Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.01.2011, 19:49:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sa fiu din nou copil? mmmmmmmmmm
ce iluzie frumoasa.
Daaa , si sa traim intr o tara normala , condusa de oameni normali , cu preturi normale , pentru oameni normali ce traiesc in secolul XXI ! Noi in ce secol traim ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.01.2011, 12:40:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cereale benefice pt grupa ta de sange:
Ovaz, secara, orez, faina de soia, faina de porumb, faina de orez
De evitat pentru A2:
Tarite de grau, faina alba, grau decorticat, faina de cartofi, cereale combinate.
Multumesc pentru sfaturi. Este ok ce consum dintre cereala... afara de cele din grau, sa inteleg.
O iau treptat. Momentan lucrez la masa de dimineata, la anularea carnii de duzina si la E-uri.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.01.2011, 12:51:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
In fiecare dimineata... un castron de cereale integrale (fulgi mici, presati... grau, secara, ovaz, porumb) cu cacao si miere.
A se evita cerealele expandate, adica: floricelele de porumb (cocosii), orezul expandat samd. (Mencinicopschi)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.01.2011, 13:03:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
ce stii despre importanta caliatatii laptelui? pasteurizat vs nepasteur.?
Aveti grija cu laptele UHT, ca este fiert si re-fiert de maxim 6 ori! Adica: se ia de la producator, se degreseaza si se pune la raft in cutie. Dupa ce expira, se ia de la raft si se fierbe o data la temperatura mare. Apoi se repeta procesul de pana la 6 ori, in caz ca nu se vinde intre timp.

Pe orice cutie cu lapte expirat si refiert scrie undeva mic o cifra de la 1 la 6 sau se poate sa scrie ceva de genul:

1 2 3 4 6

... asta insemnand ca laptele a fost expirat si re-fiert de 5 ori.

Codurile sau simplele cifre care indica de fapt calitatea laptelui pot sa apara oriunde pe cutie, sub orice culoare, uneori ascunse sub capac sau chiar pe vreo muchie. Daca nu apar, atunci este la prima aparitie la raft. :)

Eu folosesc lapte de la automatele care au aparut de multa vreme prin oras, lapte care este adus dimineata de la ferme sau de la tarani, pus nefiert in frigiderul-automat de unde se vinde foarte simplu. Are acelasi gust ca laptele de la tara pe care ar trebui sa-l stie toata lumea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.01.2011, 13:33:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A se evita cerealele expandate, adica: floricelele de porumb (cocosii), orezul expandat samd. (Mencinicopschi)
Nici floricelele facute in casa ? Facem destul de des, gandind ca nu sunt prea rele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.01.2011, 13:42:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nici floricelele facute in casa ? Facem destul de des, gandind ca nu sunt prea rele.
Dom'le, si eu imi mai fac uneori miercuri si vineri floricele, insa ar trebui sa le las. Asa zice Mencinicopschi in cartile lui, el stie mai bine de ce.

E greu sa mananci numai si numai sanatos, cum scrie la carte...

Remarca: aici vorbim de floricelele facute la ceaun, nu alea cu Euri facute la microunde.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.01.2011, 14:53:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aveti grija cu laptele UHT, ca este fiert si re-fiert de maxim 6 ori! Adica: se ia de la producator, se degreseaza si se pune la raft in cutie. Dupa ce expira, se ia de la raft si se fierbe o data la temperatura mare. Apoi se repeta procesul de pana la 6 ori, in caz ca nu se vinde intre timp.

Pe orice cutie cu lapte expirat si refiert scrie undeva mic o cifra de la 1 la 6 sau se poate sa scrie ceva de genul:

1 2 3 4 6


... asta insemnand ca laptele a fost expirat si re-fiert de 5 ori.

Codurile sau simplele cifre care indica de fapt calitatea laptelui pot sa apara oriunde pe cutie, sub orice culoare, uneori ascunse sub capac sau chiar pe vreo muchie. Daca nu apar, atunci este la prima aparitie la raft. :)

Eu folosesc lapte de la automatele care au aparut de multa vreme prin oras, lapte care este adus dimineata de la ferme sau de la tarani, pus nefiert in frigiderul-automat de unde se vinde foarte simplu. Are acelasi gust ca laptele de la tara pe care ar trebui sa-l stie toata lumea.

Hai ca m-ai facut sa ma holbez cateva minute la cutiile de lapte din frigider si nu am sesizat nici o cifra la care faci tu referire.....

E prima data cand aud asa ceva,nu te contrazic, ca de aceea am deschis topicul, sa spuna fiecare ce stie...dar am sa fiu atenta la aceste cifre cand cumpar lapte...Multumesc!

Cat despre laptele de la automate, e cel mai suspect lapte pentru mine.Eu una,nu am deloc incredere in el.Dar observ ca are mare trecere.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.01.2011, 15:11:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Hai ca m-ai facut sa ma holbez cateva minute la cutiile de lapte din frigider si nu am sesizat nici o cifra la care faci tu referire.....

E prima data cand aud asa ceva,nu te contrazic, ca de aceea am deschis topicul, sa spuna fiecare ce stie...dar am sa fiu atenta la aceste cifre cand cumpar lapte...Multumesc!

Cat despre laptele de la automate, e cel mai suspect lapte pentru mine.Eu una,nu am deloc incredere in el.Dar observ ca are mare trecere.
Eram in Italia, lucram impreuna cu un turc. Intr-o zi am mers la cumparaturi si i-am aratat treaba cu codurile care se pare ca sunt internationale. A ramas socat, apoi a sunat la ai lui in Turcia sa le zica...

Cand mergi in magazin, sa te uiti la raft la mai multe cutii de la firme diferite. Poate ca ai nimerit acum o cutie "proaspata".

Eu am crescut la tara si sunt pretentios la lapte. Nu beam de la oricine. Iti garantez ca o sa-ti placa laptele de la "dozator": face spuma cand il fierbi (nu e degresat), e ieftin, e curat (am si renuntat sa-l mai strecor) si e gustos. Nu s-a taiat niciodata.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 21.01.2011 at 15:14:01.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.01.2011, 15:17:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eram in Italia, lucram impreuna cu un turc. Intr-o zi am mers la cumparaturi si i-am aratat treaba cu codurile care se pare ca sunt internationale. A ramas socat, apoi a sunat la ai lui in Turcia sa le zica...

Cand mergi in magazin, sa te uiti la raft la mai multe cutii de la firme diferite. Poate ca ai nimerit acum o cutie "proaspata".

Eu am crescut la tara si sunt pretentios la lapte. Nu beam de la oricine. Iti garantez ca o sa-ti placa laptele de la "dozator": face spuma cand il fierbi (nu e degresat), e ieftin, e curat (am si renuntat sa-l mai strecor) si e gustos. Nu s-a taiat niciodata.
Uite vezi, cred ca tocmai asta nu imi inspira incredere : ca nu-i vad chipul si mainile celui care vinde laptele...Si eu sunt pretentioasa, ca sa nu zic scarboasa..Eu asa cum am spus, cand merg la tara beau lapte de capra nefierb,caldut, atunci cand e muls...dar stiu si vad cat de curata e si femeia si capra..
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.01.2011, 15:20:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eram in Italia, lucram impreuna cu un turc. Intr-o zi am mers la cumparaturi si i-am aratat treaba cu codurile care se pare ca sunt internationale. A ramas socat, apoi a sunat la ai lui in Turcia sa le zica...

Cand mergi in magazin, sa te uiti la raft la mai multe cutii de la firme diferite. Poate ca ai nimerit acum o cutie "proaspata".

Eu am crescut la tara si sunt pretentios la lapte. Nu beam de la oricine. Iti garantez ca o sa-ti placa laptele de la "dozator": face spuma cand il fierbi (nu e degresat), e ieftin, e curat (am si renuntat sa-l mai strecor) si e gustos. Nu s-a taiat niciodata.
Asa am sa fac.Multumesc inca o data.O sa-ti spun cand dau de cifre.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54