Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2011, 15:13:02
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai daca nu accepta Noul Testament,nu prea vad cum ar putea fi ortodox.
Incercati sa-i vorbiti de fundamentele Bisericii crestine,de jertfa Mantuitorului, de marea dragoste a lui Dumnezeu fata de oameni.
Dumnezeu e unul in fiinta,intreit in persoane,dar acelasi Dumnezeu este; bun si milostiv.
Prima data aduceti-l la niste adevaruri de credinta(prin citirea Legii Noi) si incercati abia mai apoi sa-i vorbiti despre icoane.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2011, 15:37:38
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Doamne ajuta!

Despre tot am incercat si am spus sa citeasca si noul testament nu numai biblia si o sa vada a plecat putin de la subiect si a spus ca el stie multa istorie cica si pentru el biserica e ca si BUDA la budisti si pentru el nu are nici o diferenta nu o pre scot din a lui o tine mortis cu biblia si cele zece porunci din vechiul testament





"Cand tu vorbesti in ascuns cu tine insuti, cuvintele tale sunt cercetate in cer. De aceea si raspunsurile iti vin de acolo."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2011, 15:43:02
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit "Cand tu vorbesti in ascuns cu tine insuti, cuvintele tale sunt cercetate in cer. De

Cat despre daca e sau nu ortodox faza e ca tatal lui e ungur mama romanca si ca sa se casatoareasca a trebuit sa se duca la o credinta si au ales sa fie botezati la ortodoxi asa au botezat si copii dar cand sa-u facut deja mari si a mai spus el ca asta a fost numai ca sa se piota lua ca oricum la ortodoxi nu merge ca spune el cea mai buna rugaciune e sa te rogi acasa ca d-zeu este peste tot si nu se inchina nicaeri!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2011, 16:03:11
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Ce nu-mi plac mie oamenii astia, care schimonosesc o religie dupa cum vor. Eu sunt ateu, insa daca eram credincios crestin, fie ascultam de ce zice cultul din care faceam parte, acceptand canonul respectiv in intregimea lui, fie gaseam un alt cult care sa aiba o interpretare a textelor sfinte cu care sa fiu de acord.

Daca nu gaseam multumire la nici un cult, atunci formam propriul cult sau ajungeam la concluzia ca ceva in crestinism e fundamental in neregula, din moment ce pot exista atatea culte care sa fie cu toatele in inselare.

Dar in nici un caz nu as fi continuat sa ma identific cu un cult cu a carui doctrina nu sunt de acord. Daca acea persoana nu e de acord cu ce sustine ortodoxia, de ce s-a mai convertit? E absurd.

Eu nu cred in credinciosii astia, de-si construiesc singuri crezul. Nu pentru ca nu au dreptul, ci pentru ca nu poti fi crestin in afara bisericilor "oficiale", ca sa zic asa. Fie esti ortodox, catolic, iehovist sau mormon, fie nu mai esti nimic.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2011, 16:06:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Cine nu se va lasa în-ger cioplit prin răbdare spre slava Domnului se va lăsa cioplit de păcat spre mândria dracoolhulului, căci necioplit nimeni nu poate să rămână pe gLumea asta.

Contează mult și cine anume spune astfel de citate:
"Doamne, dă-mi robia care eliberează sufletul și ia-mi libertatea care-mi robește sufletul"

Și am impresia că de aia a fost un asemenea ger la moartea părintelui Bartolomeu Anania, căci Dumnezeu și-a amintit de zarca lui Noe.

''Fericit este cel care va răbda până la sfârșit! Pe comuniști, pe legionari, pe democrați, pe liberali, pe țărăniști, și pe toți cei care vă vor prigoni, mințind pentru Mine.''

Last edited by vsovivi; 04.02.2011 at 16:11:52.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2011, 18:46:00
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

N-am găsit acum cartea, dar am să încerc și fără ea, deși asta înseamnă mai puține argumente.

Chiar în VT găsim "chipuri cioplite":
Exodul 25:18 Să faci doi heruvimi de aur, să-i faci de aur bătut, la cele două capete ale capacului ispășirii;
Exodul 25:19 să faci un heruvim la un capăt și un heruvim la celălalt capăt; să faceți heruvimii aceștia ieșind din capacul ispășirii la cele două capete ale lui.
Exodul 25:20 Heruvimii să fie cu aripile întinse pe deasupra, acoperind cu aripile lor capacul ispășirii, și cu fețele întoarse una spre alta; heruvimii să aibă fața întoarsă spre capacul ispășirii.

Deci Dumnezeu i-a zis lui Moise să facă "chipuri cioplite" judecând din prisma protestanților.

Mai e treaba aceea, nu mai știu dacă din Scriptură sau Tradiție, când o femeie I-a dat lui Iisus o pânză să se șteargă și a rămas pe ea fața Lui. Aceea e prima icoană, făcută chiar de Mântuitorul. Doar El n-ar fi făcut un chip cioplit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2011, 18:47:17
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Doamne ajuta!

cred ca acei oameni cu o asemenea credinta pana la urma cred ca doar sunt pentru a baga zanzanie intre oameni mai degraba decat sa arate ca crede in d-zeu sau in lucruri sfinte
orice crestin ortodox sau oricum ar fi el e deacort cu d-zeu si cu sfinti lui!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2011, 18:57:20
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Doamne ajuta!

Stiam si eu de acea panza si mi-am amintit acuma chiar din povestile batranilor cred acuma nu mai stiu chiar daca e adevarat
dar mai tine mortis ca si hristos cand sa rasticnit a facut chip cioplit adica crucea(auzi ce poate sa spuna) si a studiat el multe chestii si cica sa constatat ca normal asa cum sa rasticnit domnul nostru iisus hristot nu se poate ca corpul e prea grei si sar rupe
dar in fine am incercat sa il fac sa se auda pe sine intai ce spune si dupa aia sa spuna la alti!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2011, 19:02:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornel cornel Vezi mesajul
Stiam si eu de acea panza si mi-am amintit acuma chiar din povestile batranilor cred acuma nu mai stiu chiar daca e adevarat
dar mai tine mortis ca si hristos cand sa rasticnit a facut chip cioplit adica crucea(auzi ce poate sa spuna) si a studiat el multe chestii si cica sa constatat ca normal asa cum sa rasticnit domnul nostru iisus hristot nu se poate ca corpul e prea grei si sar rupe
dar in fine am incercat sa il fac sa se auda pe sine intai ce spune si dupa aia sa spuna la alti!
Despre cine era vorba? Cât or fi protestanții de eretici, tot nu cred că ar infirma răstignirea lui Iisus.

Aceea era o pedeapsă tipică pentru răufăcătorii care n-aveau cetățenie romană, dacă alții au putut fi răstigniți, de ce n-ar fi putut fi răstignit și Iisus?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2011, 19:44:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Aiurea,o echipa de oameni de stiinta au studiat giulgiul de la Torino,l-au datat cu carbon 14,l-au studiat la microscop(unde au gasit granule de polen,specifice plantelor zonei unde a fost crucificat).
Apoi au reconstituit filmul crucificarii,si singura corectie pe care au adus-o,intr-adevar a fost legata de greutate,si anume-piroanele nu au fost batute in palma,ci in incheietura mainii-numai asa ar fi putut sustine corpul pe cruce pt cateva ore.
Cat despre icoane,ele nu au de-a face cu chipurile cioplite-care se refereau la statuile idolilor din antichitate carora oamenilor l-i se inchinau( vezi egipteni,mayasi,persani,greci,romani)
Porunca nr.2 este urmarea poruncii nr.1"EU sunt Domnul Dumnezeul tau,sa nu ai alti dumnezei inafara de mine!",apoi porunca a doua vine cu completari,in a se renunta la statuile idolilor,si la renuntarea inchinarii"lucrurilor ce sunt in cer,sus, din cate sunt pe pamant,jos si din cate sunt in apele de sub pamant"-nu erau acestea zeitatile?
Ma intreb daca prietenul dvs a studiat chiar si o carte de istorie de clasa a cincea???

Prietenul dvs sau cunostiinta,este nestiutor,poate incult de-a dreptul,care nu vrea sa se documenteze,sa caute,sa citeasca-are niste idei proprii gata fabricate si cu astea defileaza!
Este normal sa se intample asa cand nu cauta adevaruri,raspunsuri la intrebarile lui,fiind autosuficient,gandindu-se ca le stie pe toate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 12:19:05
Cuvântul întrupat (sau despre Sfintele icoane) DanielDG Dogmatica 0 18.12.2012 21:59:27
Sfanta Cruce NiCcoleta Intamplari adevarate 15 09.11.2009 21:37:18
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 15:13:52
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 12:39:26