Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2006, 19:39:09
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu stiu daca mai este un topic la fel,dar vreau sa spun ca in ziua de astazi oamenii nu mai cred ca Dumnezeu ii mai poate ajuta. Cel mai clar exemplu este cel al inundatiilor din ultima vreme, oamenii refuza sa isi lase casele si "agoniseala de o viata" dar au uitat ca adevarata agoniseala se afla in sufletele lor si aceasta nu se pierde niciodata. Unii din ei nici nu mai cred ca puterea lui Dumnezeu este mare si nu se mai roaga Lui pentru ai scapa de necazurile ce se abat asupra lor.Oare oamenii s-au ingropat atat de mult in grijile vietii fara sa ia aminte la scrierile din Sfanta Scriprura?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2006, 16:35:32
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Cred ca cel mai bun mijloc de a ne intretine nadejdea in Dumnezeu, indiferent de imprejurarile vietii, este rugaciunea staruitoare. Sfantul Ioan Scararul spune ca rugaciunea este securea nadejdii. rugaciunea este solia nadejdejdii, trimisa sa mijloceasca la Dumnezeu fericirea vesnica.
Daca credinta fara fapte este moarta atunci si nadejdea fara rugaciune amortita este.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2008, 19:24:10
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Deznadejdea e un pacat impotriva Duhului Sfant, care nu se va ierta nici in veacul de acum nici in cel ce va sa vina. Asa imi amintesc. De asemenea, credinta prea mare in milostivirea lui Dumnezeu este pacat impotriva Duhului Sfant. Eu pacatuiesc mereu, ca lasa ca Dumnezeu e mare si ma iarta. Dar nu stii cand iti este randuit ceasul.
Acei oameni, nu au avut un preot vrednic langa ei, care sa ii invete cele care, atunci, trebuiau sa le puna in aplicare, invatate in credinta lor. Uitandu-ne insa si mai adanc in problema, Dumnezeu nu da acestea unui sat, de prea mare sfintenie cata se afla in el, ci din cauza necredintei care s-a adunat acolo.
Este normal ca oamenii sa nu plece, cand ei nu cunoasc cuvantul lui Dumnezeum, din moment ce ei nu sunt prea mari credinciosi ci chiar dimpotriva, Dumnezeu le mai aminteste de cuvantul Sau, cu Iubire spre ai mantui. Sa mai carteasca si sa acuze si pe Dumnezeu ca lea facut rau, in aceasta intamplare, ca mai mare rau isi fac. Dar mai ales nu au avut un indrumator de incredere langa ei. Nu va adunati comori pe pamant, unde furii le sapa si le fura si molia le mananca. Acolo unde este comoara voastra este si sufletul vostru.
Ca un ticalos si mandru nenorocit de fatarnic ce sunt, iarasi judec. Iertati-ma. Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2008, 22:11:13
rdmed rdmed is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

spinu: Cel mai clar exemplu este cel al inundatiilor din ultima vreme, oamenii refuza sa isi lase casele si "agoniseala de o viata" dar au uitat ca adevarata agoniseala se afla in sufletele lor si aceasta nu se pierde niciodata.
Evident ca nu le lasa. Avutiile din Cer nu sunt luate de ape, doar cele de pe pamanat si acestea trebuie protejate.
Gabriela-Ionela: Cred ca cel mai bun mijloc de a ne intretine nadejdea in Dumnezeu, indiferent de imprejurarile vietii, este rugaciunea staruitoare.
Foarte frumos si corect spus: rugaciunea staruitoare produce roade si acestea ne stimuleaza sa ne rugam mai cu incredere, mai eficient si mai mult. Feedback pozitiv.
BotosRemusEmilian: Ca un ticalos si mandru nenorocit de fatarnic ce sunt, iarasi judec. Iertati-ma.
Foarte nepotrivita aceasta ultima fraza. Denota fatarnicie religioasa, smerenie prost inteleasa, adica autoflagelare publica pentru ce?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2008, 21:56:58
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

O iubitule frate Rdmed ! Ce copii suntem, nu ? Am spus deja ca sunt fatarnic si sunt fatarnic ! Ca stiu si inteleg si simt ca sunt. Stiu destul de multe despre Dumnezeu si credinta si nu le pun in aplicare decat cu cuvantul, deci sunt fatarnic. Ma dau ca sunt cine nu sunt. Dar frate, tu judeca, ca si eu judec, precum am spus. Si chiar acum te judec ! Ca sunt ultimul om ! Macar ai citi tot ce am scris sau ti-a sarit in ochi doar ultimele cuvinte ?
Tu nu esti fatarnic, esti un sfant in viata, nu ? Hai sa ne intalnim, ca sa-ti bat metanie mare, preasmerenia dvs si sa va sarut dreapta. Izvorati sfintenie, nu ? Smerenie prost inteleasa ? Cand este smerenia bine inteleasa ? Mereu este prost inteleasa de catre cei ce nu o au, ticalosule ! Ai cumva paie in amandoi ochi ? Sau vezi cumva sange pe monitor ? Unde e autoflagelarea ? Sau esti dominican. O, iarta-ma preasmerite, esti preaintelept, nu ? Cumva ce am zis e cumva iarasi foarte nepotrivit, nu ? Izvorati intelepciune la tot cuvantul, nu preasmerite ? Sau tu nu recunosti in public cat de mic si neinsemnat esti ? Ca esti un fulg impodobit si mustesti de pacate ? O... iertati-ma ! Cum indraznesc sa pun intrebarile astea, preagrozavia dvs. Sunteti cel mai insemnat om din lume ! poate o sa aveti adepti, va vor si urma, mai stiti ? Poate in ghena.
Parintele Suru de la Timisoara spunea ce nu intelegi, nu judeca. Incearca sa le intelegi. Frumoase vorbe. Fa asemenea, ticalosule mandru ce esti si pune mana si citeste din Vietile Sfintitlor, ca nici o pagina nu ai citit. Si apoi raspunde la acest raspuns al meu. Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2008, 13:20:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Nu stiu daca mai este un topic la fel,dar vreau sa spun ca in ziua de astazi oamenii nu mai cred ca Dumnezeu ii mai poate ajuta. Cel mai clar exemplu este cel al inundatiilor din ultima vreme, oamenii refuza sa isi lase casele si "agoniseala de o viata" dar au uitat ca adevarata agoniseala se afla in sufletele lor si aceasta nu se pierde niciodata. Unii din ei nici nu mai cred ca puterea lui Dumnezeu este mare si nu se mai roaga Lui pentru ai scapa de necazurile ce se abat asupra lor.Oare oamenii s-au ingropat atat de mult in grijile vietii fara sa ia aminte la scrierile din Sfanta Scriprura?
Spinule, pune-te in locul lor, sa ramai tu cateva saptamani fara acoperis sa vedem cum vei reactiona. Tu de bine de rau, vad ca ai un calculator si internet de pe care postezi pe acest forum, asadar ai minum de conditii necesare traiului, adica acoperis deasupra capului, mancare, etc. Imagineaza-ti ca tu daca ramai pe strazi, te duci la bunici ca o ultima alegere, sau la parintii tai la tara sau unde poti sa tragi, dar ei sarmanii care raman fara casele la care au muncit atattia ani de zile, ei nu mai au unde sa traga, decat sub cerul liber, iar ei nu se pot nevoi ca sfintii, pentru ca s-au obisnuit cu viata pe care o duceau, nu se poate din prima sa te nevoiesti sub cerul liber atunci cand nu vrei, si mai ales cand ti se rupe inima dupa casuta pierduta...:(
Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Cand este smerenia bine inteleasa ? Mereu este prost inteleasa de catre cei ce nu o au, ticalosule!
Emilianeee, ce faci fratioare? Crezi ca smerenia se face publica? Stai linisitit ca aceleasi greseli le-am facut si eu pe la inceput pe cand bajbaiam pe acest forum, dar m-am lecuit si de faza asta. Smerenia o ai tu in suflet, in ascuns acolo fara sa stie nimeni, nu sa scrii pe forum ca esti ticalos si mai stiu eu ce alte adjective, ca nu impresionezi pe nimeni, sa stii. Stii de ce? Te face sa cazi in pacat, ;) Ce smerit ii mandruletul...:rolleyes:
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2008, 13:54:04
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Ce smerit ii mandruletul...:rolleyes:
Emiliane, cand am scris ultima propozitie, nu m-am referit la tine, de fapt am vrut sa spun sa nu ne potrivim acestei zicale, sa nu ne aratam descrisi de aceasta afirmatie cu mandruletul smerit ???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2008, 00:27:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parintele Staniloae spunea ca "vazand omul cate trebuie sa rabde, incepe a socoti ca nu se poate sa nu aiba odata pentru acestea mangaieri din partea lui Dumnezeu, daca nu in lumea acesta, macar in cealalta. Astfel, putem defini nadejdea ca o certitudine a celor viitoare." Daca prin grija omul presimte un viitor neplacut si ia masuri ca sa-l preintampine, prin nadejde presimte un viitor favorabil la care abia asteapta sa ajunga. Insa, stim ca nu-i usor sa rabzi necazurile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fii lui Dumnezeu si fiicele oamenilor dumitrucelmare2000 Din Vechiul Testament 10 24.01.2011 13:32:56
Fiii lui Dumnezeu si fiii oamenilor,... voxdei55 Generalitati 18 12.02.2010 10:47:53
Mila lui Dumnezeu si a oamenilor pentru salvarea unui copil sfantul_calinic Umanitare 0 15.10.2008 22:17:54
Nadejdea noasta in Dumnezeu si in Sfanta Fecioara serb_crina Intamplari adevarate 0 18.01.2008 17:29:23