Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2007, 21:22:22
Agatha Agatha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 11
Implicit

Uitandu-ma pe acest site ortodox am vazut diferite conceptii ciocnindu-se...deocamdata nimic spectaculos...peste tot se intalneste asa ceva.Insa nu pe un subiect atat de delicat.Poate nu toti suntem de acord cu ceea ce crede celalalt,insa asta nu ne da dreptul sa il jignim.Daca nu suntem in stare sa acceptam si un alt punct de vedere si sa incercam sa raspundem pro sau contra lui,argumentand fireste,atunci,poate ar trebui sa nu mai raspundem deloc...O persoana spunea ,,daca nu esti in stare sa accepti si un alt punct de vedere inseamna ca esti imatura in gandire',insa tot aceasta persoana,la randul ei face exact acelasi lucru,adica isi dovedeste imaturitatea...Fiind un site avand ca baza credinta si modurile diferite in care aceasta a fost receptata,aveam oarecum pretentii la intalnirea unor oameni nu neaparat deschisi mintal,dar cat de cat in stare sa accepte si alte idei.Persoane ca Maya si Paraschevaiasi care pretind ca sunt mari credincioase,in loc sa isi expuna teoriile lor intr-un mod civilizat,pentru ca prin aceasta trasatura de caracter ne deosebim de celelalte fiinte,si-au dat arama pe fata pe un simplu site...Dragele mele,nu va cere nimeni sa ne acceptati pe noi, ,,pacatosii' societatii,ci sa incercati macar sa afisati un respect in cel mai nedezvoltat stadiu macar fata de ,,umilele' noastre ganduri.Din moment ce ne-am pus problema existentei unei divinitati si din moment ce am reusit sa ne argumentam fiecare gand,dovedeste ca nu suntem chiar inferiori.Bineinteles,asta a fost explicatia la care v-ati limitat sa ne explicati aparitia pe acest site.Ei bine,am mai dat acest exemplu odata,insa un lucru spus de mai multe ori nu strica niciodata.Cred din tot sufletul ca un om care nu crede in Dumnezeu,da de mult mai multe ori dovada de bunatate si calitati vitale pentru ,,obtinerea unui loc in imparatia cerurilor' decat un asa zis ,,om religios'(cum il numeste Mircea Eliade in celebra sa carte ,,Sacrul si profanul').De ce?Pentru ca nu acesta nu este atins de manipulare,de doctrine,de asa zisele reguli,ci isi impune singur reguli morale dupa care sa traiasca.Nu zic ca nu exista exceptii in amandoua cazurile.Insa in cazul oamenilor religiosi,daca il au pe Dumnezeu de ce aleg totusi o cale gresita?Pentru a-si da seama la un moment dat de alegerea prost facuta si sa se redreseze?Nu cred...Asadar,persoane care trambitati in stanga si dreapta credinta in Dumnezeu,m-ati dezamagit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2007, 21:32:29
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Adevarat si frumos spus...stii care e problema? nu conteaza ce vezi,conteaza cum vezi
noi vedem un om chinuit, ei vad un om fericit care se va desavarsi spiritual, niciodata nu ne vom schimba viziunea
problema este deci, modul de expunere al ideilor.
Cu cat omul este mai simplu, crede mai cu ardoare in Dumnezeu, in reglui si minuni si ea de bun tot ce aude. Pe masura ce isi dezvolta cultura, apar probleme propriei constiinte. De aceea, cu cat stii mai putine, cu atat esti mai fericit
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2007, 22:32:48
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

cozia...te subestimezi. Dar daca tu zici ca esti inferior oamenilor din tradita ortodoxa...atunci asa o fi.
Si un sfat pentru sceptici: nu uitati sa fiti sceptici si cu voi insiva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2007, 22:34:39
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

E foarte usor sa te multumesti cu raspunsurile altora...dar e degradant pentru spirit. Parerea mea
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2007, 22:47:31
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
cozia...te subestimezi.
M-au incercat ginduri de genul asta:mindrie, ingimfare,minie,invidie, scirbe(poate mai putin) si citeodata continua sa ma incerce, insa tin post si ma rog cit pot si eu de des si ma mai ajuta.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2007, 00:18:38
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Mandria nu e totuna cu ingamfarea. De fapt omul cu adevarat mandru, care tine la onoarea sa, nu va cadea in capcana supraestimarii si nu se va ridica in slavi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.02.2007, 00:28:01
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Mandria nu e totuna cu ingamfarea. De fapt omul cu adevarat mandru, care tine la onoarea sa, nu va cadea in capcana supraestimarii si nu se va ridica in slavi.
Eu nu pot sa-mi permit sa tin la onoarea mea,...din motivele mele personale daca ar fi asa as fi facut infarct demult.
Tie iti doresc succes
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.02.2007, 11:16:08
Agatha Agatha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Mandria nu e totuna cu ingamfarea. De fapt omul cu adevarat mandru, care tine la onoarea sa, nu va cadea in capcana supraestimarii si nu se va ridica in slavi.
Eu nu pot sa-mi permit sa tin la onoarea mea,...din motivele mele personale daca ar fi asa as fi facut infarct demult.
Tie iti doresc succes
Cum poti spune ,,Eu nu imi pot permite sa tin la onoarea mea?'.De ce?Pentru ca asa ne vrea Dumnezeu?Fara pic de onoare,niste spirite primitive?Da...Sunt pur si simplu uimita.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.02.2007, 11:55:54
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

cozia...cum iti definesti onoarea? Trebuie sa trecem de punctul asta inainte sa continuam discutia
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2007, 21:17:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agatha
Asadar,persoane care trambitati in stanga si dreapta credinta in Dumnezeu,m-ati dezamagit.
Agatha draga, daca noi astia micii te-am dezamagit ne pare rau.

Uite mai jos ce zice Parintele Cleopa despre mantuirea sufletului, un sfat in caz ca te-ar interesa si pe tine asa ceva :

"Sa ramaneti in corabia Bisericii si sa ascultati de ea, ca Biserica este trupul lui Hristos. Biserica este mama noastra cea de obste. Prin Biserica intram in lume, in viata si prin ea plecam din lume, in cealalta viata vesnica. Noi, crestinii, suntem asemenea unui copac sadit de Dumnezeu. Creanga care se rupe din copac moare, nu mai poate fi vie. Asa si crestinii care se rup de Biserica mor, nu mai pot avea viata, nici mantuire pana nu se intorc in sanul Bisericii. Cand mintea omului iscodeste credinta si paraseste Biserica, in zadar sunt toate faptele bune. Iar unde este unitate si intelegere, acolo este mantuire si Dumnezeu ajuta. Mai spun Sfintii Parinti ca in vremea de pe urma doua lucruri vor ajuta Biserica si pe credinciosi : pustia simtita, adica muntii, pesterile, padurea; si pustia gandita, adica pastrarea credintei in taina inimii."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Adevarata stiinta duce la credinta" laurastifter Teologie si Stiinta 274 19.12.2015 05:14:43
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Preotii din Romania au cea mai buna si adevarata credinta din lume spre_rasarit Generalitati 60 13.09.2011 15:26:50
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Ortodoxia,adevarata credinta strajeru Despre Biserica Ortodoxa in general 0 26.11.2007 02:34:21