Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2011, 16:10:35
mamicaisteata mamicaisteata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2010
Mesaje: 1
Implicit Minune a sfintei noastre cuvioase Parascheeva!!!

Era intr-o zi de 14 octombrie, zi in care o cinstim pe draga noastra Preacuvioasa Parascheeva, la Iasi...Era spre seara...Am plecat prin oras cu mama si cu copiii mei de 3 si 5 ani...In oras era f aglomerat...Am intrat intr-un magazin de incaltaminte (care la ora aceea era gol), iar mama si-a pus geanta pe un fotoliu si a incercat niste pantofi...La un moment dat au intrat in magazin 2 fete, au stat cateva secunde, si apoi au disparut din magazin CU TOT CU GEANTA MAICA-MII...Pana sa ne dam noi seama, copiii au incercat sa spuna ceva, dar noi nu ne-am dat seama imediat...Cand am realizat..."PRINDE ORBUL, SCOATE-I OCHII!"...ce sa mai facem?...TREBUIA SA FIM ATENTE LA GEANTA!...Ce sa mai lungim vorba...in geanta erau 450 ron, buletinul maica-mii si altele, dar acestea erau cele mai importante...Cand am realizat ca totul s-a intamplat in aceasta zi sfanta, i-am zis mamei sa nu dispere, ca o sa ne ajute Sfanta Cuvioasa Parascheeva, pt. ca nu imi puteam inchipui cum ar putea cineva sa faca asta chiar de ziua asta sfanta...!I-am zis mamei sa ne rugam la Sfanta ca sigur o sa se rezolve!...
Acum,...un mic exercitiu de logica omeneasca...ce credeti ca ar fi disparut intai din geanta?...BANII, nu?...apoi toate celelalte!...
Noi n-am disperat, insa ne-am rugat incontinuu in acea seara la Sfanta Cuvioasa Parascheeva!...Si - ce sa vedeti?...MINUNE!!!
...Ma suna mama a doua zi de dimineata PLANGAND: la ea la usa erau doua femei cu BANII (CEI 450 RON)SI BULETINUL MAICA-MII...de fapt, o femeie cu fata ei...era femeie de serviciu (cu frica de DUMNEZEU), chiar prin zona aceea, si facand curat in acea seara pe la scari,- cand a dus gunoiul la container - a gasit BANII si BULETINUL JOS, LANGA CONTAINER...Sa nu mai spun ca "INTAMPLATOR" acea femeie avea adresa la doua blocuri de maica-mea...(asa s-a hotarat sa vina sa-i aduca ce a gasit, pt ca s-a uitat pe adresa de buletin si a vazut ca "intamplator" sta langa mama...)
Dragilor, TOTDEAUNA m-a ajutat Sfanta!...inclusiv ca mai am o fetita dupa 2 minunati baietei...! RUGATI-VA CU INCREDERE SI VETI FI RASPLATITI! DAR SA NU UITAM NICIODATA SA MULTUMIM!!!
SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!!!
DOAMNE, IARTA-NE, MILUIESTE-NE SI NE MAINTUIESTE!!!
DOAMNE-AJUTA TUTUROR!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2011, 17:40:41
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Astfel, inca o data se demonstreaza puterea rugaciunii, a nadejdei si a credintei. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2011, 20:47:09
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mamicaisteata Vezi mesajul
Era intr-o zi de 14 octombrie, zi in care o cinstim pe draga noastra Preacuvioasa Parascheeva, la Iasi...Era spre seara...Am plecat prin oras cu mama si cu copiii mei de 3 si 5 ani...In oras era f aglomerat...Am intrat intr-un magazin de incaltaminte (care la ora aceea era gol), iar mama si-a pus geanta pe un fotoliu si a incercat niste pantofi...La un moment dat au intrat in magazin 2 fete, au stat cateva secunde, si apoi au disparut din magazin CU TOT CU GEANTA MAICA-MII...Pana sa ne dam noi seama, copiii au incercat sa spuna ceva, dar noi nu ne-am dat seama imediat...Cand am realizat..."PRINDE ORBUL, SCOATE-I OCHII!"...ce sa mai facem?...TREBUIA SA FIM ATENTE LA GEANTA!...Ce sa mai lungim vorba...in geanta erau 450 ron, buletinul maica-mii si altele, dar acestea erau cele mai importante...Cand am realizat ca totul s-a intamplat in aceasta zi sfanta, i-am zis mamei sa nu dispere, ca o sa ne ajute Sfanta Cuvioasa Parascheeva, pt. ca nu imi puteam inchipui cum ar putea cineva sa faca asta chiar de ziua asta sfanta...!I-am zis mamei sa ne rugam la Sfanta ca sigur o sa se rezolve!...
Acum,...un mic exercitiu de logica omeneasca...ce credeti ca ar fi disparut intai din geanta?...BANII, nu?...apoi toate celelalte!...
Noi n-am disperat, insa ne-am rugat incontinuu in acea seara la Sfanta Cuvioasa Parascheeva!...Si - ce sa vedeti?...MINUNE!!!
...Ma suna mama a doua zi de dimineata PLANGAND: la ea la usa erau doua femei cu BANII (CEI 450 RON)SI BULETINUL MAICA-MII...de fapt, o femeie cu fata ei...era femeie de serviciu (cu frica de DUMNEZEU), chiar prin zona aceea, si facand curat in acea seara pe la scari,- cand a dus gunoiul la container - a gasit BANII si BULETINUL JOS, LANGA CONTAINER...Sa nu mai spun ca "INTAMPLATOR" acea femeie avea adresa la doua blocuri de maica-mea...(asa s-a hotarat sa vina sa-i aduca ce a gasit, pt ca s-a uitat pe adresa de buletin si a vazut ca "intamplator" sta langa mama...)
Dragilor, TOTDEAUNA m-a ajutat Sfanta!...inclusiv ca mai am o fetita dupa 2 minunati baietei...! RUGATI-VA CU INCREDERE SI VETI FI RASPLATITI! DAR SA NU UITAM NICIODATA SA MULTUMIM!!!
SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!!!
DOAMNE, IARTA-NE, MILUIESTE-NE SI NE MAINTUIESTE!!!
DOAMNE-AJUTA TUTUROR!!!
Și mamei i s-a furat portofelul când a fost la Iași în preajma Sf. Parascheva. Avea și bani, dar mai rău și buletinul, parcă a trebuit să și-l schimbe.

DECI ATENȚIE MARE LA GENȚI CÂND MERGEȚI LA SF. PARASCHEVA!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2011, 11:33:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tare mult ma bucur!!!

Si bunicuta mea, care avea mare evlavie la Sfanta Parascheva, era sa o pateasca odata, tot pe 14 octombrie, cand statea la coada la moaste. In imbulzeala, cineva i-a agatat cercelul din ureche si a cazut jos. Sfanta Parascheva a ajutat-o sa isi gaseasca cercelul intact in marea aceea de oameni, care, prin minune, nu il calcasera in picioare. Sfanta mereu raspunde rugaciunilor celor care se roaga la ea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2011, 17:11:07
Doina97 Doina97 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Buna ziua tuturor,
Cuvintele mele ar fi prea sarace sa pot povesti cum am inceput eu sa o iubesc pe Cuvioasa.O sa incerc totusi. Aveam /am o prietena draga mie,moldoveanca credincioasa si buna la suflet. Am indragit-o de cum am cunoscut-o si mi-a devenit confidenta/prietena buna.Isi dorea foarte tare sa-si cumpere un apartament mai mare si nu reusea sa se mute. Total din intamplare eu am ajuns in Iasi si ca o plimbare am vrut neaparat<sa merg la Catedrala>Eu nu aveam nicio dorinta asa ca m_am gandit sa ma rog pentru sanatatea prietenei mele si ca ea sa_si poata rezolva problemele cu apartamentul>m_am rugat sincer>
Am uitat de "incident" si am plecat spre casa. Mai tarziu mi-am dat seama ca pana sa se implineasca 40 de zile de la rugaciunile mele,prietena mea cu suflet bun s-a aranjat la casa ei desi era omenesc imposibil sa rezolvi atatea probleme cate avea ea,in 40 de zile.

Minunea cu nr. doi sunt chiar eu. In luna august a anului trecut am primit o informare de la un executor ca am casa sub sechestru si ca trebuie sa platesc 5000 E unei firme de recuperari. Disperare mare in sufletul meu,ma plimbam prin casa si urlam pentru ca nu aveam cum sa fac rost de 5000 E in 15 zile(e standard in romania) desi stiam ca datorez firmei respective 1000 de lei. Alta putere nu am avut decat sa citesc Acatistul Sf. Cuvioase Parascheva si sa ma ajute sa-mi aduca in preajma oameni care sa ma poata ajuta. O alta cunostinta chiar ma certa "mai lasa naibii acatistele alea ca nu te ajuta acatistele! "
Din senin m-a contactat o fata cu care nu prea vorbeam decat foarte putin ptr. ca nu o cunosteam bine,sa-i spunem Sivia. Ea mi-a cerut hartiile de la executor si ea timp de 3 zile nu a dormit si mi-a cautat un avocat care sa poata face ceva. L-a gasit. La limita am ajuns la omul acesta si el mi-a rezolvat problema. Aceasta Silvia mi-a devenit prietena si sper ca intr-o zi sa o ajut si eu pe ea.Are recunostinta si dragostea mea eterna.
Cuvioasa m-a ajutat,mi-a calauzit pasii cate oameni minunati si este la loc de cinste in sufletul meu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2011, 17:17:06
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doina97 Vezi mesajul
Buna ziua tuturor,
Cuvintele mele ar fi prea sarace sa pot povesti cum am inceput eu sa o iubesc pe Cuvioasa.O sa incerc totusi. Aveam /am o prietena draga mie,moldoveanca credincioasa si buna la suflet. Am indragit-o de cum am cunoscut-o si mi-a devenit confidenta/prietena buna.Isi dorea foarte tare sa-si cumpere un apartament mai mare si nu reusea sa se mute. Total din intamplare eu am ajuns in Iasi si ca o plimbare am vrut neaparat<sa merg la Catedrala>Eu nu aveam nicio dorinta asa ca m_am gandit sa ma rog pentru sanatatea prietenei mele si ca ea sa_si poata rezolva problemele cu apartamentul>m_am rugat sincer>
Am uitat de "incident" si am plecat spre casa. Mai tarziu mi-am dat seama ca pana sa se implineasca 40 de zile de la rugaciunile mele,prietena mea cu suflet bun s-a aranjat la casa ei desi era omenesc imposibil sa rezolvi atatea probleme cate avea ea,in 40 de zile.

Minunea cu nr. doi sunt chiar eu. In luna august a anului trecut am primit o informare de la un executor ca am casa sub sechestru si ca trebuie sa platesc 5000 E unei firme de recuperari. Disperare mare in sufletul meu,ma plimbam prin casa si urlam pentru ca nu aveam cum sa fac rost de 5000 E in 15 zile(e standard in romania) desi stiam ca datorez firmei respective 1000 de lei. Alta putere nu am avut decat sa citesc Acatistul Sf. Cuvioase Parascheva si sa ma ajute sa-mi aduca in preajma oameni care sa ma poata ajuta. O alta cunostinta chiar ma certa "mai lasa naibii acatistele alea ca nu te ajuta acatistele! "
Din senin m-a contactat o fata cu care nu prea vorbeam decat foarte putin ptr. ca nu o cunosteam bine,sa-i spunem Sivia. Ea mi-a cerut hartiile de la executor si ea timp de 3 zile nu a dormit si mi-a cautat un avocat care sa poata face ceva. L-a gasit. La limita am ajuns la omul acesta si el mi-a rezolvat problema. Aceasta Silvia mi-a devenit prietena si sper ca intr-o zi sa o ajut si eu pe ea.Are recunostinta si dragostea mea eterna.
Cuvioasa m-a ajutat,mi-a calauzit pasii cate oameni minunati si este la loc de cinste in sufletul meu!
Minunate intamplari!:)
Asculta Dumnezeu rugaciunile sfintilor Lui si mijlocirile acestora pentru oameni.
Sa ne ajute Dumnezeu, aratandu-se milostiv catre popor pentru Precurata Sa Maica si rugaciunile tuturor sfintilor!Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2011, 17:49:59
Doina97 Doina97 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

In descriere,nu am putut sa redau exact trairile,frica...Nu am cum sa descriu nici bucuria din timpul rugaciunii si linistea ce ma cuprindea,dupa. Am spus si spun in continuare tuturor despre aceste doua mari minuni din viata mea,de pana acum.Mai ales ca am fost "atee"...un fel de ... Nu stiu insa,cum trebuie sa-i multumesc cum se cuvine Sf. Parascheva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2011, 17:52:06
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doina97 Vezi mesajul
In descriere,nu am putut sa redau exact trairile,frica...Nu am cum sa descriu nici bucuria din timpul rugaciunii si linistea ce ma cuprindea,dupa. Am spus si spun in continuare tuturor despre aceste doua mari minuni din viata mea,de pana acum.Mai ales ca am fost "atee"...un fel de ... Nu stiu insa,cum trebuie sa-i multumesc cum se cuvine Sf. Parascheva.
Uau!Si acum sunteti credincioasa practicanta...Frumos!:)
Nu ne spuneti si cum a lucrat Dumnezeu in viata dumneavoastra de s-a intamplat aceasta?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2011, 12:16:59
Doina97 Doina97 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Este o poveste foarte lunga,nu stiu daca pot sa o cuprind in cateva cuvinte. Am avut in viata si drame adevarate si drame inchipuite.In copilarie il iubeam Isus Hristos,Fecioara ma facea sa zambesc si imi placea la biserica si preotul nostru.Chiar imi doream sa devin calugarita,constienta fiind ca nu exista meseria de preot pentru femei.
Nu stiu daca am fost atee,ca asa gandeam sau pentru ca m-am casatorit cu un intelctual care incerca in fiecare zi sa-mi demonstreze ca D-zeu nu exista si ca sunt numai scorniri ale batranilor.Plus ca daca spuneam "Tatal nostru" pateam numai "nenorociri". Mama sotului meu,o femeie extraordinara si foarte batrana, imi pomenea de D-zeu la orice pas...nu stiu de ce L-am parasit...
In urma cu 10 ani,nu o sa uit niciodata ziua aceea, am tinut sa specific unui copil(sora mea) ca : "dumnezeu este banul!! daca il ai,esti cel mai puternic,nu-ti trebuie alt dumezeu!"
La ceva vreme,sotul meu a divortat si s-a casatorit cu o musulmana,acum este musulman.
S-a daramat totul in jurul meu,casa,casnicia,afacerea,banii s-au..."evaporat",m-am certat cu tata,m-am imbolnavit...etc. Am ajuns la nivelul solului.
Am ajuns in asa hal incat alta scapare nu aveam,decat D-zeu. Am incercat sa merg pe la biserici...nu a mers pentru ca nu ma rugam...numai intram in biserica si atat. Si in ultima instanta am incercat sa citesc, Braul Maicii Domnului si Acatistul Sf. Cuvioase Parascheva,am scapat de majoritatea problemelor urgente! Am fost socata sa constat ca daca te rogi cu sinceritate si te caiesti,chiar esti ajutat.
Am facut "crize" de fericire,mi-am dat seama ca nu sunt singura.
Apoi,a venit problema pe care am scris-o mai sus.
Eu consider ca Sf. Parascheva m-a adus inapoi spre credinta.Fara sa-mi spuna nimeni de ea,am citit acatistul ei si ma simt foarte aproape de Cuvioasa. Nu stiu de ce.Urasc ca a trebuit sa trec prin asa experienta,dar ma si bucur ca asa am redecoperit-o pe Fecioara Maria,Isus Hristos si Sf.Parascheva. Povestioara asta este numai o particica din ce am simtit de-a lungul timpului.
Incerc sa spun tuturor ,povestea mea ca sa nu mai fie nimeni in intuneric cum am fost eu.A fost groaznic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2011, 15:14:14
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va rog din suflet deschideti un topic pe forum...aici mai sunt si atei (mai mult sau mai putin adevarati) si le-ar prinde bine sa auda aceasta.
Nu numai lor, ci si celorlalti utilizatori.
Mare e Dumnezeu si lucreaza in chip minunat in vietile noastre!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Minune!!! camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 187 19.12.2012 18:02:23
Sfintele cuvioase cu numele Xenia antoniap Diverse Sarbatori 3 24.01.2010 21:13:06
O intamplare ciudata de pe siteul dedicat Sfintei Cuvioase Parascheva mihailt Generalitati 2 19.06.2009 12:54:34
O minune a Maicii Domnului din zilele noastre Eugen Generalitati 1 20.04.2008 18:45:41