Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.05.2010, 14:46:29
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

OK, am inteles. La manastirile pe stil vechi din Vrancea (e una chiar in apropierea satului meu natal, dar si biserica din oras are regim de manastire), voi afla sigur in curand daca stiu ei ceva. La fel si la manastirea Cucova din jud. Bacau. Daca trebuie neaparat, voi suna pe cineva (un fost coleg de clasa), ajuns "sus" in cadrul bisericii de pe stil vechi, din Bucuresti, dar trebuie sa recunosc ca nu-mi este prea usor si prefer sa elimin mai intai celelalte variante. Daca e in Romania, TREBUIE sa aflam. Acum posibilitatile sunt altele fata de cum erau altadata.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.05.2010, 14:50:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Felul cum se discuta despre unul din userii acestui forum este o încalcare a intimitatii lui. Cred ca e o greseala din partea parintelui de a face publica pe un forum o decizie din viata privata a fiului sau si e o greseala din partea celor care au raspuns cu sfaturi, o intruziune în aceasta viata privata a fostului user.
Ei, branza ! Uite cine vorbeste, cel cu suflet de " tata si mama " si...tot ceea ce denigreaza mai mult in aceasta societate...
Mi se pare normal sa apeleze la membrii de pe forum, membrii cu care a tinut legatura fiul sau si care, chiar nu reprezinta o intimitate sa dispari...pur si simplu, ci o ingrijorare, mai ales din partea unui parinte.
Dar, mai este cale lunga , domnule Traditie, pana sa intelegi acest sentiment, mai inainte trebuie sa te eliberezi de resentimentele si repulsiile pe care le ai fata de statutul de tata, mama si de conceptul procreerii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #73  
Vechi 05.05.2010, 15:36:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

uCristian, sunt curios ce reactie a avut prietena lui, in caz ca are o prietena in Italia...alti prieteni de-ai lui ce spun, ei ce parere au?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 05.05.2010, 15:39:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Om bun, inainte de toate , la postarea dumneavoastra apare intrebarea ; sunteti parinte ? Caci, daca nu sunteti, deja multe lucruri capata un sens vag si teoretic.
S-apoi, eu nu cred ca tot ceea ce face omul si pretinde ca face pentru Dumnezeu, este chiar sub indrumarea Lui Dumnezeu ori pe placul acestuia. Deci, cred ca ar trebui sa fim mai responsabili, mai cu grija si respect fata de cei din jururl nostru, mai cinstiti si mai buni...iar toate acestea sa le dedicam Domnului. Aici nu am avea cum sa gresim, dar in multe lucruri absolut individuale si care, in unele priviinte tin mai mult de iluzii si inventii si nu de adevaruri universal spirituale, putem sa ne ratacim, sa ranim in jur si sa ne mai si disculpam pe considerentul unei credinte masluite.
1- Da, sunt tatal a doi baieti!
2- Foarte frumos vorbesti! As vrea sa cred ca stii bine ce!!
3- Lasa oamenii, si ocupa-te de OM.
Parerea mea!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 05.05.2010, 16:43:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
1- Da, sunt tatal a doi baieti!
2- Foarte frumos vorbesti! As vrea sa cred ca stii bine ce!!
3- Lasa oamenii, si ocupa-te de OM.
Parerea mea!
Da, poate ca nu stiu ce vorbesc...dar, cand aflu mereu trimiteri la vietile Sfintilor ma cuprinde o intriga necontrolata, tocmai pentru faptul ca tot visand la aceste vieti deosebite si mult prea intangibile pentru noi, am uitat sa fim si oameni simpli, nepriceputi dar simpli si cinstiti. Poate ca de aceia Spunea Sf. Vasile Cel Mare ca in vremurile de pe urma, oamenii nu se vor mai mantui prin fapte, ci prin rabdare.
Nu trebuie sa traim ca Sfintii, nici nu avem cum, trebuie macar sa ne regasim in simplitatea si sfiala omeneasca de altadata, sa avem rabdare si sa traim asa cum ne mai tin puterile intr-o lume atat de complexa.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.05.2010, 16:58:05
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, poate ca nu stiu ce vorbesc...dar, cand aflu mereu trimiteri la vietile Sfintilor ma cuprinde o intriga necontrolata, tocmai pentru faptul ca tot visand la aceste vieti deosebite si mult prea intangibile pentru noi, am uitat sa fim si oameni simpli, nepriceputi dar simpli si cinstiti. Poate ca de aceia Spunea Sf. Vasile Cel Mare ca in vremurile de pe urma, oamenii nu se vor mai mantui prin fapte, ci prin rabdare.
Nu trebuie sa traim ca Sfintii, nici nu avem cum, trebuie macar sa ne regasim in simplitatea si sfiala omeneasca de altadata, sa avem rabdare si sa traim asa cum ne mai tin puterile intr-o lume atat de complexa.
Mda! Nu comentez. Nu ma regasesc in comentariul tau si prefer sa cred ca e o neintelegere: a mea, a ta, a noastra. Si-apoi cui ce-i pasa? Suntem OFF, oricum!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.05.2010, 08:52:54
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Stie cineva care e procedura pentru a intra o persoana la manastire?
Ce acte doveditoare trebuie sa detina persoana in causa?
Multumesc!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.05.2010, 10:21:30
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Stie cineva care e procedura pentru a intra o persoana la manastire?
Ce acte doveditoare trebuie sa detina persoana in causa?
Multumesc!
Buna ziua , d-le Cristian

nu stiu daca va mai este de folos [COLOR=#800080]http://www.nistea.com/regula.htm[/COLOR]
cap.II primirea in viata monahala
Doamne ajuta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.05.2010, 11:04:04
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Am cautat zilele astea pe internet si am vazut ca sint manastiri si schituri care nu au nici telefon.Ma intreb cind cineva vrea sa intre in una din aceste manastiri, pe cale ierarhica se anunta imediat? Se anunta si postul de politie cel mai apropiat? Conducerea manastiri nu trebuie sa se informeze de familia candidatului? Aceste proceduri in cit timp trebuiesc facute?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.05.2010, 12:10:53
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Ma intreb cind cineva vrea sa intre in una din aceste manastiri, pe cale ierarhica se anunta imediat? Se anunta si postul de politie cel mai apropiat? Conducerea manastiri nu trebuie sa se informeze de familia candidatului? Aceste proceduri in cit timp trebuiesc facute?
In lumea manastireasca de la teoretic la practic e cale lunga....
In principiu cand intra un frate in manastire trebuie anuntat episcopul. Doar informativ. Nu este nevoie sa fie anuntate autoritatile de stat.
Acte de intrare in manastire trebuiesc, dar in practica nu prea se cer, sau se cer doar o parte din ele. In conceptul manastiresc nu conteza actul ci cum iti faci practica ta de frate de manastire.
In concluzie, poti intra intr-o manastire doar cu buletinul sau fara nici cu el.

Candidatul nefiind minor, manastirea nu are de ce sa anunte familia. Se presupune ca familia deja stie. Nu este datoria manastirii ca sa anunte familia.

Telefoanele manastirilor le-ati cautat pe site-ul acesta: http://www.carte-telefoane.info/ ? E un site foarte bun. Numai ca in loc de persoana fizica cautati persoana juridica. E posibil sa nu figureze un anumit nr de tel la persoane fizice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a disparut reincarnarea din Biblie? wassabi Generalitati 82 10.07.2015 11:58:43