Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.12.2010, 20:32:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit a mai fost pusa aceasta intrebare

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Daca lucrurile stau cum spui tu>am 3 intrebari punctuale:

1.Care este metoda prin care analizezi(in opozitie) o spusa reala a Mantuitorului fata de una falsa(cum le identifici,dupa care standard)?
2.Poti da un exemplu de persoana care a introdus ceva mai putin duhovnicesc,in The Holy Bible si unde anume mai exact?
3.Cine anume analizeaza ,,cat la suta" este scriere dumnezeiasca?Te bazezi pe un studiu anume sau pe un anumit exeget?

Multumesc.
L-am mai intrebat (nu o data) care este criteriul lui de departajare a "autenticului" in Sf. Scriptura. Nu a dat raspuns.
Sincer, nici nu cred ca este cazul sa scormonim lumea imaginara a altuia (happy place).
Chiar daca avem intentii bune, cred ca este cazul sa stim cand nu se poate face nimic.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.12.2010, 20:36:31
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu sunt un fan al opiniilor lui Andrei.Si el stie asta si nici eu nu cred ca ma inscriu in lista prefeintelor lui dpdv al opiniilor.Dar asta nu inseamna ca nu are dreptul sa-si sustina afirmatiile,in orice mod considera el util.Consider ca intrebarile mele sunt clare,afirmatiile lui sunt serioase si prin urmare vreau sa stiu cum a ajuns la aceste concluzii.Atat si nimic mai mult.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.12.2010, 20:38:15
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Si eu stiam tot ca s-a facut tamplar ca Iosif, dar activitatea sa mesianica si-a inceput-o la 30 de ani, pentru ca in religia iudaica (mozaica) aveau dreptul sa citeasca si sa predice la templu numai barbatii de la 30 de ani in sus.
Ce a facut El pina la aceasta varsta nu stim, dar putem banui ca harul Domnului a lucrat in El, pregatindu-L pentru misiunea ce avea sa o indeplineasca pina la capat!
Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.12.2010, 20:38:27
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este ceva foarte bun! Aceasta intrebare. Se presupune ca Domnul nostru IIsus Hristos in aceasta perioada s-a pregatit cum sa zic, se zica ca intr-o pestera unde a invatat sa scrie si altele. Si tot in aceasta perioada a scris multe versete pe piei de oaie. Asa am auzit de la cineva care vorbea despre asta.
Daca te intereseaza, teologia o sa te ajute, o sa gasesti raspuns!
Doamne ajuta!!!

ps: asta e parerea mea! nu stiu daca e tot asa, ceea ce stiu este ca multa lume si multi care stiu subiectul se feresc sa il trateze. Doamne ajuta!

si inca ceva scrie Iisus nu cu un singur i si cu litera mica ca si sectarii!

Last edited by anatolie; 28.12.2010 at 20:41:01.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.12.2010, 22:06:49
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Chiar si in zilele noastre, suntem deseori uimiti de inteligenta nativa a multor copilasi-genii,(prodigee) deci nu este ceva iesit din comun ca cineva exceleaza la o materie.

Eu am spus ''intelept'' din cauza ca inteligent mi se pare prea...pragmatic; preotii au fost uimiti cand el nu doar arata cate stia, ci mai ca nu ii invata si pe ei, mai-marii bisericii dovedind astfel o cunoastere adanca a scrierilor sfinte dar si a vietii. Evident ca se poate pune totul in discutie dar mie mi s-a parut relevanta afirmatia lui Iisus data in templu mai ales in conditiile in care nu ti se mai spune aproape nimic despre perioada care a urmat pana la varsta de 30 de ani; la 12 ani constientizeaza si la 30 actualizeaza. Eu cred ca in acea perioada el s-a pregatit duhovniceste pentru destinul Sau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.12.2010, 22:09:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Eu am spus ''intelept'' din cauza ca inteligent mi se pare prea...pragmatic; preotii au fost uimiti cand el nu doar arata cate stia, ci mai ca nu ii invata si pe ei, mai-marii bisericii dovedind astfel o cunoastere adanca a scrierilor sfinte dar si a vietii. Evident ca se poate pune totul in discutie dar mie mi s-a parut relevanta afirmatia lui Iisus data in templu mai ales in conditiile in care nu ti se mai spune aproape nimic despre perioada care a urmat pana la varsta de 30 de ani; la 12 ani constientizeaza si la 30 actualizeaza. Eu cred ca in acea perioada el s-a pregatit duhovniceste pentru destinul Sau.
Extrem de pertinenta si la obiect postarea ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.12.2010, 22:34:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Pai si nu tocmai in asta sta frumusetea lui Hristos? Acei zei incarnati nu au luat cu adevarat in brate conditia penibila si josnica a omului, ci au fost intotdeauna mai mult zei decat oameni; ei nu au venit sa cunoasca truda omului si sa inteleaga omul, ei l-au privit de la inaltime. Nu ai observat metaforele din pilde? Iisus isi ia ca semnificant viata simpla a omului: munca la camp, la vie, semanat, treburi agricole s.a.m.d..

Iisus este ''lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut iar nu facut''(am citat din Crezul ortodox). Iisus Hristos este Dumnezeu care isi asuma conditia de om dar si om care isi asuma conditia de Dumnezeu; aceasta natura dubla a lui Iisus se numeste natura teandrica(din gr. ''theos''- zeu si ''andros''- barbat, om).
Daca Iisus nu se smerea si nu traia ca oamenii impreuna cu oamenii cum ar mai fi putut El sa ne indemne ''biruiti lumea caci Eu am biruit-o''? Ai fi indreptatit sa te revolti si sa spui ''bine, bine da` Tu esti Dumnezeu, normal ca ai biruit-o'' insa nu spui asta! De ce nu spui asta? Deoarece nu cu arme dumnezeiesti a biruit-o, ci aflandu-se in corp de om; si-a luat rolul de om in serios pana la capat: nu a coborat de pe Cruce, a refuzat bautura pregatita de femei menita sa-i aline intrucatva chinurile rastignirii si a invins! A calcat moartea cu moartea Sa!

Iisus Hristos se deosebeste foarte mult de orice zeitate care a existat inaintea Lui tocmai din cauza ca Dumnezeu s-a facut om cu adevarat, a iertat si a iubit.
este exact exprimarea pe care as fi vrut s-o am eu cand am raspuns prima data!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.12.2010, 22:35:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
la 12 ani constientizeaza si la 30 actualizeaza. Eu cred ca in acea perioada el s-a pregatit duhovniceste pentru destinul Sau.
Faptul ca ai explicat in mod articulat o teorie nu inseamna nimic ziditor pentru noi cei avizi sa aflam despre formarea lui care implicit ne ajuta si la formarea noastra.

Ce inseamna faptul ca la 30 de ani se actualizeaza...NIMIC draga heurtebise! decit un exemplu de folosire a unui limbaj de lemn, "s-a pregatit" destinul", vorbe marete dar fara substanta.

Concret, din traditiile lor, vorbind concret insa, aflam de la evrei altceva, care stiu ca nu pica favorabil cu incremenirea noastra in ceea ce vrem noi sa stim insa:

Oricine era neinsurat si voia sa vorbeasca oamenilor trebuia mai intii sa explice de ce nu este insurat si nu are copii. DECI CU ASTA SE INCEPEA DISCUTIA! nu cu Dumnezeu!

Acum nu am timp insa am aflat multe detalii ale dilemelor lor cu privire la Yeshua, direct de la evrei.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.12.2010, 22:41:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit referinte

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu , binenteles ca nu, ci doar are parti care nu corespund celor afirmate de Hristos, deci introduse de diversi oameni cu scopuri MAI PUTIN duhovnicesti.
DIn aceste adaugiri sufletul si fiinta noastra NU devine mai buna.
In rest, Evangheliile sunt scrieri dumnezeiesti...ramine insa de vazut cit la suta!
Este foarte interesant punctul acesta de vedere,dar nu vreti sa impartasiti si cu noi ceilalti,ce anume ati gasit cu privire la asta?altfel cum am putea stii la ce anume faceti referiri?ce anume s-a modificat in raport cu ce?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.12.2010, 00:29:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si eu stiam ca a fost tamplar si a trait ca un om normal,Si-a trait copilaria normal,tineretea etc alaturi de Mama Sa si de tatal Sau.Dar am gasit un articol care ne mai da cateva informatii:



Probabil ca mulți v-ați întrebat de ce nici una din cele 4 Evanghelii nu spune nici un cuvințel despre viața lui Iisus de la 12 până la 30 de ani. Evanghelia lui Luca are totuși un singur verset referitor la această perioadă: “Și Iisus creștea în înțelepciune și în statură, și era tot mai plăcut înaintea lui Dumnezeu și înaintea oamenilor.” Ce a făcut Iisus în anii aceia? S-a dus la școală, a învățat de la cineva cum să facă miracolele pe care le-a înfăptuit ulterior, în cei 3 ani de peregrinări prin ținuturile Galileii, Iudeii și Samariei? Sau pur și simplu a dus o existență obișnuită, nemarcată de nici un eveniment care să merite să fie consemnat?

Poziția tradițională adoptată de erudiții și de teologii creștini este aceea că în acești ani Iisus a fost în Nazaret sau prin apropiere, și că nu s-a scris nimic despre el în acea perioadă pentru că nu a făcut nimic demn de a fi consemnat.

Răspunsul la această întrebare a venit din inima Asiei, sub forma unei cărți publicate în 1894 de ziaristul rus Nikolai Notovici: “Viața necunoscută a lui Iisus Hristos”. Notovici susținea în această carte că, în timpul călătoriei sale în Ladakh (zonă supranumită “Micul Tibet”) în anul 1887, a găsit o copie a unui vechi manuscris budist care spunea în mod explicit unde fusese Iisus în timpul anilor săi “pierduți”: în India și în Tibet.

Nikolai Notovici a văzut manuscrisul de la Himis
În 1887, Nikolai Notovici a plecat într-o călătorie spre India, obiectivul său fiind “studierea obiceiurilor și a modurilor de viață ale popoarelor Indiei și, în același timp, investigarea naturii maiestuoase a arheologiei misterioase din această țară minunată”. El a intrat în India prin munții Afganistan, a trecut prin Rawalpindi, Punjab, templul de aur de la Amritsar, apoi a traversat Kashmirul, “valea fericirii veșnice”, pentru a se îndrepta spre Ladakh. De acolo, Notovici intenționa să se întoarcă în Rusia prin Karakorum și Turkestanul chinez. În drumul său, a vizitat o gompa (literal înseamnă “loc retras”) budistă la Mulbek. Aici, ziaristul rus a fost primit de un lama care i-a spus că în arhivele din Lhassa, capitala Tibetului și reședința lui Dalai Lama, se găseau câteva mii de manuscrise antice despre viața profetului Issa, numele oriental al lui Iisus. La Mulbek nu exista nici un astfel de document, din păcate, însă lama i-a indicat în continuare câteva dintre cele mai importante mănăstiri care aveau cópii ale manuscriselor. Ideea găsirii și studierii acestor manuscrise l-a fascinat într-atât pe Notovici încât s-a decis să ajungă până la Lhassa, oraș interzis celor care nu erau budiști. Mergând din mănăstire în mănăstire în căutarea acestor manuscrise misterioase, el a ajuns la mănăstirea Himis, situată la 25 de mile de Leh, capitala Ladakhului.

Himis, numită de către fondatorii ei “Susținătorul sensului preceptelor lui Buddha”, este cea mai mare și mai importantă mănăstire din Ladakh. Datorită izolării ei într-o vale ascunsă din Himalaya, la 4500 m altitudine, cei care au vizitat-o spun că ea evocă viziuni ale tărâmului mitic Shangri-La.
La Himis, Notovici a asistat la unul dintre ritualurile pentru alungarea forțelor răului realizate de lama-și, după care l-a întrebat pe conducătorul mănăstirii dacă auzise vreodată de Issa. Lama i-a răspuns că budiștii îl respectă foarte mult pe Issa, dar nimeni nu știa prea multe despre el, cu excepția acelor lama-și care citiseră relatări referitoare la viața sa. El a mai precizat că, printre numeroasele pergamente de la Himis, “pot fi găsite descrieri ale vieții și ale faptelor lui Buddha Issa, care a predicat doctrina sfântă în India și printre copiii lui Israel”. Potrivit acelui lama, documentele originale aduse din India în Nepal și apoi în Tibet fuseseră scrise în limba pali, limba religioasă a budiștilor. Copia de la Himis era o traducere în tibetană a acestora.

Soarta a făcut ca, la doar jumătate de zi după ce a părăsit mănăstirea Himis, Notovici să fie forțat să se întoarcă, pentru că și-a fracturat un picior. În perioada convalescenței sale, Marele lama de la Himis a scos la iveală în cele din urmă două volume mari, legate în piele și îngălbenite de timp, și a citit cu voce tare capitolele legate de viața sfântului Issa. Interpretul lui Notovici a tradus textul pe care ziaristul rus și l-a notat cu minuțiozitate în jurnal.
Biografia lui Issa era alcătuită din versete izolate care nu aveau titlu și care erau împrăștiate pe parcursul textului. Notovici a grupat versetele și le-a pus în ordine după care, câțiva ani mai târziu, a publicat documentele împreună cu relatarea descoperirii sale în cartea “Viața necunoscută a lui Iisus Hristos”, carte ce a fost foarte apreciată în epocă dar a și constituit obiectul unor vii controverse.

Sursa:www.decoady.blogspot.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare. Caut raspuns Bogdan N Calugarul 24 15.02.2012 22:39:36
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
nu gasesc un raspuns piedonee Generalitati 7 11.09.2011 14:31:52
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 19:59:39
O intrebare, la care nu gasesc raspuns! nede_mar Intamplari adevarate 2 01.06.2009 11:20:58