Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2009, 09:09:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu

[COLOR=black]John Lennon[COLOR=#3333FF] (Cântăreț):[/COLOR]
  • Cu câțiva ani înainte de a muri, într-un interviu pentru o revistă americană, el a declarat: “Creștinătatea va lua sfârșit, va dispărea. Nu este nevoie să îmi susțin această idee. Sunt sigur. Nu am ce spune despre Iisus, însă cei ce-L urmau erau oameni prea simpli, astăzi noi suntem mai cunoscuți decât El” (1966). Lennon, după ce a declarat că membrii formației Beatles erau mai cunoscuți decât Iisus Christos, a fost împușcat de șase ori.
Tancredo Neves[COLOR=#3366FF] (Președinte al Braziliei): [/COLOR]
  • În timpul campaniei prezidențiale, acesta a declarat că, dacă ar obține 500.000 de voturi din partea partidului său, nici Dumnezeu nu l-ar mai putea îndepărta de la Președinție. Bineînteles, a obițnut voturile, însă s-a îmbolnăvit cu o zi înainte de a deveni președinte, apoi a murit.
Cazuza[COLOR=#3366FF] (Compozitor, cântăreț și poet bi-sexual):[/COLOR]
  • În timpul unui spectacol în Canecio (Rio de Janeiro), în timp ce își fuma țigarea, a pufăit fumul în aer și a spus: “Doamne, asta e pentru Tine.” A murit la vârsta de 32 de ani, de CANCER pulmonar, într-un fel groaznic.
[COLOR=#3366FF]Cel care a construit Vasul Titanic[/COLOR]
  • După ce s-a încheiat construirea Vasului Titanic, un reporter l-a întrebat cât de sigur era Vasul. El a răspuns cu un ton ironic: “Nici chiar Dumnezeu nu îl poate scufunda”. Cred că știți cu toții ce a urmat.
[COLOR=#3366FF]Marilyn Monroe (Actriță) [/COLOR]
  • A fost vizitată de Billy Graham, în timpul unei reprezentații a unui spectacol. Acesta a declarat că Spiritul Lui Dumnezeu l-a trimis să îi predice. Dupa ce a ascultat ceea ce a avea de spus predicatorul, ea a replicat: “N-am nevoie de Iisus al tău”. O săptămână mai târziu, a fost găsită moartă, în apartamentul ei.
[COLOR=#3366FF]Bon Scott (Cântăreț) [/COLOR]
  • Fostul vocalist al formației AC/DC. Într-un cântec din 1979, el spunea: “Nu mă opriți: mă îndrept pe drumul meu, pe drumul care duce în infern”. Pe 19 februarie 1980, Bon Scott a fost găsit mort, înecat cu propria vomă.
[COLOR=#3366FF]Campinas (in 2005) [/COLOR]
  • În Campinas, Brazilia, un grup de prieteni, beți, au luat, în drum, o altă prietenă... . Mama a însoțit-o până la mașină și, îngrijorată de starea în care se aflau prietenii ei, i-a spus, ținând-o de mână pe fata care se așezase în masină: “Fiica mea, mergi cu Dumnezeu și fie ca El să te apere.” Aceasta a răspuns: “Poate doar dacă El (Dumnezeu) merge în portbagaj, pentru că aici, înăuntru,.... e deja plin.”
    Peste câteva ore, a sosit vestea că tinerii au fost implicați într-un accident mortal, toți au murit, mașina era de nerecunoscut, nu se mai putea spune ce tip de mașină fusese, însă, în mod surprinzător, portbagajul era intact. Poliția a declarat că nu vedea în ce mod a putut rămâne intact portbagajul. Spre surprinderea lor, în portbagaj au găsit un carton de ouă, iar ouăle erau toate întregi.
Christine Hewitt[COLOR=#3366FF] (ziaristă și redactoră de emisiuni de divertisment din Jamaica ) [/COLOR]
  • Ea a declarat că Biblia (Cuvântul lui Dumnezeu) este cea mai proastă carte scrisă vreodată. În iunie 2006 a fost găsită arsă în mașina proprie.
Mulți alți oameni importanți au uitat că nu există nici un alt nume căruia să i se fi acordat atâta autoritate, precum numele Domnului Nostru Iisus Hristos.
Mulți dintre aceștia au murit, numai Domnul Nostru Iisus Hristos a murit și a înviat și este viu.
[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Ce inseamna "Cu noi este Dumnezeu"? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 5 17.03.2010 23:29:23
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 12.12.2009 23:33:27
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 12:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 18:32:05