Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.02.2007, 19:14:29
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Cred ca totul tine de nivelul de constienta( nu constiinta) a fiecaruia dintre noi, de Duhovnicie, si implicit imposibilitatea credintei cu forta
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.02.2007, 07:17:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Oare tinerii au sau nu au incredere in Biserica?
Conteaza foarte mult mediul din care provin, de educatia primita si nu in ultimul rind un rol important il are scoala, invatamintul. Constat cu bucurie ca la Sfinta Liturghie vad din ce in ce mai multi tineri si chiar foarte tineri. Acesta este un semn bun.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.02.2007, 16:41:36
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Poate ca o anumita biserica se bucura de prezenta mai multor tineri. Comparativ insa cred ca tinerii sunt mult mai putin in biserica, decat in alte locuri. Educatia e un factor. Ce alti factori am mai putea identifica?

Problemele sociale, problemele varstei, probleme familiale?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.02.2007, 23:27:20
cristinamarc cristinamarc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Parerea mea este ca Biserica noastra ortodoxa se ocupa ffffffffffoooarte putin de tineri. Nici nu va imaginati cate cateheze si cate actiuni fac catolicii cu tinerii. Daca voi credeti ca sunt eretici sau nu, nu conteaza,ca ne intrec in ravna de 10 000 de ori. Nici nu va imaginati ce frustrata sunt ca nu se ocupa preotii nostri de tineri mai indeaproape. Impresia mea de simpla credincioasa este ca preotii sunt undeva acolo intr-o zare indepartata, inaccesibili, nici nu stii cum sa ajungi la ei. Catolicii nu sunt deloc asa. Au grupuri de care se ocupa cate un preot, care le este indrumator spiritual. Poarta discutii cu ei, fac rugaciuni, fac voluntariat, sunt ACTIVI, si nu sunt lasati de capul lor imprastiati. Inainte de casatorie cuplurile la ei fac o pregatire speciala. oricat ati vrea sa aruncati in noroi spre ei, avem ce invata de la ei in privinta asta.
buna seara.biserica ortodoxa se "ocupa" la fel de toata lumea,daca vrei sa pastrezi cuvantul asta.Intr-adevar, cam cati tineri auzim vorbind despre religie si nu despre "net" sau "mes"?Dar nu cred,sincer,ca ar fi vorba de vreo vina,asa zicand,a Bisericii.Pentru ca sunt cam de-o seama cu multi dintre ei,pot sa spun cu siguroanta ca apropierea sau departarea sunt o masura a spiritului in care tinerii incep sa fie educati,o marturie a mediului in care cresc si in care suntem nevoiti sa facem fata cu totii.Slujbele foarte "populare" specific catolice nu cred ca reprezinta propriu-zis o metoda de apropire.Cu tot respectul,consider ca rolul preotului este de carmuitor spiritual si nu lider de grup.M-as bucura sa vad ca sunt tinerii cei care iau initiative in privinta asta
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.02.2007, 11:07:13
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Annamarria:Parerea mea este ca Biserica noastra ortodoxa se ocupa ffffffffffoooarte putin de tineri. Nici nu va imaginati cate cateheze si cate actiuni fac catolicii cu tinerii. Daca voi credeti ca sunt eretici sau nu, nu conteaza,ca ne intrec in ravna de 10 000 de ori. Nici nu va imaginati ce frustrata sunt ca nu se ocupa preotii nostri de tineri mai indeaproape. Impresia mea de simpla credincioasa este ca preotii sunt undeva acolo intr-o zare indepartata, inaccesibili, nici nu stii cum sa ajungi la ei. Catolicii nu sunt deloc asa. Au grupuri de care se ocupa cate un preot, care le este indrumator spiritual. Poarta discutii cu ei, fac rugaciuni, fac voluntariat, sunt ACTIVI, si nu sunt lasati de capul lor imprastiati. Inainte de casatorie cuplurile la ei fac o pregatire speciala. oricat ati vrea sa aruncati in noroi spre ei, avem ce invata de la ei in privinta asta.

Daca preotii catolici se ocupa atat de mult cu apropierea tinerilor de Biserica, atunci de ce in Occident bisericile sunt scoase la vanzare, din lipsa de credinciosi? Se intampla in Germania...
Fara suparare, dar ce ai vrea sa faca preotii romani ortodocsi? Sa mearga din usa in usa si (sa incerce) sa-i convinga pe oameni sa vina duminica la biserica? Asta este imposibil si un pic ilegal...
Exista in tara multe asociatii stundentesti sau de tineri crestini ortodocsi (un exemplu este ASCOR-ul) care isi desfasoara activitatea sub ascultarea Bisericii. Exista multe grupuri parohiale de tineri, fara statut juridic, care fac voluntariat, se intalnesc pentru rugaciuni comune, organizeaza pelerinaje, merg la azile si camine sociale.
Poate ca preotii catolici se implica mai mult in idrumarea enoriasilor, dar nu uita ca ei nu au obligatii familiale, intreaga lor activitate este inchinata Bisericii.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.02.2007, 11:33:24
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Annamarria:Parerea mea este ca Biserica noastra ortodoxa se ocupa ffffffffffoooarte putin de tineri. Nici nu va imaginati cate cateheze si cate actiuni fac catolicii cu tinerii. Daca voi credeti ca sunt eretici sau nu, nu conteaza,ca ne intrec in ravna de 10 000 de ori. Nici nu va imaginati ce frustrata sunt ca nu se ocupa preotii nostri de tineri mai indeaproape. Impresia mea de simpla credincioasa este ca preotii sunt undeva acolo intr-o zare indepartata, inaccesibili, nici nu stii cum sa ajungi la ei. Catolicii nu sunt deloc asa. Au grupuri de care se ocupa cate un preot, care le este indrumator spiritual. Poarta discutii cu ei, fac rugaciuni, fac voluntariat, sunt ACTIVI, si nu sunt lasati de capul lor imprastiati. Inainte de casatorie cuplurile la ei fac o pregatire speciala. oricat ati vrea sa aruncati in noroi spre ei, avem ce invata de la ei in privinta asta.

Daca preotii catolici se ocupa atat de mult cu apropierea tinerilor de Biserica, atunci de ce in Occident bisericile sunt scoase la vanzare, din lipsa de credinciosi? Se intampla in Germania...
Fara suparare, dar ce ai vrea sa faca preotii romani ortodocsi? Sa mearga din usa in usa si (sa incerce) sa-i convinga pe oameni sa vina duminica la biserica? Asta este imposibil si un pic ilegal...
Exista in tara multe asociatii stundentesti sau de tineri crestini ortodocsi (un exemplu este ASCOR-ul) care isi desfasoara activitatea sub ascultarea Bisericii. Exista multe grupuri parohiale de tineri, fara statut juridic, care fac voluntariat, se intalnesc pentru rugaciuni comune, organizeaza pelerinaje, merg la azile si camine sociale.
Poate ca preotii catolici se implica mai mult in idrumarea enoriasilor, dar nu uita ca ei nu au obligatii familiale, intreaga lor activitate este inchinata Bisericii.
Vorbeam de experientele mele, nu de Occident, scuze ca am generalizat. Te rog spune-mi unde sa gasesc aceste grupuri parohiale de tineri de care vorbesti? Vorbesc serios, chiar nu stiu si vreau sa aflu. Stii cumva in Cluj sau Baia Mare astfel de grupuri? In ASCOR nu vreau sa ma inscriu.
Si chiar n-as vrea ca preotii sa mearga din usa in usa:D:D Am zis asta si mai sus..ca nu vreau sa se comporte ca sectantii
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.02.2007, 12:09:45
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Daca preotii catolici se ocupa atat de mult cu apropierea tinerilor de Biserica, atunci de ce in Occident bisericile sunt scoase la vanzare, din lipsa de credinciosi? Se intampla in Germania...
Fara suparare, dar ce ai vrea sa faca preotii romani ortodocsi? Sa mearga din usa in usa si (sa incerce) sa-i convinga pe oameni sa vina duminica la biserica? Asta este imposibil si un pic ilegal...
Exista in tara multe asociatii stundentesti sau de tineri crestini ortodocsi (un exemplu este ASCOR-ul) care isi desfasoara activitatea sub ascultarea Bisericii. Exista multe grupuri parohiale de tineri, fara statut juridic, care fac voluntariat, se intalnesc pentru rugaciuni comune, organizeaza pelerinaje, merg la azile si camine sociale.
Poate ca preotii catolici se implica mai mult in idrumarea enoriasilor, dar nu uita ca ei nu au obligatii familiale, intreaga lor activitate este inchinata Bisericii.
Vorbeam de experientele mele, nu de Occident, scuze ca am generalizat. Te rog spune-mi unde sa gasesc aceste grupuri parohiale de tineri de care vorbesti? Vorbesc serios, chiar nu stiu si vreau sa aflu. Stii cumva in Cluj sau Baia Mare astfel de grupuri? In ASCOR nu vreau sa ma inscriu.
Si chiar n-as vrea ca preotii sa mearga din usa in usa:D:D Am zis asta si mai sus..ca nu vreau sa se comporte ca sectantii[/quote]

Locatiile indicate de tine sunt mult prea departe de mine ca sa-ti pot raspunde la intrebare. Sunt oltean :D
La mine in Banie sunt cel putin 5 grupuri parohiale de tineri, eu doar atatea cunosc. Inclusiv parohia de care apartin are un astfel de grup, care se numeste "Sfintii Martiri Brancoveni", dupa hramul bisericii. Suntem voluntari la WorldVision iar anul trecut am participat la campania 2%, organizam pelerinaje la manastirile din Oltenia in fiecare primavara si toamna, impreuna cu enoriasii din parohie. Avem noroc cu azilul de batrani, ca este la cateva strazi de noi :D Batraneii se bucura sa ne vada. Mai era in preajma un centru de plasament, dar a fost desfiintat. Nu e mare lucru ce facem, dar asa ne mobilizam si ii ajutam pe altii si de asemenea ne sprijinim reciproc.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.02.2007, 12:21:08
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

ASCOR e in general pentru studenti si au un profil traditionalist - folcloric. Unii tineri nu sunt atrasi de astfel de lucruri, au nevoie mai intai sa gaseasca raspunsuri la intrebarile personale.

Nu in toate zonele sau orasele exista astfel de grupuri de initiativa. Eu cred ca tocmai in sensul aceasta ar trebui facut un program la nivel national pentur tinerii ortodocsi initiat si sustinut de BOR. Nu crezi?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.02.2007, 12:45:11
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Zic eu ca pe linga educatie mai intervin si oamenii bisericii. Am vazut calugari, maicute la care copiii le sareau direct in brate (vedeau copilul din ei) si preoti la care copilul nu indraznea sa ridice ochii. Nu toti cei ai bisericii chiar sint ai bisericii. Nu vreau deloc sa critic fetele bisericesti dar cind ai timp pentru o afacere, si timp pentru propia familie inca iti trebuie destul, timp pentru sport, pentru politica, pentru multe altele ramine destul de putin timp pentru a fi preot. Sint prea putini preoti? Nu cred. La biserica parintilor mei sint 5. Daca unul slujeste ceilalti ar trebuii sa fie pe teren. Poate sint..... dar nu se vede. Cei 5 preoti au 5 preotese care inca trebuie sa fie mai mult decit sotie, mama fiind preoteasa. Poate unele sint.... cu siguranta nu-s toate. Exista diaconi, cintareti, crestini mai induhovniciti care trebuie sa se implice mai mult in societate. Poate unii o fac....dar nu toti. Si mai sintem noi toti care traim doar pentru noi si familia noastra eventual. Poate nu toti....dar f. multi.
Schimbarea inseamna miscare nu teorie. Fapta nu vorba. Aici sintem corigenti. Poate nu toti....eu sigur!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.02.2007, 21:11:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Zic eu ca pe linga educatie mai intervin si oamenii bisericii. Am vazut calugari, maicute la care copiii le sareau direct in brate (vedeau copilul din ei) si preoti la care copilul nu indraznea sa ridice ochii. Nu toti cei ai bisericii chiar sint ai bisericii. Nu vreau deloc sa critic fetele bisericesti dar cind ai timp pentru o afacere, si timp pentru propia familie inca iti trebuie destul, timp pentru sport, pentru politica, pentru multe altele ramine destul de putin timp pentru a fi preot. Sint prea putini preoti? Nu cred. La biserica parintilor mei sint 5. Daca unul slujeste ceilalti ar trebuii sa fie pe teren. Poate sint..... dar nu se vede. Cei 5 preoti au 5 preotese care inca trebuie sa fie mai mult decit sotie, mama fiind preoteasa. Poate unele sint.... cu siguranta nu-s toate. Exista diaconi, cintareti, crestini mai induhovniciti care trebuie sa se implice mai mult in societate. Poate unii o fac....dar nu toti. Si mai sintem noi toti care traim doar pentru noi si familia noastra eventual. Poate nu toti....dar f. multi.
Schimbarea inseamna miscare nu teorie. Fapta nu vorba. Aici sintem corigenti. Poate nu toti....eu sigur!
Ai punctat foarte bine. Preotul pe linga multe calitati pe care trebuie sa le aiba, cea de pedagog si psiholog ar trebui sa primeze. Individualismul nostru este un alt element perturbator de dezvoltare a unei relatii sanatoase tineri - biserica si invers. Biserica ar trebui sa se implice mai mult in programe ce vizeaza tinerii cum ar fi organizarea unor cabinete de consiliere in scoli , internate, facultati , armata etc. Impreuna cu ministerul turismului si tineretului , organizarea de tabere, mini vacante, excursii , pelerinaje la minastiri din tara, la un pret subventionat , modic. Sint multe de spus si facut, dar de la vorbe la fapte este o cale tare lunga din pacate. Unii se luptau sa scoata icoanele din scoli, ca de, acum e democratie ! Pe Ceausescu il stergeau de praf zilnic, iar acum cind avem ocazia de a repara multe greseli, ne lamentam si creem haos in toate domenile care are repercursiuni mai mult sau mai putin in mentalitatea tinerei generatii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica eduardd Reguli in Biserica 21 22.09.2010 14:33:14
tinerii de azi ionyk Generalitati 34 22.03.2010 20:06:25
tinerii cristiboss56 Generalitati 19 08.05.2008 18:49:21
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59