Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.05.2013, 23:58:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Mic-burghezule, nu ai decit sa iti pui si tu un citat din "marele om al Bisericii", ierarhul lu' peste si slujitorul infernului, criminalul incestuos Papa Borgia Alexandru, la semnatura. Nimeni nu va fi suparat.
Desigur, dar trebuie sa fie si adevarat. Si pe un forum catolic nimeni nu va fi incantat de un astfel de citat.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 27.05.2013, 00:02:16
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur, dar trebuie sa fie si adevarat. Si pe un forum catolic nimeni nu va fi incantat de un astfel de citat.
Cata, tu nu ai observat modificarile in detaliile mele si in ce scriu? Nu te-ai prins, inca?! Uita-te cu atentie la detaliile si semnatura mea.
Logic ce scrii este. Dar acesta NU este un forum catolic. Si iti dai seama ce har preotesc avea unul care se culca cu fiica-sa...
"Bleah!", vorba burghezului brailean, aici de fata.
On-topic: nu (mai) am caderea sa ma pronunt in chestiuni ce tin de credinta crestina: e credinta voastra, e treaba voastra. Dar mi se pare ca Mihai are deplina dreptate in aceasta chestiune: toate religiile precrestine, cu exceptia iudaismului, au avut si priestesses.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 27.05.2013 at 00:07:17.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 27.05.2013, 04:41:01
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Avocate, după ce termini meciul cu doctorul te rog să-ți schimbi semnătura.
Mă alătur și eu cu aceeași rugăminte.
Sper că Mihai e un gentleman și mizează exact cât trebuie pe disponibilitatea noastră către glumă. Fie ea și una (chiar) (ne)bună.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 27.05.2013, 07:43:15
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citatul biblic pe care l-ati dat, cu intelesul pe care l-ati dat, este perfect aplicabil nu numai pentru a sustine hirotesirea diaconitelor, dar si hirotonirea preoteselor.



Eu astept sa imi spuneti dv. De aceea, v-am pus o intrebare. Repet: credeti sau nu ca ar trebui admisa hirotonirea femeilor intru presibiterat ? Daca nu, de ce nu, ce anume impiedica ?
Nu am o opinie cristalizată cu privire la această chestiune. În schimb am o opinie destul de clară în sesnul că ar trebui revenit la hirotesirea diaconițelor, în lumina conciliului Vatican II care a reintrodus ordinul diaconilor permanenți. De asemenea, apreciez ca binevenite atât prezența femeilor care proclamă apostolul, cât și pe cea a ministrantelor.

P.S. Pentru că m-au rugat Cezar Ioan și DragoșP, și doamna Miha Anca, îmi modific semnătura.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 27.05.2013, 08:07:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mulțumesc.
Teddy, nu mă mai mușca atât. Am fundul tare, risti să rămâi fără dinți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #136  
Vechi 27.05.2013, 08:54:10
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
P.S. Pentru că m-au rugat Cezar Ioan și DragoșP, și doamna Miha Anca, îmi modific semnătura.
Mulțumesc, Mihai. Și recunosc că m-a amuzat "raționamentul" acela, însă ține de vremuri sumbre când Biserica era strânsă tare în clește, din păcate... Și mai cred ceva: era o ironie de tot haiul la adresa politrucilor nerozi, pe care doar un om de duh, curajos și jertfelnic, o putea semna.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 27.05.2013, 09:19:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Mic-burghezule, nu ai decit sa iti pui si tu un citat din "marele om al Bisericii", ierarhul lu' peste si slujitorul infernului, criminalul incestuos Papa Borgia Alexandru, la semnatura. Nimeni nu va fi suparat.
Dacă-mi explici tu, din punct de vedere creștin (al oricărei denominațiuni) de ce ar trebui să răspund cu mârlănie mârlăniei, o să mă gândesc și poate o să-mi pun așa ceva la semnătură.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #138  
Vechi 27.05.2013, 10:09:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Păi depinde ce înțelegem prin cler. Tu ce înțelegi ?

Biblia spune că apostolii "s-au rugat și au pus mâinile peste ei", iar în comentariul la acest pasaj, Biblia Anania spune așa: Rugăciunea și punerea mâinilor alcătuiesc, până astăzi, actul sacramental al hirotoniei. Alegerea era făcută de comunitate, dar hirotonia, numai de apostoli.

Mie nu mi se pare că ar fi fost necesară rugăciunea și punerea mâinilor apostolilor dacă diaconii ar fi urmat să fie doar un fel de super-chelneri.
prin cler inteleg clasa preoteasca. Apropos, ce spune Biblia ca faceau diaconii?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 27.05.2013, 10:09:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu am o opinie cristalizată cu privire la această chestiune.
Ma asteptam la un astfel de raspuns

Citat:
În schimb am o opinie destul de clară în sesnul că ar trebui revenit la hirotesirea diaconițelor, în lumina conciliului Vatican II care a reintrodus ordinul diaconilor permanenți.
Dar nu exista nici cea mai mica legatura intre acestea doua. Sunt probleme diferite. Astfel, diaconi permanenti DE OBICEI au existat in Biserica, adica in cele mai multe perioade ale ei. In schimb, diaconite nu exista de multe secole.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #140  
Vechi 27.05.2013, 10:46:35
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă-mi explici tu, din punct de vedere creștin (al oricărei denominațiuni) de ce ar trebui să răspund cu mârlănie mârlăniei, o să mă gândesc și poate o să-mi pun așa ceva la semnătură.
Pai nu a fost marlanie din partea lui Mihai ca a scris'o, nu ar fi nici din a ta daca o comiti. In alta ordine de idei, ce s'a intimplat cu vestitul tau umor? Nu mai exista PPA-ul respectiv? Pe bune, esti prea acid.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 22:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 20:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 20:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 17:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 10:50:25