Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.02.2012, 14:59:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Foarte frumos exemplul, insa as vrea sa adaug ceva. Cand multumim pentru sanatate, mancare, caldura si toate binefacerile primite de la Dumnezeu, sa ne gandim si la cei care duc lipsa de acestea si sa-L rugam pe bunul si milostivul Dumnezeu sa aia grija si de cei care nu au sanatate, nu au ce manca, nu au unde locui si asa mai departe. Sa dau un exmplu: cand ma pun la masa dupa rugaciunea Tatal nostru si cea de multumire il rog pe Dumnezeu sa hraneasca si gurile celor infometati. Cand ma apropii de calorifer ma gandesc cati n-or fi fara caldura - si atunci zic "Doamne ai grija de cei ce duc lipsa de caldura si sufera de frig" si asa mai departe.
Da, frate, ai dreptate. De aceea am încheiat cu cuvintele:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, miluiește-ne și ne mîntuiește pe noi toți de tot răul. Amin.

Așa spun ori de cîte ori aud sirena ambulanței, cînd văd pe cineva greu încercat de viață pe care nu pot să-l ajut în mod direct... De multe ori, dacă încep să mă rog pentru mine, ca de exemplu azi dimineață: începe o nouă spătămînă, Domane ajută-mă, care automat se transformă în "Doamne ajută-ne pe noi care începem lucrul acum", care devine "Doamne, ajută-ne pe noi toți, oamenii de pretutindeni, de orice religie și care aparținem de orice fus orar". Căci văd o formă relativă de egoism să mă rog doar pentru mine și familia mea, așa înțeleg eu rugăciunea pentru ceilalți: pentru toți oamenii de pretutindeni.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 06.02.2012, 15:35:23
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cred ca asta e rugaciunea care te sfinteste.Cand te rogi ptr aproapele tau si ptr binele lui.
Nu ceri Domnului ptr tine, ca El stie ce iti trebuie, ci il rogi ptr fratele tau, care trece printr-o incercare si care doar prin ajutorul rugaciunii se poate intari.
Rugaciunea unilor ptr altii e porunca biblica.De aceea si dam pomelnice pe la manastiri pe unde mergem
Frumos gand, sora Lore! Dumnezeu sa te binecuvinteze!
Incepind, asadar, rugaciunea pentru aproapele, staruind in ea si, pe parcurs, deprinzindu-ne sa luam aminte la miscarile dinlauntrul nostru, vine o vreme cand incepem sa simtim sau sa intrezarim ca ceva nu e in regula in noi... Ne rugam, singuri si laolalta, pentru binele tuturor, insa incepem cu vremea sa intuim ca e ceva acolo in noi... care parca nu e chiar ce dorim...
Si vine o zi, prin Mila lui Dumnezeu, cand cadem strapunsi la plans amar, la rugaciune cu pocainta mare. Desi de obicei e un proces sinuos, in trepte, se poate intampla ca un traznet pe cer senin. Cand nimic parca nu anunta asta, cand totul parea minunat si frumos, deodata cadem prabusiti ca un stejar falnic lovit de un topor nemilos.
Incepe pocainta... Reincepe. Slava lui Dumnezeu!
Unii o duc asa ani si ani, practic toata viata. Aflam din cartile cuviosilor si sfintilor nostri.
Ne rugam, asadar, pentru noi...
Incepem sa simtim ca oricat ne-am ruga pentru semeni, cu gandul ca asa ne sfintim (si cred ca si asa, intr-adevar, lucram pentru curatire si imbunatatire, si astfel, desigur), e imperios sa ne rugam si pentru noi. Cerem Domnului: sa ne curateasca, sa ne ierte faradelegile pe care treptat le constientizam tot mai amplu, mai fin, mai la tot pasul. Cerem Domnului: sa ne cerceteze betesugurile de care suferim (de pilda gandul anapoda, agitatia la rugaciune, cascatul si somnolenta etc.) si sa ne vindece. Cerem ajutor la despatimire, cerem ajutor sa fim sanatosi ca sa ne putem ajuta aproapele si sa ne rugam pentru toti...
Apoi, sa amintim tot adevarul: cand avem credinta vie, apoi cu adevarat traim clipe sau zile (unii chiar mai mult) cand ... nu mai credem o iota. Suntem chiar razvratiti.
Cei care au deprins o minima onestitate in lucrul cu sine, cunosc din cercare acest lucru: suntem greu incercati cu necredinta. Pretuim atunci cel mai mult "cred, Doamne, ajuta necredintei mele". Plansul nostru e tot mai amar. Cunoastem chiar si sila de sine, pana la deznadejde, care nu ne e pusa acolo ca s-o ocolim, ci, prin Domnul, sa o infruntam. S-o traversam. Sa bem pana la fund cupa amarului din noi, sa devenim asemenea lui Petru care cu amar plangea (altminteri nu vom putea sa ne asemanam, asa cum nazuim, Domnului, in Ghetsimani...). Nu mai simtim dragoste in noi, nu mai gandim "crestineste", prezentul e pustiu si rece. Suntem cu totul parasiti de har. Ramanem lupi salbatici. Cutremurator. Doar amintirea zilelor frumoase ne mai ajuta sa strigam: "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!"...

Sa ne rugam, asadar, si pentru noi. Cred ca si aceasta rugaciune ne sfinteste. Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma, pe mine, pacatosul!...
E rugaciunea vamesului, pe care o pretuim atat la inceputul Triodului.

Cu vremea, nadajduind la harul lui Dumnezeu, imbinind toate felurile de rugaciuni, in Biserica vietuind, se va implini si Voia lui Dumnezeu in noi, in fiecare si in toti laolalta.
Dumnezeu sa ne ocroteasca! AMIN+
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.02.2012, 15:42:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, frate, ai dreptate. De aceea am încheiat cu cuvintele:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, miluiește-ne și ne mîntuiește pe noi toți de tot răul. Amin.

Căci văd o formă relativă de egoism să mă rog doar pentru mine și familia mea, așa înțeleg eu rugăciunea pentru ceilalți: pentru toți oamenii de pretutindeni.
Ma bucur ca suntem pe aceeasi unda. Iertare ca am indraznit sa completez - totusi sa nadajduim ca va fi de folos pentru alte persoane completarea.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.02.2012, 17:51:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Incepind, asadar, rugaciunea pentru aproapele, staruind in ea si, pe parcurs, deprinzindu-ne sa luam aminte la miscarile dinlauntrul nostru, vine o vreme cand incepem sa simtim sau sa intrezarim ca ceva nu e in regula in noi... Ne rugam, singuri si laolalta, pentru binele tuturor, insa incepem cu vremea sa intuim ca e ceva acolo in noi... care parca nu e chiar ce dorim...
Si vine o zi, prin Mila lui Dumnezeu, cand cadem strapunsi la plans amar, la rugaciune cu pocainta mare. Desi de obicei e un proces sinuos, in trepte, se poate intampla ca un traznet pe cer senin. Cand nimic parca nu anunta asta, cand totul parea minunat si frumos, deodata cadem prabusiti ca un stejar falnic lovit de un topor nemilos.
Incepe pocainta... Reincepe. Slava lui Dumnezeu!
Unii o duc asa ani si ani, practic toata viata. Aflam din cartile cuviosilor si sfintilor nostri.
Ne rugam, asadar, pentru noi...
Da, asa a fost exemplu minunat al Sf Siluan. Era un om simplu, un taran rus fara pregatire, nu stia metode psihologice de a determina oamenii sa il asculte.Atunci a inceput a se ruga ptr ei.
Aceasta ruga a fost de doua ori benefica: oamenii il ascultau si nu ii ieseau din cuvant, de se mira toti cu ce putere reuseste acesta iar cel mai important a ajuns sa cunoasca adevarata rugaciune, insotita de lacrimi si pocainta.

Este exemplu cel mai clar ca rugaciunea ptr altii sfinteste.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.02.2012, 19:20:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Imbratisez cu drag afirmatiile celor care sunteti sustinatori ai rugaciunilor pentru aproapele,pentru ceilalti. Dumnezeu sa va intareasca in rugaciune!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.02.2012, 20:52:26
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca duhovnicul invata asa, atunci nu mai avem ce discuta !
Recomandarea duhovnicului este particulara, difera de la o persoana la alta...
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.04.2012, 19:22:01
StefanDecebal StefanDecebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 16
Implicit

Nu, si nu am facut-o niciodata, sincer, familia mea nu este religioasa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
va rog din tot sufletul sa va rugati Sfantului Nectarie impreuna cu mine! andrutza151 Rugaciuni 2 28.12.2011 15:44:51
Sf. Ieromartir Isidor si cei 72 impreuna cu el pilgrim1 Diverse Sarbatori 1 25.01.2011 01:07:36
sa ne rugam impreuna! icamilin Umanitare 62 07.06.2009 02:20:31
Veszprem - plangand impreuna laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 15 16.02.2009 12:43:22
Impreuna pt totdeauna? andreea_teo Nunta 13 04.07.2007 11:05:51