Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.05.2010, 13:41:34
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
E greu de inteles zbuciumul unui parinte intr-un astfel de caz. Si nu ma refer neaparat la refuzul parintelui de a accepta decizia copilului, ci la lipsa de informatii in ce priveste soarta lui cand nu stie nici unde este, nici daca are ce manca sau unde dormi.
Am cunoscut in februarie un astfel de parinte care mi-a povestit prin ce a trecut cand fiul lui a venit pe ascuns acasa (lucra undeva pe un santier din tara) si-a lasat bagajele si a dispatut fara urma. Singurul care stia de soarta lui, era un f. bun prieten din sat, dar care ii promisese sa nu divulge nimic parintilor. Dupa cateva luni si multe insistente a aflat ca este la o manastire din nordul Moldovei, nu mai retin acum care, dar oricum pe vechi. Au plecat imediat, dar nu l-au gasit; fusese mutat intre timp. Mai apoi, l-au aflat la manastirea din Valea Uzului (tot pe stil vechi) langa Comanesti. Cand tatal lui vorbea de el, i se umezeau ochii de bucurie. Manastirea aceasta era destul de aproape de satul lor, iar ei au inceput sa mearga tot mai des acolo la slujbe. Nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat, daca acel copil n-ar fi ales calea intru Hristos (parintii s-au opus la asa ceva, ei dorind ca fiul sa se casatoreasca si sa aiba o viata normala!)
Aici depinde foarte mult de ceea ce vrea baiatul cu adevarat si daca aceasta decizie, nu-i decat o nebunie de moment. Calea monahala nu-i deloc usoara, iar daca nu-i hotarat si pregatit sufleteste, nu se stie daca va merge mai departe. Multi spun "calugarie", dar putini rezista constrangerilor de acolo.

Am aratat aseara pozele celor din familie, dar din pacate nimeni nu si-a amintit nimic. Nu inteleg de ce mie imi pare atat de familiar, ca si cum ar fi stat alaturi de mine in biserica. Posibil sa ma fi inselat, dar mai insist sa arat fotografiile si printre prietenii de pe stilul vechi, care nu sunt putini, si care frecventeaza des manastirile din Moldova. Voi cere sfat si preotilor din cadrul bisericilor si manastirilor de pe stilul vechi pe care-i cunosc. Stiu bine ca ei intre ei au o relatie foarte bine inchegata si cunosc tot ce se petrece in tara, de la un capat la altul. Daca nu apar noutati intre timp, voi incerca sa aflu, desi nu stiu totusi daca e corect ce fac...
Doamne-ajuta!
Cit de bine inteleg parinti respectici! Nu inteleg de ce nu e corect sa ajuti un parinte sa-si gaseasca fiul...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.05.2010, 14:06:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
O binecuvintare nu cred ca se poate da prin intermediul unui forum, nu credeti?
Un parinte mereu are de a-si reprosa ca nu a facut indeajuns pentru copiii sai.
Intentia conteaza, important este ca suntei de acord cu alegerea lui, chiar si daca nu apucati sa i-o spuneti niciodata.

Ar fi fost bine ca plecarea asta sa nu se faca printr-o ruptura atat de radicala, poate a avut motive - certuri, faptul ca stia ca dezaprobati credinta lui, monahismul si intentionati sa-l aduceti inapoi, etc.

Daca dpdv legal inca mai aveti drepturi asupra lui s-ar putea sa-i fie teama sa uzati de ele si sa-l faceti sa-si schimbe sau sa-si amane decizia..

Astfel de hotarari nu sunt usoare, s-ar putea sa o fi facut dupa un lung zbucium interior, agitatie sociala si familiala si numai la modul asta a reusit sa o duca la capat.

Nu cred ca la un moment dat nu se va gandi sa ia legatura cu dvs. in mod sigur si duhovnicul il va sfatui sa faca asta.

Renuntati insa la ideea ca isi va termina liceul, ca va mai sta un an acasa, etc.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 05.05.2010, 14:17:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Cautați Mănăstirea Sf. Ioan Maximovici la Copaceana (nu știu ce județ e, Vaslui poate) . Cred că acolo s-a dus!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.05.2010, 14:22:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Incerc sa-mi fac o lista cu toate manastirile din tara pentru a face o cautare sistematica incercind sa sun la toate manastirile de calugari. Ma poate ajuta cineva cu asa ceva, in sensul daca as putea gasi un tabel cu manastirile din tara si cu contactul fiecareia.
Multumesc din nou!
Cristian, in primul rand nu ma suna pe la manastiri ca sa intrebi si sa-ti manifesti ingrijorarea inaintea acestora, fiindca este posibil ca sa fie protejat si sa nu ti se spuna adevarul pe premiza ca acesta este, oricum, major si a ales Sfintenia, cu care, probabil, tu nu ai fi de-acord si te-ai impotrivi, impovarandu-i situatia. Cunosc astfel de cazuri !
Personal, nu mi se pare nimic sfant sau legat de credinta sa dispari pur si simplu de-acasa, sa-ti lasi familia cu inima ingrijorata. Nu este decat un capriciu, o dovada de imaturitate si iresponsabilitate...un capriciu pe cat de intens pe atat de trecator si lipsit de un sens profund si real.
Mai bine, vin-o dumneata in Romania si cerceteaza personal situatia, cauta prin manastiri, mai ales prin cele de pe stilul vechi, daca pe acestea le sustinea, care nu sunt prea multe si astfel sansele-ti sporesc.
Am sa-ti enumar eu cateva dintre acestea, si cele mai cunoscute si mai vechi ; Dupa cum ti s-a spus despre Mitropolia Slatioara ( Jud. Suceava, com. Rasca ), Manastirea Adormirea Maicii Domnului din Bucuresti, sub patronarea si Binecuvantarea Preasfintitului Flavian, Manastirea Cucova din Bacau, Manastirea Sf.Treime din Galati, Manastirea ( schitul ) Sf. Ioan Maximovici din Hunedoara la Orastie, mai este un schit la Sibiu, o manastire de calugari in Delta, la Tulcea, Manastirea Palanca, de la Ghimes ( intre Vrancea -Bacau) , Manastirea de la Rosiori, Suceava ( Sf. Mina ) ,etc. Mai sunt si foarte multe schituri mai noi, unul la Brad, parca, in muntii Apuseni, la Sibiu ( Preasf. Evloghie ) si mai vezi tu.
Sa nu fii dur cu el, sa comunici intr-un stil civilizat si cat mai pe intelesul unui copil de 19 ani...pana la urma, nu este decat un copil. Si, este adevarat, este major si este dreptul lui sa aleaga, iar daca alege viata monahala atunci isi va asuma acest drum care, de altfel, nu este deloc asa cum este el perceput de tinerii infalacarati sa imbratiseze viata monahala. Acest adevar il va invata singur si nimeni nu-i poate sta in calea curiozitatilor si dorintelor lui de moment.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 05.05.2010 at 14:26:28.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 05.05.2010, 14:25:14
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Nu inteleg de ce nu e corect sa ajuti un parinte sa-si gaseasca fiul...
Acesta este un caz cu totul special. Fiul n-a plecat sa rataceasca, ci sa-l gaseasca pe Dumnezeu. Daca ai timp, asculta sau citeste viata sfantului Alexie, desi nu e singurul exemplu ce poate fi dat. In cazul expus mai sus, parinitii acelui baiat, daca ar fi reusit in primele zile sa-si gaseasca baiatul, probabil s-ar fi intamplat multe. Pana la urma, tot cum vrea Dumnezeu se va intampla, iar acest lucru ar trebui sa ne dea mai multa incredere si stapanire de sine. Ca parinte nu poti sa nu te implici emotional. Alte cazuri sunt oarecum pe dos: parintii sunt cei care tin mortis ca odrasla lor sa ajunga monah, in timp ce copilul nu stie nici ce vrea si nici chemare nu are...
Gandul ca nu stiu daca e corect sa ma implic prea mult apare daca fac referire la cazurile stiute. Nu de rea vointa vorbim, ci de care e vointa Lui Dumnezeu. N-as vrea sa fiu in... opozitie!!!...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.05.2010, 14:32:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Om bun, inainte de toate , la postarea dumneavoastra apare intrebarea ; sunteti parinte ? Caci, daca nu sunteti, deja multe lucruri capata un sens vag si teoretic.
S-apoi, eu nu cred ca tot ceea ce face omul si pretinde ca face pentru Dumnezeu, este chiar sub indrumarea Lui Dumnezeu ori pe placul acestuia. Deci, cred ca ar trebui sa fim mai responsabili, mai cu grija si respect fata de cei din jururl nostru, mai cinstiti si mai buni...iar toate acestea sa le dedicam Domnului. Aici nu am avea cum sa gresim, dar in multe lucruri absolut individuale si care, in unele priviinte tin mai mult de iluzii si inventii si nu de adevaruri universal spirituale, putem sa ne ratacim, sa ranim in jur si sa ne mai si disculpam pe considerentul unei credinte masluite.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.05.2010, 14:33:18
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Acesta este un caz cu totul special. Fiul n-a plecat sa rataceasca, ci sa-l gaseasca pe Dumnezeu. Daca ai timp, asculta sau citeste viata sfantului Alexie, desi nu e singurul exemplu ce poate fi dat. In cazul expus mai sus, parinitii acelui baiat, daca ar fi reusit in primele zile sa-si gaseasca baiatul, probabil s-ar fi intamplat multe. Pana la urma, tot cum vrea Dumnezeu se va intampla, iar acest lucru ar trebui sa ne dea mai multa incredere si stapanire de sine. Ca parinte nu poti sa nu te implici emotional. Alte cazuri sunt oarecum pe dos: parintii sunt cei care tin mortis ca odrasla lor sa ajunga monah, in timp ce copilul nu stie nici ce vrea si nici chemare nu are...
Gandul ca nu stiu daca e corect sa ma implic prea mult apare daca fac referire la cazurile stiute. Nu de rea vointa vorbim, ci de care e vointa Lui Dumnezeu. N-as vrea sa fiu in... opozitie!!!...
Ma repet eu vreau doar sa stiu unde se afla, numic mai mult. Sa stiu sub ce acoperis doarme si ca e bine sanatos.Daca asta e decizia lui sa si-o urmeze. Daca nu e facut pentru viata asta in curind i-si va da seama ca nu e ala locul lui. Si aici ma inspaiminta cel mai mult ideea ca in momentul in care va fi afara din manastire si daca i-i va fi rusine sa se intoarca acasa "cu coada intre picioare cum se spune" ce va face in momentul respectiv?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.05.2010, 14:36:07
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Dumnezeu sa va intareasca , d-le Cristian . Aveti nadejde ca Domnul il ocroteste si fiul dvs este bine. Va dau dreptate .. prin ce treceti dvs este greu de imaginat , chiar daca unii dintre noi suntem parinti . Cred ca si el stie ca sunteti nelinistiti si va va da veste.. nu se poate altfel . Sper sa o faca cat mai curand . Doamne ajuta!
a mai intrebat cineva ..Toni este singurul dvs copil ?
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.05.2010, 14:39:01
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Dumnezeu sa va intareasca , d-le Cristian . Aveti nadejde ca Domnul il ocroteste si fiul dvs este bine. Va dau dreptate .. prin ce treceti dvs este greu de imaginat , chiar daca unii dintre noi suntem parinti . Cred ca si el stie ca sunteti nelinistiti si va va da veste.. nu se poate altfel . Sper sa o faca cat mai curand . Doamne ajuta!
a mai intrebat cineva ..Toni este singurul dvs copil ?
Nelinistit e putin spus! Mai are o sora de 14 ani, dar asta nu reduce cu nimic suferinta prin care trecem...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 05.05.2010, 14:44:10
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Si aici ma inspaiminta cel mai mult ideea ca in momentul in care va fi afara din manastire si daca i-i va fi rusine sa se intoarca acasa "cu coada intre picioare cum se spune" ce va face in momentul respectiv?
cred ca mergeti prea departe ..linistiti-va!!
observ ca evitati diplomat raspunsuri la intrebarile care incalca intimitatea lui si va limitati decat la cautarea lui.frumos.
dar sa ne spuneti si noua cand aveti un semn de la el...chiar daca nu spuneti ..locul ..manastirea:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a disparut reincarnarea din Biblie? wassabi Generalitati 82 10.07.2015 11:58:43