Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 12.06.2013, 11:49:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Vad ca esti provaccin
Deloc. Sunt anti-ignoranta si anti-manipulare.

Citat:
Vaccinurile nu ar fi atat de rele daca nu ar exista acum aceste 5 sau 6 vaccinuri bagate in unul singur ,de ex pentaxim sau hexa ,vaccinuri care agreseaza pur si simplu sistemul imunitar al copilului
Afirmatie bazata pe ce studiu stiintific?
Imi dai link -ul pe pubmed?
Apropo, ai auzit de pumed?

Citat:
Altadata DTP sau antirujeolic sau antipolio ,se faceau pe rand si impactul nu era atat de mare
Altadata cand? Poti spune in ce an?

Citat:
Acum importam vaccinuri ,de la GLAXO de ex si acestea sunt extrem de scumpe dar si daunatoare pt copil
Afirmatie bazata, inca o data, pe ce studii?

Citat:
Am auzit de un copil perfect sanatos pana la varsta de un an care a devenit autist in urma acestui vaccin ,pentaxim.
Dar de cei care au murit de la aspirina, ai auzit?

Citat:
Nu cred ca ai vrea sa ai un copil autist cu toate despagubirile pe care statul roman ar fi dispus sa le plateasca.
Legatura intre vaccin si autism (cel putin ca si cauza primara) nu a fost dovedita.
Dar in schimb este un lucru cert ca inofensiva rujeola - "boala copilariei" provoaca encefalita sau panencefalita (foloseste google sa afli ce inseamna)?
Ca rata fatalitatii este undeva pe la 0.3%?

Si nu intr-o tara subdezvoltata ci in SUA - intr-o tara subdezvoltata poate ajunge si la 28%.

Adica, ca sa-ti traduc, din 1000 copii care fac rujeola, 3 mor, inafara de cei care raman cu sechele grave.

Poti sa-mi oferi date certe cum ca in cazul vaccinarii se intampla la fel?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 12.06.2013, 11:55:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ati luat o hotarare inteleapta
Dar ce veti face cu inscrierea la scoala a micutilor?
Am intrebat medici si mi-au spus ca nu mai exista decat aceste vaccinuri concentrate in unul singur.
Eu as fi pentru antipolio si antitetanos ,dar nimic altceva in plus
Copiii sunt inscrisi la scoli si gradintita unde nu ni s-a cerut. In reportaj, filmarea era facuta la gradinita copiilor mei.
Plus ca exista varianata sa obtii o hartie cu vaccinurile destul de usor- stiu ca se practica.


E ciudat vaccinul asta antitetanus: il faci cand e mic, in trei sau patru doze, dar daca, fereasca Dumnezeu copilul este muscat de caine se face iarasi. Pai e valabil sau nu e valabil de il faci de atatea ori?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #293  
Vechi 12.06.2013, 12:01:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Wow! Eu va admir, pe cuvant!
Va admir pentru curajul de a lua asa usor decizii pentru copiii vostri.
Eu una nu pot sa iau asa decizii pentru mine. Nu stiu ce as decide pentru copiii mei.
Intrebare: va opuneti vaccinarii din motive religioase (interzice biserica ?) sau din motive strict personale?

Stiu insa cateva lucruri:

1. Generatii intregi am fost vaccinati in mod obligatoriu in crese, gradinite, scoli, etc. Si nu am auzit sa fi murit cineva.
Nu stiu sa spun ce fel de vaccinuri am facut. Am impresia ca numai pentru putine boli, din moment ce totusi multi am facut bolile copilariei. Poate ca nu era vaccinuri pentru toate bolile.


In schimb multi din generatiile mai vechi au fost descoperiti cu forme de hepatite B si C. Pentru care nu au existat vaccinuri.

2. Bolile astea nu-s bombonele pentru copii. Inseamna suferinta si dau si complicatii: oreionul da infertilitate (la baieti chiar totala), alte boli dau complicatii mari. Pojarul poate sa se combine si cu alte boli si e suferinta de spital. Varicela iti lasa semne si gauri peste tot.
Bolile copilariei sunt si mai grele pentru adulti.
Femeile care fac copii sunt verificate daca au imunitate la boli ca rubeola si nu mai stiu, care pot afecta mult fatul in timpul sarcinii. Am cunoscut caz de gravida care a facut rubeola si copilul s-a nascut cu multe probleme/handicapuri.
Am vazut si persoane care au avut in copilarie poliomelita. Urmari pe viata.

Deci trebuie bine gandite astfel de decizii. E vorba sa ne asumam niste riscuri si responsabilitati si nu numai pentru noi personal.

3. Toate medicamentele au efecte nedorite si multi oameni au alergii la diverse preparate. Aceia le evita si gata, dar nu inseamna ca nimeni nu mai trebuie sa ia medicamente niciodata.
In fond si daca te inteapa o albina sau viespe poti muri pe loc daca ai alergie la ele.
Faptul ca se intampla cazuri nefericite...este inevitabil. Ti se poate intampla orice, in orice moment. Voia Domnului.
Povestea cu drobul de sare, sau cum spunea un coleg al meu odata: "te calca si vaporul in casa daca e sa ti se intample ceva."

4. Eu nu stiu daca au fost eradicate totusi bolile. Se pare ca nu, din moment ce se mai imbolnavesc oamenii si din moment ce se mai fac vaccinuri. Nu mai exista ciuma, holera. Deocamdata.
Nu stiu se fac vaccinuri ca sa dispara bolile, sau ca sa se renasca? Se fac pentru ca exista bolile sau apar bolile pentru ca se fac vaccinuri?
Sunt boli care nu au de a face cu higiena si curatenia, sau saracia.
Si in vest apar cazuri si se inchid scoli. Si totusi nu este asa saracie si nici murdarie.
Bolile pot apare si gata. De ce? Nu stiu.
Cum nu stiu si nu inteleg de unde se imbolnavesc adultii de bolile copilariei (aceia care nu au copii in familie). Tocmai am cunoscut un astfel de caz care a ajuns grav in spital...

Revenind: ori au fost eradicate bolile si atunci n-ar trebui sa mai apara cazuri si n-ar fi nevoie nici de vaccinuri, ori nu.
Mai este si a treia varianta: vin aduse din tari sarace, zone calamitate etc.

Acum este iar pericol de boli din cauza indundatiilor...

Se spunea si de tuberculoza ca ar fi fost eradicata si iata ca nu este asa si exista multe cazuri. De ce? De unde?

Mai zilele trecute spunea un medic la televizor despre riscul nevaccinarii pentru comunitate.
Si comunitate suntem noi toti. Nu stiu de ce spun unii ca ei nu sunt comunitate..."ce-mi pasa mie de comunitate?"
Dar daca ia copilul tau o boala de la gradinita sau scoala, sau din alta parte (totul este comunitate) iti pasa urgent.

Concluzia mea:
Eu nu sunt nici pentru vaccinuri neaparat si nici pentru tot felul de preventii. Si eu gandesc ca Dumnezeu si Maica Sa si alti sfinti ne ocrotesc si sa ne rugam la ei. Ma incred in asta.
Nu sunt medic si de aceea am anumite nesigurante. Nu cunosc mecanismul transmiterii, al aparitiei bolii. Nu stiu de unde vin (originar) bolile.
La multe nu stiu nici medicii si nici oamenii de stiinta ce sa spuna.

Pentru unele boli grave inca nu sunt leacuri si nici vaccinuri. Si ar salva de la multe chinuri. Oamenii incearca multe pentru a se feri, ajungand pana la mutilare.
Medicina nu e asa de avansata. Mai este mult de lucru. mare lucru nu se stie despre boli.

Ma gandesc cat curaj si mai ales cata responsabilitate au oamenii care decid asa usor pentru copiii lor, fie impotrivindu-se vaccinurilor, fie controlului genetic. Copiii sunt cei care suporta consecintele. Dar ne e mila de ei numai la avort.

Macar sa respecte fiecare reguli de igiena si curatenie...
Stiu exista in ziua de azi anumite probleme cu vaccinurile, dar e bine sa generalizam? Repet eu n-as sti ce sa decid, nu mi-ar fi usor.


P.S. Antitetanus - eu stiu ca se face de fiecare data cand te ranesti. Nu cred ca da o imunitate, altfel n-ar trebui refacut mereu. Ma rog exista o imunitate scurta.
Nu stiu la celelalte boli, ca tocmai am auzit ca e bine sa se reinoiasca unele vaccinuri. Eu stiam ca alea din copilarie dau imunitate toata viata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 12.06.2013 at 12:13:45.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 12.06.2013, 12:12:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deloc. Sunt anti-ignoranta si anti-manipulare.



Afirmatie bazata pe ce studiu stiintific?
Imi dai link -ul pe pubmed?
Apropo, ai auzit de pumed?



Altadata cand? Poti spune in ce an?



Afirmatie bazata, inca o data, pe ce studii?



Dar de cei care au murit de la aspirina, ai auzit?



Legatura intre vaccin si autism (cel putin ca si cauza primara) nu a fost dovedita.
Dar in schimb este un lucru cert ca inofensiva rujeola - "boala copilariei" provoaca encefalita sau panencefalita (foloseste google sa afli ce inseamna)?
Ca rata fatalitatii este undeva pe la 0.3%?

Si nu intr-o tara subdezvoltata ci in SUA - intr-o tara subdezvoltata poate ajunge si la 28%.

Adica, ca sa-ti traduc, din 1000 copii care fac rujeola, 3 mor, inafara de cei care raman cu sechele grave.

Poti sa-mi oferi date certe cum ca in cazul vaccinarii se intampla la fel?
Cu 7-8 ani in urma se faceau separat aceste vaccinuri ,am informatii
Lasa SUA ,nu sunt ei etalon de civilizatie .
Acum vaccinurile sunt o afacere pt firmele de medicamente
Stiu copil care a facut encefalita de la rubeola si acum e foarte bine ,depinde de medic ,daca depisteaza si dignosticheaza corect si la timp boala
Un caz la cateva zeci de mii a spus medicul neurolog ,tratamentul a fost o bagatela .
Te intreb ,ce ai face daca copilul tau ar face autism de la un vaccin ,te-ai multumi cu o compensatie substantiala ?
Reply With Quote
  #295  
Vechi 12.06.2013, 12:19:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Wow! Eu va admir, pe cuvant!
Va admir pentru curajul de a lua asa usor decizii pentru copiii vostri.
Eu una nu pot sa iau asa decizii pentru mine. Nu stiu ce as decide pentru copiii mei.
Intrebare: va opuneti vaccinarii din motive religioase (interzice biserica ?) sau din motive strict personale?

Stiu insa cateva lucruri:

1. Generatii intregi am fost vaccinati in mod obligatoriu in crese, gradinite, scoli, etc. Si nu am auzit sa fi murit cineva.
Nu stiu sa spun ce fel de vaccinuri am facut. Am impresia ca numai pentru putine boli, din moment ce totusi multi am facut bolile copilariei. Poate ca nu era vaccinuri pentru toate bolile.


In schimb multi din generatiile mai vechi au fost descoperiti cu forme de hepatite B si C. Pentru care nu au existat vaccinuri.
Sophia ,hepatita B sau C nu se eradicheaza cu vaccin ,vaccinul e valabil cativa ani.
De oreion ,la fel ,nu am auzit sa fie eradicat cu vaccin.
Am fost vaccinati ,dar era un singur vaccin odata ,de ex antipolio.
Acum se fac 5 sau 6 vaccinuri in unul singur si nu stim daca sistemul imunitar al copilului face fata la atatia virusi.
Acum ca se fac atatea vaccinuri ar trebui ca la cabinetele medicale sa nu mai fie atatia copii la consultatie ,dar dimpotriva ,bolile s-au inmultit ,ei sunt tot mai sensibili.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 12.06.2013, 12:23:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Copiii sunt inscrisi la scoli si gradintita unde nu ni s-a cerut. In reportaj, filmarea era facuta la gradinita copiilor mei.
Plus ca exista varianata sa obtii o hartie cu vaccinurile destul de usor- stiu ca se practica.


E ciudat vaccinul asta antitetanus: il faci cand e mic, in trei sau patru doze, dar daca, fereasca Dumnezeu copilul este muscat de caine se face iarasi. Pai e valabil sau nu e valabil de il faci de atatea ori?
Eu stiu ca la scoala nu ii primeste fara lista de vaccinuri
Da .se poate trece vaccinul fara sa fie facut ,la mica intelegere cu asistenta.
Dar ce te faci ca acum la scoli se fac adevarate campanii de vaccinari ,toate supervizate de DSP (ASP),pt vaccinari medicii fiind platiti acum de aceste ASP-uri ,nu de casa nationala.
Copilul care nu a facut nici un vaccin in copilarie este vaccinat acum fara stirea parintilor si nu stim efectul ,poate sa fie ceva foarte nociv pt copil.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 12.06.2013, 12:37:16
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

o sa las asta aici.
http://rationalwiki.org/wiki/Vaccine_denialism
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 12.06.2013, 12:57:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Wow! Eu va admir, pe cuvant!
Va admir pentru curajul de a lua asa usor decizii pentru copiii vostri.
Eu una nu pot sa iau asa decizii pentru mine. Nu stiu ce as decide pentru copiii mei.
Intrebare: va opuneti vaccinarii din motive religioase (interzice biserica ?) sau din motive strict personale?
Biserica nu si-a dat cu parerea asupra acestui subiect.dar eu ca parinte, cu capacitatea de a citi si d e a mainforma aleg ce onsider eu mai bine ptr copilul meu. LA fel cum Biserica nu reglemeteaza consumul de Coca-Cola sau margarina.Alegerea de a-l feri d eacestea, si multe altele imi apartine.
Citat:
Stiu insa cateva lucruri:

1. Generatii intregi am fost vaccinati in mod obligatoriu in crese, gradinite, scoli, etc. Si nu am auzit sa fi murit cineva.
Din pacate eu nu pot spune acest lucru.Am avuzit de destule cazuri d ecopii care au murit.urmareste linkul si vei vedea drama familiei micutei sara, fetita nascuta in aceeasi zi cu baietelul meu si care a muri in urma vaccinului.
Citat:
Nu stiu sa spun ce fel de vaccinuri am facut. Am impresia ca numai pentru putine boli, din moment ce totusi multi am facut bolile copilariei. Poate ca nu era vaccinuri pentru toate bolile.
Buna remarca.Numarul vaccinurilor este in continua crestere.
Citat:
2. Bolile astea nu-s bombonele pentru copii. Inseamna suferinta si dau si complicatii: oreionul da infertilitate (la baieti chiar totala), alte boli dau complicatii mari. Pojarul poate sa se combine si cu alte boli si e suferinta de spital. Varicela iti lasa semne si gauri peste tot.
Bolile copilariei se fac in copilarie.Si sunt bine suportate de copii. AI mei au facut varicela, rubeola. Nu au ramas nici cu gauri si nu a aparut nici o complicatie.Din contra, daca nu eram atenta la orice detaliu, rubeola trecea chiar neobservata.
Citat:
Bolile copilariei sunt si mai grele pentru adulti.
Aici se schimba problema. vaccinurile ofera imunitate pe 10-15 ani Si asa te trezesti la varsta tineretii ca faci bolile copilariei, care sunt muult mai greu de suportat.sa nu mai vb d ecazul ca oreionul la pubertate/tuinerete poate sa determine sterilitate, iar rubeola in primul semestru de sarcina determina malformatii fetale.
Sa nu iti povestesc ce am tremurat in timpul sarcinii, cand am scapat ca prin urechile acului de o rubeloa, deoarece de vreo 5-7 iesisem de sub protectia vaccinului. Or daca il faceam in copilarie, aveam imunitate pe viata.

Citat:
Deci trebuie bine gandite astfel de decizii. E vorba sa ne asumam niste riscuri si responsabilitati si nu numai pentru noi personal.
dar daca nu pentru noi s ane asumam anumite responsabilitati, atunci ptr cine s ao facem?
Citat:
3. Toate medicamentele au efecte nedorite si multi oameni au alergii la diverse preparate. Aceia le evita si gata, dar nu inseamna ca nimeni nu mai trebuie sa ia medicamente niciodata.
Alergie fac oamenii si la antyibiotice-ca s anu mai vb de efectele negative. Dar asta nu inseamna ca iei antibiotic ca sa previi o eventuala infectie. Cu atat mai mult, nu introduci un virus intr-un organism sanatos, doar ca sa ii dai de lucru, ca sa recunoasca virusul atunci cand, exista o probabilitate cas e va intalni cu el.
[/quote]In fond si daca te inteapa o albina sau viespe poti muri pe loc daca ai alergie la ele.
Faptul ca se intampla cazuri nefericite...este inevitabil. Ti se poate intampla orice, in orice moment. Voia Domnului.[/quote]
E adevarat ca totul se intampla cu ingaduinta Domnului, nu neaparat din voia Lui.Domnul nu ne vrea raul. Dar acelasi Domn ne-a dat minte sa putem alege binele de rau.
Citat:
Cum nu stiu si nu inteleg de unde se imbolnavesc adultii de bolile copilariei (aceia care nu au copii in familie). Tocmai am cunoscut un astfel de caz care a ajuns grav in spital...
Bolile copilariei nu inseamna ca le fac doar copiii. Cio ca copii sunt cei mai predispusi la ele.Iar daca nu le faci mic, cresc sansele sa el faci mare. In definitv e vorba de un virus care se ia pe cale aeriana. Nu e musai sa fi copil sau sa stai langa un copil.
Citat:
Revenind: ori au fost eradicate bolile si atunci n-ar trebui sa mai apara cazuri si n-ar fi nevoie nici de vaccinuri, ori nu.
situatia asta imi seamna cu cazul micutului tarevici alexei si rasputin. Baietelul era mereu bolavicios-deoarece Rasputin avea grija sa ii presare in mancare niste prafuri. In prezenta lui rasputin , copilul se simtea mai bine-deoarece nu i se mai administrau prafurile-iar in absenta lui, copilul se simtea foarte rau-datorita prafurilor puse in mancare. Acest lucru o determina pe tarina sa il vrea mereau in preajma sa pe rasputin.
In ultimi ani, cazuri de pioliomelita nu am mai auzit-nu zic ca nu ar exista. In schimb stiu ca un virus viu este introdus sistematic in corpul copilului. Eradicam boala, dar pastram virusul. Si il introducem repetat in corpul copilului.
Citat:
Se spunea si de tuberculoza ca ar fi fost eradicata si iata ca nu este asa si exista multe cazuri. De ce? De unde?
In pofida tuturor vaccinurilor, romania are un procent ingrijorator de oameni (aici intra si copii`) bolnavi de tbc. De ce? Ptr ca , cu grija este introdus virusul in corpul lor, inca de la nastere.
Citat:
Mai zilele trecute spunea un medic la televizor despre riscul nevaccinarii pentru comunitate.
Si comunitate suntem noi toti. Nu stiu de ce spun unii ca ei nu sunt comunitate..."ce-mi pasa mie de comunitate?"
E o vorba: Mila `mi de tine, dar` de mine mi se rupe inima. Asadar, inainte d ea-mi pasa de binele comunitatii, imi pasa de binele copilului mei. Stiu, suna egosit. Dar ptr binele comunitatii nu pot risca ca mciutul meu sa dezvolte autism sau tbc ganglionar. Sau mai rau, sa moara. Si nu vorbesc decat din cazuri concrete-efecte secundare ale vaccinului. Uneori stau si am intreb: cum de s-a intamplat ca tocmai din procentul acela de 1 la 1 milion de copii care sufera de pe urma vaccinurilor, aceste cazuri sa traiasca tocmai langa mine? si culmea sis afie prietenii mei, oameni pe care ii stiu d emulti ani? tocmai pe noi ne-a lovit acel 1 iar restul de 999.999 traiesc in alte parti alte tarii?

Ce vreu sa spun e ca rezultatele afisate sunt minciuni, manipulari. Nr cazurilor care sufera reversibil/ireversibil de pe urma vaccinurilor este mult mai mare.
Citat:
Concluzia mea:
Eu nu sunt nici pentru vaccinuri neaparat si nici pentru tot felul de preventii. Si eu gandesc ca Dumnezeu si Maica Sa si alti sfinti ne ocrotesc si sa ne rugam la ei. Ma incred in asta.
si eu.
Citat:
Ma gandesc cat curaj si mai ales cata responsabilitate au oamenii care decid asa usor pentru copiii lor, fie impotrivindu-se vaccinurilor, fie controlului genetic. Copiii sunt cei care suporta consecintele. Dar ne e mila de ei numai la avort.
Usor e doar in reclama.In realitate sunt nopti de framantari, ore dedicate studiului, program de rugaciune.

Citat:
P.S. Antitetanus - eu stiu ca se face de fiecare data cand te ranesti. Nu cred ca da o imunitate, altfel n-ar trebui refacut mereu. Ma rog exista o imunitate scurta.
.
ce sansa e ca un bebe de 2 luni sa fie muscat de caine/sa se intepe intr-un cui ruginit?
Daca ar trebuie sa se faca doar cand te ranesti, de ce se fac bebelusului care este ultra protejat? daca nu ofera protectie pe termen lung, atunci de ce se fac? De ce e nevoie sa se faca si cand e bebe si apoi la 2 ani cand spre, ex s-a intepat intr-un cui?
De ce e musia s ase faca de 3 ori consecutiv in 4 luni(la 2, la 4 si al 6 luni) daca oricum cand te arnesti il faci iara?

Ei suma tuturor acestor de ce -uri suspendate m-au facut sa inteleg ca lacunele din sistemul medical nu se umplu cu experimentele pe copil meu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #299  
Vechi 12.06.2013, 13:10:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu stiu ca la scoala nu ii primeste fara lista de vaccinuri
depinde de scoala.
Citat:
Da .se poate trece vaccinul fara sa fie facut ,la mica intelegere cu asistenta.
variante de compromis exista-inca.
Citat:
Dar ce te faci ca acum la scoli se fac adevarate campanii de vaccinari ,toate supervizate de DSP (ASP),pt vaccinari medicii fiind platiti acum de aceste ASP-uri ,nu de casa nationala.
Copilul care nu a facut nici un vaccin in copilarie este vaccinat acum fara stirea parintilor si nu stim efectul ,poate sa fie ceva foarte nociv pt copil.
Pai cred ca se poate informa copilul acasa. Iar invatatoarea/diriginta sa fie informata ca nu e de accord sa se faca nici un vaccin fara acceptul parintelui.Iar copilului sa i se spuna ca daca va veni cineva sa refuze, chiar sa protesteze cu forta.
Si nu cred ca se vor aduna 3-4 persoana care sa tina un copil urland cu forta ca sa-l intepe.
Asa ceva este un abuz, o incalcare flagranta a drepturilor omului si trebuie sanctionata.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #300  
Vechi 12.06.2013, 13:53:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Diferentiere

Intrebare: din experienta celor care au studiat cat de cat aceasta problema (sau s-au "lovit" de ea), exista o diferentiere intre periculozitatea / nocivitatea acestor vaccine?

Adica am vazut ca BCG-ul pare sa aiba multe probleme, la fel si ROR, dar am vazut mai putine mentiuni, in ultima vreme cel putin, legate de cazuri de imbolnavire datorate trivaccinului, de exemplu.

Daca stie cineva, as fi foarte curios si recunoscator.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38