Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.11.2010, 17:48:25
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Ratacesti,ratacesti,ratacesti si nu vrei sa pricepi nimic.Bine,succesiune apostolica nu exista in opinia ta in BOR(mi-aduc aminte ca ti-am mai dat tie niste raspunsuri legate de istoria religiei si implicit a harului Duhului Sfant,unde s-a pastrat el.Daca ai citi bine ai face),dar spunem cum este cu succesiunea apostolica la voi.De unde,cand si cum a venit "harul "peste voi?Arata-ne succesiunea apostolica.
Scuze ca intervin in discutie ,am mai pus intrebarea asta si nu mi-a dat nimeni un raspuns. De ce in cazul lui Filip transmiterea mai departe a Duhului Sfant nu a fost posibila?Vedem lucrul acesta clar din Faptele Apostolilor. Apostolii si-au pus mainile peste el insa el mai departe nu a putut transmite Duhul Sfant. E o dovada clara a faptului ca numai apostolii aveau acest har. Daca exista o succesiune apostolica prin punerea mainilor atunci de ce in cazul lui Filip nu a fost valabil acest lucru?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.11.2010, 18:04:54
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Scuze ca intervin in discutie ,am mai pus intrebarea asta si nu mi-a dat nimeni un raspuns. De ce in cazul lui Filip transmiterea mai departe a Duhului Sfant nu a fost posibila?Vedem lucrul acesta clar din Faptele Apostolilor. Apostolii si-au pus mainile peste el insa el mai departe nu a putut transmite Duhul Sfant. E o dovada clara a faptului ca numai apostolii aveau acest har. Daca exista o succesiune apostolica prin punerea mainilor atunci de ce in cazul lui Filip nu a fost valabil acest lucru?
Unde scrie în Faptele apostolilor că apostolii și-au pus mâinile peste Filip ?? Oricum există mai multe puneri a mâinilor, ținând cont că punerea mâinilor era folosită de sfinții apostoli și pentru primirea darului Duhului Sfânt. Cu alte cuvinte contează și sensul punerii mâinilor și nu doar gestul în sine.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.11.2010, 18:21:32
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Unde scrie în Faptele apostolilor că apostolii și-au pus mâinile peste Filip ?? Oricum există mai multe puneri a mâinilor, ținând cont că punerea mâinilor era folosită de sfinții apostoli și pentru primirea darului Duhului Sfânt. Cu alte cuvinte contează și sensul punerii mâinilor și nu doar gestul în sine.
Faptele Apostolilor cap 6 vers 5,6:

"Și a plăcut cuvântul înaintea întregii mulțimi, și au ales pe Ștefan, bărbat plin de credință și de Duh Sfânt, și pe Filip, și pe Prohor, și pe Nicanor, și pe Timon, și pe Parmena, și pe Nicolae, prozelit din Antiohia,
Pe care i-au pus înaintea apostolilor, și ei, rugându-se și-au pus mâinile peste ei."

Aici nu e vorba de primirea Duhului Sfant deoarece persoanele enumerate acolo aveau deja Duhul Sfant, lucru care e scos in evidenta in acelasi capitol in vers 3:

"Drept aceea, fraților, căutați șapte bărbați dintre voi, cu nume bun, plini de Duh Sfânt și de înțelepciune, pe care noi să-i rânduim la această slujbă. "
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.11.2010, 18:42:11
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Faptele Apostolilor cap 6 vers 5,6:

"Și a plăcut cuvântul înaintea întregii mulțimi, și au ales pe Ștefan, bărbat plin de credință și de Duh Sfânt, și pe Filip, și pe Prohor, și pe Nicanor, și pe Timon, și pe Parmena, și pe Nicolae, prozelit din Antiohia,
Pe care i-au pus înaintea apostolilor, și ei, rugându-se și-au pus mâinile peste ei."

Aici nu e vorba de primirea Duhului Sfant deoarece persoanele enumerate acolo aveau deja Duhul Sfant, lucru care e scos in evidenta in acelasi capitol in vers 3:

"Drept aceea, fraților, căutați șapte bărbați dintre voi, cu nume bun, plini de Duh Sfânt și de înțelepciune, pe care noi să-i rânduim la această slujbă. "
După cum ți-am mai spus, există mai multe puneri ale mâinilor după cum și sfânta scriptură atestă. În cazul celor șapte diaconi, rugăciunea și punerea mâinilor a fost făcută pentru a îi pune în slujba care le-a fost încredințată, anume să slujească la mese, așa încât apostolii să nu fie supraîncărcați cu activități care să le ocupe timpul de propovăduire a evangheliei.

Pe de altă parte observ că dumneata încerci să amesteci lucrurile, bineînțeles că nu te acuz pentru că știu că o faci din ignoranță. Cei șapte diaconi au fost rânduiți la respectiva lucrare (Fapte 6:2). Faptul că erau plini de Duhul Sfânt însă nu este un fapt care să îi pună pe același plan cu apostolii. După cum bine vezi, deși erau plini de Duhul Sfânt, ei nu erau apostoli, nu aveau harul și autoritatea sfinților apostoli. Acet lucru se mai poate vedea și mai departe când în capitolul 8, Filip propovăduiește cuvântul evangheliei, însă pentru primirea Duhului Sfânt de către cei botezați este necesară coborârea apostolilor Petru și Ioan pentru a se ruga și pentru a își pune mâinile peste ei pentru a primi Duhul Sfânt. Și din acest capitol reiese harul și autoritatea pe care în Biserica primară precum și în etapele istorice ulterioare le-au avut apostolii, iar după ei episcopii hirotoniți de ei, episcopii care i-au succedat la conducerea Bisericii.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.11.2010, 10:46:41
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
După cum ți-am mai spus, există mai multe puneri ale mâinilor după cum și sfânta scriptură atestă. În cazul celor șapte diaconi, rugăciunea și punerea mâinilor a fost făcută pentru a îi pune în slujba care le-a fost încredințată, anume să slujească la mese, așa încât apostolii să nu fie supraîncărcați cu activități care să le ocupe timpul de propovăduire a evangheliei.
Daca citesti mai departe ai sa vezi ca prezbiterii vesteau Evenghelia, mai mult de atat, si botezau. Aveau aceleasi atribute pe care le are un preot azi.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Pe de altă parte observ că dumneata încerci să amesteci lucrurile, bineînțeles că nu te acuz pentru că știu că o faci din ignoranță. Cei șapte diaconi au fost rânduiți la respectiva lucrare (Fapte 6:2). Faptul că erau plini de Duhul Sfânt însă nu este un fapt care să îi pună pe același plan cu apostolii. După cum bine vezi, deși erau plini de Duhul Sfânt, ei nu erau apostoli, nu aveau harul și autoritatea sfinților apostoli. Acet lucru se mai poate vedea și mai departe când în capitolul 8, Filip propovăduiește cuvântul evangheliei, însă pentru primirea Duhului Sfânt de către cei botezați este necesară coborârea apostolilor Petru și Ioan pentru a se ruga și pentru a își pune mâinile peste ei pentru a primi Duhul Sfânt. Și din acest capitol reiese harul și autoritatea pe care în Biserica primară precum și în etapele istorice ulterioare le-au avut apostolii, iar după ei episcopii hirotoniți de ei, episcopii care i-au succedat la conducerea Bisericii.
Si ce te face sa crezi ca preotii de azi au autoritatea apostolilor? Ce te face sa crezi ca nu au aceeasi autoritate pe care o aveau prezbiterii?Dupa cum vezi prezbiterii botezau,la fel cum fac si preotii. De ce nu i-a uns pe acei prezbiteri ca si preoti?Ca doar erau plini de Duhul Sfant, erau potriviti pentru o astfel de lucrare.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.11.2010, 22:45:24
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Exact asta spuneam.


Omu' lu' Dumnezeu, păi dacă termenii nu sunt biblici, iar preoția nu a fost instituită de Hristos și sfinții apostoli, ci de Sf. Tradiție; de ce-i mai spune "succesiune apostolică"? Ar fi mai corect să-i spună "succesiune episcopală" ori "succesiune tradițională"...
Esti jalnic.Cum preotia nu a fost instituita de Hristos si de Sfintii apostoli?Nu reiese din texte de unde se transmite puterea si Harul Duhului Sfant?De ce sa-i spuna succesiune episcopala?Vrei sa-i anulam pe Sf.Apostoli?Ce este asa greu sa pricepi,ca apostolii au hirotonit episcopi si preoti?Ca aceasta succesiune a puterii dumnezeiesti,a transmiterii Harului Duhului Sfant s-a pastrat pana in zilele noastre prin Sfanta Traditie? Voi nu recunoasteti Sfanta Traditie ca pe o invatatura dumnezeiasca.Ca adevarurile de credinta s-au transmis si prin Sf.Traditie.Nu stiti nici macar acest aspect,ca Sf.Scriptura sa scris pe temeiul Sf.Traditii.NU CITIM,NU STIM. Nu stiti ca pana a se alcatui Sfanta Scriptura,a fost mai Intai Sf.Traditie.Stiti si voi probabil ca Mantuitorul Hristos nu a lasat nimic scris,si ca toata activitatea Lui s-a transmis prin viu grai de catre apostoli.Nu stiti insa ca abia prin anul 43 d.Hr.,dupa mai bine de un deceniu de propovaduire orala,au inceput sa apara scrieri ocazionale care au stat la baza alcatuirii Sf.Scripturi.Sfanta Scriptura este o colectie de carti sfinte.Sf.evanghelisti Marcu si Luca abia prin anul 100 au inceput sa-si scrie evangheliile.Nu stiti ca Sf.Scriptura nu cuprinde toate adevarurile revelate,toata activitatea Mantuitorului,si ca foarte multe s-au transimis prin viu grai si mai apoi prin secolul 2 Sf.Parinti au inceput sa le aseze pe hartie?ce spune Sf.apostol Ioan cap.21/25"Sunt inca si multe alte lucruri pe care le-a facut Iisus,care,daca s-ar fi scris cu de-amanuntul,mi se pare ca nici in lumea aceasta n-ar incapea cartile ce s-ar fi scris".PRICEPI CAT DE PUTIN CONTINE SF.SCRIPTURA DIN ACTIVITATEA MANTUITOTULUI? Sau ce zice si aici Cap.20/30 In."Inca si multe alte semne a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai,care nu sunt scrise in cartea aceasta",Sau in epistola a 2-a,cap.12,In."Multe am a va scrie ,dar n-am voit sa le scriu pe hartie,ci nadajduiesc sa vin la voi si sa graiesc gura catre gura,ca bucuria noastra sa fie deplina",sau la FAPTE 20/30,"Drept aceea, privegheati,aducandu-va aminte ca timp de trei ani n-am contenit ,noaptea si ziua,sa va indemn cu lacrimi pe ficare dintre voi..." sau la 2 TES.2/15,"Drept aceea,fratilor,stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat fie prin cuvant,fie prin epistola noastra".Apoi in 1 Tim.6/20; 2 Tim.2/2;3/4s.a; Sf.Apostol Pavel numeste Sf.Traditie "dreptarul invataturilor sanatoase"(2 Tim.1/13 indemnandu-l pe Timotei sa-l pazeasca cu mare grija(1 Tim.6/20)
VOI SPUNETI CA SOLA SCRIPTURA,DE FAPT SI ASTA ESTE O MINCIUNA,VOI LUATI DE PE ICI DE PE COLO CATEVA CAPITOLE,CEVA DIN FAPTE,SI CEVA CAP.DIN CORINTENI A SF.APOSTOL PAVEL ,RESTUL DE SOLA SCRIPTURA? Ce spune SF.Apostol Petru(Ptr.3/16) despre unele scrieri ale Sf.Apostol Pavel;" in ele sunt unele lucruri anevoie de inteles,pe care cei nestiutori si neintariti le rastalmacesc,ca si pe celelalte Scripturi,spre a lor pierzanie. Ce spune diaconul Filip,in drum spre Gaza,intalnindu-l pe famenul etiopean citind,in caruta,din proorocul Isaia,l-a intrebat:"Oare intelegi cele ce citesti"?,la care famenul a raspuns:"Cum voi putea intelege,de nu ma va povatui cineva?"(FA 8,27-31). DECI ,cine vrea sa citeasca Sfanta Scriptura trebuie sa se mentina pe linia talcuirii pe care le-o da Biserica si Sf.Parinti fara a se abate de la aceasta,astfel,ai citit bine,este pre a lor pierzanie.

La tine am observat insa din postarile tale ca nu prea iei in seama argumentele ce-ti sunt puse in fata,si cauti mai mult sa gasesti din cei mai nestiutori care intra pe forum pentru ai "pescui".TU CREZI CA RATACIREA ESTE O CALE DE MANTUIRE?

Last edited by ghemistris; 05.11.2010 at 22:48:40.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 05.11.2010, 23:05:13
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Scuze ca intervin in discutie ,am mai pus intrebarea asta si nu mi-a dat nimeni un raspuns. De ce in cazul lui Filip transmiterea mai departe a Duhului Sfant nu a fost posibila?Vedem lucrul acesta clar din Faptele Apostolilor. Apostolii si-au pus mainile peste el insa el mai departe nu a putut transmite Duhul Sfant. E o dovada clara a faptului ca numai apostolii aveau acest har. Daca exista o succesiune apostolica prin punerea mainilor atunci de ce in cazul lui Filip nu a fost valabil acest lucru?
3. Drept aceea, fraților, căutați șapte bărbați dintre voi, cu nume bun, plini de Duh Sfânt și de înțelepciune, pe care noi să-i rânduim la această slujbă.
4. Iar noi vom stărui în rugăciune și în slujirea cuvântului.
5. Și a plăcut cuvântul înaintea întregii mulțimi, și au ales pe Ștefan, bărbat plin de credință și de Duh Sfânt, și pe Filip, și pe Prohor, și pe Nicanor, și pe Timon, și pe Parmena, și pe Nicolae, prozelit din Antiohia,
6. Pe care i-au pus înaintea apostolilor, și ei, rugându-se și-au pus mâinile peste ei.
7. Și cuvântul lui Dumnezeu creștea, și se înmulțea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă și mulțime de preoți se supuneau credinței.

Dupa cum se vede din text acesti sapte barbati au fost alesi pentru Taina Preotiei,pentru a raspandi cuvantul lui Dumnezeu."și se înmulțea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă și mulțime de preoți(a se intelege preotii VT) se supuneau credinței. "La fel se intampla si acum in Biserica Ortodoxa,preotii sunt hirotoniti dupa ce au trecut prin seminarii facultati etc.Deci nu este ales oricine,ci doar din cei scoliti,ucenici. Cat despre Harul Duhului Sfant,are partasie orice credincios prin Sf.Taine si care participa frecvent la slujbe.La a ne sfinti viata cu totii suntem chemati,la dobandirea Harului Duhului Sfant cu totii suntem chemati.Doar ca pentru dobandirea Harului si pentru sfintirea vietii este nevoie de preoti,doar prin aceste instrumente instituite de Dumnezeu ceilalti oameni pot dobandi sfiintenie,au partasie cu Harul Duhului Sfant. Este nevoie de multa documentare,deaceea eu recomand la multi sa-i citeasca pe Sf,Parinti,acesti traitori in Duh si prieteni a lui Dumnezeu,incepand din sec.2 si ...pana in zilele noastre.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 05.11.2010, 23:36:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Esti jalnic.Cum preotia nu a fost instituita de Hristos si de Sfintii apostoli?
Domnule, afirmi că preoția a fost instituită de Hristos când El a desființat-o! Și mai zici că eu sunt jalnic...

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Nu reiese din texte de unde se transmite puterea si Harul Duhului Sfant?
Lasă-mă cu "textele" astea. Puterea și Harul Duhului Sfânt se transmit de la Dumnezeu, nu de la oameni. Dar alta e problema: apostolii au fost unici, doar cei care au fost martori oculari la minunile Domnului Hristos și au umblat cu El în activitatea Sa publică. Ei n-au format alți apostoli cărora să le transmită "apostolia", ci au hirotonit prezbiteri (numiți și episcopi) nu apostoli, preoți ori leviți.

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
De ce sa-i spuna succesiune episcopala?
De aia! Pentru că transmiterea a fost din episcop în episcop, nu din apostol în apostol.

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Vrei sa-i anulam pe Sf.Apostoli?
Nu, Doamne ferește!

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Ce este asa greu sa pricepi,ca apostolii au hirotonit episcopi si preoti?
Pentru ultima dată: apostolii au hirotonit prezbiteri (care mai sunt numiți în NT și episcopi).

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
La tine am observat insa din postarile tale ca nu prea iei in seama argumentele ce-ti sunt puse in fata,si cauti mai mult sa gasesti din cei mai nestiutori care intra pe forum pentru ai "pescui".TU CREZI CA RATACIREA ESTE O CALE DE MANTUIRE?
RĂTĂCIREA survine în urma necunoașterii Scripturilor (Mat.22,29), așa că folosește te rog acest argument al Scripturii și nu al Tradiției de vrei să iau în seamă argumentele.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 07.11.2010, 16:56:29
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule, afirmi că preoția a fost instituită de Hristos când El a desființat-o! Și mai zici că eu sunt jalnic...

Lasă-mă cu "textele" astea. Puterea și Harul Duhului Sfânt se transmit de la Dumnezeu, nu de la oameni. Dar alta e problema: apostolii au fost unici, doar cei care au fost martori oculari la minunile Domnului Hristos și au umblat cu El în activitatea Sa publică. Ei n-au format alți apostoli cărora să le transmită "apostolia", ci au hirotonit prezbiteri (numiți și episcopi) nu apostoli, preoți ori leviți.

De aia! Pentru că transmiterea a fost din episcop în episcop, nu din apostol în apostol.

Nu, Doamne ferește!

Pentru ultima dată: apostolii au hirotonit prezbiteri (care mai sunt numiți în NT și episcopi).

RĂTĂCIREA survine în urma necunoașterii Scripturilor (Mat.22,29), așa că folosește te rog acest argument al Scripturii și nu al Tradiției de vrei să iau în seamă argumentele.
ESTI JALNIC SI FANATIC PE DEASUPRA.CEL PUTIN DACA AVEAI BUNAVOINTA SA TE DUMIRESTI(DOCUMENTEZI) DIN SF.SCRIPTURA PRIN TEXTELE SI CITATELE +CAP.CE TI LE-AM PUS LA INDEMANA.

"Lasă-mă cu "textele" astea. Puterea și Harul Duhului Sfânt se transmit de la Dumnezeu, nu de la oameni."

PUTEREA SI HARUL DUHULUI SFANT SE TRANSMIT DE LA DUMNEZEU PRIN OAMENI.DAR TU NU AI MINTE PENTRU A PRICEPE ACEST LUCRU.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 07.11.2010, 16:59:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
ESTI JALNIC SI FANATIC PE DEASUPRA.CEL PUTIN DACA AVEAI BUNAVOINTA SA TE DUMIRESTI(DOCUMENTEZI) DIN SF.SCRIPTURA PRIN TEXTELE SI CITATELE +CAP.CE TI LE-AM PUS LA INDEMANA.
Am făcut-o deja. Aruncă un ochi și pe topicul de profil:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=2741&page=5
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 01:11:19
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 12:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 14:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 20:19:11