Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.01.2009, 15:44:00
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit Tatal Nostru

Eu am obiceiul de a citi postarile de pe multe forumuri religioase,desi nu intervin pe fiecare.Am gasit recent ceva care imi pare important,si cu riscul de a parea ca fac reclama ,voi copia aici,pt ca momentan nu stiu cum sa formulez in mod propriu.Cred ca aici este mai eficient o astfel de postare.Regret ca,desi cunosc bine muzica religioasa romaneasca,nu am sesizat acest aspect,Cu scuzele de rigoare pt Admin ,voi posta aici ,iar daca cineva poate reformula,il rog sa ma editeze ,pt a evita impresia de reclama:

,,In timpul Sf Liturghii se canta si Tatal Nostru. Aici insa se produce uneori o erezie.
Sa nu uitam,ca aceasta rugaciune ne-a fost data de Mantuitorul. Ca atare nu putem face nici o modificare sau de schimbare a cuvintelor intre ele,sau da a adauga, sau omite cuvinte.
Uneori insa compozitorii,din necunostere sau din trufie si sfidere isi pemit sa modifice aceasta rugaciune.
Este si cazul unui Tatal nostru ,a carei muzica este compusa de Ciprian Porumbescu si care are textul cam asa:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste
Ci ne izbaveste de cel rau,de cel rau!
video.crestinortodox.ro/Tatal_nostru_Ciprian_Porumbescu-20000574.html
Nimeni nu are voie nici macar in acopuri artistice sa modifice o rugaciune,data de Mantuitorul.Cine se crede ca stie mai mult decat Mantuitorul.daca anumite expresii ar fi trebuit dublate ar fi arata asta Mantuitorul.iata cum isi permite un geniu uman sa-l CORECTEZE PE CEL CE I-A DAT ACEST TALENT.SI AI GRAV ESTE CA ARHIEREII ROMANI NU AU OBSERVAT EREZIA SI PERMIT A SE CANTA ASA IN TIMPUL LITURGHIIEI!

cred ca aici este mai bine sa se dezbata!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.01.2009, 16:46:32
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Sensul rugaciunii nu se schimba prin dubla repetare a unor cuvinte!
Abia o simti mai bine, se imprima mai bine in subconstient...

Chiar si cand te rogi personal, iti mai fuge mintea si atunci repeti pasajul la care nu ai fost atent. Nu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2009, 17:22:29
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Nu este vorba de sens ,ci de tupeul de a schima chiar prin dublare un text fixat intr-o anume forma chiar de Mantuitorul,care este Dumnezu deplin.Adica creatura se crede mai desteapta decat Creatorul ei!....adica,n-o fi stind Mantuitorul cum se imprima mai bine in subconstient,si trebuie sa -i corecteze ,,nestiinta'' o creatura?!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2009, 19:09:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Nu este vorba de sens ,ci de tupeul de a schima chiar prin dublare un text fixat intr-o anume forma chiar de Mantuitorul,care este Dumnezu deplin.Adica creatura se crede mai desteapta decat Creatorul ei!....adica,n-o fi stind Mantuitorul cum se imprima mai bine in subconstient,si trebuie sa -i corecteze ,,nestiinta'' o creatura?!
Acuma noi suntem imperfecti, vezi tu si traducerea Sf Scripturi are unele modificari de forma, dar nu de fond, repetarea se face pt ca asa este linia melodica, eu chiar nu vad erezie in asta, am putea zice oare ca preotii gresesc cand citesc cantand Sf Evanghelie iar nu recitand, deoarece Hristos nu a cantat pildele si invataturile sale, ? nu, este vorba doar de cestiuni de ordin artistic, daca s-ar fi scos, adaugat sau inlocuit textul original atunci ar fi fost erezie
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2009, 20:28:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai fratilor, am ajuns sa ratacim cu adevarat. Pana acum se spunea ca daca intru intr-un magazin si cumpar un pachet de biscuiti cu codul de bare pe el, L-am pierdut pe Hristos. Acum, ca daca rostim de mai multe ori o fraza din rugaciunea domneasca suntem eretici. Da-ne Doamne mai multa lumina, caci mintea ne este intunecata cu adevarat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2009, 21:30:02
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Ce sa faci suntem imperfecti, tot urcam sa ne induhovnicim, cadem, iar ne ridicam, nu se poate sa le facem toate OK. pacatul si gresala este in noi , important e sa tinem Calea dreapta si faclia aprinsa in fata in rest toate sunt superficiale, tinta noastra ultima este Hristos si Imparatia Sa

Frate costel, m-a amuzat mesajul tau dar e plin de adevar
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tatal nostru fallen Rugaciuni 32 04.04.2012 17:17:57
Tatal Nostru - intrebare unamic Rugaciuni 13 14.10.2010 00:21:13
Tatal NOSTRU andreicozia Rugaciuni 23 26.09.2010 23:49:59
Rugaciunea Tatal Nostru tatvioro Rugaciuni 6 05.02.2010 07:56:24
Tatal nostru gavriil Rugaciuni 42 28.11.2009 14:56:55