Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.06.2017, 18:19:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Au un fel de ...duh. Nu suflet in adev sens al cuvantului cum au oamenii, evident. Si eu cred ca nu au unde sa se duca decat in rai animalele. Stim ca in rai or sa fie animale, doar ca natura lor o sa fie diferita, carnivore devenite vegetariene prietene cu mieii, etc. Si mi se pare logic sa fie tot animalele astea de pe pamant, de ce sa creeze altele, doar e loc destul in rai si pt ele, au suferit destul pe pamant pt caderea noastra, victime nevinovate.

In fine... treaba cu botezul clar e gresita. Doar oamenii se boteaza. Si apropos de nume, cred ca e gresit si sa pui nume de sfinti animalelor. Stiu o iapa Iuliana, un magarus Gheorghita, un motan Luca... nu cred ca e bine. Nu stiu daca-i pacat, dar mi se pare lipsa de respect fata de sfintii respectivi.
Un nume unic ar fi Iisus...acum Iuliana,Gheorghe si Luca sunt nume sfinte cu semnificatie sfanta numai la noi la ortodocsi pt ca avem sfintii respectivi si face trimitere la ei;pt oameni de alte religii sau atei ,numele astea nu inseamna nimic pt ca nu stiu ca a fost o sfanta fecioara mucenita Iuliana sau altele...
Nu cred ca oamenii dau animalelor numele astea cu predispusa batjocura la adresa sfintilor sau a celor sfinte ,altele sunt motivele.

Si nu batjocorim noi numele sfintilor dandu-le la animale,ci batjocorim numele lor prin vietile noatre spurcate ,mult mai rele si desantate decat a unor animale nevinovate.Sa nu exageram.

De exemplu,la mexicani care sunt cu precadere catolici ,tare le mai place sa-si numeasca progeniturile Jesus.Si ce face unul pe care il cheama Jesus? Bea,se drogheaza,cheama prostituate,e la a patra nevasta ,umbla cu nevestele altora etc...

Pai daca avem respect fata de sfinti atunci sa le facem onoarea daca purtam numele lor sa ducem o viata macar straduindu-ne sa fie pe urmele sfintilor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.06.2017, 18:26:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca tot merg in Rai, cu sfintii ...pai sa mearga cu nume de sfinti, nu?
De ce? Nu merg in rai?
Cum e in cer asa si pe pamant nu? Flori,pomi,animale ,vreme frumoasa si aglomeratie de duhuri.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.06.2017, 13:25:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In primul rand depinde despre ce Rai vorbim, ca loc temporar al sufletelor inainte de Parusie sau cel ca "Pamant nou" de dupa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.06.2017 at 13:27:36.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.06.2017, 21:22:35
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In primul rand depinde despre ce Rai vorbim, ca loc temporar al sufletelor inainte de Parusie sau cel ca "Pamant nou" de dupa.
Hai sa concepem un rai teologic si pentru animele,poate le convertim si pe ele...Păi se pune întrebarea dacă există păcat în animale,dacă ele au constiinta,sau dacă vor fi supuse unei judecati,si ce fel de legi li se aplică.Fluidul vital al vieții există si în ele,biologic nu ne desparte nimic de ele.Dar chestiunea această cu ce va fi după moarte depaseste si omul,dar indiscutabil,dacă teoriile actuale,cat si studiile privind viata după moarte,sau mai concret cum continuă progresul spiritului,cel animal si vegetal continuă ascensiunea la fel cum si noi o continuam.Atomul primordial,Acela este Alfa,si tot El este Omega,referitor la studiile care privesc uninversul în expansiune,dar despre asta în alt topic.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.06.2017, 10:06:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mișune apele de vietăți, ființe cu viață în ele și păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Și a fost așa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape și toate ființele vii, care mișună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, și toate păsările înaripate după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Și le-a binecuvântat Dumnezeu și a zis: "Prăsiți-vă și vă înmulțiți și umpleți apele mărilor și păsările să se înmulțească pe pământ!
23. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.

28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
...
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.06.2017, 12:13:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mișune apele de vietăți, ființe cu viață în ele și păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Și a fost așa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape și toate ființele vii, care mișună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, și toate păsările înaripate după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Și le-a binecuvântat Dumnezeu și a zis: "Prăsiți-vă și vă înmulțiți și umpleți apele mărilor și păsările să se înmulțească pe pământ!
23. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.

28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
...
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie.
Si legenda continuă...Vezi ,asta e problema la noi,încă ne plac poveștile cu Harap Alb,încă simțim nevoia să explicăm lucruri prin prisma fabulatiei,alegoriei si a fantasmagoricului.Uităm însă ca am iesit demult din gimnaziul existențial si trebuie să progresam în a ne explica lucrurile din jurul nostru.Nu poti face calcule cu litere sau scrie romane cu cifre.Nivelul biblic,cât si al altor legende care descriu actul creatiei trebui privit din punct de vedere al studiului istoric,antropologic,religios,si alte sfere ce privesc acest domeniu.Dar a crede,si a promova realitatea acestui fapt e absurd,retard si stupid.Acest domeniu trebuie exploatat,dar încorporarea lui în sisteme de credință e un regres.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.06.2017, 12:57:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si legenda continuă...Vezi ,asta e problema la noi,încă ne plac poveștile cu Harap Alb,încă simțim nevoia să explicăm lucruri prin prisma fabulatiei,alegoriei si a fantasmagoricului.Uităm însă ca am iesit demult din gimnaziul existențial si trebuie să progresam în a ne explica lucrurile din jurul nostru.Nu poti face calcule cu litere sau scrie romane cu cifre.Nivelul biblic,cât si al altor legende care descriu actul creatiei trebui privit din punct de vedere al studiului istoric,antropologic,religios,si alte sfere ce privesc acest domeniu.Dar a crede,si a promova realitatea acestui fapt e absurd,retard si stupid.Acest domeniu trebuie exploatat,dar încorporarea lui în sisteme de credință e un regres.
Sunt lucruri atat de complexe pentru intelegerea umana incat nu pot fi explicate decat alegoric :)

Explica Big-Bang -ul unor copii de exemplu si tot la o poveste o sa ajungi.

Ca sa nu mai vorbim ca nici macar nu e o teorie inchegata 100% ..dar pentru nivelul nostru de intelegere/cunoastere e cea mai buna poveste pe care am putut-o gasi :)

Ca ai tu o problema cu religia, crezandu-te destept fara sa stii de fapt mare lucru, nici macar in chestiuni care tin de tine si viata ta, e partea a doua.

Cu lozinci comuniste gen "noi suntem progresul voi sunteti trecutul" - nu exista progres real, ai vazut cum s-a terminat pentru ei, cauta o soarta mai buna pentru tine :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.06.2017, 13:31:11
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt lucruri atat de complexe pentru intelegerea umana incat nu pot fi explicate decat alegoric :)

Explica Big-Bang -ul unor copii de exemplu si tot la o poveste o sa ajungi.

Ca sa nu mai vorbim ca nici macar nu e o teorie inchegata 100% ..dar pentru nivelul nostru de intelegere/cunoastere e cea mai buna poveste pe care am putut-o gasi :)

Ca ai tu o problema cu religia, crezandu-te destept fara sa stii de fapt mare lucru, nici macar in chestiuni care tin de tine si viata ta, e partea a doua.

Cu lozinci comuniste gen "noi suntem progresul voi sunteti trecutul" - nu exista progres real, ai vazut cum s-a terminat pentru ei, cauta o soarta mai buna pentru tine :)
Hai sa mâncăm prostie pe pâine.Nu trebuie să fi deștept ca să ai probleme cu religia,si nici prost ca să ii ti partea.Păi da,hai să nu le explicam copiilor teorii care măcar se cercetează si au fundament concret,hai mai bine să le umplem capul cu povesti biblice,că pe ăstea le înțeleg.Uite de asta am probleme cu religia,că m-a tâmpit când eram mic,ca pe multi altii,si încă continuă să tampeasca pe multi.Dacă esti mulțumit de viata ta,ai o problemă.:)Acuma serios,când îl mai aud si pe necula,marele profet de tablă al acestei generatii de carton....Mă simt străin de cam tot ce tine neamul ăsta.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.06.2017, 14:02:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai sa mâncăm prostie pe pâine.Nu trebuie să fi deștept ca să ai probleme cu religia,
Sigur. Poti fi betiiv, curvar, hot etc. cam orice e impotriva bunei morale :)

Citat:
Păi da,hai să nu le explicam copiilor teorii care măcar se cercetează si au fundament concret,hai mai bine să le umplem capul cu povesti biblice,că pe ăstea le înțeleg.
Ca "se cerceteaza" nu inseamna ca neaparat sunt adevarate sau ca explica tot :)

Poate stii ca si BigBang -ul nu se poate apropo la mai mult de cateva fractiuni de secunda de momentul creatiei, pentru ca dincolo de acel moment nu se mai poate sti care erau legile fizicii, si nuca pana acolo le-am sti pe toate

Pai da, le inteleg, inteleg esentialul, ceea ce e util.

La ce folos o teorie sterila despre lucruri care nu le poate intelege/verifica cand omul/copilul de fapt are nevoie de un sens in viata?

Citat:
Uite de asta am probleme cu religia,că m-a tâmpit când eram mic,ca pe multi altii,si încă continuă să tampeasca pe multi.
Depinde. Daca ai avut parinti tampiti, te-au tampit cu religia, normal.
Toate lucrurile pe lumea asta au si o latura taioasa, depinde de fiecare cum le foloseste.

Citat:
Dacă esti mulțumit de viata ta,ai o problemă.:)
Cred ca tu confuzi religia cu ceva coaching, NLP, etc.

Citat:
Acuma serios,când îl mai aud si pe necula,marele profet de tablă al acestei generatii de carton....
Nici eu nu-l plac din cale afara dar mai spune si lucruri adevarate.

Citat:
Mă simt străin de cam tot ce tine neamul ăsta.
Si cui ii pasa? Pai aici e problema ta ..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.06.2017 at 14:11:12.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.06.2017, 14:41:13
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur. Poti fi betiiv, curvar, hot etc. cam orice e impotriva bunei morale :)



Ca "se cerceteaza" nu inseamna ca neaparat sunt adevarate sau ca explica tot :)

Poate stii ca si BigBang -ul nu se poate apropo la mai mult de cateva fractiuni de secunda de momentul creatiei, pentru ca dincolo de acel moment nu se mai poate sti care erau legile fizicii, si nuca pana acolo le-am sti pe toate

Pai da, le inteleg, inteleg esentialul, ceea ce e util.

La ce folos o teorie sterila despre lucruri care nu le poate intelege/verifica cand omul/copilul de fapt are nevoie de un sens in viata?



Depinde. Daca ai avut parinti tampiti, te-au tampit cu religia, normal.
Toate lucrurile pe lumea asta au si o latura taioasa, depinde de fiecare cum le foloseste.



Cred ca tu confuzi religia cu ceva coaching, NLP, etc.



Nici eu nu-l plac din cale afara dar mai spune si lucruri adevarate.



Si cui ii pasa? Pai aici e problema ta ..
Dacă tu îmi spui ca religia a tinut vreodată cont de morală,ca si politica de etică,justiția de legi etc.Si să stii că stiinta nu gravitează în jurul Big Bangului,ea este regasibila peste tot,si ne bate mereu la usa să ne scoată din capcana naivității a prostiei,ea este marea iluminare,sclipirea de geniu,eliberarea si inclusiv adevărul.Să nu vorbim de dezvoltare personală că mă ia cu grețuri,e mai absurdă ca predicile penticostalilor.Iar finalul tău grandios...Cui ii pasă?.....Asta e esența poporului român....Nimeni,nimic,egoism,prostie,ingustare.... Evoluție veci,că nu ne pasă frate...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 21:50:26