Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.12.2012, 14:29:53
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar asta demonstreaza ca aceste carti de identitate NU sunt 666.Nicaieri in Biblie nu se mentioneaza ca se vor face fraude cu pecetea 666. Aceeasi isterie s-a facut in lumea odata cu aparitia cardului bancar. Si atunci s-a spus ca aceste carduri bancare sunt 666, ceea ce s-a dovedit o MARE PROSTIE!
Bineinteles ca nu trebuie sa fim naivi si sa ne inchipuim ca "pecetea" cu 666 trebuie interpretata ad litteram, ca va fi ca o stampila... ci interpretarea adecvata este cea simbolica, alegorica, duhovniceasca.
Astfel cei care se pricep la IT inteleg ca in codul de bare EAN 13 apare 666 (evident nu direct insa intentionat a fost aleasa cifra 6 pentru corectia erorilor, a fiind prezenta la inceputul, mijlocul si sfarsitul codului).
Sunt sute de algorimi de codare binara, pentru codurile de bare, insa dintre toate s-a ales EAN 13 pentru a fi utilizat in comert. ("nimeni nu va mai putea cumpara sau vinde daca nu va avea numarul fiarei").

Intr-un viitor destul de apropiat, vor dispare banii reali (bancnote, monede) si atunci daca nu ai card (RFID) nu poti desfasura activitati comerciale.

Sunt de parere ca intrepretarea 666 pe mana sau pe frunte trebuie privita in sens alegoric, simbolic, duhovnicesc... mana reprezentand puterea omului de a lucra, capul - mintea puterea omului de a gandi (mintea, implicit libertatea).

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #52  
Vechi 18.12.2012, 14:33:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da..daca aveau, ucideau milioane de oameni..stai..de fapt au ucis milioane de oameni oricum.
Exact... insa o minte diabolica ca a celor mentionati, avand acces la tehnologia curenta... va face si mai multe victime.
"satana este tatal minciunii si el de la inceput a fost ucigas de oameni..."

"va fi prigoana cum nu a mai fost de la inceputul lumii si daca nu s-ar scurta ziele acelea..."

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #53  
Vechi 18.12.2012, 14:56:43
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
"va fi prigoana cum nu a mai fost de la inceputul lumii si daca nu s-ar scurta ziele acelea..."

Doamne ajuta.
Un mesaj amuzant!

Doamne ajuta sa fie prigoana?
  #54  
Vechi 18.12.2012, 15:07:53
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Un mesaj amuzant!

Doamne ajuta sa fie prigoana?
de ce amuzant? asta scrie!
  #55  
Vechi 18.12.2012, 15:37:24
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

In general sunt de acord cu Alin.
In acest moment, aceste cipuri sunt lipsite de semnificatie duhovniceasca.
Nu a cerut nimeni lepadarea in schimbul primirii cipului, deci deocamdata nu avem despre ce vorbi din acest punct de vedere.
Problema se pune din punct de vedere al intimitatii, asa cum spunea Eugen 7.
Dar nu trebuie uitat ca toti avem telefoane mobile pe care le purtam mereu la noi.
Prin aceste telefoane putem mult mai usor sa fim ascultati, localizati, urmariti decat prin cipul din pasaport sau buletin.
Si cine nu are azi telefon mobil? Ba unii au chiar mai multe.
Asa ca mi se pare absurd oarecum sa spuna cineva ca de acum vom fi mai supravegheati cand si pana acum a fost la fel.
Toti avem computere, navigam pe internet, avem conturi pe facebook, avem telefoane mobile pline de cipuri si antene la care putem fi ascultati si cand il tinem inchis.
Dar eu constat un lucru. Foarte multi din cei care tipa acum impotriva cipurilor, nu au avut nimic de zis cand tovarasu securist Basescu le asculta telefoane, controla toate institutiile statului prin servicii secrete, controla guvern, DNA si alte institutii incalcand separarea puterilor in stat. Li se parea ca modernizeaza statul de drept cand de fapt el moderniza doar securitatea.
Cat priveste pericolul "satanic" al cipului, as da ca exemplu un raspuns al tatalui meu care mi-a zis o data : pai internetul pe care stam toti si pierdem vremea e mult mai satanic prin prostiile pe care le contine si cu toate astea nu ni se pare ca facem ceva rau cand citim sau scriem pe net toate cele.
  #56  
Vechi 18.12.2012, 15:46:17
alecsander_van_doom alecsander_van_doom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, dpdv al americanilor ca si imigrant esti un potential criminal.

Banuiesc ca trebuie sa recurga la aceste masuri deoarece ei nu au un sistem national de identificare (deh, libertate) ceea ce face mult mai usoara treaba infractorilor.

Se cheama scanarea retinei si este o alta metoda de indetificare biometrica.
Nu este un "flash memory" este un microcalculator cu functie de stocare + criptografica (de aici si protectia la falsificare).

Cum le-ai vazut pe alea? Cu lupa? Sau ti-a povestit cineva?
Draga Alin
prin renuntarea la acest pasaport si viza SUA , am purces la distrugerea lui dezmembrandul, in alcaturea lui sta un sistem complex de stocare si emitere, prin urmare stocarea se face pe baza unei benzi magnetice asemanatoare cardului bancar dar mult mai mare ( martor am fost la un control in Germania la contralele organelor competente), , referitor la "motherboard" si circuite, toate cumulate sunt de marimea unui buletin tip cartela de plastic, incastrat intr-o masa de polimer si aceasta gravata cu laser , masa de polimer are grosimea de 1.22mm - marimea unui pasaport conventional(nu iti trebuie lupa, marimea e considerabila). si cuprinde toata aceasta tehnologie , insumi cercetand-o. in cele din urma am purces la un tratament cu microunde in laboratorul meu specializat(cuptorul din bucatarie) pur si simplu a explodat pasaportul, daca ar fi fost asupra persoanei , ar fi creat ceva leziuni.
Spre folos am scris si nu in deradere.

Cu dragoste frateasca intru Hristos.
  #57  
Vechi 18.12.2012, 15:57:35
alecsander_van_doom alecsander_van_doom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
In general sunt de acord cu Alin.
In acest moment, aceste cipuri sunt lipsite de semnificatie duhovniceasca.
Nu a cerut nimeni lepadarea in schimbul primirii cipului, deci deocamdata nu avem despre ce vorbi din acest punct de vedere.
Problema se pune din punct de vedere al intimitatii, asa cum spunea Eugen 7.
Dar nu trebuie uitat ca toti avem telefoane mobile pe care le purtam mereu la noi.
Prin aceste telefoane putem mult mai usor sa fim ascultati, localizati, urmariti decat prin cipul din pasaport sau buletin.
Si cine nu are azi telefon mobil? Ba unii au chiar mai multe.
Asa ca mi se pare absurd oarecum sa spuna cineva ca de acum vom fi mai supravegheati cand si pana acum a fost la fel.
Toti avem computere, navigam pe internet, avem conturi pe facebook, avem telefoane mobile pline de cipuri si antene la care putem fi ascultati si cand il tinem inchis.
Dar eu constat un lucru. Foarte multi din cei care tipa acum impotriva cipurilor, nu au avut nimic de zis cand tovarasu securist Basescu le asculta telefoane, controla toate institutiile statului prin servicii secrete, controla guvern, DNA si alte institutii incalcand separarea puterilor in stat. Li se parea ca modernizeaza statul de drept cand de fapt el moderniza doar securitatea.
Cat priveste pericolul "satanic" al cipului, as da ca exemplu un raspuns al tatalui meu care mi-a zis o data : pai internetul pe care stam toti si pierdem vremea e mult mai satanic prin prostiile pe care le contine si cu toate astea nu ni se pare ca facem ceva rau cand citim sau scriem pe net toate cele.
Draga Bogdan

Foarte bine sunt spuse cele de tine, si cele de tatal tau.

Aceste detalii nu le sesizam si nu ne impotrivim pentru ca rationamentul nostru DUHOVNICESC, nu umanist, este progresiv inabusit nefiind capabil a vedea, a auzi, a pricepe, spun cu riscul de a ma repeta, Preluand si de la EUGEN, "Dreapta socotinta" sufleteasca(duhovniceasca) ne trebuie tuturor indiferent de tagma noastra pentru a ne mantui.

indemn la rugaciune

Cu dragoste frateasca intru Hristos, tuturor.
  #58  
Vechi 18.12.2012, 16:22:05
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Cat priveste pericolul "satanic" al cipului, as da ca exemplu un raspuns al tatalui meu care mi-a zis o data : pai internetul pe care stam toti si pierdem vremea e mult mai satanic prin prostiile pe care le contine si cu toate astea nu ni se pare ca facem ceva rau cand citim sau scriem pe net toate cele.
Poate nu toate locurile din internet au menirea de a favoriza "pierderea vremii". Un loc bun, dupa parerea mea, pe care nu "pierdem vremea" ci ne putem imbogati duhovniceste este acest site.
Nu suntem obligati sa intram pe facebook sau pe crestinortodox.ro. Toate stau in alegerea noastra. Faptul ca pe internet gasim sfaturi duhovnicesti, scrieri ale Sfintilor Parinti, chiar si Sfanta Scriptura, inseamna ca nu internetul e problema, ci alegerea pe care fiecare dintre noi o facem, voluntar.
  #59  
Vechi 18.12.2012, 16:25:57
alecsander_van_doom alecsander_van_doom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Poate nu toate locurile din internet au menirea de a favoriza "pierderea vremii". Un loc bun, dupa parerea mea, pe care nu "pierdem vremea" ci ne putem imbogati duhovniceste este acest site.
Nu suntem obligati sa intram pe facebook sau pe crestinortodox.ro. Toate stau in alegerea noastra. Faptul ca pe internet gasim sfaturi duhovnicesti, scrieri ale Sfintilor Parinti, chiar si Sfanta Scriptura, inseamna ca nu internetul e problema, ci alegerea pe care fiecare dintre noi o facem, voluntar.
Subscriu

Cu dragoste frateasca intru Hristos.
  #60  
Vechi 18.12.2012, 20:50:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Un mesaj amuzant!
:)

Si daca tot ne-am amuzat pe seama citatului aprox din memorie, sa oferim si originalul:
"19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.
20. Și de nu ar fi scurtat Domnul zilele acelea, n-ar scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși, pe care i-a ales, a scurtat acele zile. " (Marcu cap 13)

"7. Si i s-a dat sa faca razboi cu sfintii si sa-i biruiasca si i s-a dat ei stapanire peste toata semintia si poporul si limba si neamul.
[...]
Si i s-a dat ei sa insufle duh chipului fiarei, ca chipul fiarei sa si graiasca si sa omoare pe toti cati nu se vor inchina chipului fiarei.
16. Si ea ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte.
17. Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei.
18. Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase."(Apocalipsa cap 13)

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 21:18:43
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20
Scurt pasaj dntr o carte noua scristim Intamplari adevarate 8 24.03.2007 00:06:13