Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.05.2007, 21:34:25
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Maria, faptul ca americanii sunt atat de inculti, asta nu inseamna ca este o scuza... ideea este tocmai sa lupti impotriva promovarii unor non-valori (de genul daca ai bani, conduci...). Faptul ca problema tinde sa devina una globala nu ii schimba caracterul de PROBLEMA cu care trebuie sa ne confruntam.

Cat despre `scosul capului din sac` ce sa zic... este simplu: nimeni nu pretinde ca toti crestini ortodocsi sa fie extrem de bine instruiti dpdv teologic... este practic imposibil. Insa cei care nu sunt (si din pacate, aici includ si multi absolventi ai facultatilor de teologie) sa nu isi expune aberatiile din postura Ortodoxiei. Am intalnit nu de putini ori pe forum oameni care desi nu aveau dreptate DOGMATIC sustineau chiar ca ei reprezinta invatatura ortodoxa... (cu alte cuvinte, dupa ce esti prost, mai si semnalizezi...). Daca nu te stii mare cunoscator, stai in ghipsul tau acolo... fii moderat in afirmatii, modest...

Apoi mai este o categorie... cea a `traitorilor`. Acesti `pustnici` contemporani ce traiesc in `desertul` urban, din cauza ca au citit indrumarul pt. spovedanie si ceva fituici pioase legate de cifra diavolului (666) si salcia plangatoare de la Iordan, se auto-considera niste Ioani moderni, voci care striga precum leii in pustie... Mandria ca se pot situa in extremitatea opusa plebei `pagane` ii fac sa creada ca au autoritatea morala sa infiereze fara discernamant pacatosi (atentie, nu pacate).

Scosul capului din sac se refera la problemele cu adevarat importante cu care noi, ca si Biserica ne confruntam... si nu le vedem fiindca mintile noastre inca mai ratacesc pe undeva prin agitatia schismei.

Avem grija sa ne cramponam asupra unor aspecte precum `de ce catolicii au banci in biserica - ceea ce ii face niste eretici` (exagerez, binteles, sunt constient de deosebirile reale existente) sau de ce Coranul e atat de slab din pct. de vedere stiintific (auzi duma...) in loc sa vedem ca lumea se prabuseste in jurul nostru din cu totul alte motive. Nu vedem ca in majoritatea bisericilor ortodoxe, credinciosii se impartasesc doar de Pasti, nu vedem ca sunt din ce in ce mai scarbiti de ceea ce inseamna Biserica dar mai ales PREOTI. Nu vedem ca putem sa ne aliem fortele cu `ereticii` ca sa ajutam 5000 de oameni care mor zilnic in Africa. Noi cautam pe net informatii despre cultul inimii la catolici, in loc sa vedem copii care mor in Sudan cu fetele acoperite de muste...

Noi ne batem cu pumnii in piept cu dreapta noastra credinta, cand de fapt piepturile sunt goale si dreapta noastra credinta e atat de moarta incat pute... Npoi acoperim preoti care se culca cu secretarele pe Sf. Masa in altar, noi acoperim preoti care sar slujbele pt. ca sunt prea beti sa le tina... Noi consideram `luminati` inculti care doar fiindca au un public fidel in fata chiliei se considera in stare sa critice hotararile unui sinod...
Noi luam apararea unui ierarh fiindca in loc sa stea in skoda (vorba lui mirean) sta in Touareg...

Considerati tampiti si `habarnisti` pe oricine ar indrazni sa aiba ceva studii in afara...

daca scotem din cartile din cult cuvinte precum `tzatza` sau `madular` (penis) si zicem in loc de `capre Nascatoarea`- `ca pe Nascatoarea` suntem niste eretici, niste pagani care schimba `traditiile` Sf. Parinti....

A scoate capul din sac inseamna a vede dincolo de propria ignoranta.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.05.2007, 01:37:47
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

odin ,
idee cu incultura nu ma preocupa ,am vrut numai sa subliniez sa nu creada cineva ca romanii sint mai necultivati ca alte popoare .Ba cred ca au fost ani cand in Romania se invata mult mai serios decat in alte parti ale lumii .Nu stiu cun e acum ,dar situatia a degenerat peste tot .Iar cadre bune am avut mereu ,poate n-au avut aparatura necesara ca medici ,sau echipamentul specific in scoli si facultati .
OK deci nu santem de plans mai mult ca altii .

Cat despre mesaj in general , dupa ce il citesc raman cu o tristete in suflet , mi se face mila de unul ca tine ,nu in sensul "vai saracul" ci vad un suflet nemultumit ,lipsit de orice urma de bucurie duhovniceasca .

Vezi ca uneori e mai bine sa fii om simplu cu cat urci mai sus tulburarea e mai mare (si raspunderea). Pentru ca omul simplu nu-si face griji nici probleme cand merge la Biserica , se bucura de Sf.Liturghie si se intoarce acasa linistit si poate e mult mai "bogat" ca altii .

Cum da Dumnezeu ,unii au bani dar n-au multumire ,altii viceversa , altii n-au nimic !

Din cititul mesajului eu trag o singura concluzie : totul e rau .
Chiar nu vezi nimic bun nimic care sa te bucure cat de putin ?
Daca puneai si aspecte pozitive vizavii de cele negative te intelegeam mai bine.
Nu pot sa cred ca totul e asa de prapastios .
Sa nu cumva sa ne descarcam toata nemultumirea zilei intr-o singura directie !

Dai impresia ca te uiti in jur si te intrebi de soarta a milioane de oameni , dar o uiti pe a ta . Vezi ca lumea o schimbam incepand cu noi !

Sa stii ca muritori de foame au fost si vor fi mereu . Nu stii , poporul poate n-a avut paine dar razboaie s-au facut intotdeauna .
Biserici si Piramide s-au construit indiferent daca am avut ce manca .

Dupa cum pui tu problema imi aduc aminte de Iuda caruia i se parea mirul prea scump , mai bine ar fi dat banii saracilor .
Toate lucrurile au importanta lor indiferent cati saraci sant :D.

Apoi cei de pe forum care zici ca nu spun intotdeauna ce trebuie , nu cred ca s-au exprimat in numele Bisericii . Poate ca nu s-au inteles toate ,poate mai sant de corectat , omul tot invata .
N-a venit nimeni sa zica eu reprezint punctul de vedere al Bisericii .

Problemele importante cred ca se discuta la nivel inalt , aici numai ne dam cu parerea , mai invatam ,pierdem si vremea etc, nu dam solutii . Nu ?

Asi vrea sa-mi intelegi mesajul , nu e unul de critica ci de parere de rau ca exista oameni fara bucurie sufleteasca (fie si numai astazi) ,dar cred ca ea depinde in primul rand de relatia personala cu Dumnezeu .

Te rog sa ma ierti daca se intelege gresit , in nici un caz nu vreau sa te mahnesc , am vrut numai sa-mi exprim regretul pentru astfel de situatii .

maria

PS. Stii cum e si in familie , te certi oricum daca vrei sa te certi ,nu-ti trebuie motiv .Inclinatia conteaza.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.05.2007, 04:46:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mie personal mi se pare foarte buna interventia lui odin si nu imi da deloc impresia unui vesnic nemultumit, ci din contra, a unuia care stie sa punctul pe "i" si nu doar insira vorbe goale "ce din coada au sa sune"...:p
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.05.2007, 07:55:39
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

fiecare suntem ignoranti intr-un anumit domeniu ideea e sa stii lucrul asta si sa nu iti dai cu parerea. Si apropo de dat cu parerea un exemplu este si ce ai scris (maria) privind starea sufleteaasca lipsita de bucurie duhovniceasca a lui odin care nu are nici o treaba cu ce a scris el si nici nu rezulta ca adevarat din postarea lui. Am mai citit la un momemt dat pe cienva care raspunde unei postari cu care nu era deacord in genul "vai ce tulburat esti"

Sa inteleg ca cei care au bucurii sufletesti nu pot sa isi exprime niste idei care sunt juste?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.05.2007, 09:06:22
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

mirela ,
oricine are dreptul la opinie ,pentru asta nu ma supar .

Dar pe tine nu te-a intristat macar o fraza din descrierea lui ?
Nu stiu ,eu sant alfel , mi-a plans sufletul , daca ma crezi sau nu , e altceva .

E vorba in primul rand de o situatie trista , asa cum e descrisa si apoi de un suflet .
Nu poti fii nici indiferent cand cineva e nemultumit .

Mi-asi dori sa fim mai obiectivi , sa nu citim intai numele si in functie de asta reactionam indiferent ce s-a scris . E valabil si pentru mine , nu stiu daca sant obiectiva .

Dar e vorba in primul rand de Biserica noastra , de credinta noasta , nu poti fi indiferent . Sa uitam numele sa ne axam pe continut .
Bine ar fi sa n-avem de ce ne mahni !

maria

Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.05.2007, 09:10:57
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Maria, eu m-am `rezumat` la subiectul topicului, care presupune de la sine semnalarea unor `neajunsuri`. Asta este pct. meu de vedere in privinta asta. Si in privinta asta, intr-adevar, am mari nemultumiri. Nemultumirea mea nu este insa deznadejde... eu chiar cred ca putem schimba ceva...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.05.2007, 10:48:38
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Vreau sa aduc in discutie si pericolele din interior: ignoranta, incultura, "gruparile religioase" din interiorul Bisericii si, nu in ultimul rand, neascultarea fata de ierarhi.

Eu cred ca orice credincios trebuie sa fie informat (sa se informeze singur citind cartile Sfintilor sau de pe net etc;) dar in acelasi timp preotii ar trebui sa informeze credinciosii:sa le prezinte invatatura Sfintilor Parinti,sa ii informeze despre pericolele din ziua de azi secte New Age,ecumenism ,secte derivate din Ortodoxie:Biserica Ortodoxa Secreta etc.

Si astfel ar fi eradicata ignoranta si incultura.

Pt ca a accepta ecumenismul, pe care-l raspandesc destui ierarhi, fara a citi care e parerea Sfintilor si a duhovnicilor despre aceasta erezie (ecumenismul),inseamna a fi ignorant,a nu-ti pasa de "semnele vremurilor":ECUMENISM,GLOBALIZARE,RELIGIE UNICA DE TIP NEW AGE (DECI SATANICA),NOUA ORDINE MONDIALA,DICTATURA LUI ANTIHRIST,IMPLANTURI CU 666,DECI LEPADAREA DE BISERICA.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.05.2007, 10:54:45
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

fantul Efrem Sirul (+379) „Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei cati murdaresc sfanta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!
Atunci, la a doua venire a Domnului, se va cere de la fiecare din noi marturisirea credintei si unirea Botezului. Si daca am pastrat credinta curata de orice eres si pecetea nestearsa si haina neintinata... Se cuvine ca toti cei ce se apropie de Dumnezeu si vor sa se invredniceasca vietii celei vesnice, sa pazeasca mai înainte de toate Credinta Ortodoxa neintinata. Dar nu trebuie sa fie tradata nepretuita comoara a credintei nici in schimbul dobandirii vreunei vrednicii, nici pentru lingusirile ocarmuitorilor, nici pentru a evita frica de ei."
„Cuvine-se deci, sa dispretuim orice osteneala pentru dreapta marturisire a Domnului nostru Iisus Hristos... Sa fugi de purtarea familiara fata de schismatici si eretici! Mai mult, sa te feresti de erezia acelora care Il despart in doua pe unicul nostru Domn Iisus Hristos! Acestia cred in chip contrar celor 318 Sfinti Parinti care s-au intrunit la Niceea."
„Pe eretici, ca pe niste blasfemiatori si vrajmasi ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci caini si lupi si porci si antihristi, dupa cum zice Domnul: Nu dati cele sfinte cainilor! (Matei 7:6). Si Ioan zice ca multi antihristi s-au aratat (I loan 2:18). Pe acestia deci, nu se cuvine sa-i iubim, nici sa ne intretinem cu ei, nici sa ne rugam impreuna cu ei, nici sa mancam impreuna, nici sa-i primim in casa, nici sa-i salutam, ca sa nu ne facem partasi faptelor lor celor viclene."
„Pacatul fara iertare e fapta care se indreapta impotriva Duhului Sfant si pacatele tuturor ereticilor, pentru ca au blasfemiat si blasfemiaza pe Duhul Sfant. Acestora nu li se va ierta pacatul nici in viata aceasta, nici in viata ce va sa fie, pentru ca s-au opus lui Dumnezeu insusi, de la Care se da izbavirea."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.05.2007, 11:03:59
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Din Synodiconul ortodoxiei:

"CEI CE NU INTELEG CORECT CUVINTELE SFINTILOR DASCALI AI BISERICII LUI DUMNEZEU, SI INCEARCA SA RASTALMACEASCA SI SA INTOARCA (INTELESUL) CELOR ZISE IN ACESTEA LIMPEDE SI LAMURIT PRIN HARUL SF. DUH, SA FIE ANATEMA"

"CEI CE RESPING ZICERILE SF. PARINTI, SI ANUME CELE PROFERATE INTRU APARAREA DOGMELOR CELOR DREPTE ALE BISERICII LUI DUMNEZEU DE CATRE ATANASIE, CHIRIL, AMBROZIE, DE DUMNEZEU GRAITORUL PREA SFANTUL PAPA AL ROMEI CELEI VECHI LEON, SI DE CEILALTI (TOTI), SI NU VOR SA PRIMEASCA (ÎNTOCMAI) ACTELE SINOADELOR ECUMENICE AL IV-LEA SI AL VI-LEA, SA FIE ANATEMA."

"TOTI ERETICII SA FIE ANATEMA" (Asta inseamna ca ereticii din toate timpurile nu numai din vremea sinoadelor; deci si ereticii ecumenisti cad sub anatema).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.05.2007, 11:07:26
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Ecumenismul este pan-erezia secolului XX, cea mai mare erezie a veacului, erezia ereziilor.

Iata ce spune un mare teolog ortodox, parintele Iustin Popovici:
”Ecumenismul este numele de obste pentru crestinismele mincinoase, pentru bisericile mincinoase ale Europei apusene. In el, se afla cu inima lor toate umanismele europene, cu papismul in frunte; iar toate aceste crestinisme mincinoase, toate aceste biserici mincinoase nu sunt nimic altceva decat erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de atot-erezie (pan-erezie). De ce? Fiindca DE-A LUNGUL ISTORIEI, FELURITELE EREZII TAGADUIAU SAU SLUTEAU ANUMITE INSUSIRI ALE DUMNEZEU-OMULUI DOMNULUI HRISTOS, IN TIMP CE EREZIILE ACESTEA EUROPENE INDEPARTEAZA PE DUMNEZEU-OMUL IN INTREGIME SI PUN IN LOCUL LUI PE OMUL EUROPEAN, IN ACEASTA PRIVINTA NU E NICI O DEOSEBIRE ESENTIALA INTRE PAPISM, PROTESTANTISM, ECUMENISM SI CELELALTE SECTE, AL CAROR NUME ESTE LEGIUNE'.

Am dat citatul acesta pt cei care zic ca ecumenismul nu e erezie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05