Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.09.2007, 21:08:39
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

radiolumina.ro
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.09.2007, 22:26:47
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.552
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Odata ce se face prezentarea postului de radio:,,un radio pt sufletul dumnevoastra" apoi urmeaza o piesa muzicala populara in care se afirma ,,am un leu si am sa-l beu" sau ,,sus la crasma din padure" si multe altel;
Se pare ca numai ingerii in cer pot neincetat sa se roage si sa aduca Slava lui Dumnezeu, noi nu, nu putem sta in rugaciune neincetat trebuie sa mentinem legatura si cu lumea laica.

Mie-mi place ca pe acest model si este construita schela de programe de pe Trinitas. Am fost chiar placut surprins sa ascult piese celebre de muzica pop care au mesaje lumesti profunde deci se depune un efort mare pentru a balansa sacrul cu profanul, amindoua fiind necesare in viata noastra.

Nu mai stiu ce mare Duhovnic ii sfatuia pe calugari sa mai citeasca si carti ale unor giganti ai literaturii pentru o mai buna intelegere ale celor lumesti(am citit aici pe forum)... dindu-le carti de Dostoievsky, Cervantes, Tolstoy,etc
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2007, 17:27:25
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

eu nu ascult la Trinitas decat slujbele, si cateva emisiuni...e bine k il avem, e bine k emite in foarte multe judete din tara... d multe ori am mers taximetristi kre ascultau in masini radio trinitas... ajuta multa lume! cu bune cu mai putin bune e un radio care incearca sa faca ceva...si deocamdata e cel mai bun din tara...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.09.2007, 21:26:42
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Cu privire la ce a spus Misionarul ca a auzit el muzica populara cu am un leu si vreu sa`l beu.

A spus asta mai de mult si tare m`a ranit. Pentru ca eu ascult de cca2 ani si nu am auzit asa ceva. Si nu e bine sa arunci cu noroi in cei ce vor sa faca bine. La Trinitas se incearca sa se faca o contraofensiva impotriva culturii manelelor. Multora le place muzica populara dar ea nu e prezenta pe media si nici in magazine.

Daca cineva asculta o ora muzica populara in fiecare zi si apoi si colinde in post numai sta sa asculte manele.

Iar muzica populara difuzata de multe ori chiar imi place. Este neaosa. De la noi. Pot sa spun chiar "clasica".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.12.2007, 00:17:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eh, misionarul a dat si el cu presupusu, ca nu avem de unde sa stim noi cat asculta el Trinitas. Eu nu ma uit ca mai da si muzica populara, simfonica sau lumeasca, ci ascult cu multa placere slujbele si emisiunile cand mai apuc, desi as vrea sa le ascult pe toate, dar ma mai iau si eu cu alte treburi si mai uit. Si chiar din muzica laica pe care o da ziua am auzit cateva piese superbe chiar! Dar nu prea imi place sa ascult muzica populara asa mult. Ce imi place mie cel mai mult din folclor este Sofia Vicovea si alte cateva piese care nu le stiu dupa nume, atat. Iar cand da muzica simfonica deja adorm, ca nici acest gen nu ma pasioneaza. Fie, important de ascultat sunt slujbele si emisiunile.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.12.2007, 13:48:40
PALATCEANU PALATCEANU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 1
Implicit

http://www.radiorenasterea.ro/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2007, 23:23:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu cred ca se merita sa criticam radioul trinitas. Daca nu era? Sunt pentr a fi decat sa nu fie deloc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.12.2007, 23:45:53
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

am ascultat radio trinitas in ultima vreme si mi-a placut,imi plac ca are slujbe si nu toti pot ajunge la sf biserica pt a asculta slujba,si o pot asculta la radio decat deloc,imi place radioul dar in acelasi timp consider ca un post de radio nu are cum sa fie antiecumenist pt ca s-ar face astfel incat acela va ajunge sa nu mai existe,astea sunt timpurile,ei trebuie sa mediatizeze tot ce tine de episcopii si patriarhie mai ales fiind un radio al patriarhiei,insa consider ca ar trebui sa stim sa discernam ce e bine si ce nu ,fiecare asculta ce ii place ce nu iti place schimbi frecventa,si asa cred ca toti vor fi multumiti,suntem atatia oameni ortodocsi cu mentalitati diferite e imposibil ca ceva comnu la atattia oameni sa multumeasca pe toti,fiecaruia ii place altceva ,ce nu trebuie sa ii respectam si pe ceilalti si sa ii lasam sa asculte ce vor.de exemplu mie imi place foarte mult muzica bizantina psaltica,corala nu imi place insa altor oameni le place si nu pot sa nu ii respect decizia,radioul este facut pt o mai mare varietate de oameni de aceea vom gasi mereu cate un cusur la radio,nu se gaseste doar ce ne place noua.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.12.2007, 14:37:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Am fost placut impresionat de reactia unui crestin romano-catolic, care asculta radio trinitas si cerea ca Liturghia ortodoxa sa fie explicata. Chiar a fost intervievat si si-a exprimat in direct aceasta dorinta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.01.2008, 13:54:28
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

incercati sa cautati pe google Radio Maria.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radio Trinitas Simply_me Muzica Bisericeasca 9 24.04.2015 21:26:31
radio trinitas carmenserghi Generalitati 4 02.08.2010 13:51:15
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
radio tigruta25 Generalitati 1 28.09.2006 17:06:54