Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.02.2009, 13:50:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se vede ca Scrabble este in cautarea unor raspunsuri si spera ca cei de pe forum sa-i clarifice unele intrebari/nedumeriri.

Nu e sanatos sa-i alungam pe ateii sau pe ne-crestinii care se logheaza aici. Dimpotriva, sa le raspundem pe cat putem frumos, elegant, crestineste, sa-i ajutam sa inteleaga ce inseamna ortodoxia, cum vedem noi dogmele bisericii samd.

Dumnezeu lucreaza, dar prin noi lucreaza, nu aparandu-le in vis oamenilor si aratandu-le calea catre mantuire.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.02.2009, 14:00:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Se vede ca Scrabble este in cautarea unor raspunsuri si spera ca cei de pe forum sa-i clarifice unele intrebari/nedumeriri.

Nu e sanatos sa-i alungam pe ateii sau pe ne-crestinii care se logheaza aici. Dimpotriva, sa le raspundem pe cat putem frumos, elegant, crestineste, sa-i ajutam sa inteleaga ce inseamna ortodoxia, cum vedem noi dogmele bisericii samd.

Dumnezeu lucreaza, dar prin noi lucreaza, nu aparandu-le in vis oamenilor si aratandu-le calea catre mantuire.
Draga Ionut, nu-i vorba de alungare si nici de lamurire in situatia de fata, in alte situatii este faoarte adevarat ce spui, ti-o spun din "scurta"mea experienta. Te las pe tine sa duci elegant si crestineste lamuririle ce se impun in situatia si cu persoana de fata. Multa ravna !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.02.2009, 15:15:03
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bun ! Pentru tine, dar nu pentru cei de aici . Vorbesc cat se poate de serios : ce te impinge a sta de vorba cu cei ce cred si-L iubesc pe Dumnezeu ? Chiar nu inteleg, te rog sa ma crezi.
Eu aveam o discutie cu Traditie1 si dumneavoastra ati intervenit apoi. Normal ca a trebuit sa va raspund. Acum ca am ajuns la un numitor comun, anume ca eu cred ce cred si dumneavoastra credeti ce credeti, o sa discut in continuare cu Traditie1 si oricine mai este interesat de subiectul topicului.

Justificarea prezentei mele pe forum (nu ca ar trebui sa ma justific fata de cineva) se regaseste in toate mesajele scrise de mine aici.

@Florin-Ionut: nu sunt in cautarea raspunsurilor pe care credeti dumneavoastra ca le caut, nu sunt nici pierdut, nici dezorientat. Am opinii cat se poate de solide despre viata, umanitate, religie, la fel cum dumneavoastra si alti crestini aveti. Sunt de parere ca dezbaterea si schimbul de idei reprezinta sufletul cunoasterii, ca nici o carte nu trebuie interzisa oricat de mult ne-ar displace continutul ei si ca cine se simte ofensat de o idee greseste. Dumneavoastra, ca si crestini, nu aveti de ce sa va simtiti iritati de prezenta mea aici, asa cum se simte cristiboss56 de cand mi-am facut cont, pentru ca stiti mai bine ca mine cum sta treaba cu Dumnezeu si ortodoxia. Au ba?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.02.2009, 15:44:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
@Florin-Ionut: nu sunt in cautarea raspunsurilor pe care credeti dumneavoastra ca le caut, nu sunt nici pierdut, nici dezorientat. Am opinii cat se poate de solide despre viata, umanitate, religie, la fel cum dumneavoastra si alti crestini aveti. Sunt de parere ca dezbaterea si schimbul de idei reprezinta sufletul cunoasterii, ca nici o carte nu trebuie interzisa oricat de mult ne-ar displace continutul ei si ca cine se simte ofensat de o idee greseste. Dumneavoastra, ca si crestini, nu aveti de ce sa va simtiti iritati de prezenta mea aici, asa cum se simte cristiboss56 de cand mi-am facut cont, pentru ca stiti mai bine ca mine cum sta treaba cu Dumnezeu si ortodoxia. Au ba?
De acord cu tine, de asta am si intervenit mai sus. Si eu sunt pentru dialogul liber cu oricine, pentru polemicile care apar in mod inevitabil, sustin cultura generala (nu numai teologica), sunt deschis descoperirilor stiintei samd.

Nici mie nu-mi place sa se schimbe subiectul, deci creatie sau evolutie? :) Eu cred ca ambele, cum am postat deja pe cateva topice pe-aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.02.2009, 14:40:02
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Nu spune nimeni ca stiinta este in contradictie cu religia. la facultatea de biologie este un curs de evolutionism incare se prezinta toate teoriile evolutioniste. si bineinteles ca sunt in contradicie cu varianata noastra de creatie. si am reusit sa ajungem la o solutie de compromis prin care sa explicam stiinte prin religie.
teoria evolutionista spune ca animalele si plantele au aparut prin evolutie...din unele in altele. dar religia nu neaga lucrul asta....Dumnezeu nu a facut mai intai palntele si pe urma animalele? teoria stiintifica spune ca animalele au aparut in decursul a milioane de ani. si religia spune ca Dumnezeu a facut animalele intr-o zi. dar cine stie cat dureaza o zi la Dumnezeu? de unde stim noi ca o zi la Dumnezeu nu are milioane de ani?
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.02.2009, 16:49:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Nu spune nimeni ca stiinta este in contradictie cu religia. la facultatea de biologie este un curs de evolutionism incare se prezinta toate teoriile evolutioniste. si bineinteles ca sunt in contradicie cu varianata noastra de creatie. si am reusit sa ajungem la o solutie de compromis prin care sa explicam stiinte prin religie.
teoria evolutionista spune ca animalele si plantele au aparut prin evolutie...din unele in altele. dar religia nu neaga lucrul asta....Dumnezeu nu a facut mai intai palntele si pe urma animalele? teoria stiintifica spune ca animalele au aparut in decursul a milioane de ani. si religia spune ca Dumnezeu a facut animalele intr-o zi. dar cine stie cat dureaza o zi la Dumnezeu? de unde stim noi ca o zi la Dumnezeu nu are milioane de ani?
Exista un dialog intre stiinta si teologie, iar o parte dintre teologi-deschisi dialogului - sustin ca printr-o zi a creatiei putem intelege o era geologica. Cuvantul zi, atat in ebraica cat si in greaca-inseamna eon si nu desemneaza o zi de 24 de ore. Sunt Sfinti Parinti care sustin ca Dumnezeu a creat lumea intr-o clipa ptr a descoprii atotputernicia, insa nu neaga si celelalt aspect al zilelor creatiei-ca succesiune de ere geologice. Pentru ca intre mantuire si creatie este o stransa legatura si pentru ca mantuirea s-a realizat in etape nu intr-o clipa, putem spune ca si crearea lumii s-a realizat in etape. Nu intamplator in ziua a V-a au fost create animale din ape si pasarile zburatoare- despre care stiu ca in teoria evolutionista se vorbeste despre o inrudire. Exemplele pot continua. Important este ca omul de stiinta sa nu faca abstractie de adevarul revelat-din Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.02.2009, 17:14:17
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Inainte de a te uita in urma ar trebui sa te uiti la lumea inconjuratoare si ai sa iti explici mult mai bine cele trecute. Daca lumea ar fi aparut din greseala, ca asta spune teorie evolutionista, ca vietitoarele au aparut de la sine din unele in altele ca din greseala. daca totul a aparut din greseala cum iti explici perfectia cu care sunt alcatuite toate?


sa relatez doar un exemplu:taunii sunt insecte ce isi depun ouale in pielea bovinelor. dar din cauza dimensiunilor lor mari le e greu sa se apropie de animale ca sunt alungati. si stiti ce fac? taunii stau in preajma unei turme de animale si vaneaza cate o musca. si dupa ce prind musca o lipesc de ei cu fata in sus si isi arcuiesc corpul si lipesc pe abdomenul mustei cate un ou, dupa care elibereaza musca. si musca zboara si in cel mai scurt timp se aseaza pe spatele unei bovine. si atunci din oul de taun de pe abdomenui mustei iese o larva-din cauza caldurii ce vine de la pielea animalului se activeaza larva- si atunci larva intra sub piele si acolo ramane si se hraneste pana ajunge la maturitate. si astefel ciclul se reia.
cum poti explica astefel de exemple? si nu e doar unul....sunt sute si mii de astfel de cazuri care te lasa fara grai si te fac sa spui ca nu are cum sa fie totul din greseala.
de unde stie taunul ca musca merge pe spatele animalului? stie din greaseala? mai greu. toate sunt cu voia Domnului.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.02.2009, 17:18:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Rezultatele stiintei actuale, in special cele ale microfizicii, evidentiaza substratul informational al materiei, caracterul interrelational al microparticulelor, desfiintandu-se astfel conceptia autonoma a lucrului in sine. Teologia rasariteana nu a avut o atitudine contrara fata de stiinta, ea nu a respins creatia, dimpotriva a incercat sa o transfigureze. Stiinta a trecut progresi de la materialalitatea universului la energie si de la energie la informatica. A ajuns sa sesizeze aceasta rationalitate care se afla la temelia lumii si pe care teologia rasariteana a pus-o in evidenta cu secole inainte de stiinta. Teologia rasariteana a sustinut ca nimic in creatie nu este rezultatul azardului, ci lucrarii lui Dumnezeu, din launtrul universului si nu din exteriorul lui , adica prin rationalitatea interna a creatiei. Ortodoxia a depasit si creationismul si evolutinismul (creationismul nu a fost acceptat pentru ca sustinea ca lumea a fost perfecta din momentul crearii ei, si nici evolutinismul pentru ca acesta sustinea ca lumea se dezvolta prin ea insasi, fara o legatura cu Dumnezeu). Atat timp cat omul va face abstractie de prezenta lui Dumnezeu in lume, va trai permanent doar ca sa domine lumea prin tehnologie si stiinta si nu sa o transfigureze.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.02.2009, 17:57:00
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

S-a observat interconectarea lucrurilor, energie grosiera (materia), energie subtila. Unii cercetatori spun ca exista posibilitatea ca aceste lucruri sa fie guvernate de o Inteligenta, sau facute, daca nu guvernate, pentru ca sansele de hazard sunt prea mici. Dar, in privinta Inteligentei ca ceva atotcuprinzator, ce tine de Univers, putem doar face presupuneri. Plus, aceasta Inteligenta, nu se aseamana cu Dumnezeul din religii. Se pare ca stiinta gaseste un Creator cu alte atribute, decat religiile.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.02.2009, 22:01:18
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
S-a observat interconectarea lucrurilor, energie grosiera (materia), energie subtila. Unii cercetatori spun ca exista posibilitatea ca aceste lucruri sa fie guvernate de o Inteligenta, sau facute, daca nu guvernate, pentru ca sansele de hazard sunt prea mici. Dar, in privinta Inteligentei ca ceva atotcuprinzator, ce tine de Univers, putem doar face presupuneri. Plus, aceasta Inteligenta, nu se aseamana cu Dumnezeul din religii. Se pare ca stiinta gaseste un Creator cu alte atribute, decat religiile.
Stiinta e limitata si oarba, si nu cred ca il poate gasi pe Dumnezeu, in primul rand din cauza ca nu Il cauta.

Un om care sta inchis in casa lui, chiar daca va numara si calcula ecuatiile fiecarui atom din acea casa, tot nu va sti nimic din ce este in afara. La fel si stiinta, atat timp cat ignora adevarurile duhovnicesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45