Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.06.2012, 23:13:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Au dreptate "fratii" protestanti de zic ca ortodocsii nu sunt exemplu de moralitate. Mai deunazi Doriana facea aceasta afirmatie pe forum. Avem ce replica? Nu avem, caci am ajuns sa facem apologia desfranarii si a relativizarii pacatelor de capetenie pe forumul crestin-ortodox...
Asta cam asa este...totusi macar daca nu suntem atat de virtuosi,mai bine am tacea si nu ne-am mai expune pacatele pe forum ca sa-i provocam pe altii la discursuri moralizatoare nici sa-i scandalizam.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 04.06.2012, 05:38:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ceață albastră
peste jalea noastră...
Frumos era dacă se păstra nota asta poetico-umoristică.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.06.2012, 09:02:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt cazuri si cazuri, nu trebuie sa generalizam. Sunt tineri care se casatoresc maid evreme, sar pana atunci au avut timp sa aiba relatii cu multe fete, in schimb stiu pe cineva care s-a casatorit la peste 30 de ani si nu avusese relatii intime pana atunci.
porunca divina spune fara echivoc, ca relatiile intime in afara casatoriei, fie ca vorbim de un cuplu necasatorit, fie ca vorbim de alegerea unui alt partener in afara cuplului casatorit (adulter) sunt pacate foarte grave, de moarte.

acum, acest forum se vrea doar un spatiu pentru chit-chat? sau are si o componenta moralizatoare?

cineva a folosit expresia "relatie stabila" intre doi tineri; nu m-am bagat in viata nimanui, nu am disecat viata nimanui, doar atata am intrebat, ce se poate intelege prin aceasta expresie! nu pentru mine am intrebat, ci pentru tinerii care citesc acest forum si care au nevoie de invatatura crestina! adica un tanar adolescent poate citi ce a scris o persoana aici, ca formula de a trai casatoria prin anticipatie este valida in ochii lui Dumnezeu si se poate conforma unei astfel de invataturi care nu vine de la Domnul ci este produsul duhului lumesc !! se cheama "concubinaj".
(am mentionat aceste lucruri, constient fiind ca orice invatatura gresita, nimiceste suflete - Luca 17:2)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.06.2012, 09:12:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Domnule Cornel, vad ca va place sa faceti pe lupul moralizator. Sunteti cununat in Biserica Ortodoxa? Daca nu, inseamna ca traiti in concubinaj, nu e nicio diferenta intre d-voastra si Stefan-Florin, pentru ca unirea d-voastra n-a fost ridicata si intarita de Hristos prin Taina cununiei. Aveti o relatie stabila, cum are el. Nu mai inventati lucruri care nu s-au spus. N-a spus nimeni ca "a trai prin anticipatia casatoria" e valid in ochii lui Dumnezeu, a fost o forma de a spune ca nu traieste o viata promiscua si dezordonata.

Omul stie ca e pacat si trebuie sa se cunune, dar lasati-l odata in pace, nu-l rastigniti!

@Glykys: nu e nicio apologie a desfraului,dar vad ca unora le place sa dea cu pietre in continuu, chiar daca omul e cazut la pamant, il lovesc in continuare.

Last edited by ioanna; 04.06.2012 at 09:23:40.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 04.06.2012, 09:21:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
porunca divina spune fara echivoc, ca relatiile intime in afara casatoriei, fie ca vorbim de un cuplu necasatorit, fie ca vorbim de alegerea unui alt partener in afara cuplului casatorit (adulter) sunt pacate foarte grave, de moarte.

acum, acest forum se vrea doar un spatiu pentru chit-chat? sau are si o componenta moralizatoare?

cineva a folosit expresia "relatie stabila" intre doi tineri; nu m-am bagat in viata nimanui, nu am disecat viata nimanui, doar atata am intrebat, ce se poate intelege prin aceasta expresie! nu pentru mine am intrebat, ci pentru tinerii care citesc acest forum si care au nevoie de invatatura crestina! adica un tanar adolescent poate citi ce a scris o persoana aici, ca formula de a trai casatoria prin anticipatie este valida in ochii lui Dumnezeu si se poate conforma unei astfel de invataturi care nu vine de la Domnul ci este produsul duhului lumesc !! se cheama "concubinaj".
(am mentionat aceste lucruri, constient fiind ca orice invatatura gresita, nimiceste suflete - Luca 17:2)
"Relatia stabila"poate exista si intre 2 persoane care urmaresc sa se casatoreasca virgine,deci pot petrece timp impreuna,intalnidu-se la biserica,la teatru,la o cafea...Sunt destui tineri care se intalnesc platonic,asta nu v-a trecut prin cap???
Iar intelesul de "relatie stabila"denota caracterul pozitiv al relatiei si monogamia,excluzandu-se deschiderea,interesul pentru parteneri noi.



De ce v-ati blocat pe aceasta intrebare?Mergeti mai departe...
De ce doriti o descriere plastica,explicita a relatiei colegului nostru de forum?V-am sugerat sa-i scrieti pe privat,pt mai multe detalii.

Va rugam frumos,treceti mai departe si nu mai reveniti la acest subiect,cred ca persoana in cauza este destul de jenata!


"acum, acest forum se vrea doar un spatiu pentru chit-chat? sau are si o componenta moralizatoare?"-
Nu,nu se vrea a fi un forum moralizator,de genul aceluia pe care-l intuiti dvs;ar fi prea simplu,ca fiecare subiect virtual sa joace rolul unui lup moralizator din spatele unui id oarecare.
Multumim pt idee,dar sfaturile moralizatoare ar trebui sa vina din partea unei persoane reale,care iti poate prezenta validitatea moralitatii ei si care sa aibe imputernicirea necesara(duhovnicul).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 04.06.2012 at 09:30:40.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 04.06.2012, 09:45:27
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
"Relatia stabila"poate exista si intre 2 persoane care urmaresc sa se casatoreasca virgine,deci pot petrece timp impreuna,intalnidu-se la biserica,la teatru,la o cafea...Sunt destui tineri care se intalnesc platonic,asta nu v-a trecut prin cap???
nu numai ca mi-a trecut prin cap, dar ceea ce ati descris mai sus este singura forma de "relatie stabila" aprobata de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce v-ati blocat pe aceasta intrebare?Mergeti mai departe...
De ce doriti o descriere plastica,explicita a relatiei colegului nostru de forum?V-am sugerat sa-i scrieti pe privat,pt mai multe detalii.
doamna, deja incepeti sa ma jigniti (eu m-am adresat respectuos tuturor), am spus initial si am repetat, ca nu doresc decat o definire a "relatiei stabile" pentru ca adolescentii care citesc acest forum sa primeasca invatatura corecta; prin urmare nu am de ce sa scriu pe privat, viata personala a lui X sau Y nu ma intereseaza.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.06.2012, 10:09:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

1. Relatie instabila, promiscua= relatie distructiva,ce-ti ruineaza sanatatea fizica, psihica si spirituala
2. Relatie stabila (sufleteste) = relatie dezechilibrata pentru ca iti afecteaza sanatatea spirituala.
3. Relatia de casatorie = relatie echilibrata ce-ti armonizeaza sanatatea fizica, psihica si spirituala.

End of story.

Last edited by ioanna; 04.06.2012 at 10:16:03.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.06.2012, 10:23:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu numai ca mi-a trecut prin cap, dar ceea ce ati descris mai sus este singura forma de "relatie stabila" aprobata de Dumnezeu.



doamna, deja incepeti sa ma jigniti (eu m-am adresat respectuos tuturor), am spus initial si am repetat, ca nu doresc decat o definire a "relatiei stabile" pentru ca adolescentii care citesc acest forum sa primeasca invatatura corecta; prin urmare nu am de ce sa scriu pe privat, viata personala a lui X sau Y nu ma intereseaza.
Departe de mine intentia de a va jigni,probabil ca am inteles gresit insistenta cu care asteptati raspunsul de la Florin.
Nu mi-o luati in nume de rau!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.06.2012, 10:45:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu numai ca mi-a trecut prin cap, dar ceea ce ati descris mai sus este singura forma de "relatie stabila" aprobata de Dumnezeu.



doamna, deja incepeti sa ma jigniti (eu m-am adresat respectuos tuturor), am spus initial si am repetat, ca nu doresc decat o definire a "relatiei stabile" pentru ca adolescentii care citesc acest forum sa primeasca invatatura corecta; prin urmare nu am de ce sa scriu pe privat, viata personala a lui X sau Y nu ma intereseaza.
domnule, chiar nu va inteleg! Unde e problema? Am afirmat ca am o relatie stabila cu cineva. Atat! Chiar vreti sa va desenez ce inseamna asta? Vreti sa ma "spovedesc" pe acest forum? "Din pacate" am duhovnicul meu. Si nici de consiliere psihologica de grup nu am nevoie. Adolescentii care citesc acest forum si nu stiu ce insemna asta (relatie stabila) au parinti, profesori, exista si preoti unde pot afla MAI MULTE DETALII despre acest lucru si sunt m-ai indreptatiti decat mine sa faca asta. Dar fiti sigur ca STIU mai multe decat credeti dumneavostra. Nu-i subestimati. Prin natura profesiei mele lucrez atat cu tineri cat si cu copii si in anumite domenii stiu mai multe decat parintii lor. Asa ca va rog reveniti la subiectul acestui topic. Eu NU sunt in acea "suferinta", slava Domnului. Doamne ajuta!
PS: pentru cultura dumneavostra generala, o relatie stabila cu cineva nu implica neaparat si contacte sexuale. Depinde de la o relatie la alta

Last edited by stefan florin; 04.06.2012 at 10:56:18.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.06.2012, 11:49:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Un desfrânat...
"Și stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat și le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei" (Ioan 8:7)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24