Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2013, 16:53:32
netsky netsky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2013
Mesaje: 15
Implicit Ganduri de hula.

Salutare tuturor!!Am si eu o problema.Dupa ce m am impartasit ultima data mi a aparut o teama.Am teama de a nu gandi despre oameni de rau.Ma gandesc cum ar fii sa spun anumite propozitii in gand despre duhovnicul meu referitor la inteligenta si inaltimea dansului etc...intr un cuvant mi e teama sa nu am ganduri de hula despre dansul si despre lucrurile sfinte.Am gandit astfel de lucruri despre duhovnicul meu si mi este teama sa spun astea la spovedanie imi este greu pentru ca nu vreau sa l jignesc.Am citit undeva ca aceste ganduri sunt de la diavol si ca nu ar fii ale mele...eu incerc sa ma impotrivesc dar uneori nu reusesc....Am citit undeva ca este de ajuns sa spun la spovedanie :“Imi trec prin minte gânduri de hulă despre Hristos sau despre Sfântul Duh, despre Maica Domnului, despre Sfinți sau despre Sfinția Voastră, duhovnicul meu“.Am inteles ca nu trebuiesc spuse cu detali.Imi poate spune cineva ce s fac ?Cum sa le spun la spovedanie?Ajutati ma va rog frumos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2013, 05:55:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Salutare tuturor!!Am si eu o problema.Dupa ce m am impartasit ultima data mi a aparut o teama.Am teama de a nu gandi despre oameni de rau.Ma gandesc cum ar fii sa spun anumite propozitii in gand despre duhovnicul meu referitor la inteligenta si inaltimea dansului etc...intr un cuvant mi e teama sa nu am ganduri de hula despre dansul si despre lucrurile sfinte.Am gandit astfel de lucruri despre duhovnicul meu si mi este teama sa spun astea la spovedanie imi este greu pentru ca nu vreau sa l jignesc.Am citit undeva ca aceste ganduri sunt de la diavol si ca nu ar fii ale mele...eu incerc sa ma impotrivesc dar uneori nu reusesc....Am citit undeva ca este de ajuns sa spun la spovedanie :“Imi trec prin minte gânduri de hulă despre Hristos sau despre Sfântul Duh, despre Maica Domnului, despre Sfinți sau despre Sfinția Voastră, duhovnicul meu“.Am inteles ca nu trebuiesc spuse cu detali.Imi poate spune cineva ce s fac ?Cum sa le spun la spovedanie?Ajutati ma va rog frumos.
E bine să spui așa cum ai citit, dar mai bine să adaugi înainte de "Sfinția Voastră, duhovnicul meu" BO(Biserica Ortodoxă), din care și el face parte, ca nu cumva să se învârtoșeze inima lui (din cauză ca l-ai numit pe el numai între sfinți) sau să gândească el despre tine că ai fi smintitor și că vrei să-l smintești.

7. Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.(Mt18,7)

De ce trebuie să vină smintelile?
Pentru a verifica mereu puterea vredniciei (dacă a crescut).

Gândurile de hulă vin de la diavol. Gândurile acestea totdeauna vor veni și asta nu este păcat, dar complacerea în aceste gânduri și dezvoltarea lor este mare păcat; cel mai bine este să se spună imediat o rugăciune a inimii ca să se vânture gândul(să dispară).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2013, 14:56:06
netsky netsky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2013
Mesaje: 15
Implicit

Va multumesc frumos pentru raspuns.Nu este pacat oare sa nu spun aceste hule?.Este bine sa spun doar ca am avut ganduri de hula despre duhovnicul meu(fara detalii adica fara sa spun exact aceste propozitii pe care le am gandit)?.Imi este tare rusine...si ma gandesc cum oare voi mai reusi sa ma impartasesc.Imi doresc sa ma spovedesc curat dar imi este teama sa mi jignesc duhovnicul.Ce sa fac?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2013, 07:46:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Va multumesc frumos pentru raspuns.Nu este pacat oare sa nu spun aceste hule?.Este bine sa spun doar ca am avut ganduri de hula despre duhovnicul meu(fara detalii adica fara sa spun exact aceste propozitii pe care le am gandit)?.Imi este tare rusine...si ma gandesc cum oare voi mai reusi sa ma impartasesc.Imi doresc sa ma spovedesc curat dar imi este teama sa mi jignesc duhovnicul.Ce sa fac?
Nu este păcat să nu spui hulele, dar dacă te întreabă le vei spune fără rezerve ca să te spovedești curat că e mai important ca orice.
Teama de a nu jigni duhovnicul îți este întreținută de diavol ca să te oprească de la fi curat; dacă necuratul te ”agață” cu acest șiretlic, atunci nu vei fi curat niciodată, mai ales dacă duhovnicul te va întreba ce hule, iar tu vei răspunde cu ocolișuri că ar fi hule minore, fără gravitate. Va trebui să le spui pe nume, iar dacă îți va fi rușine tocmai prin această rușine te vei curăța(vei reînvia), la fel cum Iisus Hristos cu moartea Sa pe moarte a călcat și a înviat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2013, 10:54:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Salutare tuturor!!Am si eu o problema.Dupa ce m am impartasit ultima data mi a aparut o teama.Am teama de a nu gandi despre oameni de rau.Ma gandesc cum ar fii sa spun anumite propozitii in gand despre duhovnicul meu referitor la inteligenta si inaltimea dansului etc...intr un cuvant mi e teama sa nu am ganduri de hula despre dansul si despre lucrurile sfinte.Am gandit astfel de lucruri despre duhovnicul meu si mi este teama sa spun astea la spovedanie imi este greu pentru ca nu vreau sa l jignesc.Am citit undeva ca aceste ganduri sunt de la diavol si ca nu ar fii ale mele...eu incerc sa ma impotrivesc dar uneori nu reusesc....Am citit undeva ca este de ajuns sa spun la spovedanie :“Imi trec prin minte gânduri de hulă despre Hristos sau despre Sfântul Duh, despre Maica Domnului, despre Sfinți sau despre Sfinția Voastră, duhovnicul meu“.Am inteles ca nu trebuiesc spuse cu detali.Imi poate spune cineva ce s fac ?Cum sa le spun la spovedanie?Ajutati ma va rog frumos.
Singuri pur si simplu nu ne putem impotrivi. Atunci, ce-i de facut? Îl rugam pe Hristos sa Se impotriveasca. Treaba noastra este doar sa-l rugam. Imi vin in minte ganduri de hula despre duhovnic? Zic: ,,Doamne, Iisuse hristoase ajuta-ma sa cuget cele de folos pentru suflet. Miluieste-l pe duhovnicul meu, X si ajuta-l sa ma povatuiasca spre mantuire."

E posibil ca in acelasi timp, necuratul sa -i insufle si duhovnicului un gand rau despre tine. Gandurile de hula sunt inspirate de cel rau si trebuie sa ne luptam cu ele, dar cu smerenie, cerand ajutorul lui Dumnezeu.

Prin gandurile de hula, ni se incearca smerenia. Atat ne trebuie sa le acceptam! Am citit undeva ca, daca acceptam gandurile de hula, ne putem demoniza. Asa ca, sa avem grija de gandurile care ne vin in minte. Unele sunt ale noastre, unele sunt de la Dumnezeu, iar altele sunt insuflate de cel rau. Deosebirea acestor tipuri de ganduri este un dar al Duhului Sfant pentru care trebuie sa ne rugam sa-l dobandim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2013, 12:25:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Va multumesc frumos pentru raspuns.Nu este pacat oare sa nu spun aceste hule?.Este bine sa spun doar ca am avut ganduri de hula despre duhovnicul meu(fara detalii adica fara sa spun exact aceste propozitii pe care le am gandit)?.Imi este tare rusine...si ma gandesc cum oare voi mai reusi sa ma impartasesc.Imi doresc sa ma spovedesc curat dar imi este teama sa mi jignesc duhovnicul.Ce sa fac?
Eu cred ca este suficient sa spuneti ca aveti ganduri de hula ,sa nu specificati mai mult.
Daca spuneti catre cine va vin aceste ganduri nu va ajuta cu nimic dar pot sminti duhovnicul care este si el om.
Se spune ca gandurile de hula vin pt ca avem obiceiul sa judecam .
Daca cititi in Paterul Egiptean veti gasi despre gandurile de hula un intreg capitol ,e printre putinele carti in care am gasit ceva in legatura cu aceste ganduri de hula.
Smeriti-va si veti scapa de ele.
Aveti si rugaciunea inimii ,va puteti ruga atunci cand va napadesc aceste ganduri
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2013, 00:31:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Am citit undeva ca este de ajuns sa spun la spovedanie: “Imi trec prin minte gânduri de hulă despre Hristos sau despre Sfântul Duh, despre Maica Domnului, despre Sfinți sau despre Sfinția Voastră, duhovnicul meu.“ Am inteles ca nu trebuiesc spuse cu detalii. Imi poate spune cineva ce sa fac? Cum sa le spun la spovedanie? Ajutati-ma, va rog frumos.
Este de ajuns sa le spovediti in acest mod.
Este o bataie de joc a diavolului care va disparea, ori se va rari, odata cu deasa lor marturisire catre duhovnic.
Nu va tulburati peste masura. Nu sunt de la om.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2013, 11:45:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Nu este un pacat daca avem ganduri, important e ce facem cu ele. Daca le acceptam devin o problema, am citit ieri un pasaj despre acest lucru din Parintele Paisie Aghioritul, nu-mi mai amintesc daca pe forum sau pe net (am uitat de ieri pana azi). :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare