Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2010, 17:05:02
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit de ce este nedreptate in lume ??

Am si eu o intrebare...

de ce exista nedreptate in lumea asta?? de ce unii au cu carul si altii nu au deloc? de ce sunt copii nevinovati, batuti sau violati, sau omorati? de ce sunt parinti nevinovati carora le lor copiii? de ce sunt familii care Dumnzeu le da cate 10 copii, pe care ii bat, ii maltrateaza, ii pun la cersit, la furat, stau flamnzi si chinuiti vai de capul lor, si alte familii care se roaga neincetat ani de zile sa le dea macar un copil ??? de sunt batrani nevinovati omorati de proprii copii? sau batuti sau maltratati pe nedrept??? sau cum sunt batranii aia carora apa le-a luat absolut tot???

de ce permite Dumnezeu atata nedreptate? o permite El? sau ce se intampla? care este scopul acestei nedreptati in lume ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2010, 17:06:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare...
carora le lor copiii
PS :carora le mor ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2010, 18:27:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Poate ca dreptatea noastra nu-i totuna cu dreptatea Divina...Si, de aici confuzia noastra...
Poate ca cei preaplini in ale lumii, sunt prea goi in ale spiritului, si viceversa, cei prea saraci in ale lumii, sunt cei bogati in ale spiritului...hm...cine stie...Dumnezeu are planul Lui, si "incalcite sunt caile Domnului". Daca ar fi sa folosim "logica" din dotare, da, s-ar parea ca multa nedreptate zace in lumea asta, si, s-ar parea, ca Dumnezeu ingaduie asta...dar, inca odata, se pare ca nu suntem pe aceesi "lungime de unda" cu Dumnezeu. Oricum, "parerea mea" este ca, ar fi mult de "lalait" pe tema asta, si, cum se spune : o mie de vorbe, doi bani nu fac.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2010, 19:03:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare...

de ce permite Dumnezeu atata nedreptate? o permite El? sau ce se intampla? care este scopul acestei nedreptati in lume ???
Mirela0,

In momentul cind am simtit placerile(mai ales sexuale) pe acest pamint prin "Pomul Cunoasterii", noi, umanitatea, am ales sa locuim aici, NEINTELEGIND SI NEVAZIND INTREAGA IMAGINE..cum se spune
Nu am realizat ca EXTAZUL ORGASMIC al placererii impreunarii sexuale manifestata la nivelul Terrei( unde am decis ca vrem sa traim) vine in pachet cu nenorocirile aferente amintite de tine mai sus, acest lucru pe undeva doar il intuiam,... insa Adam cu Eva nu IL TRAISERA inca! ! !

Dumnezeu care le-a citit gindurile, si vazind determinarea lor sa ramina in sexualitate si placeri, I-A AVERTIZAT ca:

"Prin sudoarea fruntii va veti cistiga existenta, si...IN DURERI veti "naste"(nu numai copii, ci tot felul de realitati , structuri si mecanisme)!!!.....IN ACEASTA REALITATE/DIMENSIUNE de EXISTENTA DORITA DE VOI OMENIRII!!!

Stii oare ce inseamna SUDOAREA FRUNTII???...sper ca intelegi ca sudoarea fruntii si din jurul gitului vine si DIN TEROAREA VIETII PE PAMINT!!!!!!!!!!!! a nebuniei pe care o putem genera noi ca oameni, a cataclismelor sfirtecatoare de trupuri, a cadavrelor stivuite ramase in urma razboaielor nucleare, a macelului social psihic si fizic!

Deci Dumnezeu ne-a dat ceea ce NE-AM DORIT!

Acum ramine sa ne ASUMAM RESPONSABILITATEA ALEGERII facute de noi!..prin protoparintii nostri!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.07.2010, 19:13:29
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare...

de ce exista nedreptate in lumea asta?? de ce unii au cu carul si altii nu au deloc? de ce sunt copii nevinovati, batuti sau violati, sau omorati? de ce sunt parinti nevinovati carora le lor copiii? de ce sunt familii care Dumnzeu le da cate 10 copii, pe care ii bat, ii maltrateaza, ii pun la cersit, la furat, stau flamnzi si chinuiti vai de capul lor, si alte familii care se roaga neincetat ani de zile sa le dea macar un copil ??? de sunt batrani nevinovati omorati de proprii copii? sau batuti sau maltratati pe nedrept??? sau cum sunt batranii aia carora apa le-a luat absolut tot???

de ce permite Dumnezeu atata nedreptate? o permite El? sau ce se intampla? care este scopul acestei nedreptati in lume ???
De ce? Pentru ca omul chiar a fost inzestrat cu libertate totala de catre Dumnezeu, iar omul, fiinta "rationala" a ales sa faca mai mult raul decat binele, de cele mai multe ori in cunostinta de cauza. Dar faptul ca exista persoane ca tine, care sufera vazand atatea si atatea e semn ca nu toti suntem la fel. Am convingerea ca intr-o zi abuzurile vor inceta, iar toti cei chinuiti pe nedrept vor fi mangaiati. Cat mai este pana atunci numai Dumnezeu stie. Pana la acel moment, daca putem face ceva pentru cei nenoriciti, sa trecem la fapte. Citeste in Evanghelii despre vindecarea orbului din nastere. Vei intelege mai mult. Acolo Mantuitorul da un exemplu ca intrebarile nu folosesc la nimic si arata ca omul suferind, amarat trebuie ajutat si atat, in masura in care se poate, nu se pune problema ca vom vindeca noi sau vom face cine stie ce minuni.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.07.2010, 19:24:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Omul ajuns pe pamint NU a mai ales NIMIC.

Raul de care spui ca l-am ales sa-l facem face parte din CARACTERISTICILE DE BAZA ALE ACESTEI DIMENSIUNI DE EXISTENTA...este un DEFAULT, deci il facem il perpetuam si il multiplicam in mod automat.

Binele, pe de alta parte,aaaaa, acolo este bataia pestelui, ...ehe, este cu totul altceva..pentru facerea BINELUI, trebuie sa iesim din normele obisnuintei( de a face raul) si sa facem UN EFORT!!!

Efortul facerii de bine este C H E I A! catre atentia Lui, catre apropierea de Dumnezeu.

Insa chiar si apropiati de El, ..procesul reducerii legilor restrictive pamintene care ne face sa suferim si sa nu intelegem mai nimic... este extrem de dificil si anevoios.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2010, 20:07:56
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare...

de ce exista nedreptate in lumea asta?? de ce unii au cu carul si altii nu au deloc? de ce sunt copii nevinovati, batuti sau violati, sau omorati? de ce sunt parinti nevinovati carora le lor copiii? de ce sunt familii care Dumnzeu le da cate 10 copii, pe care ii bat, ii maltrateaza, ii pun la cersit, la furat, stau flamnzi si chinuiti vai de capul lor, si alte familii care se roaga neincetat ani de zile sa le dea macar un copil ??? de sunt batrani nevinovati omorati de proprii copii? sau batuti sau maltratati pe nedrept??? sau cum sunt batranii aia carora apa le-a luat absolut tot???

de ce permite Dumnezeu atata nedreptate? o permite El? sau ce se intampla? care este scopul acestei nedreptati in lume ???
Pentru ca iadul este lipsa iubirii si a lui Dumnezeu din sufletele noastre si de aici si sursa tuturor relelor si pacatelor.Noi si cei din jurul nostru suferim pentru ca nu stim sa iubim cu adevarat.
Pana cand omenirea nu va invata asta,nimic din toate acestea nu se vor schimba.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2010, 20:13:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare...

de ce permite Dumnezeu atata nedreptate? o permite El? sau ce se intampla? care este scopul acestei nedreptati in lume ???
Nu este nedreptate in lume, Dumnezeu nu este nedrept! Aceste deosebiri le ingaduie Dumnezeu tocmai ca sa existe fapte de iubire si milostenie intre oameni! Bogatii trebuie sa ajute saracii! Iudecatile lui Dumnezeu nu sunt ca ale oamenilor! Foarte multi s-au intrebat desprea aceasta si pustnici chiar judecau dupa mintea lor si Dumnezeu le-a descoperit ca fiecare sufera in functie de faptele sale; totul este pentru mantuirea omului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2010, 20:38:14
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow De ceste atita nedreptaet???

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu este nedreptate in lume, Dumnezeu nu este nedrept! Aceste deosebiri le ingaduie Dumnezeu tocmai ca sa existe fapte de iubire si milostenie intre oameni! Bogatii trebuie sa ajute saracii! Iudecatile lui Dumnezeu nu sunt ca ale oamenilor! Foarte multi s-au intrebat desprea aceasta si pustnici chiar judecau dupa mintea lor si Dumnezeu le-a descoperit ca fiecare sufera in functie de faptele sale; totul este pentru mantuirea omului!
Pt. ca noi asa vedem si judecam prin ochii acestia de carne si lumesti Iar nu prin Ochii Duhovnicesti si Privind lucrurile prin acest ochi nise pare ca este multa nedreptate .dar nui asa totu se face dupa voia lui Dumnezeu nimic nu este la intImplare nici un fir de par nu cade fara voia Lui Slavit sa-i fie NUmele In veacul veacului amin amin amin : Asa cum se spune de catre Sora Intru domnul Gabriela la multe staruinte si intrebari ale sintilor parinti si pusnici ai pustiei au capatat raspuns si sau lamurit ca Judecatile Lui Dumnezeu nu sInt ca ale Oamenilor ce SInt cu totul drepte si adevarate amin amin amin

Last edited by ioan_strainul; 13.07.2010 at 20:40:33.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2010, 20:51:56
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Pentru ca asa este omul.....cand nu are ceva,ar da orice ca sa obtina ceea ce nu poate avea,iar cand Dumnezeu i-a dat ceva din belsug(cum ar fi copii) isi bate joc de ceea ce i s-a dat.Pe scurt:Nimeni nu stie sa aprecieze un lucru decat atunci cand nu-l are,iar cel care il are,il calca in picioare.....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11