Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.02.2012, 11:29:54
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Cine stie, il rog sa imi raspunda:

In saptamana viitoare, prima din Postul Pastelui (an 2012), Parintele Ciprian Gradinaru poate fi gasit in Bucuresti ? Eventual imi puteti da (pe privat) nr de tel al Dnei de la Pangar ca sa intreb ?

Cand sta lumea la rand in Biserica pt a vorbi cu Parintele, se aud in boxe (sper ca are asa ceva)
cantari religioase sau citeste cineva ceva in timpul asta ? Ca altfel mi se pare o ,,spovedanie” publica, mai ales daca nu se pastreaza o distanta mai mare...

Iar la Sihastria se poate vorbi mai intre 4 ochi cu Dumnealui? In chilie intra mai multe persoane sau cate unul ? Primeste la orice ora din zi sau seara, ori are un anumit program ? Pt cazare la Sihastria trebuie sunat din timp? Daca da, un nr de tel, pe privat sau aici, se poate ?

Multumesc!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.02.2012, 13:11:29
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Daca nu ar sti Dumnezeu dinainte viitorul sau daca nu ar exista darul inaintevederii (in viitor) atunci cum de nu exista un viitor prestabilit?

sau unele lucruri sint stabilte si altele au ingaduita o anumta marja de eroare?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.02.2012, 16:04:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raquel Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.
Daca i-ai povestit mai multe, i-ai dat detalii despre relatia voastra, i-ai descris in linii mari personalitatea fiecaruia dintre voi, e posibil sa-si fii dat seama, datorita varstei si experientei sfintiei sale, daca va potriviti si aveti sanse ca relatia voastra sa functioneze. Nu cred ca e "ghicitor in stele". Dar mai e un aspect : tu poate i l-ai descris acum pe prietenul tau in felul in care il vezi tu, acum din perspectiva ta. Si din aceasta perspectiva de acum, relatia poate sa functioneze sau nu. Dar e foarte posibil ca el sa nu fie de fapt asa, sau sa se schimbe in timp, sau tu sa incepi sa-l vezi "cu alti ochi", astfel incat sa se schimbe si perspectiva relatiei.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.02.2012, 16:08:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Cine stie, il rog sa imi raspunda:

In saptamana viitoare, prima din Postul Pastelui (an 2012), Parintele Ciprian Gradinaru poate fi gasit in Bucuresti ? Eventual imi puteti da (pe privat) nr de tel al Dnei de la Pangar ca sa intreb ?

Cand sta lumea la rand in Biserica pt a vorbi cu Parintele, se aud in boxe (sper ca are asa ceva)
cantari religioase sau citeste cineva ceva in timpul asta ? Ca altfel mi se pare o ,,spovedanie” publica, mai ales daca nu se pastreaza o distanta mai mare...

Iar la Sihastria se poate vorbi mai intre 4 ochi cu Dumnealui? In chilie intra mai multe persoane sau cate unul ? Primeste la orice ora din zi sau seara, ori are un anumit program ? Pt cazare la Sihastria trebuie sunat din timp? Daca da, un nr de tel, pe privat sau aici, se poate ?


Multumesc!
Eu stiu ca nu e voie sa intri in chiliile monahilor. Spovedaniile se fac in biserica.
Din experienta iti spun ca orice spovedanie necesita timp si rabdare. Si un dram de noroc.
Inafara de asta, chiar daca s-ar auzi ceva, pe cine crezi ca intereseaza? Dar de obicei nu se aude.

Daca ti-ai propus in acest post sa ajungi tocmai la Sihastria, e mare lucru. Iti doresc succes!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.02.2012, 16:45:09
Elenaalexa Elenaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2011
Mesaje: 10
Post Raspuns(partial)

In primele doua saptamani din Sfantul si Marele Post, Parintele Ciprian se afla la Manastirea Sihastria.
Nu stiu cum se procedeaza la Bucuresti, dar la Manastirea Sihastria, pentru spovedanie sau cuvant de folos, se intra individual in chilia Parintelui.Parintele nu are un program, primeste pe oricine, la orice ora, ziua si seara.In perioada posturilor, de regula, este multa lume si Parintele primeste chiar si dupa miezul noptii, pana reusesc sa intre toate persoanele aflate la randul cer se formeaza pe cerdacul din fata chiliei sale.
Dupa cate stiu, nu se fac rezervari pentru cazare decat pentru grupuri de pelerini, dar de regula nu ramane nimeni necazat.
Cam atat.
Post binecuvantat !
DOAMNE AJUTA!
Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Cine stie, il rog sa imi raspunda:

In saptamana viitoare, prima din Postul Pastelui (an 2012), Parintele Ciprian Gradinaru poate fi gasit in Bucuresti ? Eventual imi puteti da (pe privat) nr de tel al Dnei de la Pangar ca sa intreb ?

Cand sta lumea la rand in Biserica pt a vorbi cu Parintele, se aud in boxe (sper ca are asa ceva)
cantari religioase sau citeste cineva ceva in timpul asta ? Ca altfel mi se pare o ,,spovedanie” publica, mai ales daca nu se pastreaza o distanta mai mare...

Iar la Sihastria se poate vorbi mai intre 4 ochi cu Dumnealui? In chilie intra mai multe persoane sau cate unul ? Primeste la orice ora din zi sau seara, ori are un anumit program ? Pt cazare la Sihastria trebuie sunat din timp? Daca da, un nr de tel, pe privat sau aici, se poate ?

Multumesc!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.03.2012, 23:22:19
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Cazare M.Sihastria

Parinte SOFRONIE CAZARE M.SIHASTRIA telefon:0233251486
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.03.2012, 22:13:55
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Si dupa cele 2 sapt de post poate fi gasit la Bucuresti ? La orice ora din zi ? Astept raspuns , daca se poate , si pt celelalte intrebari, legate de intimitatea spovedaniei, de la Bucuresti.

Multumesc celor care mi-ati raspuns ! Si celor care imi vor mai raspunde.

Am observat de abia acum ca am primit raspuns. Nu mai dadeam de linkul acesta, unde e titlul : Mesaj de la ... Cautam pe google doar dupa numele lui si al manastirii si nu ma dadea aici. Nici nu prea am avut mult timp sa caut.
Multumesc inca o data!

Last edited by tinutza; 17.03.2012 at 22:22:15.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.03.2012, 14:35:59
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Legat de locul in care se afla Parintele Ciprian Gradinaru, cred ca o sa sun la nr de tel de la Sihastria, dar pt restul intrebarilor cred ca imi poate raspunde cineva, doar sa vada acest mesaj.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.03.2012, 07:44:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Oare preotii vazatori cu duhul fac numai previziuni negative? Pentru ca asta nu e greu, pot sa o fac si eu. In general profetiile rele se auto-indeplinesc, pentru ca oamenii sunt tentati sa le creada. La fel si cele bune, in oarecare masura, dar mai greu. In general ceea ce ni se spune ne intareste convingerile sau ne confirma temerile.
Ca sa dau un exemplu, daca eu ma duc si spun ca nu ma inteleg cu barbatul, (...), evident ca o sa mi se zica ca ne vom desparti. Acum cand ajung acasa, chiar daca o vreme lucrurile or sa mearga bine, la prima discutie in contradictoriu o sa-mi amintesc ce a zis parintele ...
Minunat ar fi daca cineva ar face o previziune de bine si s-ar indeplini, in ciuda tuturor impedimentelor....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.03.2012, 11:50:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Oare preotii vazatori cu duhul fac numai previziuni negative? Pentru ca asta nu e greu, pot sa o fac si eu. In general profetiile rele se auto-indeplinesc, pentru ca oamenii sunt tentati sa le creada. La fel si cele bune, in oarecare masura, dar mai greu. In general ceea ce ni se spune ne intareste convingerile sau ne confirma temerile.
Ca sa dau un exemplu, daca eu ma duc si spun ca nu ma inteleg cu barbatul, (...), evident ca o sa mi se zica ca ne vom desparti. Acum cand ajung acasa, chiar daca o vreme lucrurile or sa mearga bine, la prima discutie in contradictoriu o sa-mi amintesc ce a zis parintele ...
Minunat ar fi daca cineva ar face o previziune de bine si s-ar indeplini, in ciuda tuturor impedimentelor....
Nu reușesc să ajug la părintele de câte ori mi-aș dori. Ori-de-câte-ori am o problemă și nu am cu cine mă sfătui îmi spun în gând "ajută-mă părinte, dă-mi gândul cel bun!" și simt ajutorul.
Am să vă spun o"previziune" a părintelui. Spunându-i că mă necăjește soțul uneori, părintele mi-a răspuns: Roagă-te pentru el și rabdă necazurile. El este asemenea dudului în care s-a urcat Zaheu vameșul ca să-l vadă pe Iisus Hristos", fără el nu te poți mântui.
De câte ori am certuri mă gândesc la vorbele părintelui și mă întăresc. Acesta este doar un exemplu. Prin vorbele duhovnicului ne vorbește Mântuitorul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 16:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29