Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 19.12.2012, 13:03:20
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Apocalipticii", adică cei ce cred în Apocalipsa (Cartea Descoperirii lui Iisus Hristos) așteaptă cu încredere acea zi, o zi a măreței reveniri a Domnului și Mântuitorului lor:

"Cel ce mărturisește acestea zice: Da, vin curând. Amin! Vino, Doamne Iisuse!" (Apocalipsa 22,20 - versiunea ortodoxă)

Acea zi va fi pentru ei una de bucurie, căci se vor întâlni în sfârșit cu Cel pe care L-au așteptat. Pentru ceilalți - cei care nu s-au pregătit- va fi o zi de groază în care vor căuta -cum spuneți- să se ascundă:

"Strigând munților și stâncilor: Cădeți peste noi și ne ascundeți pe noi de fața Celui ce șade pe tron și de mânia Mielului; Că a venit ziua cea mare a mâniei lor, și cine are putere ca să stea pe loc?" (Apoc. 6.16-17 - versiunea ortodoxă)
Da ai dreptate. Eu ma refer la cei care nu cred in.Inviere, Mantuire etc. La cei care se preocupa sa isi salveze pielea prin cine stie ce gauri ale pamantului sperand ca acolo sa scape. Ce intrebare e asta? Ce facem pe 21? Probabil carnati ca maine tai porcul.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 19.12.2012, 16:23:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Subscriu! Cu un mic,f mic amendament: sa nu fie doar ipotetic,faptul ca oamenii ar deveni mai putin batuti in cap!!!
A fi sau a nu fi... "batuti in cap"!... Daca am reusi (oricare dintre noi) sa ne vedem exact asa cum suntem, nu ne-am recunoaste din cauza cucuielor!...
Asa cum a oranduit Dumnezeu, nu exista nici "prost absolut" si nici "destept absolut". Fiecare, doar prin simpla lui prezenta in lume, poate constitui pentru cineva "o pilda" si nici un firicel de iarba nu se dezvolta inutil in natura. De ce privim exclusivist, ca si cum ne-am delimita prin merite personale? Nu noua ni se cuvine a face separarea oilor de capre.
Tare ciudat este omul in constiinta lui!... Vorbeste despre "schimbare", dar se ridica deasupra ei. Intotdeauna apare acel "EU si restul!" De unde aceasta certitudine cum ca "EU" as face parte din cei "alesi"? Oare daca cotrobaim prin strafundurile sufletului nostru, chiar nu gasim motive sa ne indoim de acest lucru?
Cica era un dulău bațos, care inspaimanta toata cățelimea cartierului. Si cum se plimba el asa, vede pe o poarta o inscriptie: "Caine rau!" Fara sa mai stea prea ganduri, ranit in amorul propriu, se avanta in curte, unde il intampina un catelus ciufulit: "Ba! Tu esti caine rau?" " Da! Eu sunt rau ca nu pap tot!"...
Inscriptia de "batut in cap" poate oferi surprize nebanuite, frati "crestini"!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 19.12.2012, 19:03:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De ce să mă supere? Eu n-am făcut nicio previziune legată de 21 decembrie... Dar știți în ce constă tragismul problemei? Pentru unii, sfârșitul lumii va veni înainte de 21 decembrie 2012, iar dacă nu s-au pocăit, destinul lor veșnic va fi fost pecetluit!
cred ca cea mai folositoare replica de pe acest topic!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 19.12.2012, 20:02:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cred ca cea mai folositoare replica de pe acest topic!
N-am cum sa ma dezmint si este evident faptul ca ma numar printre cei "batuti in cap!"
Am citit textul asta de foarte multe ori si tot nu gasesc "originalitatea":
Pentru unii, sfârșitul lumii va veni înainte de 21 decembrie 2012, iar dacă nu s-au pocăit, destinul lor veșnic va fi fost pecetluit! Este cineva pe acest forum (excluzand ateii, evident) care sa sustina altceva? Nu ca aceasta replica nu ar fi "folositoare", cat despre invidia pentru "originalitate" Dumnezeu stie ca nu asta ma "atinge"... Incerc doar sa inteleg cum un ortodox practicant, poate avea o astfel de "revelatie"!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 19.12.2012, 20:13:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu stiu ce am inteles eu sau de ce nu m-am facut inteleasa.
se discuta pe pagini intregi despre fenomenul 21 dec 2012.
Cica crestinii nu ar trebui sa fie interesati in mod special de acea zi, dar se pare ca ii preocupa strasnic.
In defintiv, singurul aspect ingrijorator ar fi ca sfarsitul meu sa nu survina inaintea altor evenimente. Lucrul deloc de neglijat.
Ceea ce am vrut sa subliniez este ca ne pierdem in lucruri cu adevarat marunte, neglijand cele cu adevarat importante.
AM intrat de cateva ori pe forum in ultimele doua saptamani si gasesc mereu topicul la loc de cinste. Un pic ciudat, nu?
Mai ales ptr noi, crestinii care ar trebui sa fim preocupati indeaproape de marea sarbatoare ce se apropie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 19.12.2012, 20:38:18
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu stiu ce am inteles eu sau de ce nu m-am facut inteleasa.
se discuta pe pagini intregi despre fenomenul 21 dec 2012.
Cica crestinii nu ar trebui sa fie interesati in mod special de acea zi, dar se pare ca ii preocupa strasnic.
In defintiv, singurul aspect ingrijorator ar fi ca sfarsitul meu sa nu survina inaintea altor evenimente. Lucrul deloc de neglijat.
Ceea ce am vrut sa subliniez este ca ne pierdem in lucruri cu adevarat marunte, neglijand cele cu adevarat importante.
AM intrat de cateva ori pe forum in ultimele doua saptamani si gasesc mereu topicul la loc de cinste. Un pic ciudat, nu?
Mai ales ptr noi, crestinii care ar trebui sa fim preocupati indeaproape de marea sarbatoare ce se apropie.
OK, cu asta vad ca suntem foarte multi de acord. Dar de ce nu ar fi de mare folos duhovnicesc mesajul cu nr 3? Nu neaparat fiindca autorul este ortodox si poate mai "la obiect", ci fiindca are o mai mare profunzime?! De ce ar fi cel citat de tine "cel mai" folositor? Probabil ai vrut sa spui ca ar fi cel mai folositor mesaj "al lui" si nu de pe topic, fiindca nu cred ca este o opinie foarte corecta!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 19.12.2012, 21:04:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
OK, cu asta vad ca suntem foarte multi de acord. Dar de ce nu ar fi de mare folos duhovnicesc mesajul cu nr 3? Nu neaparat fiindca autorul este ortodox si poate mai "la obiect", ci fiindca are o mai mare profunzime?! De ce ar fi cel citat de tine "cel mai" folositor? Probabil ai vrut sa spui ca ar fi cel mai folositor mesaj "al lui" si nu de pe topic, fiindca nu cred ca este o opinie foarte corecta!...
asa este.
E un pic cam mult zis cea mai folositoare, dar oricum printre cele mai folositoare.
Ptr mine nu are asa mare importanta daca si un neortodox rosteste o vorba inteleapta, atata vreme cat spune ceva util.

In fine, inainte sa devenim offtopic(cred ca deja suntem) cred ca e util sa luam aminte la vorba fratelui nostru cel(ne)mandru si sa ne pregatim sufleteste ptr marele praznic.

O saptamana cu pace tuturor!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 19.12.2012, 21:26:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
In fine, inainte sa devenim offtopic(cred ca deja suntem) cred ca e util sa luam aminte la vorba fratelui nostru cel(ne)mandru si sa ne pregatim sufleteste ptr marele praznic.

O saptamana cu pace tuturor!
Fara indoiala ca Nasterea Mantuitorului trebuie sa fie tinta noastra, in aceasta perioada. Cat despre off-topic... va rog sa ne scuzati! Chiar daca pe unii nu ne (mai ) intereseaza (recunosc in urma cu ceva timp, eram si eu oarecum marcat de acest aspect, dar intre timp, uneori chiar datorita unor mesaje de suflet postate pe acest forum, am inteles altceva, si de aceea m-am indepartat de speculatiile pe aceasta tema), asta nu inseamna ca nu e liber fiecare sa-si scrie toate gandurile... Ba poate chiar astfel reuseste sa scape de... "fobia 21 Decembrie"!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #159  
Vechi 20.12.2012, 00:47:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Printre ultimele cumpărături: o butelie mare pentru aragaz, 100 de lumînări de ceară curată, 50 kg de făină. Pe la 23:00 am terminat de umplut un butoi cu 220 de litri de apă pe care am făcut-o aghiazmă mare. Urmează să-mi iau o sobă pe lemne, dar mă mai gîndesc... :)

Hai să vă spun eu ce-o să faceți pe 21. De fapt începînd cu ziua de vineri. Veți da iama în supermarketurile asaltate de majoritatea oamenilor speriați de cele ce vor vedea și auzi aievea sau în media. În scurt timp magazinele vor fi golite și oamenii vor aștepta tirurile care vor aduce mîncare, dacă șoferii le vor mai conduce la destinație. Bucatele pregătite pentru sărbători nu vor ajunge multă vreme, așa că lumea va migra spre sate căutînd să cumpere alimente. Problema e că nimeni nu va vrea să vîndă, cel mult vor accepta să schimbe produse la troc.

Creștinii vor năvăli în biserici, căutînd explicații. Dacă vor mai găsi preoții acolo, ei nu vor ști ce răspunsuri să le ofere pentru ceea ce va fi început deja în lumea largă. Credința va pieri brusc la unii și treptat la alții. Vor rămîne totuși mici grupuri de creștini care nu se vor lăsa amăgiți de falsele minuni mediatizate sau experimentate în mod direct. Mă gîndeam într-un timp că nu vom mai avea acces la internet, dar de fapt este cea mai puternică metodă de propagare a informației world wide, deci cred că va funcționa în continuare. Ceea ce presupune furnizarea curentului electric în continuare... sper.

Dacă nu va fi așa, promit * că de sărbători voi mînca și eu fripturi, răcituri, cîrnați și orice junk romanian food.


* Glumesc, așa ceva nu mai mănînc decît dacă mor de foame la propriu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 20.12.2012, 00:53:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Florin Ionut, eu cred ca tu vrei sa inviti tot forumul la tine acasa, de ai pregatit bucatele acelea pantagruelice! :))) Pe mine m-ai amuzat teribil.
Si cum ne vei demonstra ca vei manca fripturi de Craciun?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41