Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 11.05.2010, 13:09:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Intr-un final am aflat ca fiul meu se afla undeva la Timisoara. De la arhiepiscopia Timisoarei mi s-a reprosat in primul rind de ce nu-mi caut fiul "la Biserica Catolica", iar dupa cca 3 zile mi s-a confermat ca e la ei. Nu stiu exact unde dar cel putin stiu zona unde se afla.
Oricum am ramas cu amar in suflet ca un inalt prelat nu pierde ocazia a intepa un parinte in situatia mea pentru simplul motiv ca sint catolic. Nu cred ca in fata lui Dumnezeu pentru a fi mintuiti se cere sa fi Ortodox sau Catolic sau de alta religie. Dumnezeu dupa umila mea parere va mintui pe cei care au iubit aproapele prin FAPTE si indiferent de religie. Eu cred ca si un Budist care a facut numai bine in viata paminteana, Dumnezeu il va mintui. Pentru ca la Dumnezeu eu personal nu cred ca exista religii. NU Dumnezeu a facut Ortodoxi sau Catolici sau celelate religii. Totul e facut de ambitia si orgoliul uman. Eu am crescut in religia catolica, insa nu cred ca e conditia esentiala ca sa ma mintuiesc. E clar ca fiul meu acolo unde este nu e vazut ca o persoana care vrea sa se calugareasca, ci e vazut ca un convertit de la catolicism, ca un trofeu. Impreia asta mi-a dat-o prelatul cu care am discutat.
Oricum sper ca fiul meu acolo unde-i sa creasca in credinta fata de Dumnezeu si nu in dorinta de superioritate religioasa. Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute si Dumnezeu sa va intareasca in credinta.
Cautati si veti afla! nu?
Ma bucur ca l-ati gasit in ce Mitropolie este!
Daca spuneti ca este intr-o Manastire langa Timisoara, ma gandesc sa sunati la Manastirea PARTOS! Adresa: sat Partoș, com. Banloc, jud. Timiș
Acces rutier
: DN 59 Timișoara - Moravița, DN 59B Deta - Banloc, DJ 184 Banloc - Partoș. Se află la 57,5 km de Timișoara și 14 km de Deta.
Pt ca este cea mai renumita Manastire din Judet! Acum poate sa nu fie acolo! Incercati totusi!

Apoi uitati o lista a Manastirilor din Judetul TIMIS:

MANASTIRE SILVIU
Situat(a) in (strada) Hebe, Nr. 1
Telefon: 0256 / 625824
Cod Postal: 300481
Localitate: Timisoara
Judet: Timis

MANASTIREA CUVIOASA PARASCHIVA SEDIU
Situat(a) in (strada) Sat Dobresti, Nr. 117
Telefon: 0256 / 505816
Cod Postal: 307021
Localitate: Bara
Judet: Timis

MANASTIREA IZVORUL MIRON
Situat(a) in (strada) Sat Romanesti
Telefon: 0256 / 506374
Cod Postal: 307416
Localitate: Tomesti
Judet: Timis

MANASTIREA TIMISENI
Situat(a) in (strada) Necunoscuta
Telefon: 0256 / 566502
Cod Postal: 307395
Localitate: Sag
Judet: Timis

MANASTIREANU STEFAN
Situat(a) in (strada) Novac Traian, Nr. 7
Telefon: 0256 / 615845
Cod Postal: 300673
Localitate: Timisoara
Judet: Timis
__________________
Reply With Quote
  #172  
Vechi 11.05.2010, 13:16:37
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Cautati si veti afla! nu?
Ma bucur ca l-ati gasit in ce Mitropolie este!
Daca spuneti ca este intr-o Manastire langa Timisoara, ma gandesc sa sunati la Manastirea PARTOS! Adresa: sat Partoș, com. Banloc, jud. Timiș
Acces rutier
: DN 59 Timișoara - Moravița, DN 59B Deta - Banloc, DJ 184 Banloc - Partoș. Se află la 57,5 km de Timișoara și 14 km de Deta.
Pt ca este cea mai renumita Manastire din Judet! Acum poate sa nu fie acolo! Incercati totusi!

Apoi uitati o lista a Manastirilor din Judetul TIMIS:

MANASTIRE SILVIU
Situat(a) in (strada) Hebe, Nr. 1
Telefon: 0256 / 625824
Cod Postal: 300481
Localitate: Timisoara
Judet: Timis

MANASTIREA CUVIOASA PARASCHIVA SEDIU
Situat(a) in (strada) Sat Dobresti, Nr. 117
Telefon: 0256 / 505816
Cod Postal: 307021
Localitate: Bara
Judet: Timis

MANASTIREA IZVORUL MIRON
Situat(a) in (strada) Sat Romanesti
Telefon: 0256 / 506374
Cod Postal: 307416
Localitate: Tomesti
Judet: Timis

MANASTIREA TIMISENI
Situat(a) in (strada) Necunoscuta
Telefon: 0256 / 566502
Cod Postal: 307395
Localitate: Sag
Judet: Timis

MANASTIREANU STEFAN
Situat(a) in (strada) Novac Traian, Nr. 7
Telefon: 0256 / 615845
Cod Postal: 300673
Localitate: Timisoara
Judet: Timis
Numarul 1 si 5 sint persoane fizice.
Multumesc oricum.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 11.05.2010, 13:27:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Intr-un final am aflat ca fiul meu se afla undeva la Timisoara. De la arhiepiscopia Timisoarei mi s-a reprosat in primul rind de ce nu-mi caut fiul "la Biserica Catolica", iar dupa cca 3 zile mi s-a confermat ca e la ei. Nu stiu exact unde dar cel putin stiu zona unde se afla.
Oricum am ramas cu amar in suflet ca un inalt prelat nu pierde ocazia a intepa un parinte in situatia mea pentru simplul motiv ca sint catolic. Nu cred ca in fata lui Dumnezeu pentru a fi mintuiti se cere sa fi Ortodox sau Catolic sau de alta religie. Dumnezeu dupa umila mea parere va mintui pe cei care au iubit aproapele prin FAPTE si indiferent de religie. Eu cred ca si un Budist care a facut numai bine in viata paminteana, Dumnezeu il va mintui. Pentru ca la Dumnezeu eu personal nu cred ca exista religii. NU Dumnezeu a facut Ortodoxi sau Catolici sau celelate religii. Totul e facut de ambitia si orgoliul uman. Eu am crescut in religia catolica, insa nu cred ca e conditia esentiala ca sa ma mintuiesc. E clar ca fiul meu acolo unde este nu e vazut ca o persoana care vrea sa se calugareasca, ci e vazut ca un convertit de la catolicism, ca un trofeu. Impreia asta mi-a dat-o prelatul cu care am discutat.
Oricum sper ca fiul meu acolo unde-i sa creasca in credinta fata de Dumnezeu si nu in dorinta de superioritate religioasa. Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute si Dumnezeu sa va intareasca in credinta.
NU o luati chiar asa, este normal, catolic dvs. fiind cam greu de inteles de ce fiul dvs. ar fi in alta parte decat la o biserica/manastire catolica, astfel de convertiri sunt rare.

La fel si cu impresiile, lasati-o mai moale, sa nu credeti ca de acum va fi pus intr-o cusca si arata lumii ca victorie a ortodoxiei asupra catolicismului sau invitat pe la talkshow -uri pe Trinitas Tv.

Eu personal n-am avut nici o clipa impresia ca ar fi catolic de altfel a ascuns destul de bine lucrul asta.

Si nu as vrea sa va supar dar ideile dvs. sunt cam "neortodoxe" chiar si pentru un catolic, ceea ce ma face sa cred ca Antonio nu ar fi gasit intelegere la dvs. daca v-ar fi spus din timp ce vrea sa faca si v-ar fi cerut acordul si probabil de asta a si plecat in felul asta.

Dumnezeu sa-l ajute sa gaseasca drumul cel bun, cred ca mai la toata lumea de aici a facut impresie proasta despre el insa pana la gestul asta care arata ca omul nu este doar un "gura mare".

Si desi sunt inca multi sceptici vizavi de el..eu cred ca se va descurca pe drumul asta pana la urma.

Last edited by AlinB; 11.05.2010 at 13:29:46.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 11.05.2010, 14:11:59
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Timis

In zona Timisului, Manastirile Timiseni-Sag si Cebza sunt locasuri pentru maicute.

La Manastirea Saraca, spre Resita, sunt calugari.

Tot in zona mai este Manastirea Bodrog (jud. Arad) de calugari.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 11.05.2010, 15:14:01
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Oricum am ramas cu amar in suflet ca un inalt prelat nu pierde ocazia a intepa un parinte in situatia mea pentru simplul motiv ca sint catolic. Nu cred ca in fata lui Dumnezeu pentru a fi mintuiti se cere sa fi Ortodox sau Catolic sau de alta religie. Dumnezeu dupa umila mea parere va mintui pe cei care au iubit aproapele prin FAPTE si indiferent de religie. Eu cred ca si un Budist care a facut numai bine in viata paminteana, Dumnezeu il va mintui. Pentru ca la Dumnezeu eu personal nu cred ca exista religii. NU Dumnezeu a facut Ortodoxi sau Catolici sau celelate religii. Totul e facut de ambitia si orgoliul uman. Eu am crescut in religia catolica, insa nu cred ca e conditia esentiala ca sa ma mintuiesc. E clar ca fiul meu acolo unde este nu e vazut ca o persoana care vrea sa se calugareasca, ci e vazut ca un convertit de la catolicism, ca un trofeu. Impreia asta mi-a dat-o prelatul cu care am discutat.
Daca acest concept l-ai spus si episcopului, nu e de mirare ca nu a fost bine primit. E DEPARTEde a fi in duhul ortodoxiei si al Sfintilor Parinti.

Citat:
Intr-un final am aflat ca fiul meu se afla undeva la Timisoara. De la arhiepiscopia Timisoarei mi s-a reprosat in primul rind de ce nu-mi caut fiul "la Biserica Catolica", iar dupa cca 3 zile mi s-a confermat ca e la ei. Nu stiu exact unde dar cel putin stiu zona unde se afla.
Copii in ziua de azi nu mai stiu ce vor. Intr-o postare anterioara il numea pe Mitr Corneanu eretic, si acum se duce la o manastire pastorita de el.... Tinerii din ziua de azi.....
E ciudat ca antonio avea (si are) o gandire destul de ,,extremista" pentru un fost catolic.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 11.05.2010, 15:27:18
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Pe site-ul mitropoliei poti vedea manastirile si cu numerele lor de telefon. In stanga paginii se afla lista manastirilor: http://www.mitropolia-banatului.ro/r...p?article_id=1
Reply With Quote
  #177  
Vechi 11.05.2010, 21:46:42
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sunt curios daca inaltii prelati il vor mai privi pe Antonio ca pe un torfeu si dupa ce va fi dezamagit de viata de manastire. Antonio avea o imagine idealizata despre ortodoxie (si nu numai) si nu admitea ca exista vreo sansa sa fie altfel. Problema e ca, inclusiv aici pe forum, sunt destule povestiri cu "minuni" din manastiri sau ale preotilor. Sper ca totusi Antonio va recunoaste ca a gresit si va deveni inca un "fiu ratacitor". Pare ca are sanse sa fie primit inapoi cu multa caldura.
Vaiiiii.... munte de intelepciune! Ce le stii tu pe toate... Cam cate manastiri ai incercat? Ai vizitat vreuna? Si cum, ca turist sau ca pelerin? Ai incercat sa ramai in vreuna, macar o saptamana? Cam din cate ai plecat?
Te trezesti vorbind ca Safta-n targ despre lucruri care ti-s cu desavarsire straine. Si esti mare psiholog, mare cunoscator intr-ale vietii, ba chiar si oleaca proroc, nu? Stii ce va fi si cum va fi, bag seama.
Ce bine ca are lumea oameni priceputi, nu? Altfel s-ar varsa apele-n luna.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.05.2010, 10:55:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

ati mai aflat ceva despre Antoni0?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #179  
Vechi 14.05.2010, 19:50:01
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Nimic, nici aceea veste care pentru o zi mi se parea sfirsitul calvarului a doua zi bunul preot de la mitropolie a negat totul zicind ca a inteles gresit. Deci sint ca in prima zi, NU STIU NIMIC DE FIUL MEU !!!
Reply With Quote
  #180  
Vechi 14.05.2010, 20:22:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Nimic, nici aceea veste care pentru o zi mi se parea sfirsitul calvarului a doua zi bunul preot de la mitropolie a negat totul zicind ca a inteles gresit. Deci sint ca in prima zi, NU STIU NIMIC DE FIUL MEU !!!
Mai Cristian, imi pare tare rau. Sunt foarte surprins ca nu a dat nici un semn de viata

Este pacat ca respectivul "purtator de cuvint" era mai atent la cum sa te mustruluiasca pentru faptul ca esti catolic decit sa inteleaga ceea ce il rogi cu insistenta... ca un tata si-a pierdut fiul...incredibil!

chiar ca vedem semnele sfirsitului
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a disparut reincarnarea din Biblie? wassabi Generalitati 82 10.07.2015 12:58:43