Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.02.2013, 19:53:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar nu te jena Ivana. Nu te jenezi tu a-ți ataca ierarhii și te împiedici de atât? Nț, nț, nț.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.02.2013, 19:55:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

eu stiu ca taxa se plateste la primarie,...atunci imi e totuna unde platesc la biserica sau primarie...aceste terenuri ar trebui sa fie gratuite...caci pamintul este a lui Dumnezeu!
__________________
Reply With Quote
  #93  
Vechi 24.02.2013, 20:18:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar nu te jena Ivana. Nu te jenezi tu a-ți ataca ierarhii și te împiedici de atât? Nț, nț, nț.
Se jeneaza de lipsa de argumente, probabil mai are o farama de constiinta care sa o traga de maneca, dar cand omul nu mai e stapan pe sine..mare lucru constiinta nu mai poate face.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 24.02.2013, 21:59:59
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sunt nemuritor, trupul meu nu imbatraneste si cu cat timpul trece tot mai multa Viata am. Asa ca nu am nevoie de cimitir, taxe si nici de slujbele de inmormantare bor.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.02.2013, 16:15:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, tu ai sa fii ingropat digital.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.02.2013, 17:17:27
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit De la Dumnezeu la om sau invers?

Primul lucru care vreau sa il zic din start, e ca mass-media e un cancer al societatii, o barfa industrializata, o entitate contemporana care este apogeul vicleniei umane. Se hraneste din viciile si nefericirea oamenilor si a transformat exprimarea libera intr-un haos controlat.

Am facut introducerea asta ca sa imi evidentiez scepticismul fata de orice informatie care vine din aceasta zona.

Insa, ca sa fiu la subiect, trebuie sa spun ca sunt dezamagit in anumite privinte de modul in care trateaza Biserica anumite nevoi religioase ale credinciosului.

Multa lume se plange de taxele bisericii si in special de costurile pentru inmormantari. Iubesc ortodoxia insa a nu lua in seama aceste defecte de aplicare a cultului inseamna a fi ignorant. Dumnezeu m-a ferit sa fiu nevoit sa organizez o inmormantare, insa de putinele ori cand am participat personal au ajuns la urechile mele multe lucruri deranjante.

Stiu ca de multe ori sunt exagerari si rele intentii din partea oamenilor care cauta motiv de barfa si scandal, insa parca pe zi ce trece BOR are o imagine tot mai proasta. Oare nu avem si noi partea noastra de vina? Incepand de la reprezentantii Bisericii si pana la credinciosul de rand...?

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.02.2013, 17:20:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, tu ai sa fii ingropat digital.
Îl scoate din priză.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.02.2013, 17:54:15
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Stimata doamna/domnisoara. Cu tot respectul, imi ingadui sa comentez anumite aspecte ale acestei postari.
Cunosc din experienta proprie cel putin doua persoane care comercializeaza pe langa lucrurile sfinte si unele dubioase chiar smintitoare.
Interesanta insa este reactia lor pentru ca se aseamana izbitor de mult cu a domniei voastre, desi parerea mea este ca nu ati stat sa judecati nepatimas si cu dreapta chibzuiala asupra acestui aspect, caci astfel cred ca si domnia voastra ar fi fost la asentimentul meu, ca s-a luat o decizie inteleapta de catre BOR.
Iar in ce priveste persoanele respective, au gasit deja o usita, ca de, cu viclenia nu te joci...
Crestin_Simona,esti libera sa opinezi cit vrei..aici dialogam si putem avea schimburi de pareri,bazate pe ceea ce stim,sau pe experienta de viata.
Am un amendament:nimeni,nici macar Biserica,nu comercializeaza SFINTENIE.Cel mult ob asupra carora s-a facut o mica rugaciune si s-a stropit cu aghiazma.Sfintenia tine de spirit.Obiectele sint numai niste simboluri care sa ne aminteasca de cele Sfinte...
In legatura cu cele 2 pers despre care spui ca stii cum ca ar comercializa lucruri "dubioase si/sau smintitoare",eu tocmai asta spusesem in postarea mea anterioara,cum ca Patriarhia ,cea care isi aroga dreptul exclusiv de a face COMERT,vinde ob fabricate pe oriunde aiurea,mai putin in propriile lor ateliere,asa cum pretinde...
BOR nu procedeaza intelept cind asmute Garda Financiara asupra populatiei,chiar si pentru simplul fapt ca nu este in DUHUL lui Dumnezeu sa pirasti,stiut fiind ca "daca i-ati facut un rau unuia dintre acestia mici ,MIE mi-ati facut!",zice Domnul Hristos.In ce duh face Patriarhia uriciunile astea fata de proprii crestini?Imi este peste puterea mea de a intelege,dar nu ma pun eu la duhovnicie cu unii-altii....
Oamenii aceia care zici ca au gasit usite,nu sint vicleni.Ei vor doar sa-si cistige bucata de pita pentru copii lor.Vicleni sint cei care va ametesc cu vorbele lor mieroase ,calauzele oarbe,care infiereaza fratii impotriva fratilor,fara sa se teama de minia Domnului Hristos,Cel Care ne-a daruit toate bunatatile pamintului din care,toti trebuie sa ne hranim!
Ma poti contrazice la plus infinit,numai ca eu am citit Hot "sf sinod" 83..nu mai stiu cit/din 2012(o gasesti pe google),si m-am cutremurat.Nu-mi vine sa cred ca ne numim crestini si in fapt ne purtam ca atare...Cum adica sa dai tu patriarh,cu acordul tacit al ierarhilor,circulara catre protoierii,ca acestea sa dea mai departe la preotii parohi,ordin ca preotii care stiu ca au in eparhii crestini care fac si vind luminari,candele ,icoane,etc..sa-i DEFEREASCA,pe acestia, Org Politienesti,garzii f,etc...?Cum sa faci asta???Dumnezeule Mare!!.Pai preotul d-aia e pus sa spovedeasca? Pai cum adica io ma duc la spovedit si-i spun preotului duhovnic necazul meu,ii zic ce muncesc,cu ce ma indeletnicesc,ca sa-mi cistig traiul,iar el ma toarna la Garda,cum ca pictez icoane?,sau ma rog ,sculptez,fac cruciulite etc,fiecare ce talant i-a dat Dumnmezeu....
Stii,ma tem ca sinteti multi de pe aici care nu stiti exact despre ce vorbesc eu.Si v-as ruga ca,daca tot nu stapiniti subiectul,macar documentati-va,si apoi supunem dezbaterii cu argumente clare,ca altfel batem apa-n piua ,fara rost...Personal sint pentru ca tot omul sa fie liber sa practice meseria pentru care s-a pregatit. Cine-i teolog sa teologhiseasca,cine-i pictor sa picteze,cine-i tractorist sa conduca tractoru' si sa are,si asa mai departe.Cind ma duc la Biserica vreau sa aud Sf Liturghie si cam atit.Vreau ca atunci cind merg la Biserica sa ma simt ca in sinul lui avraam,nu ca in preajma lui..Iuda!
Patriarhull Greciei,la sarbatoarea Rusaliilor,coboara din "Templu" si cu galetusa de aghiazma,pe niste stradute din Athena,unde sint unul linga altul magazinase cu ob de cult si Ateliere Particulare,merge la fiecare si-i da binecuvintare pt spor si ajutor si-l stropeste cu agheazma.Ce frumos!Asta-i Duhul lui Dumnezeu!,zic.Nu acela pe care-l practica preafericitu' dimpreuna cu "tacutii" din Staff,ca vezi Doamne numa' ei tre' sa se infrupte din candele,luminari,icoane...ca tot n-au din ce se infrupta!!!...
Oricum ,mi-am racit gura de pomana, ca voi,sinteti destui ,pe aici care nu intelegeti o iota din ceea ce se-ntimpla.Va inteleg.Va raspund doar pentru ca asa e corect sa aduc lamuriri la posturile mele.
Domnul Hristos sa ne aibe pe toti in paza SA!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 25.02.2013, 21:49:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu prea inteleg: daca BOR nu ar trebui sa aiba taxe pentru inmormantari si alte servicii religioase, nici nu ar trebui sa aiba monopol asupra obiectelor de cult vandute in spatiile ecleziale BOR, atunci din ce anume ar trebui sa stranga bani ca sa se intretina?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #100  
Vechi 27.02.2013, 15:24:25
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
BOR nu procedeaza intelept cind asmute Garda Financiara asupra populatiei,chiar si pentru simplul fapt ca nu este in DUHUL lui Dumnezeu
ivana, dar fara suparare, tu esti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 24.05.2011 23:18:13
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 10:16:32
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 12:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 18:32:05