Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2008, 14:36:20
magnusfelyx magnusfelyx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 3
Unhappy Ignoranta

Ignoranta este poate cel mai mare pacat posibil. Existenta pacatului si a ispitei nu este prezenta doar in ortodoxie ci o regasim in mai toate religiile lumii.Asa ca cand voi vb despre pacat, ma voi referi in general.
Dupa cum spune si ortodoxia mandria este cel mai mare pacat dintre toate pacatele. Dar eu cred ca cel mai mare pacat este ignoranta datorita faptului ca prin ignoranta rezulta toate celelalte pacate. Daca ignori anumite lucruri si nu te informezi indeproape asupra lor devii mandru de putinele tale cunostinte, deci comiti un pacat. Ignoranta reprezinta o stare de spirit care nu poate duce decat la prostie si pacat.
Dar omul este in natura lui sa fie ignorant, si omul daca vrea sa tinda spre dumnezeu trebuie sasi recunoasca propria ignoranta, si cu ajutorul lui dumnezeu sa incerce sa micsoreze intensitatea ignorantei.
Cel mai mare filozof al antichitatii, Socrate, spunea ca el este mai intelept fata de ceilalti oameni prin faptul ca isi da seama de propria ignoranta, fata de ceilalti care cred ca stiu cate ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cunoastere versus ignoranta. Rolul elitelor intelectuale Traditie1 Generalitati 75 05.02.2011 13:46:52
IGNORANTA cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 30.08.2008 11:46:19