Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.12.2010, 12:07:03
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu am un card din asta de salariu cu cip pe el, si nu de acum, ci de vreo patru ani. Sunt "cipat"? Mai e vreo speranta pentru mine?
tocmai asta am tot scris si eu, ca aceste carduri, care mai nou sunt cu cip, nu reprezinta semnul fiarei, din simplul motiv ca nu boicoteaza in vreun fel credinta si viata religioasa personala.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.12.2010, 14:09:32
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Da, nici unul cu date despre mine ori tine...in rest ar fi un procesor central (CPU), un co-processor matematic (ALU), unul care contine magistrala de date, procesorul grafic si bla, bla, bla...Ce are coada vacii cu stampila prefecturii, in cazul de fata?
Nici unul cu date despre tine? Eu cred ca habar nu ai ce se întâmplă într-un calculator la cel mai jos nivel.
Adu-mi PCul tău și îți arăt tot ce ai făcut pe calculator vreodată și am să îți găsesc și date personale. Binențeles că s-ar putea să mă înșel dar ar trebui să ai cel puțin o facultate în domeniu informaticii ca să ști cu adevărat să îl utilizezi fără să lași nici o urmă, și nu mă refer la banalul browsing history (bănuiesc că aia vă trece prin cap).

Eu nu am comparat PCul cu cipul de pe card nene, eu am comparat cipurile care sunt înăuntrul PCului cu cel de pe un card. Ai fi surprins să ști cât de mult se aseamănă. Mai bine te ai documenta înainte să vorbești despre ceva ce nu ști.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.12.2010, 14:31:50
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Faptul de a ști să umbli prin directoare (foldere), subdirectoare, fișiere sau a accesa diferite spații de memorie din registrii procesorului, hard - disk etc. se numește, până la urmă, utilizarea calculatorului indiferent de sistemul de operare utilizat (cu atât mai mult windows-ul ăla jalnic cu mulțimea lui de click-uri nesecurizate). Nu te face, în nici un caz, mare programator. Și nu îți trebuie facultate de informatică pentru asta. Sunt suficiente și câteva luni de studiu susținut, chiar autodidact, trăim, totuși, într-o lume a informației gratuite, e drept, că mai trebuie să știi ceva engleză, franceză etc.

Scuze pentru off -topic.

Sărbători fericite!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 24.12.2010 at 14:35:01.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.12.2010, 14:38:23
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Nici unul cu date despre tine? Eu cred ca habar nu ai ce se întâmplă într-un calculator la cel mai jos nivel.
Adu-mi PCul tău și îți arăt tot ce ai făcut pe calculator vreodată și am să îți găsesc și date personale. Binențeles că s-ar putea să mă înșel dar ar trebui să ai cel puțin o facultate în domeniu informaticii ca să ști cu adevărat să îl utilizezi fără să lași nici o urmă, și nu mă refer la banalul browsing history (bănuiesc că aia vă trece prin cap).

Eu nu am comparat PCul cu cipul de pe card nene, eu am comparat cipurile care sunt înăuntrul PCului cu cel de pe un card. Ai fi surprins să ști cât de mult se aseamănă. Mai bine te ai documenta înainte să vorbești despre ceva ce nu ști.

iti pun eu la dispozitie hard-ul meu, sa vedem ce gasesti, dar mai intai ma lasi sa-i dau format...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.12.2010, 15:18:18
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Faptul de a ști să umbli prin directoare (foldere), subdirectoare, fișiere sau a accesa diferite spații de memorie din registrii procesorului, hard - disk etc. se numește, până la urmă, utilizarea calculatorului indiferent de sistemul de operare utilizat (cu atât mai mult windows-ul ăla jalnic cu mulțimea lui de click-uri nesecurizate). Nu te face, în nici un caz, mare programator. Și nu îți trebuie facultate de informatică pentru asta. Sunt suficiente și câteva luni de studiu susținut, chiar autodidact, trăim, totuși, într-o lume a informației gratuite, e drept, că mai trebuie să știi ceva engleză, franceză etc.

Scuze pentru off -topic.

Sărbători fericite!
Tu chiar crezi că prin a găsi date înseamnă să umblii cu șoarecele prin ferestre? Confirmă ce gândeam, și anume că habar nu aveți despre ce vorbiți dar vă băgați ca musca în lapte.

Iar cât despre faza cu programator, oricine poate să facă un program, înveți un limbaj și cu asta basta, și nici atunci măcar nu înseamnă că ai habar de ce se petrece în calculator. Limbajele de programare sunt făcute la nivel înalt.

limbaj de programare la nivel înalt = nu interacționează direct cu piesele din calculator
O mică definiție înainte să postați alte baliverne legate de acele două cuvinte.

Dacă ești așa de sigur pe tine, învațăte singur să înțelegi circuitele logice combinaționale și nu mă refer la banalele circuite cu 2-3 porți logice. Și apoi vi și mai vorbim de calculator domnule folder și director.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.12.2010, 15:47:33
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Tu chiar crezi că prin a găsi date înseamnă să umblii cu șoarecele prin ferestre? Confirmă ce gândeam, și anume că habar nu aveți despre ce vorbiți dar vă băgați ca musca în lapte.

Iar cât despre faza cu programator, oricine poate să facă un program, înveți un limbaj și cu asta basta, și nici atunci măcar nu înseamnă că ai habar de ce se petrece în calculator. Limbajele de programare sunt făcute la nivel înalt.

limbaj de programare la nivel înalt = nu interacționează direct cu piesele din calculator
O mică definiție înainte să postați alte baliverne legate de acele două cuvinte.

Dacă ești așa de sigur pe tine, învațăte singur să înțelegi circuitele logice combinaționale și nu mă refer la banalele circuite cu 2-3 porți logice. Și apoi vi și mai vorbim de calculator domnule folder și director.
Aha, deci, la nivelul ăsta vorbim? Chiar mă bucur... Felicitări, domnule... După sărbători, îți stau la dispoziție să ne "ciondănim" cu privire la "circuitele logice combinaționale și nu mă refer la banalele circuite cu 2-3 porți logice." Oricum, asta sper să nu fie o discuție de natură să stârnească polemici gratuite, doar tehnologia nu suportă prea multe opinii și păreri, e sau nu e, nu-i așa?

N-a fost intenția mea să te supăr, dar, o recomandare sinceră, amicală (o iei cum vrei, nu am nici o intenție de ironie sau altceva): nu e bine să iei niciodată peste picior pe nimeni, cu atât mai mult cu cât te pretinzi un profesionist în acest domeniu al calculatoarelor (bănuiesc că ai urmat vreo facultate tehnică de profil), fiindcă adevărații profesioniști sunt prea înțelepți ca să se laude cu cât și ce mult cunosc. Aceia o demonstrează prin ceea ce spun, scriu și fac, domnul meu. Doar ceilalți (cunoscătorii) trag concluzii despre cât de mult sau de puțin cunoaște. Restul sunt doar laude gratuite.

Încă o dată, Sărbători fericite!
Fii ceva mai vesel, oamenii se pot înțelege între ei chiar dacă nu au opinii comune. De ce atâta supărare?

Cu stimă și să ne auzim de bine.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.12.2010, 16:34:42
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu am un card din asta de salariu cu cip pe el, si nu de acum, ci de vreo patru ani. Sunt "cipat"? Mai e vreo speranta pentru mine?

Pai si cum te mai fura tiganii din gara daca tu ai banii pe card? Treaba-i asta?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.12.2010, 17:01:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu am un card din asta de salariu cu cip pe el, si nu de acum, ci de vreo patru ani. Sunt "cipat"? Mai e vreo speranta pentru mine?
nici una . dar capul sus. maine e Craciunul iar in seara asta vine Mos Craciun ... URAAAAA!!! :D
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.12.2010, 18:55:04
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Nici unul cu date despre tine? Eu cred ca habar nu ai ce se întâmplă într-un calculator la cel mai jos nivel.
Adu-mi PCul tău și îți arăt tot ce ai făcut pe calculator vreodată și am să îți găsesc și date personale. Binențeles că s-ar putea să mă înșel dar ar trebui să ai cel puțin o facultate în domeniu informaticii ca să ști cu adevărat să îl utilizezi fără să lași nici o urmă, și nu mă refer la banalul browsing history (bănuiesc că aia vă trece prin cap).

Eu nu am comparat PCul cu cipul de pe card nene, eu am comparat cipurile care sunt înăuntrul PCului cu cel de pe un card. Ai fi surprins să ști cât de mult se aseamănă. Mai bine te ai documenta înainte să vorbești despre ceva ce nu ști.
Care date minitehnicus ? Poate alea pe care EU PERSONAL le-am introdus in maruntaiu lu' calculatoru'...comprende ? La cipu' lu' sanatatea ii altfel, ma'ntelegi ? Si daca iti aduc pc-ul lu' io, imi zici cand am baut ultima tuica ? (mai nene)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.12.2010, 11:52:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apocalipsa 13 - Sfarsitul libertatii umane de Mircea Vlad
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Numarul fiarei : 666 petrut-angel Secte si culte 126 15.02.2012 08:21:01
Pelerinaj in israel ianuarie 2011 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 04.11.2010 09:54:44
Sanatatea cu cardul cu cip Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 1 20.07.2010 12:15:17