Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2013, 21:30:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dee.eduard Vezi mesajul
1. Fata te iubește? Mi-a spus si mi-a aratat de cateva ori.
2. Ea ce planuri de viitor are? Cand vine orba de planuri spune ca nu e treaba mea si am incarcat sa vb despre asta de fata cu mama ei. Tot asa a spus. "Nu e treaba voastra."
3. Ai vorbit cu preotul despre necazul tău? Mi-e rusine sa vb cu el, pentru ca tatal fetei e mana lui dreapta in biserica, e si administratorul cimitirului...............
4. Ești credincios în Hristos?Sunt credincios vorbesc cu Dumnezeu. Stiu ca el le va rezolva intr-o zi pe toate. Dar pana la ziua aceea eu nu mai stiu care e viata mea. Nici nu m-ar lua nici nu m-ar lasa.
Nici nu stiu ce acatist sa citesc, pe langa acest lucru nici nu stiu cum sa-l citesc. Eu de religie sunt catolic. Dar datorita faptului ca nu stiu ungureste nu merg la biserica la catolici. Merg la ortodoxi pentru ca stiu ca ori cum este un singur Dumnezeu.
Cauta sa fii cu picioarele pe pamant, ca sa nu suferi aiurea. E bine sa nu-ti faci iluzii. Roaga-te lui Dumnezeu sa se faca voia Sa in viata ta. Nu te ruga sa se faca voia ta.

Dumnezeu stie mai bine de ce ai nevoie si te va ocroti, Roaga-te cum poti. Daca te casatoresti cu o ortodoxa ce vei face? Te vei boteza ortodox sau vei pretinde ca ea sa treaca la catolici?

Daca ai fi ortodox, ti-as recomanda spovedanie in primul rand, participare la Sfantul Maslu, Acatistul Sfantului Nicolae. Daca tot mergi la slujbele ortodoxe, cauta sa afli mai multe despre Ortodoxie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2013, 21:35:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, buna demonstratie despre diferenta intre ortodoxie si ortodoxism.

Asa, incurajati pe aia care zic ca religia si umanitatea sunt doua chestiuni divergente.

Degeaba tot propovaduiti ortodoxia si scoateti ochii catolicilor daca ortodoxia nu v-a invatat pe voi niste chestiuni elementare, cum ar fi compasiunea, dovedita prin capacitatea de a intelege cu adevarat care sunt problemele celuilalt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2013, 21:45:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, buna demonstratie despre diferenta intre ortodoxie si ortodoxism.

Asa, incurajati pe aia care zic ca religia si umanitatea sunt doua chestiuni divergente.

Degeaba tot propovaduiti ortodoxia si scoateti ochii catolicilor daca ortodoxia nu v-a invatat pe voi niste chestiuni elementare, cum ar fi compasiunea, dovedita prin capacitatea de a intelege cu adevarat care sunt problemele celuilalt.
Acum sa fim seriosi, nu va gasi raspunsul la intrebari aici pe forum. Va gasi o sumedenie de variante de abordare a situatiei (pe care presupun ca le stia deja) si o sumedenie de pareri.
Decizia va trebui sa o ia singur. Iar cea mai buna solutie e sa apeleze la cineva care sa il poata asculta: un preot eventual, chiar daca nu se va spovedi la el, nefiind ortodox. Una este abordarea personala si alta e sa iti dai cu parerea detasat din fata calculatorului. Cel mai simplu este sa dai sfaturi, dar nu stiu cati ar fi in stare sa aplice ceea ce spus.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.09.2013, 09:01:36
dee.eduard dee.eduard is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2013
Mesaje: 6
Implicit

Au fost discuti pe tema daca ne luam cum vom face. Copilul meu e botezat la ortodoxi, euam spus ca trec si eu la ordodoxi sa fim o familie cu o religie.
Nu vreau sa intru in amanunte care nu imi fac bine dar va trebui sa o fac pentru a intelege situatia incordata in care sunt.
Tatal ei e mana dreapta a preotului si administrator la cimitir. Eu am mers cu el de cateva ori la biserici dar nu imi plac oameni care atunci cand sunt in biserica au cerculetzul pe cap si cand iasa avara din biserica lasa cercul undeva la intrare sa il ia data viitoare.
Spun asta pentru ca am vazut cum bea pe ascuns si merge la tiganci sa faca prosti cu ele.
Mama ei din gura spune sa nu mai bag alcool in casa si cand vine in vizita aduce ea.
Toata vara a stat nepoata lor la noi si am avut grija de ea ca de copilul meu. Si cand am avut nevoie de cineva sa stea cu copilu meu o noapte ca am mers la un botez, s-a tras deoparte mama ei. (Am mers la botez ca DJ. sa fac un ban nu sa ma distrez. Am luat copilu cu mine.)
Parinti fetei fac diferente intre propi copii si propi nepoti foarte mari.
Nu vreau sa creada cineva ca ii judec, dar ma doare sufletul cand stiu ca eu fac aceleasi gesturi penru copilul meu si nepoti lor, iar cand e vb de copilul meu il da de o parte.
Cu boala care o am dar am un copil sanatos si cu respect. A crescut cu dragostea oferita de mine caci mama lui a plecat cand avea un an.
Intr-o zi stiu ca D-zeu imi va face ordine in viata dar pana acolo ma mananca Sfinti.

Povestea mea mai detaliata o puteti gasi pe http://deeeduard.3x.ro
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.09.2013, 10:44:51
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nu poti merge sa vorbesti cu un preot pe care nu il cunosti? De la manastire sau alta Biserica?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.09.2013, 12:15:22
dee.eduard dee.eduard is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2013
Mesaje: 6
Implicit

Am sa incerc. Am sa caut o masina si merg la Prislop.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.09.2013, 15:30:25
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Avem un singur Dumnezeu însă mulțimea slujitorilor prefăcuți vor să te unești cu ei.

Citat:
În prealabil postat de dee.eduard Vezi mesajul
Am sa incerc. Am sa caut o masina si merg la Prislop.
Nu tră' să mergi până la Prislop la trâmbița apocaliptică nr.3 ci e suficient să te rogi lui Dumnezeu luându-L drept sfetnic de taină și părintele Arsenie va mijloci spre pace tot ceea ce ceri și tot ceea ce ai nevoie ca de aer. Poate te face și sănătos... eu cred.

Problema ta e simplă:

Avem un singur Dumnezeu însă slujitorii cei drepți și adevărați sunt foarte puțini și se cunosc după roade: pomul bun nu poate face roade rele iar pomul rău nu poate face roade bune... așa că dacă suntem răi cum putem spune din inimă și din suflet numai vorbe dulci și pline de sfaturi duhovnicești?

Tu ai fost căsătorit și nevasta te-a părăsit, cu ea cum rămâne? Ai divorțat? Dacă se-ntoarce? Tu vrei să ai două neveste fără ca să știe prima soție? Nu este asta desfrânare sau înșelare? Și mă întreb ce înseamnă aia că asta după care te uiți bea? Adică tu așa o iubești că îi vezi defectele? Păcatele?.. și ei și familiei și pe tine te vezi perfect și bun? Nu cumva o vrei numai pentru plăceri în loc s-o vrei pentru ca să vă mântuiți împreună?

Și dacă ai un copil acuma... nu ai destule greutăți? Ce o să te faci cu încă unul sau doi copii cu ea?.. sau vreți să folosiți anticoncepționale sau să o pui să avorteze?..

Știu că nu ești lămurit... dar e bine că mergi la ortodocși la biserică pentru credința ortodoxă și că te împărtășești la ortodocși de Hristos fiindcă la ortodocși e poarta ce duce la Viață ceva mai strâmtă și Calea ceva mai îngustă, păcat că se laudă cu vopseaua neghinei vopsite pe care o tot împrăștie în zadar, invers ar fi fost mai rău, să te iei după catolici sau protestanți sau ceilalți mai depărtați căci pogorămintele și indulgențele la catolici au ajuns la o toleranță maximă în a accepta păcatul gLumii și cel propriu spurcat direct la masă și în casă chiar în mijlocul inimii fără probleme așa încât la ei nu mai poți deosebi un păgând de un creștin. Nici ortodocșii nu-s departe, ei lucrează de zor fățărnicia și sunt creștini doar cu numele exact așa cum zici și așa cum vechiul Israel jerfea legea idolilor tot așa ortodocșii jertfesc sfintele moaște și sfintele taine gLumii și maimarilor ei corupți și vicleni și nedrepți unindu-se cu ei în smeranța că ăia se vor unii cu ei, dar ăia nu se unesc cu ei ci îi păcălesc doar ca să se unescă și ei cu toți idolii lor până la dracool îmbrăcat în miel și în bonom egoist foarte altruist ce mâncă-ntruna la pateu ca pe mană.

Ce ai dumneata de făcut ca să te accepte iubita cea nouă pentru ca s-o iei și pe ea de nevastă?
Păi mai înainte de toate trebuie s-o iubești pe ea curat și nu viclean dar poate că ar trebui și să-ți lămurești relația anterioară cu femeia care v-a părăsit. După ce aduci la lumină dragostea cu ajutorul Domnului abea atunci rămâne de văzut ce ai de făcut. Am impresia însă că tu visezi și-ți închipui că se uită la tine când ea râvnește la o altfel de viață.

Îți doresc mântuire cât mai puțin dureroasă.. deși fără suferință și chinuri și multe ispite înfruntate cu răbdare pe Cale nu prea are nimeni cum intra... până atunci însă tu regretă și cu părere de rău pocăiește-te de ale tale și nu de beția iubitei căci Împărăția Cerurilor s-a apropiat mult de tot.

Și ce bea? Că e bine să bei vin când nu e post, iar berea și tăria cu măsură este doar pentru a avea poftă bună de mâncare. Ai văzut-o făcând prostii din pricina beției sau ce?

Last edited by vsovivivi; 16.09.2013 at 15:55:51.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.09.2013, 16:34:17
dee.eduard dee.eduard is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2013
Mesaje: 6
Implicit

Daca nu eram divortat nu imi complicam viata. Am divortat in urma cu 3 ani. Nu imi trebuie 2 neveste si nici amante. Ce e in sufletul meu numai eu stiu si cel de sus. Probabil aici gresesc mult. O iubesc mai mult decat ar putea crede cineva. Poate daca as fi indiferent la tot ce e intre noi s-ar schimba situatia.
Ori cum multumesc tuturor, pentru sfaturile date. Si aceste discuti m-au ajutat sa ma linistesc.



www.deeeduard.3x.ro
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.09.2013, 22:49:47
dee.eduard dee.eduard is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2013
Mesaje: 6
Implicit

As dori sa inpartasesc ceva cu voi. Cand nu am ce face sau nu pot dormi incerc sa imi astern gandurile pe o coala alba. Si as dori sa inpartasesc cu voi ce am scris ultima data.



“Trăiesti” ?! ….. Dar dacă nu iubești și în același timp sentimentul să fie reciproc, simți că o parte din tine moare.

Dacă această trăire persistă mai mult timp, ajungi să nu mai crezi în nimeni și în nimic nici măcar în propia pesoana. Devi agasat și la rânduți agasant, la tot ce roiește in jurul tău. Esti morbid și solitar și cugeți la o revelație care să-ți tămăduiască sufletul copleșit de tristețe dar nu o poți gasi.

Îți vine mai tot timpul să plângi dar ți-e rușine și stai cu sufletul crispat până vine seara să iti fie sfesnic , găsindu-te la fel de solitar. Te duci la culcare cugetând că atunci când te vei trezi, vei simți o mână caldă care să-ți steargă lacrimile curse îndărăt peste noapte. Trezindu-te îti dai seama că de fapt lacrimile calde îți netezesc obrazul rece și tot singur esti luând-o de la capat cu o nouă zi care se anunță la fel de trecătoare ca cele precedente, uitându-te la zile cum se scurg aidoma nisipului dintr-o clepsidră.

Esti ca într-o încăpere unde oglinzile își fac ecou și cât vezi cu ochii vezi doar propia-ți persoană.

Ziua este noaptea si cele mai frumoase clipe ți se par cele din timpul somnului, unde încerci să-ți controlezi Eul creâmdu-ți o lume pe placul inimi în care să ai puterea să-ți controlezi toate simturile.

Obsedat de aceasta idee, hoinăresti prin vise pe unde te înping cugetele de peste zi. Te lași învăluit de curiozitate inocentă și de naivitatea infantilă a viselor încercând să le trăiești cu conștiința și să pui suflet. Îți creezi propia fabrică de vorbe cu sevă purificativă, de substantive cu iz te tămâie, de adjective bizare cioplite in mod grosolan din aur, amintind de vechile bijuterii gotice create în stil barbar, dar fermecător.

Dacă vrei sa fi bogat iți faci propria fabrică de bani, dacă vrei să zbori îți îndeplinești și această dorință. Este o lume unde ești personajul principal si nimeni și nimic nu te poate învinge. Devi un tip luxuriant dar pedant, ca ori ce tip ce se respectă și își permite ori ce lux.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.09.2013, 00:57:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Bun text!
Frumoasă acuitate psihologică descriptivă.
Textul mi se pare bun mai ales pentru că zugrăvește situația noastră atunci când nu Îl implicăm pe Dumnezeu, concret, în experiențele noastre de viață.
Aceeași situație ar fi, cred, scrisă altfel de același autor, dacă L-ar avea pe Domnul în prim planul vieții sale.

Poate încerci?...:)
Reply With Quote
Răspunde