Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.03.2013, 03:05:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Lumea nu este "intepenita" in "ideal"... In timp ce unul se naste, altul isi intrerupe calatoria pe acest pamant. Nu ne putem mantui toti odata si mai ales conditia de a deveni intelept este pentru unii simpla, iar pentru altii extrem de complicata, ca mor si nu se mai inteleptesc, oricate "telegrame" le-ar trimite Dumnezeu.
De ce crezi (sau speri) sa existe o zi in care toti sa-L caute pe Dumnezeu cu aceiasi smerenie si strangere de inima? Unii abia descifreaza "alfabetul" credintei, in timp ce altii fiind "profesori", nu pot cobori privirea...
Atat timp cat Dumnezeu ingaduie ispite, vor exista si slabiciuni!... Cu cat mai mare este indaradnicirea in credinta, cu atat creste mandria de a ne considera capabili s-o punem noi la punct!... Suntem cu totii in cadere libera!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.03.2013, 09:06:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Să nu întristați Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării.Orice amărăciune și supărare și mânie și izbucnire și defăimare să piară de la voi, împreună cu orice răutate.Ci fiți buni între voi și milostivi, iertând unul altuia, precum și Dumnezeu v-a iertat vouă, în Hristos."(Efeseni 4:30-32)

Va multumesc pentru gandul dvs de om bun.Va rog sa nu va poticniti de cuvintele scrise pe apa de un fir de praf ca mine,aflat si el in bataia vantului patimilor si care va sta si el in fata judecatii Dumnezeului ce este ,,un foc mistuitor".Aveti dreptate,cele scrise de dvs m-au cercetat caci nu stii niciodata nu stii prin cine te va apasa mana cea tare a Domnului.De multe ori proiectez asupra celorlalti umbra intunecata a pacatelor mele,uitand ca necuratia mea ii poate murdari pe cei mai buni ca mine,si toti sunt mai buni ca mine si de aceea patima mea se napusteste asupra lor pentru ca eu sa dorm linistit,mort in pacatele mele,vazandu-i pe toti la fel ca mine.

Cat de departe sunt de orice liman,eu cel care ma infierbant,caci dogoarea patimii rasufla prin cuvinte,pana si de la un bland gand.Vazand aceasta ma intreb oare ce as fi facut eu,in locul regelui David,cand m-as fi intalnit cu Simei,fiul lui Ghera (II Regi,capitolul 16).Nu-mi ramane decat sa va doresc din toata inima,pe care nu o am,implinirea frumosului gand apostolic,atat de strain din pacate de un etern fariseu ca mine,care sub masca idealismului isi hraneste propriul sarpe al mandrei,pe care il tin strans,cu atata patima,la piept,in locul unde ar fi trebuit sa-mi bata inima pentru fratele de langa mine.

,,Pentru aceasta, îmi plec genunchii înaintea Tatălui Domnului nostru Iisus Hristos,Din Care își trage numele orice neam în cer și pe pământ,ă vă dăruiască, după bogăția slavei Sale, ca să fiți puternic întăriți, prin Duhul Său, în omul dinăuntru,Și Hristos să Se sălășluiască, prin credință, în inimile voastre, înrădăcinați și întemeiați fiind în iubire,Ca să puteți înțelege împreună cu toți sfinții care este lărgimea și lungimea și înălțimea și adâncimea,Și să cunoașteți iubirea lui Hristos, cea mai presus de cunoștință, ca să vă umpleți de toată plinătatea lui Dumnezeu."(Apostolul Pavel)

Asa sa va ajute mereu Dumnezeu !
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.03.2013, 23:53:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu pot să nu observ anumite sintagme care apar deseori în postări la modul general, cuvinte care-mi trezesc de fiecare dată un zîmbet ușor în colțul gurii.

De departe, cea mai tare expresie este aia "scoaterea din context" a unui fragment. Argumentul ăsta le bate pe toate detașat. Dacă ți-a răspuns cineva folosind aceste cuvinte, te-a prins, gata, nu mai știi ce să spui. Indiferent dacă revii cu pagina întreagă sau cu capitolul de la început la sfîrșit, tot l-ai scos din context și pe ăsta.

Apoi vine faza cu "n-ai înțeles". Păi dacă n-ai înțeles, e clar că nici de-acum încolo nu vei pricepe nimic din ce spun, fiindcă eu am dreptate oricum și posed un nivel de înțelegere net superior ție.

Mai sînt și altele, vă las pe voi să le scrieți.
Florin-Ionut, ceea ce descrii aici, lucruri constatate si de mine, nu sunt decat tehnici de manipulare.
Avem si un topic cu aceste tehnici de manipulare.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.03.2013, 00:41:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Florin-Ionut, ceea ce descrii aici, lucruri constatate si de mine, nu sunt decat tehnici de manipulare.
...Tehnici de manipulare!... Macar daca am constientiza in sens real de unde vine aceasta manipulare, dar nu, din pacate... Fiindca dam vina unii pe ceilalti, refuzand categoric sa intelegem ca noi, implicandu-ne in polemica, suntem in primul rand victime ale aceleiasi manipulari, iar in al doilea rand, din exterior nu avem cum sa parem altfel decat adversarul. Este mult prea ciudat sa spunem: "Inteleptul NU cedeaza!" Dovada intelepciunii este doar atunci cand spui o vorba, iar daca a avut cine te asculta, nu e nevoie sa-l stii. De fapt ce astept eu? Sa mi se dea dreptate? Dar oare am cu adevarat? Eu nu cred ca de dreptate e vorba, fiindca daca pretindem ca detinem Adevarul, nu e bine deloc. Noi ne dam cu parerea. Iar din mai multe pareri la un loc (fie ele si in majoritate proaste), Dumnezeu ne poate intelepti... Si in tacere exista raspunsuri, uneori mai "strigatoare" decat o "descarcare" de moment...
Nimic nu ma intristeaza mai mult decat faptul ca aceste caderi grave in ispita mandriei nu se intampla la incepatori ci la cei de la care de fapt ne asteptam sa ghiceasca instantaneu "provocarea" vrajmasului sau... manipularea cu pricina!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.03.2013, 17:26:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
...Noi ne dam cu parerea.
Unii isi exprima doar parerea proprie. Altii vin cu argumente apartinand Traditiei Bisericii, Sf. Scriptura si lucrarile Sfintilor: intr-adevar argumente tari, dar nu contondente, asa cum sunt percepute de cei, care obisnuiesc sa vina doar cu propriile lor idei.
Da manipularea nu aceasta este, ci cu totul altceva:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16058

Last edited by Miha-anca; 02.03.2013 at 19:41:47.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.03.2013, 14:54:28
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Ce este blândețea și ce este lașitatea? Să nu ajuți pe cei jigniți, să rămâi mut când sunt asupriți, aceasta-i lașitate; să suferim jignirile pe care ni le fac alții, iată ce este blândețea.

Ce este curajul opiniei? Același lucru: a lupta pentru altul. Dar obrăznicia? Când vrei să te răzbuni tu însuți. Blândețea și curajul opiniei merg împreună, și tot împreună, pe altă parte, obrăznicia și lașitatea. Cine se mâhnește de propriile sale suferințe, greu îi va fi să se mâhnească de ale altora, cine nu se răzbună pe sine, bine va răzbuna pe alții…

Mărinimia este o virtute, dar e vecină cu risipa...
https://carteromaneasca.wordpress.co...-si-zgarcenia/

si de aici deruta, cred eu, ca odata ce vezi sustinuta nedreptatea sau eroarea (poate chiar reaua vointa), tinzi sa lovesti in cel care o afirma inainte de-a aduce contra-argumente elocvente...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.09.2013, 20:15:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Oricine intra intr-o polemica, trebuie sa se astepte la replica. Oricine critica, trebuie sa suporte critica. Observam insa ca cei care vorbesc in ultimatum-uri, nu sunt capabili sa suporte un repros. Dezbinarile produse de un cuvant nu se mai repara. Nu mai este loc pentru smerenie, unitate si macar putina dragoste.

Cuvintele sunt reci si amare, iar fetele ne sunt acoperite. Cei mai multi dintre noi nu ne cunoastem, nu am mancat paine impreuna si nu ne-am impartasit neputintele. Ne incredem doar in ceea ce vedem pe ecranul computerului si nu suferim atunci cand ne jignim.

Mi s-a facut dor de vremea cand episcopul se ducea de la Chisinau la Bucuresti cu carul si o scrisoare facea luni de zile pana ajungea la celalalt. Atunci cuvintele erau mai dramuite si oamenii traiau intalnirea ca pe o sarbatoare. Eu inca mai cred ca pentru orice cuvant vom da seama, chiar daca, din pricina multimii lor, acest lucru poate sa para imposibil." (Parintele Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.09.2013, 21:23:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile "Remediu"

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Oricine intra intr-o polemica. . .
De nu suporți polemica , net foarte puțin , il iei pe soțul tău George si pe micuța Ecaterina , va suiți in Logan si plecați unde vedeți cu ochii , dar cat mai departe de net care te "provoaca" de la un timp incoace !
Bucurii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.09.2013, 21:52:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De nu suporți polemica , net foarte puțin , il iei pe soțul tău George si pe micuța Ecaterina , va suiți in Logan si plecați unde vedeți cu ochii , dar cat mai departe de net care te "provoaca" de la un timp incoace !
Bucurii !
Bună Cristi,

Ce motor are Loganul?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iahovistii-crestini? Hartford Secte si culte 139 13.04.2011 20:10:28
Sfântul Ioan Gură de Aur despre asemănarea și deosebirea dintre rai și Scriptură NECTARIE Despre Sfanta Scriptura 0 26.01.2011 15:05:08
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 14:18:58