Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2010, 02:59:27
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti!

Tot citind topicuri si subiecte deschise ,observ cu tristete ca tot mai multi frati si surori au probleme care de care mai grave. Daca ajungi sa ceri ajutor pe un forum oare cat de disperat sa fii ? Ce sa mai ai de pierdut ? Cat de ,,la capatul puterilor’’ sa ajungi incat sa ceri unor necunoscuti sa se roage pentru tine ?
Privind insa mai atent acest aspect ,mi-am dat seama ca este de fapt ceva extraordinar sa te rogi pentru cineva pe care nu l-ai cunoscut niciodata si nu l-ai vazut niciodata .Este cea mai mare dovada de dragoste crestina si parca-L si aud pe Mantuitorul spunand : Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții” .
Toti avem cate o problema :
- fie suntem bolnavi cu trupul
- fie suntem bolnavi cu sufletul( deznadejde, tristeste, suparare, manie , disperare, dezamagire.)
- fie avem probleme cu banii sau cu alte llipsuri materiale,
- fie avem pe cineva drag noua care este bolnav si pentru care am face orice numai sa-l stim vindecat, sanatos si fericit ,
- fie dorim sa ne gasim jumatatea,
- fie dorim sa avem copii,
- fie avem neintelegeri cu sotul/sotia, copiii,
- fie avem un examen de trecut,
- fie dorim sa gasim un loc de munca ,sau pur si simplu tot ceea ce avem nu ne mai incanta si inima noastra cauta altceva.
Oare care este solutia acestor probleme si neajunsuri ?
Un singur raspuns : Rugaciunea catre Domnul Dumnezeul nostru.
El insusi ne spune:Cheama-Ma in ziua necazului,si Eu te voi izbavi, iar tu Ma vei proslavi!
Deci daca Il vom chema si El ne va izbavi oare nu-l putem chema si pentru alti necajiti ca noi ?
Iar Sfantul Apostol Iacov ne raspunde, chiar ne indeamna : Rugati-va unii pentru altii" (Iacov 5:16).
Astfel m-am gandit sa facem cea mai frumoasa fapta buna pentru noi si pentru fratii de pe forum. Ce ? Sa ne scriem unii pe altii pe pomelnicul de la Sfanta Liturghie.
Daca eu va scriu pe voi si voi ma scrieti pe mine sunt pomenit la 20, 50, 100 de biserici in acelasi timp.Astfel daca ne trecem unii pe altii pe pomelnic se intampla din start doua lucruri bune : ma rog pentru fratii mei ortodocsi lucuru mult prea placut Domnului Hristos si ei pentru mine si astfel cererile noastre ajung sus mult mai repede.
Tot ce trebuie sa facem este sa ne scriem numele de botez pe aceasta pagina si sa verificam din cand in cand ce nume noi au mai aparut pentru a le trece pe pomelnic.
In timp vor ajunge sa fie multe nume , ceea ce inseamna ca , cu cat sunt mai multi pe care ii trecem la pomelnic cu atat suntem pomeniti si noi la mai multe biserici.
Poate ca unii vor spune : ok si daca eu ii trec si pe mine nu ma trece nimeni ?
E ok si asa , pentru ca Domnul se uita la inima noastra si chiar daca unii uita sa ne treaca ,noi tot facem o fapta buna ,rugandu-ne noi pentru ei si ne asculta si cererile noastre.
Iubiti-va unii pe altii precum v-am iubit Eu.(Ioan 13, 34).
Acest lucru il putem face nu numai la Sfanta Liturghie, ci si la Sfantul maslu si chiar si la rugaciunile particulare pe care le facem fiecare in taina, in camara noastra .
Va rog insa pe toti cei care va scrieti numele aici , sa nu mai scrieti nimic altceva
Pentru orice comentarii utile sau nu, deschideti alt topic si discutam acolo
Pe acest topic vor scrie numai crestinii care stiu ce inseamna necazurile, rugaciunea si puterea Sfintei Liturghii.
Astfel cand vom ajunge in rai din mila Lui, nu vom ajunge singuri si vom auzi din gura preadulcelui nostru Iisus : Veniti binecuvantatii Tatalui Meu de mosteniti Imparatia, care v-a fost pregatita de la intemeierea lumii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2010, 08:06:43
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Asa e !!

Sebastian .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2010, 09:12:20
Lenach Lenach is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2009
Mesaje: 4
Implicit

Bine spus!Lenuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2010, 09:36:51
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

multumesc! diana si gabriel
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2010, 10:08:50
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Numele meu: Petrica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2010, 11:51:02
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Simona Mihaela
Gabriela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2010, 12:21:54
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Ma numesc Georgeta
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2010, 13:02:06
amp1978 amp1978 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit sa fie cat de lunga lista .Doamne ajuta !

numele meu : Mariana
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2010, 13:24:25
BlueSky BlueSky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Mesaje: 3
Implicit Doamne ajuta!

Ma numesc Maricica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2010, 13:37:43
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Doamne ajuta !!!

Izabela este numele meu
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru tine, pentru mine!... OmuBun Rugaciuni 22 02.08.2010 15:20:54
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 02:11:51