Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.01.2013, 15:17:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ma lipsesc de ceea ce legat de numele meu de botez, nu de orice cip. .
De ce nu protestezi impotriva cnp-ului?
Te-ai suparat ca am folosit expresia "grupuri fanatizate" pentru cei care au comentat pe site-ul respectiv, marea majoritate a lor, insa din moment ce accepta cnp-ul, nu si codul asiguratului, nu pot sa cred in sinceritatea crezului lor, nici sa le sprijin demersul. Tot respectul pentru basarabeni, ei cel putin sunt consecventi in gandire si in credinta. Cum vine o persoana cu cnp-ul in buzunar, sa strige ca el nu vrea sa se identifice prin numar, asta fiind motivul pentru care respinge cardul de sanatate? Dar prin ce se identifica el la diverse institutii? Nu prin cnp e verificat? Isteria unora privind cardul de sanatate nu o pot intelege, de parca pe carnetul de sanatate in format electronic nu o sa-i apara si numele. Insa repet, ii respect pe acei basarabeni consecventi in gandire. Ei au respins cnp-ul.

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 15:24:45.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.01.2013, 15:26:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce nu protestezi impotriva cnp-ului?
Nu protestez impotriva unui numar anume, ci impotriva oricarui numar al carui semn este 666 si care ar putea inlocui numele meu de botez. In Apocalipsa asta mi se cere, de fapt.

Asadar eu nu ma identific cu niciun numar care poate lua locul numelui meu de botez. Asadar, nu protestez decat impotriva relei intrebuintari a numarului si a tehnologiei pentru a-mi apara demnitatea de crestin si de om.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.01.2013, 15:27:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce nu protestezi impotriva cnp-ului?
Te-ai suparat ca am folosit expresia "grupuri fanatizate" pentru cei care au comentat pe site-ul respectiv, marea majoritate a lor, insa din moment ce accepta cnp-ul, nu si codul asiguratului, nu pot sa cred in sinceritatea crezului lor, nici sa le sprijin demersul. Tot respectul pentru basarabeni, ei cel putin sunt consecventi in gandire si in credinta.
Când a fost implementat CNP-ul?
Pe vremea aceia puțini știau despre Apocalipsă. Era perioada ateismului în România. Și apoi nu prea puteai pe atunci să faci ce vrei. De purtat asemenea discuții nici nu putea fi vorba.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.01.2013, 15:28:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asadar, nu protestez decat impotriva relei intrebuintari a numarului si a tehnologiei pentru a-mi apara demnitatea de crestin si de om.
Carnetul de sanatate in format electronic il vezi ca pe o rea intrebuintare a tehnologiei?
de fapt, informatizarea sistemului national de sanatate si a oricarui sistem o consideri rea?

Cardul national de sanatateva cuprinde informatii referitoare la numele, prenumele si codul numeric personal al asiguratului si codul unic de identificare in sistemul de asigurari sociale de sanatate.
Informatiile legate de istoricul medical al pacientului vor fi deasemenea prezente pe card, dar vor putea fi accesate doar de medicii care trateaza detinatorul cardului.

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 15:34:03.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.01.2013, 15:35:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce nu protestezi impotriva cnp-ului?
Te-ai suparat ca am folosit expresia "grupuri fanatizate" pentru cei care au comentat pe site-ul respectiv, marea majoritate a lor, insa din moment ce accepta cnp-ul, nu si codul asiguratului, nu pot sa cred in sinceritatea crezului lor, nici sa le sprijin demersul. Tot respectul pentru basarabeni, ei cel putin sunt consecventi in gandire si in credinta. Cum vine o persoana cu cnp-ul in buzunar, sa strige ca el nu vrea sa se identifice prin numar, asta fiind motivul pentru care respinge cardul de sanatate? Dar prin ce se identifica el la diverse institutii? Nu prin cnp e verificat? Isteria unora privind cardul de sanatate nu o pot intelege, de parca pe carnetul de sanatate in format electronic nu o sa-i apara si numele. Insa repet, ii respect pe acei basarabeni consecventi in gandire. Ei au respins cnp-ul.
CNP, la noi e deja vechi, de pe vremea cand nimeni nu cuteza sa spuna o vorba impotriva. Fireste ca nu e bun niciun numar de om. Nu aveam nevoie de el, dar macar sa nu adaugam si alte rele la acesta. Seria buletinului era suficienta. Repet: textul Apocalipsei ne cere sa respingem numarul de om al carui semn este 666. Atat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.01.2013, 15:39:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
textul Apocalipsei ne cere sa respingem numarul de om al carui semn este 666. Atat.
Dar omul atribuie CNP-ul si altor coduri intelesul din textul Apocalipsei.
Atata timp cat esti botezat, adica porti pecetea darului Duhului Sfant, n-ai numar de om.

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 15:50:10.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.01.2013, 15:52:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Carnetul de sanatate in format electronic il vezi ca pe o rea intrebuintare a tehnologiei?
de fapt, informatizarea sistemului national de sanatate si a oricarui sistem o consideri rea?

Cardul national de sanatateva cuprinde informatii referitoare la numele, prenumele si codul numeric personal al asiguratului si codul unic de identificare in sistemul de asigurari sociale de sanatate.
Informatiile legate de istoricul medical al pacientului vor fi deasemenea prezente pe card, dar vor putea fi accesate doar de medicii care trateaza detinatorul cardului.
Informatizarea sistemului de sanatate o consider utila daca respecta anumite limite.

Ce nu-mi convine?

1. Prin cardul de sanatate, mi se atribuie un numar al carui semn este 666.
2. Habar nu am ce scrie pe propriul card de sanatate. E dreptul meu sa am acces la informatia medicala despre mine. Ma refer la situatiile de erori medicale. Cine imi garanteaza mie ca medicul a batut corect pe tastatura codul diagnosticului meu?
3. Girez pentru onestitatea unor fiinte umane ca si mine, cu patimi si virtuti, la dispozitia carora imi pun propria sanatate. Si scris este ,,Blestemat este cel care-si pune nadejdea in om."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.01.2013, 15:59:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
2. Habar nu am ce scrie pe propriul card de sanatate. E dreptul meu sa am acces la informatia medicala despre mine.
Si de unde stii ca n-ai acces, de unde stii ca medicul de familie va refuza sa intre pe pagina ta personala (carnetul de sanatate electronic) sa ti-o arate?

Citat:
Cine imi garanteaza mie ca medicul a batut corect pe tastatura codul diagnosticului meu?
Asta sa-ti fie teama cea mai mica. Problema medicilor nostri nu e tastarea/scrierea gresita a unei retete, ci competenta, multi punandu-ti diagnostic gresit :)

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 16:04:00.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2013, 16:08:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dar omul atribuie CNP-ul si altor coduri intelesul din textul Apocalipsei.
Atata timp cat esti botezat, adica porti pecetea darului Duhului Sfant, n-ai numar de om.
Acceptarea numarului de om, conform textului Apocalipsei, inseamna in forma finala, (cipuri implantate) renuntarea la numele de botez.

Sa nu ne amagim. Duhul Sfant primit la botez trebuie redobandit printr-o atitudine demna de numele de crestin. Simplul fapt ca am fost botezati este un inceput, dar nu ne asigura mantuirea. Haina botezului o murdarim pe parcursul vietii prin diverse pacate. Dobandirea Duhului Sfant se face constient, este scopul vietuirii crestine, dupa cum spunea Sfantul serafim de Sarov.

Despre dobandirea Duhului Sfant aflam mai multe din cartea:

http://ro.scribd.com/doc/51782409/Si...adul-Smereniei

Deja, pe masura trecerii timpului, nimeni nu te va mai striga pe nume, ci iti va cere numai numarul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.01.2013, 16:12:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Apocalipsa nu vorbeste de cip-uri implantate, aceea e interpretarea unora.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Deja, pe masura trecerii timpului, nimeni nu te va mai striga pe nume, ci iti va cere numai numarul.
S-a si intamplat deja (vezi lagarele de concentrare, cum erau insemnati evreii pe mana, pierzandu-si identitatea sau cum oamenii i-au insemnat pe alti oameni (sclavi) pe frunte, deci omenirea s-a comportat ca o fiara de multe ori de-a lungul istoriei sale zbuciumate)

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 16:20:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53