Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.02.2010, 20:32:08
DinuC DinuC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2009
Mesaje: 4
Angry Prohodul Domnului CENZURAT !

Ma intreb de ce oare a fost cenzurat?
Antisemitismul, come on ! Nu suntem la gradinita !
Acestea au fost inlaturate:

56. Urmașii lui Iuda,
Din izvor adăpați
Și cu mană săturați demult, în pustiu,
În mormânt îl pun pe Hrănitorul lor.

58. Îngâmfat Israil,
Ucigașe popor !
Pentru ce pe Varava, pătimaș, slobozi,
Iar pe Domnul pentru ce Îl răstignești ?

62. Pizmăreț popor,
Ucigaș blestemat !
Rușinează-te măcar, înviind Hristos,
De mahrama și de giulgiurile Lui.

Din Starea a doua au fost eliminate total:

33. Tu, ca Cel ce ești
De viață dătător, Cuvinte,
Pe iudei nu i-ai ucis, fiind răstignit;
Ba chiar și pe morții lor îi înviezi.

42. O, neam jidovesc
Îndărătnic, ce-ai primit arvuna !
Cunoscut-ai ridicarea Bisericii;
Pentru ce dar pe Hristos L-ai osândit ?

51. O, iudeilor !
Rușinați-vă măcar de morții
Înviați de Dătătorul vieții lor,
Cel pe Care, plini de pizmă, L-ați ucis.

(Acesta din urmă este singurul caz în care nu a avut loc o eliminare totală, însă a fost schimbat "O, iudeilor !" cu "Fariseilor!").

61. Cel făr’ de-nceput,
Veșnice Părinte, Fiu și Duh Sfânt,
Întărește stăpânirea ’mpăratilor
Împotriva dușmanilor, ca un bun.

Din Starea a treia au fost eliminate total:

7. Cei hrăniți cu mană
Lovesc cu piciorul
În Binefăcătorul.

9. O, ce nebunie !
Pe Hristos omoară
Cei ce-au ucis pe profeți.

12. Zis-a înțeleptul:
"Groap’-adâncă este
Gâtlejul jidovilor."

13. La viclenii jidovi,
Căile lor strâmbe
Curse și ciulini sunt.

24. Pier răstignitorii,
Împărate-a toate,
Dumnezeiescule Fiu.

25. Toți pier, împreună,
În groapa pierzării,
Bărbații sângiuirilor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.02.2010, 20:46:03
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

A fost cenzurat pe la mijlocul secolului XX, "pentru a nu instiga la antisemitism". Pe langa aberatia acestui argument, problema e ca strofele excluse contineau un inteles important pentru fiecare credincios. "Jidovii" pomeniti acolo fac obiectul unei pilde, unei invataturi, care iese din limitele etnice.
Sunt curios daca o sa inceapa sa excluda referirile la "eretici", pentru "a nu instiga la ura intre confesiuni". :) Fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2010, 11:23:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Unhappy

of, of, of..........
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2010, 12:22:51
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Frumos DinuC,mersi.Nu stiam de existenta acestor versuri.Mie mi se par frumoase si imi pare rau ca au fost eliminate si reduse.Am inteles ca nici anatemele din Duminica Ortodoxiei impotriva ereticilor nu se mai rostesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2010, 15:30:56
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Am mai postat si pe un alt fir acestea:
Posed in original (de la biserica) Prohodul din 1942 , neschimbat ,fara acele eliminari din cartuliile aparute ulterior. Mai am de asemeni si Prohodul din 1909 , dar acesta are textul f. schimbat in comparatie cu ceea ce avem astazi.
Parerea mea este ca aceste modificari in sensul "cenzurarii" unor strofe din prohod au aparut mai dedemult, prin anii 1950 cand a aparut un ordin prin care in toate cartile de cult sa se stearga de pe foaia prima numele regelui care domnea atunci. Era normal, eram in plin comunism stalinist cand nu era voie nici sa citesti de pilda pe carte asa:
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos care se canta in Sfanta si Marea Vineri a Patimilor
indreptat dupa textul grecesc si tiparit cu binecuvantarea Sfantului Sinod, in zilele drept credinciosului nostru rege MIHAI I si in timpul pastoriei I.P.S.S.
D.D. Dr. NICODIM Patriarhul Sfintei Biserici Ortodoxe Romane
Editura Institutului Biblic 1942"
Vreau sa va spun ca unde este numele regelui a fost lipita o banda de hartie ca sa nu se mai cunoasca. De asemeni peste strofele despre care se vorbeste ca "deranjeaza" s-a taiat cu pixul, toate pentru ca sa nu se mai vorbeasca despre rege , boieri, stapani, imparati, jidovi, iudei. Remember: majoritatea fruntasilor comunisti in primii ani de dupa razboi erau evrei!
Cred ca acesta reparatie nu s-a mai facut (sau nu s-a mai vrut a se face), si Prohodul nostru actual a ramas cu textul ciuntit de pixurile comunistilor.
Interesant ca in cuvantul lamuritor de la inceputul Prohodului din 1942 se aduce la cunostinta credinciosilor ortodocsi ca pe atunci circulau tot felul de versiuni, unele "tiparite si negutatorite chiar de neprietenii credintei noastre, in conditiuni neingaduite de dumnezeiasca frumusete a cartii si de puterea de cumparare a poporului".
La alcatuirea Prohodului acesta s-a luat de baza Slujba Prohodului din Triodul grecesc tiparit la Venetia in 1878, tradus de pr. D. Fecioru si Prohodul lui Macarie tiparit la Buzau in 1868.
Comisia de revizuire de atunci se compunea din: IPS Mitropolit Irineu al Moldovei, PPSS Episcopi Grigorie al Husilor, Gherontie al Tomisului si PS Arhiereu Eugeniu Suceveanu. S-a avut in vedere ca textul romanesc sa fie cat mai apropiat de cel original,sa se redea ideile dogmatice ale originalului, sa aiba inteles si cand este cantat si cand este citit. De partea muzicala s-a ocupat chiar Stefanache Popescu impreuna cu diaconul Anton V. Uncu.
P.S. Nu cred ca se poate gasi pe undeva in format electronic acesta editie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2010, 15:39:42
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Cred ca aceasta este varianta necenzurata:

ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/Viata_...4ProhodulD.pdf

Strofele excluse din textul original sunt marcate cu rosu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2014, 12:08:55
alexanddra alexanddra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Mesaje: 3
Implicit prohodul necenzurat

se gaseste de cumparat prohodul necenzurat, pe la librariile ortodoxe, atasez un link http://www.publicatiiortodoxe.ro/pro...omnului-1.html
Reply With Quote
Răspunde

Tags
prohodul domnului



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prohodul Domnului + cristiboss56 Rugaciuni 3 22.04.2011 16:50:58
Prohodul Domnului cenzurat cornel2121 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 07.04.2011 20:17:04
Prohodul Domnului timiss Intrebari utilizatori 1 11.03.2010 19:55:22
De ce a fost prohodul cenzurat? SI DE CINE? SI CAND? ghost7 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 16.02.2010 13:11:53
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55