Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 08.08.2016, 14:24:43
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Soră dragă, te iert din suflet, și te îmbrățișez în Domnul cu sărutare sfântă. Să mă ierți și tu.

Să ne ajute Dumnezeu să avem grijă mai departe unii de alții, în măsura noastră, cât putem. Ai multă grijă mai ales de sufletul tău, de timpul dăruit ție, de mântuirea ta, sunt comori de neegalat...

Dumnezeu să ne ajute.

Amin! Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #312  
Vechi 08.08.2016, 16:36:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Prietene,

Gasesc in vorbele tale mult neadevar prezentat intr-o veritabila argutie.
Care este neadevărul dragă Simona? Te rog să fii mai explicită cînd ''găsești'' astfel de insinuări și acuzații.
ARGUȚÍE s. f. (Livr.) Argumentare sofistică bazată pe fapte nesemnificative sau nesigure; subtilitate exagerată în argumentare

Citat:
Ce legatura au evreii cu... nici nu-mi vine sa scriu aceasta blasfemie, cu ...lui Iisus Hristos?
Păi are legătură căci vorbeam de canonizări făcute de biserică așa ca instituție și îți spuneam că evreii îl consideră pe Domnul Nostru Iisus Hristos un rătăcit, un blasfemiator, un eretic al credinței lor deci nu e canonuizat în credința lor ca fiind un sfînt în ciuda tuturor celor pe care le-a făcut pentru ei. Despre ce blasfemie nu-ți vine să scrii? Păi ei au susținut că El blasfemiază și de aia l-au răstignit. Nu știu ce e în mintea ta și cum citești tu postările mele, în ce cheie.


Citat:
Deci tu il compari pe Dumnezeu cu Arsenie Boca , sau invers? Renunta la acest argument, pentru Numele lui Dumnezeu!
De ce să nu-l compar? Nu înțeleg de ce te deranțază... pentru numele lui Dumnezeu. Deci de ce te deranjază? Dar cu cine să-l compar? De ce nu e bun argumentul? Păi amîndoi, și Domnul Iisus și păr. prooroc Arsenie Boca
au dus o viață sfîntă, smerită, au făcut proorocii care s-au împlinit și au făcut multe minuni tainice și au fost prigoniți de sistem. Pt. tine nu e bun un astfel de argument în vederea canonizării lui A.B.? De ce? Sau poate că pentru tine o comparație a oricui cu Domnul Iisus este o blasfemie... De ce?


Citat:
Apoi mai renunta si la argumentul acela ca l-au denigrat pe Arsenie Boca anumiti preoti ai securitatii.Adica Dumitru Staniloae era acolit al securitatii, parintele Ioanichie Balan, Ilie Cleopa, Arsenie Papacioc, Paulin Lecca, Antonie Plamadeala, etc ?
Cum adică să renunț la argumentul ăla... păi e clar că l-au denigrat oamenii sistemului și că la insistența lor a fost caterisit o vreme deci a fost prigonit chiar și din oamenii sistemului înfiltrați în BOR sau din cei care au semnat colaborare cu sistemul comunist și ascultau de ordinele lor, dar n-am dat nume cum insinuezi tu. De ce îi pui pe toți în contra argumentelor mele? Păi și Ilie Cleopa sau Arsenie Papacioc sau alții au făcut pușcărie politică și au fost prigoniți... n-am susținut că cei despre care scrii tu semnaseră colaborare cu regimul comunist dar au fost alții destui.

Citat:
Multi dintre cei care s-au opus regimului comunist au murit in puscarii, altii au supravietuit, dar nimeni nu i-a judecat dupa ce spunea securitatea despre ei, ci le-a fost apreciata dreapta lor credinta, indiferent ca au fost denigrati sau omorati de securitate, sau au supravietuit.Caci nu are importanta de fapt ca au murit in inchisoare, ci important este daca au avut credinta dreapta. Una sunt eroii si alta sunt mucenicii.
Păi eu susțineam tocmai că cei despre care vorbim sunt și mucenici creștini și eroi în lupta cu sistemul comunist de tristă amintire, ducînd ei lupta lor cea bună fără compromisuri, fără colaborări, fără delațiuni și fără semnături cu securitatea pentru a accepta să fie informatori.

Citat:
Pe mine nu m-au influentat scrierile denigratoare despre Arsenie Boca, ci tocmai cele laudative, in care am descoperit multime de adevaruri care vorbeau de la sine despre neadevarul lui Arsenie Boca.
Neadevăru lui Arsenie Boca? Încă așa ceva n-am mai auzit. Tu crezi că e cineva care minte cu interes atunci cînd mărturisește despre minunile la care a asistat? Păi sunt oameni care au fost vindecați și ei spun exact ce li s-a întîmplat. Tu negi mărturisirile oamenilor? Păi acei oameni nu erau ucenici ai părintelui ca să aibă vreun interes ci oameni care au au fost să-i ceară binecuvîntare și vindecare și care au primit și s-au vindecat. Mărturiile astea îți vorbeau ție despre NEADEVĂRUL lui Arsenie Boca? Nu știu despre ce vorbești, așa că te rog să clarifici.

Citat:
Insa vad ca nu stii nici ce a pictat A.B. in biserica de la Draganescu.
Cum să nu știu, este pe net, poți găsi picturile de la Drăgănescu.
Citat:
Mereu spui de securitatea.
Păi fiindcă l-a prigonit toată viața lui ca la final să-l omoare prin otrăvire.

Citat:
Securitatea a pictat pe ereticii Francisc d'Asissi si Ulfila cu aureole de sfinti, cand cu un secol mai devreme Sfantul Ignatie Brincianinov ii declarase eretici si inselati?
Păi de unde știi tu dacă respectivii aparținînd de catolicism sunt sau nu sunt sfinți? Păi pentru catolici iată că ei sunt declarați sfinți chiar dacă îi neagă sf. Ignație Brancianinov considerîndu-i eretici... Și unde i-a pictat A.B. pe respectivii cu aureole?... că asta nu am auzit.

Păi pentru catolici, sfinții ortodocși de după marea schismă sunt socotiți eretici așa cum e și pentru ortodocși cînd vorbesc despre sfinții catolici de după schismă... deci numai Domnul poate să se pronunțe la așa ceva și dacă A.B. nu s-a încumetat să le nege catolicilor sfinții lor, te încumeți tu? Cine ești tu să te credem pe tine mai mult decît pe păr. prooroc A.B.?


Citat:
Cine ii aratase lui Ignatie ca aceia nu sunt sfinti, adica Duhul Sfant, Acelasi ne-a invatat pe toti si tot Acelasi ar fi trebuit sa-l invete si pe A Boca.
Duhul sfînt nu ne învață să judecăm pe nimeni. Deci pe AB asta l-a învățat!

Citat:
Dar se vede treaba ca nu Duhul Sfant l-a invatat pe A.Boca sa picteze uraciunea de la Draganescu.
Pentru tine sfintele proorociri din pictura de la Drăgănescu sunt o urîciune? Păi toate picturile sunt Adevărate și toate s-au împlinit și se împlinesc. Ai văzut acolo nava spațială Discovery și telefonul mobil pictate cu zeci de ani mai înainte de a apare exact așa și a le vedea toată lumea exact așa? Dacă tu nu știi citi picturile respective asta nu înseamnă că sunt o urîciune.Acolo e un adevăr pictat ca să poată vedea și înțelege oricine. Tu se pare că îl urăști pe A.B. De ce? Cine te-a învățat să-l urăști? Ce ți-a făcut ție rău sau altora?

Citat:
Dar daca ii dai dreptate lui A.Boca inseamna ca Biserica Ortodoxa este eretica, deoarece sustine alta invatatura decat A.Boca.
Păi AB era creștin ortodox veritabil deci cum ar putea el susține altă învățătură față de BOR? Asta e o forțare logică de-a ta... că dacă și cu parcă atunci musai eu susțin ceea ce ai dedus tu complet aiurea ca să mă înneci.

Citat:
Citeste in cartea lui Daniil Stoienescu despre Arsenie Boca, "Omul imbracat in haina de in si Ingerul cu cadelnita de aur" si vei vedea ca la pag. 112-114 este transcrisa invatatura lui Arsenie Boca despre metempsihoza, asa cum a fost ea gasita in manuscrisele acestuia.
Cine-i Daniil Stoienescu și despre ce manuscrise scrie el? Păi poate că studia AB despre tot felul de credințe cu care se confrunta căci intraseră astfel de idei în România, dar asta nu înseamnă că el propovăduia așa ceva ci înseamnă că el se lupta cu învățăturile metempsihotice a călugărilor indieni însă dacă ar fi crezut în ele atunci se făcea călugăr budist și nu călugăr creștin-ortodox. Eu am citit din cartea lui AB Calea Împărăției scrisă și semnată de AB și este foarte bună pentru ortodocși. Astea sunt mesajele lui de la Dumnezeu pentru oameni, ce a scris el pentru noi cum e Calea Împărăției și nu tot felul de însemnări și notițele din care învăța el pentru medicină sau își nota tot felul de idei din alte credințe cu care defapt se confrunta și se lupta. PS Daniil Stoenescu a scris numai de bine de AB și nu de rău.

Citat:
Imi spui de asemenea ca daca eu cred ca duhovnicul meu este sfant sa-l marturisesc ca sfant.Dar cine sunt eu sa-l fac sfant?
Păi dacă nu-l crezi sfînt pe duhovnicul tău atunci de ce-l asculți? De ce-l urmezi? Dacă nu crezi în el că e omul lui Dumnezeu atunci ce anume te face să-ți lași viața în mîinile lui?

Citat:
Numai Biserica daca il va gasi canonic, in urma unei cercetari, il va canoniza sfant printr-un sinod.
Și pînă atunci tu îl crezi păcătos? Păi dacă e păcătos așa cum îl crezi tu pînă atunci, pînă la canonizare, atunci oare nu te va duce el în groapă? Orb pe orb și păcătos pe păcătos unde vor ajunge urmîndu-se unul pe altul? Dumnezeu ne-a cerut să urmăm lui Dumnezeu și sfinților și nu ne-a cerut să urmăm păcătoșilor pe care îi credem păcătoși.
Citat:
Eu cel mult pot sa dau marturii despre el si am dat, fara a face completari cu pareri personale.
Deci ai o părere bună despre duhovnicul tău, practic tu crezi că e mai sfînt ca tine și de aia îl asculți. Ok. Cred că faci bine.

continuarea mai jos
Reply With Quote
  #313  
Vechi 08.08.2016, 16:37:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Continuare pt. Simona

Citat:
Si daca vrei sa stii, chiar am fost impotriva oricarei idolatrii sau a vreunei "reclame" mass-media tocmai din cauza acestui pericol al idolatriei, sau al demonetizarii persoanei.
Ce e aia idolatrie pentru tine? Păi idolatria înseamnă să-ți faci statui păgîne, cu zeități și cu oameni răi, cu Lenin de exemplu, pe care să-i slujești ca pe Dumnezeu și nu să-ți faci statui sau picturi cu sfinți veritabili, ortodocși, care au fost buni și au făcut multe minuni.
Citat:
Daca orice botezat vine cu pretentia ca stie el mai bine decat ierarhii, atunci nu mai avem Biserica , ci anarhie.
Păi noi suntem biserica, oricine se adună în numele Domnului, acolo e și Dumnezeu și iată biserica. Ierarhii ar trebui să vegheze și să pască turmele Domnului și nu să se dea ei că știu mai bine ca și credincioșii cine e sfînt și cine nu... căci nu sunt puși să judece și să se certe cu credincioșii dîndu-se care știe mai bine și care e mai deștept ci sunt puși să păstorească.... dacă-L iubesc pe Hristos. Tu îți negi dreptul de a avea discernămînt. Ție dacă-ți zice un ierarh că Ceaușescu a fost un sfînt și că duhovnicul tău e un păcătos ești gata să crezi fără discernămînt. Asta la ce duce? La iad cumva? Să vezi acolo ce supunere și ce slujire... orbească!

Citat:
Chiar daca in inimile noastre speram ca cei pe care ii iubim sa fie si sfinti , cu toate astea nu avem dreptul sa le garantam sfintenia cu atata convingere, chiar si minuni de au facut.
Cine ne-a cenzurat și ne-a confiscat nouă dreptul ăsta? Constituția prevede că avem acest drept... dreptul la libertate de credință și de exprimare. Tu zici că nu-l avem? N-ai vrea să-l avem? Cred că forțezi lucrurile vrînd să demonstrezi că ai dreptate prin marea ta supunere față de biserică, față de mai marii ei... deci prin obediența ta exagerată vrei să aduci ca argument în discuție că tu nu ai dreptul să aduci niciun argument ca să mă faci pe mine să cred că nici eu nu am așa ca tine niciun drept. Păi atunci pentru ce mai discutăm dacă tu crezi că noi nu avem dreptul de a discuta decît mai marii tăi? Avem toate drepturile pe care le are orice om. Avem dreptul la a crede și la a ne exprima și manifesta credința în mod liber. Nu suntem într-o pușcărie unde temnicerii noștrii sunt mai marii tăi pe linie ierarhică bisericească.

Citat:
Oare nu stii ce le-a spus Dumnezeu celor care au facut minuni in numele Domnului , de au inviat si morti, dar care de fapt nu erau si sfinti? El le-a spus:"Duceti-va de la Mine, blestematilor, nu va cunosc pe voi".
Păi asta le-a spus și le va spune la judecată... celor nedrepți, căci ''unuia dintre acești micuți dacă nu le-ai făcut, Mie nu mi le-ai făcut''...

Citat:
Una este judecata oamenilor si alta este judecata lui Dumnezeu.
Dumnezeu judecă prin oameni sfinți și nu prin păcătoși și nici prin păcătoșii care se erijază în sfinți confiscînd drepturile.

Dar Dumnezeu face ca oamenii să știe care este judecata Lui și care este judecata păcătoșilor căci El nu face o judecată ascunsă și ocultă ci înaintea tuturor așa cum este scris că a făcut și că va face.
Citat:
Dar nu poporul il facuse sfant si pe Inochentie de la Balta, sau pe Petrache Lupu? Si pe cati alti inselati?
De ce e Petrache Lupu înșelat? Cine a zis că era înșelat? Păi cei ce au zis că era înșelat Petrache Lupu te-a mințit. Păi el, un ciobănaș simplu, a crezut în Moșul Dumnezeu și crezînd a făcut multe minuni la care a participat aproape întreg poporul romîn. Nu era nicio înșelare, nu cerea bani și oamenii chiar se vindecau prin credință. Cei care te-au păcălit că era înșelat, puteau ei face așa ceva? Nu puteau... și plus de aia Petrache Lupu a și spus proorocii care s-au îndeplinit... deci despre ce înșelare vorbești? Tu ești cea înșelată... ești înșelată să crezi că Petrache Lupu era un înșelat!


Citat:
Unde-i trecut in sinaxar Petrache Lupu, cel care isterizase o tara cu vedeniile lui?
Nu isterizase pe nimeni ci tămăduia o țară care mergea la el ca la un mare tămăduitor al oricăror boli. E trecut în Cer... acolo e scris numele Lui, în sinaxarul din Cer. Eventual s-au isterizat necredincioșii care nu-și puteau explica cum de un ciobănaș fără carte și fără să aibă doctoratul în Teologie poate face astfel de minuni foarte mari și foarte multe prin Credință... pe bandă rulantă.
Citat:
Poporul face sfintii?Sau Dumnezeu?
Dumnezeu prin Credința în Dumnezeu a omului face sfinți iar poporul martor îl crede sfînt pe cîte unul din pricina multor lucruri reale la care participă și asistă.

Citat:
Biserica nu este poporul, ci toti impreuna suntem Biserica si Iisus Hristos nu a lasat poporul sa scrie vietile Sfintilor si sa-i treaca in calendar, sau sa participe poporul la sinoade, ori sa slujeasca in Sfantul Altar. Haideti sa ne vedem fiecare de treaba lui si sa facem ascultare , nu anarhie, ca-i pacat de Dumnezeu!
Tu nu spui hai să facem ascultare ci tu spui hai să facem obediență și supunere oarbă și teroare căci altfel declari tu că eu fac anarhie dacă eu respect dreptul meu de credincios ortodox de a-l crede sfînt pe cine cred eu că e sfînt și nu pe cine mi-l declară și mi-l impune partidul comunist... (ortodox).

Ascultarea se face cu DISCERNĂMÎNT, de Dumnezeu și de biserica Lui unde noi suntem biserica și nu invers... căci altfel ajungem să ascultăm de oamenii care nu ascultă de Dumnezeu și care vor să ascultăm de ei adică să ne supunem lor orbește.



Citat:
Maica Domnului sa ne ajute!
Păi Ea ne ajută mereu ori de cîte ori o rugăm cu credință.
Ne iartă și ne ajută mult mai mult ca orice ierarh al bisericii ca instituție lumească divino-umană.

Last edited by vsovi; 08.08.2016 at 16:44:15.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 08.08.2016, 16:57:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Bine ai zis , frate, sa ne fereasca Dumnezeu de slava desarta, parerea de sine, inselare si alte otravuri mincinoase , in care nu de putin e ori am cazut, spre necinstea mea.
Dar acest lucru nu are legatura cu acel canon la care faceam aluzie, dar pe care nu l-am si transcris, considerand ca nu este o nevoie stringenta, asa cum nici tu nu ai venit cu citate din canoane pentru a-ti sustine invatatura in ce priveste lipsa de importanta pe care o atribui desfraului dinaintea casatoriei, (...) o pregatire corespunzatoare, precum postul si spovedania din care nu trebuie sa lipseasca canonul de indepartare de la Sfanta Impartasanie. (notă personală Igor: eu n-am spus așa ceva, ci am spus că trebuie să avem discernământul duhovnicesc, ca să fie folosite Sfintele Canoane spre viață, înviere, vindecare, iar tu nu ai avut)

Desigur, nu eu am facut acest canon, nu eu stabilesc anii de epitimie, ci duhovnicul, dar este impotriva Tainei si a Bisericii ca cineva care a trait in desfrau sa se cunune fara spovedanie si fara epitimie. Cine spune altfel nu este de la Dumnezeu. Toate acestea le-am aratat in primele mele comentarii, asta sustin si acum cu tarie. (notă personală Igor: spre pierzarea ta și a celor pe care îi îndrumi...)

Am sa redau mai jos cateva canoane cu care imi sustin afirmatiile, desi mi se pare ciudat sa fac acest lucru in fata unuia care are doua licente in Teologie(?!) (notă personală Igor: slavă Domnului ! dar pentru tine, pare-se că tot degeaba, că nu crezi ce te învăț)

22. Vasile
cel Mare
CĂSĂTORIA PRIN
RĂPIRE. (RĂPIRE ȘI
CĂSĂTORIE)
FĂRĂDELEGE (...)

26. Vasile
cel Mare
DESFRÂU, POCĂINȚĂ,
CĂSĂTORIE
Desfrâul nu este nuntă și nici început de nuntă; drept aceea, de-ar
fi cu putință să se despartă cei ce se împreună prin desfrâu,
aceasta este mai bine. Iar dacă cu tot dinadinsul le va plăcea
împreună viețuirea, apoi să cunoască epitimia pentru desfrâu, dar
să se permită ca să viețuiască lao-laltă, ca să nu se întâmple ceva
mai rău.


Si pentru ca tot suntem la capitolul "canoane", voi trascrie mai jos si canonul care se refera la desfraul numit sodomie, caci te mirai, frate draga, de ce numesc betia si sodomia cu numele de desfrau.

7. Vasile cel
Mare
DESFRÂUL CU
BĂRBAȚII, SODOMIA.
(OSÂNDA DESFRÂULUI
CU BĂRBAȚII, A
SODOMIEI ȘI A ALTOR
PĂCATE ASEMENEA) (...)
Da, soră, frumoase canoane ai ales, dar tu ai spus altceva, când făceai pe femeia "duhovnic". Ai spus așa :

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Din cate stiu canoanele Sfintilor Parinti cer despartirea celor ce au trait in desfranare. Si asta nu spre raul acestora.Caci curvia nu poate fi inceput de casatorie. Cei care se casatoresc in aceasta stare nu se mantuiesc. (notă personal Igor: ce? poftim? Doamne ferește...) Ci trebuie sa se spovedeasca macar inainte de casatorie, sa indeplineasca un canon, sa intrerupa legaturile trupesti pana la casatorie, iar dupa casatorie primesc de asemenea un canon pentru un timp de cativa ani, chiar pana la sfarsitul vietii trebuie sa urmeze calea pocaintei si a Bisericii, daca vor sa le fie bine.
Daca nu stiati aceste lucruri nu-i tarziu sa le invatati, caci toti am trecut prin diferite experiente.
Insa daca baiatul este deja alcoolic (notă personală Igor: de unde știi că-i deja alcoolic? ți-a spus toată lumea, chiar "bublișor" că nu-i alcoolic) este o problema extrem de grava si cum spunea cineva, daca nici fata nu este credincioasa (notă personală Igor: de unde știi că nu-i credincioasă, doamnă "duhovnic"???) atunci esecul este garantat.(notă personală Igor: serios? i-ai și băgat în Rai deja, nu? i-ai mântuit, te-ai străduit mult pentru ei, nu?) Nici nu va puteti imagina ce inseamna sacrificiul fizic, moral si duhovnicesc pe care trebuie sa-l faci pentru a ajuta o astfel de persoana(alcoolica). (notă personală Igor: tu știi ce e acel sacrificiu? în plus, cine-i alcoolic aici? prietenul ei nu-i alcoolic)Multi nu fac nici macar pentru copiii lor, sau pentru parintii lor. Si nu vorbesc de cei necredinciosi, ci de cei credinciosi(sau, asa numiti credinciosi)
Deci la prostioarele astea "duhovnicești" te întreb să răspunzi, doamnă "duhovnic" :

Întrebarea 1:
Care Sfânt Canon, la care Sfânt Părinte, spune că cei care se căsătoresc în stare de desfrânare nu se mântuiesc ?

La Canonul 26 al Sfântului Vasile, se recomandă îndreptarea cu epitimie a celor ce au căzut în desfrânare, ca să fie despărțirea de desfrânare, nu despărțirea de persoană. Fiindcă spune ca cei ce au desfrânat să rămână totuși împreună, ca să nu se întâmple ceva mai rău, spune Sfântul Vasile.

Adică exact ce spuneam și eu: că dacă se despart vor mai merge fiecare în parte și ea și el, și se vor mai desfrâna cu încă 5-6, Doamne ferește de acei 5-6 sau de mai mulți, sau alte rele mai mari vor face, până să ajungă să se căsătorească. Dacă se vor mai căsători... Apoi cu cine se vor căsători? Nu cunosc nimic despre persoana aceea nouă, dar ei se cunosc, au stat 8 ani împreună.

Întrebarea 2:
Care Sfânt Canon, la care Sfânt Părinte, spune că cei care au început cunoașterea intimă, trupească, obligatoriu să se despartă?

Fiindcă ai început în acest topic să tuni și să fulgeri pentru despărțirea lor și pentru ca ei să nu se căsătorească. Fără să cauți nici câtuși de puțin să-i înțelegi, să aplanezi, să împaci, să vindeci, n-ai ținut cont de circumstanțe, experiență, practic de iubire, de posibilități, de înfăptuiri, n-ai avut nădejde, discernământ, dreaptă socoteală, trezvie...

Întrebarea 3:
Dacă Sfântul Canon dă oprire de la Împărtășanie 7 ani pentru o femeie ce a făcut un avort (nu mai multe avorturi), tu ca femei "duhovnic", cum aplici Sfântul Canon în nebuniile secolului 21 în care suntem, pentru un om care vrea să se pocăiască? O oprești 7 ani de la Împărtășanie? Și dacă moare în acei 7 ani, ai pierdut sufletul ei, moare neîmpărtășită, din mâinile tale se cere sufletul ei, sângele ei, spune Scriptura.

Cum aplici duhovnicia? Cum înțelegi, trăiești, dăruiești duhovnicia? Cum aplici vindecarea? Cum operezi cu bisturiul Sfintelor Canoane, tumoarea canceroasă a păcatelor și patimelor?

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Consider,frate Igor, ca din nestiinta ai nesocotit canoanele Sfintilor Parinti. Sa-ti intorc si eu cuvintele, sa caut sa "te ridic", asa cum ai "facut" tu cu mine?
Sa ne ierte, bunul Dumnezeu si sa ne pocaim, frate drag. Si in plus, mai pacatuiesc si ironizandu-te.
Sa-mi fie rusine, ca nu am invatat inca ce inseamna a fi crestin, nici acum la batranete!
În viața mea n-am nesocotit Sfintele Canoane și mai ales duhovnicia.

Mai bine cancer și leucemie și moarte, să-mi dea Dumnezeu, decât să nesocotesc Sfintele Canoane și duhovnicia ! Amin De ce?

Fiindcă duhovniciile sunt practic Sfinte Spitale de salvare a sufletului, pentru mântuire, pentru Împărăția Cerurilor ! Teme-te de duhovnicie ca de focul cel mai puternic, fiindcă asta este. Când am citit despre ce este și cum este și ce trebuie să fie preotul, în tratatul Sfântului Ioan Gură de Aur, am încremenit, am înlemnit, de frică și emoție și spaimă, nu degeaba a stat ascuns Sfântul Ioan Gură de Aur, 7 ani prin peșteri și pustiuri, când a fost chemat și au vrut să-l facă preot.

Și a spus: iadul este pavat cu fețe bisericești de episcopi și preoți... Ce cuvinte în Duhul Sfânt ! Extraordinar ! Acestea sunt duhovniciile, înțelepciunea și posibilitatea, în funcție de ce este în tine și ce ai înmulțit, de a lucra cu harul Duhului Sfânt, în conlucrare și comuniune cu Duhul Sfânt Dumnezeu Însuși !

Și-atunci o femeie? Duhovnic? Nu, ea e bătaia de joc a demonilor, ca și mihaela din noul ierusalim de la pucioasa sau alți înșelați de demoni.

Spui că ai ajuns la bătrânețe?
Femeie, ar trebui să mustești de înțelepciune și dragoste și smerenie și discernământ și putere duhovnicească de a lucra cu harul Duhului Sfânt, să mustești de ascultare față de Biserică și de episcopii și preoții cei luminați și îndumnezeiți ai Bisericii, și din preaplinul tău, în fiecare cuvânt să se arate mărturisirea ta, dragostea de Hristos și de toți oamenii, de sfințenia care o dorești înmulțită necontenit printre oameni, de dorirea mântuirii tale și a celor din jurul tău...

Ai citit în Scriptură, soră, de bătrânețile nebunești și stricate? Să te ferească Dumnezeu de așa ceva.

Oprește-te din a mai face pe femeia "duhovnic". Fiindcă nu ești și nu vei fi vreodată bună să fi duhovnic.

Mințile feminine sunt mămoase, sunt pline de dorință de a crește copilul, de a mângâia, de a păzi de foc și apă, de aceea sunt fie radicale, fie prea dulci și îngăduitoare, prea mămoase, și pot fi amăgite foarte ușor de demoni, sunt foarte ușor scoase din supunere, mai ales când au adunat un bagaj de experineță, au multă părere de sine, se răzvrătesc ușor și astfel sunt manipulate ușor de necurați, suferă mai intens, au delicatețe și sensibilitate mai puternică, și altele, un total de lucruri nepotrivite pentru duhovnicie, de aceea femeile nu vor fi niciodată bune să fie preoți, sau duhovnici, iar Duhul Sfânt ne-a îndrumat bine în acest aspect. Ele pot să călăuzească, însă doar în mărturisirea prin viața lor curată de zi de zi, prin gândurile, cuvintele și faptele lor curate, dar fără duhovnicie, care sunt lucruri mult chiar și peste măsura majorității covârșitoare și a bărbaților (mă străduiesc și eu din răsputeri, în multe aspecte să înțeleg duhovnicia, pentru a fi pregătit când și dacă voi ajunge preot), deci ele pot să mărturisească pe Hristos și întărirea spre mântuire a Bisericii și prin cateheze și omilii, în casa lor, în mijlocul altor femei, sau prieteni, rude, în sat, comună, oraș, sau chiar și în Biserică, după Sfintele Slujbe, dar fără aspecte de povățuire duhovnicească, ci amintire, poate recomandare, pe un stabiliment cât mai adânc înrădăcinat în Hristos.

Iartă-mă și Dumnezeu să ne ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 17:16:50.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 08.08.2016, 17:14:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Nu cumva Copăcel era cel ce m-a sfătuit?
AlinB nu putea citi mai mult de un rînd și cu toate astea știia el mai bine tot ce scriam... inclusiv că aș fi troll și că mi-aș bate joc de orotodoxie... deducînd el logic cum nimeni nu-și dădea seama decît el... deși nu era în stare să citească mai mult de un rînd.

Deci nu cred că Alin m-a sfătuit ci că Alin m-a persiflat mereu ironizîndu-mă. De sfătuit m-a sfătuit să scriu maxim 10 rînduri, am impresia, fratele Copăcel.
....
Și crede-mă că nu fac niciun efort scriind. E o bucurie pentru mine pe care aș vrea s-o translatez și celor ce citesc.
Da simt ca nu faci nici un efort.
Mă bucur că simți... dacă chiar simți. Chiar nu fac niciun efort... dar asta nu înseamnă lene cum insinuezi tu referindu-te la lipsa de efort căci eu sunt atent la ce scriu și mai și-mi corectez postările.

Citat:
Poate n-ai facut nici un efort sa ceri binecuvantare ptr ce scrii.
Zici poate sau insinuezi că ai știi tu sigur că n-am cerut?

Citat:
Eu ptr un topic de aici am cerrut binecuvantare.
Așa deci, numai pentru unul ai cerut... și atunci dacă pentru ăsta n-ai cerut binecuvîntare de ce ai mai vorbit de binecuvîntare pentru a scrie aici? Ca să-mi scoți în evidență că ceea ce scrii tu e fără binecuvîntare? Bine că mi-ai zis. Mulțumesc de informare.


Citat:
AlinB are dreptate iti bati joc de ortodoxie si de cei de pe Forum.
De ce spui asta? Ai dedus și tu așa ca el? Acum sunteți doi cei care nu citiți nimic ce scriu decît un rînd dar știți voi mai bine ca toți că îmi bat joc de ortodoxie și de forumiști? Păi cum știți voi dacă nu puteți citi, căci AlinB asta mărturisea mereu, că nu poate citi mai mult de primul rînd și că nimeni nu poate așa ca el să citească și cu toate astea repeta mereu că eu îmi bat joc de ortodoxie și că el înțelege asta mai bine ca toți și că aș fi troll și alte acuzații gratuite. Păi cum deducea el dacă nu citetea nimic din ce scriu? Și cum de îi dai tu dreptate? Deci tu îi dai dreptate unuia care nu putea să citească mai mult de un rînd? De ce îi dai dreptate? Măcar tu ai citit ce scriu eu? Ai înțeles ce am scris și ți se pare că e dreaptă judecata absurdă și gratuită a lui AlinB? Lămurește-mă te rog mai bine după ce te lămurești mai înainte pe tine ce vrei să spui! Ok?

Citat:
Dar cei din administrarea Forrumului sunt prea blanzi, desi fratele CristiBoss ti-a spus de la obraz niste lucrruri.
Sunt tare blînzi din moment ce eu am fost făcut de AlinB și de toți ceilalți inclusiv de CristiBoss în toate felurile, nebun, sectant, eretic, că îmi bat joc de ortodoxie și tot felul de alte etichetări gratuite și tot felul de acuzații și adminul în loc să se lămurească cine e vinovatul iată că m-a banat de 3 ori pe nedrept și tu mai vrei să mă baneze? De ce măi Jonny? De ce n-am și eu dreptul să scriu mărturisind ce cred? Că dacă eu spun ce cred voi susțineți că îmi bat joc de ortodoxie? Păi sunt mirean ortodox din BOR, practicant... deci cum aș putea să-mi bat joc de Cei în care cred și de viața în care îmi mărturisesc Credința? Cum? Defapt voi nefiind deacord cu ce cred eu ca orice om liber mă scoateți și mă osîndiți în fel și chip cerînd și ''îndreptățind'' mereu bannarea mea pe nedrept.

Păi nu v-a ajuns că m-a banat adminul de 3 ori la cererile voastre ''frățești''? Ce mai vreți? Vreți să mă împuște pentru că voi nu vreți și nu puteți crede că e Adevărat ce vă spun?

De ce să nu vă banneze pe voi care mă denigrați nonstop? Eu nu cer asta dar așa ar fi drept și nu invers! Înțelegi?

Citat:
Dar ce sa-i faci apa de gasca nu se prinde.
Păi nici nu trebuie să se prindă apa de gîscă! Apa bălților și lacurilor simbolizează păcatul iar penele ei albe sfințenia... deci e foarte bine că nu se prinde apa de gîscă. Tu ai vrea să se prindă apa de gîscă adică să recunosc eu că voi aveți dreptate cînd e clar că mă denigrați în mod gratuit și fără niciun argument valid? Păi de ce s-a prins apa aia murmur-dară de voi?.. asta ar fi bine să vă întrebați!

Citat:
Eu personal iti dadeam un moment inalatator de time out de 2-3 luni, ptr citit din Vietile Sfintilor ,Proloage etc.Iti mai reveneai.
Păi am citit viețile sfinților, Filocalii și altele... și mă bucur că tu ai fii fost mai blînd ca adminul care m-a banat nu o dată așa cum ai fi făcut tu ci de 3 ori cel puțin... și de fiecare dată pe nedrept... și precis că la cererea unuia care ''deducea'' el că îmi bat joc de ortodoxie, eu care spuneam ce cred și nu el care mă denigra gratuit întruna.

Păi de ce crezi tu că sunt pe forumul ăsta de vreo 10 ani... ca să-mi bat joc de ortodoxie și de forumiști? Ce părere ai?

Eu spun aici Adevărul și exact ceea ce cred... sperînd ca Adevărul să ne facă Liberi. Poate că tu vrei altceva: să spun minciuni pentru ca minciuna să ne țină legați în păcătuire... Sper că nu.

Citat:
Ce vă mai place vouă să cenzurați ceea ce nu vă convine să citiți sau să auziți deși e drept și Adevărat.

Jonny dragă, aici suntem pe un forum deci nu încerca să-mi impui să fac liniște, să-mi închizi gura.

Dacă vrei liniște du-te și te culcă sau undeva cît mai departe de oameni. Aici se discută cuviincios așa că te rog frumos să-mi dai voie să-mi exercit dreptul de a discuta cinstit și să spun ceea ce cred așa cum văd că tu ai dreptul să spui de mine ce-ți trece prin cap și ce vrei și ce crezi fără să pățești nimic înloc să te rezumi la subiect.

Last edited by vsovi; 08.08.2016 at 17:31:10.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 08.08.2016, 17:14:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa Emiliane, daca unuia ca tine sau vsovi i se permite sa scrie, apai cred ca oricine altcineva are dreptul la o parere.

Pana la urma fata e destul de lamurita, cel putin dupa masura priceperii care o are acum, si nu din sfaturile voastre.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.08.2016 at 17:16:30.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 08.08.2016, 17:21:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"vsovi", ești sectant și eretic, iar pentru că ești îngăduit aici, este fiindcă te iubim, cum și Domnul te iubește, chiar dacă îți bați joc de Ortodoxie și de Adevăr, hulind și mințind, cu trâmbițe și alte înșelări demonice, pe care orb și bolnav fiind, nu le vezi.

Iar eu propun să fi banat, fiindcă nu știi să scrii cu bun simț, scrii mult, foarte mult și spui foarte puțin, repetând mereu aceleași lucruri.

Aline, mulțumesc frumos pentru părerea ta, dar am rugămintea să-mi arăți greșelile din postările mele, cu ce am înșelat, cu ce am mințit, cu ce am hulit, poate în mesaj privat sau chiar public, că nu avem nimic de ascuns, în dragostea noastră, nu? Ca să mă lămurești mai bine, dar mesaj privat, ca să existe riscul să-ți mai fie șterse postări din cauza jignirilor și înjurăturilor, anume șterse postările, ca să nu fie nevoie să fi banat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 17:28:50.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 08.08.2016, 17:29:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aline, mulțumesc frumos pentru părerea ta, dar am rugămintea să-mi arăți greșelile din postările mele, cu ce am înșelat, cu ce am mințit, cu ce am hulit, poate în mesaj privat sau chiar public, că nu avem nimic de ascuns, în dragostea noastră, nu? Ca să mă lămurești mai bine, dar mesaj privat, ca să existe riscul să-ți mai fie șterse postări din cauza jignirilor și înjurăturilor, anume șterse postările, ca să nu fie nevoie să fi banat.
Ti s-au aratat de multe ori, dar nici o sansa sa le vezi, nici macar cand au frizat ridicolul, esti perfect orb fata de propriile erori.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 08.08.2016, 17:36:08
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ti s-au aratat de multe ori, dar nici o sansa sa le vezi, nici macar cand au frizat ridicolul, esti perfect orb fata de propriile erori.
Aline, frizat ridicolul? Ți-am spus clar: unde am minți? hulit? înșelat? Te rog să fi cât mai precis, cât mai fix, adică cât mai exact și concret, punct ochit, punct lovit.

În majoritatea postărilor tale, ești doar zeflemitor, acid, extrem de agresiv, ironic și batjoritor.

Deci te rog să te abții în argumentația ta, să-ți mai scape atât de ușor să jignești și să înjuri, ca să nu-ți mai fie șterse postările, că văd că adminul nu te banazează, are motivele lui, pentru care îți îngăduie agresivitatea și aciditatea.

Deci mai bine în mesaj privat, acolo poți să fi acid și agresiv, că nu te vede nimeni, decât eu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #320  
Vechi 08.08.2016, 17:38:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa Emiliane, daca unuia ca tine sau vsovi i se permite sa scrie, apai cred ca oricine altcineva are dreptul la o parere.

Pana la urma fata e destul de lamurita, cel putin dupa masura priceperii care o are acum, si nu din sfaturile voastre.
Păi mie nu mi se permite din moment ce eu am fost bannat în mod repetat la cererea unor denigratori ca tine luînd pauze de 2-3 luni sau mai mult ci ție și acelora li se permite... să denigreze și să persiste în denigrări și cu toate aste să nu li se întîmple nimic.

Deci nu o întoarce ca la Ploiești... că nu merge la nesfîrșit cu diversiunea și ironia încercînd să păcălești cînd nici măcar nu ești în stare să citești dar te dai mereu că ai fi citit și că ai și înțeles tu mai bine ca oricine ce am scris eu sau Emilian.

Deci tu ești toleratul în ciuda trollingului evident pe care îl practici, iar eu sunt cenzuratul și bannatul...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare