nici un suport canonic nu ajuta cu nimic ci doar ingreuneaza si pune familia decedatului in situatia de a face cheltuieli peste masura pt inmormantare, de ce preotii acepta astfel de traditii? multi spun ca nu vreau sa strice traditiile localnicilor, dar preotul e pus a arate calea adevarata si sa-i dezbrace pe oameni de ritualuri fara rost, din cauza acestor ritualuri multi ne-ortodocsi cred k acestea fac parte din credinta ortodoxa, de ce lasa preotii ca slujba inmormantartii sa fie impanata si pangarita cu fel si fel de stupizenii, nu cred k exista nicio explicatie dacat poate puierila
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2008, 17:12:30
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si cind te gindesti danyel ca si tu vei fi ingropat de familia ta, tot assa, numai cu superstitii si impanari si comporamente paginesti.
vai, vai, vai

adevarul e ca preotii ar trebui sa fie mult mai vigilenti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2008, 21:53:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mie imi place sa daruiesc oamenilor atunci cand fac parastas, nu mi se pare o corvoada.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2008, 15:53:51
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
In fiecare zona a tarii, dar cu preponderenta in Muntenia si Moldova exista fel si fel de traditii ,obiceiuri si ritualuri in cadrul inmormantarii care nu au nici un suport canonic nu ajuta cu nimic ci doar ingreuneaza si pune familia decedatului in situatia de a face cheltuieli peste masura pt inmormantare, de ce preotii acepta astfel de traditii? multi spun ca nu vreau sa strice traditiile localnicilor, dar preotul e pus a arate calea adevarata si sa-i dezbrace pe oameni de ritualuri fara rost, din cauza acestor ritualuri multi ne-ortodocsi cred k acestea fac parte din credinta ortodoxa, de ce lasa preotii ca slujba inmormantartii sa fie impanata si pangarita cu fel si fel de stupizenii, nu cred k exista nicio explicatie dacat poate puierila
da exemple concrete, nu generaliza!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2008, 19:19:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Citat:
În prealabil postat de danyel
In fiecare zona a tarii, dar cu preponderenta in Muntenia si Moldova exista fel si fel de traditii ,obiceiuri si ritualuri in cadrul inmormantarii care nu au nici un suport canonic nu ajuta cu nimic ci doar ingreuneaza si pune familia decedatului in situatia de a face cheltuieli peste masura pt inmormantare, de ce preotii acepta astfel de traditii? multi spun ca nu vreau sa strice traditiile localnicilor, dar preotul e pus a arate calea adevarata si sa-i dezbrace pe oameni de ritualuri fara rost, din cauza acestor ritualuri multi ne-ortodocsi cred k acestea fac parte din credinta ortodoxa, de ce lasa preotii ca slujba inmormantartii sa fie impanata si pangarita cu fel si fel de stupizenii, nu cred k exista nicio explicatie dacat poate puierila
da exemple concrete, nu generaliza!

prosoape si colaci agatate la prapori si la cruce, prosoape puse peste sicriu, prosoape legate de lumanari, de vesmintele preotilor in unele zone, plapume sau diverse haine puse pe jos pt ca mortu sa treaca peste ele, lasarea si ridicarea sicriului de trei ori peste prag k vezi doamne sa nu duca norocu din casa, bani aruncati peste sicriu, bani aruncati in groapa ba chiar am vazut bani pusi pe pieptul mortului seste care preotul punea o cruce, incordarea scaunelor pe care a stat sicriul dupa prohod, spargerea de farfurii sau cani si trantirea usii dupa ce iese mortul din casa, datul cocosilor sau a altor obiecte peste groapa, organizarea mesei de pomana care de multe ori se lungeste si se transforma in chefuri imbibate de alcool in loc ca acei bani sa fie dati de pomana celor ce au cu adevarat nevoie de ei, impartirea de colaci, cozinaci, suc tuica, vin celor prezenti la slujba inmormantarii care constituie o alta cheltuiala inutila. si multe altele dupa cum am spus cu preponderenta inradacinate in satele din Moldova si Muntenia dar nici Ardealul nu duce lipsa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2008, 21:44:33
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

da , asta asa e..
acu tre sa si bage si antihristu coada in biserica,nu?:|
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2008, 22:04:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca daca milostenia se face cu dragoste si cu buna chibzuiala e bine venita. sa nu sarim calul si sa ne ferim de ridicol si supersititii!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.08.2008, 17:32:22
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Si cei care mor in razbo, pe campul de lupta....si vine preotul si le face o slujba si ii ingroapa, oare nu tot "crestineste" sunt inmormantati?
sigur, asta e exceptie....dar faptul ca mortul trebe sa aiba bani ca sa plateasca vamile vazduhului....
lumanari ca sa vada in "tunel"...
prosoape nu mai stiu entru ce.....
Sigur, au si traditiile rolul lor...dar nu trebuie facut dina asta dogme...mai ales cu aruncatul gainii..sau altele....

La inmormantare sa ne rugam pentru ca Dumnezeu sa fie ingaduitor la judecata cu sufletul celui decedat, trupul lui fiind pus in pamantul de unde a fost luat, si asteapta invierea....slujba inmormantarii, pe langa rugaciunile de dezlegare pentru cel raposat, are rolul si de a intari incredinta pe cei ramasi in viata, ca moartea nu are ultimul cuvant, ca exista inviere si ne vom revedea , speram, fericiti cu totii in ceruri...Lumanarile ne duc tocami cu gandul la lumanrea de la Paste, la Crisots care a inviat, fiind intre cei morti cel dintai care a inviat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.08.2008, 20:49:27
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Un articol interesant: Obiceiuri si practici ale celor vii pentru cei morti.
http://www.crestinortodox.ro/Datini--obiceiuri-si-superstitii/Obiceiuri_si_practici_ale_celor_vii_pentru_cei_mor ti-23-12399.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2008, 22:36:37
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Danyel.inainte de ti rasounde as vrea sa stiu daca tu esti crestin-ortrodox!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii si obiceiuri la moarte zamfirmarioara58 Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 20:02:36
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 18:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 13:30:19
crestinii de rit vechi,diferente si traditii libra_y2005 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.06.2009 06:23:41
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 17:27:09