Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.05.2012, 01:57:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Mi se pare jignitor tot ce afirmati despre romance. Daca ati fi tigan si v-ati apara etnia as intelege, dar sa fiti roman si sa vorbiti in halul acesta despre noi mi se pare inacceptabil.
Asta e adevarul. Cred ca 80% din romancle care au peste 15-16 ani nu mai sunt virgine. Deci cum e??


Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Si apoi se stie si un copil de gradinita ca tiganii in general isi cam bat nevestele
Uite ca eu nu stiu. Nu e chiar asa,stai linistit.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.05.2012, 06:12:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cum nu se petrece??Nimeni nu-i doreste prin preajma deoarece stiu din experientele intalnirii cu ei ca aduc probleme in societate. Da-mi o referinta a unui stat care doreste sa-i adopte cu toata dragostea pe tigani si le deschide bratele ?!?!?

Vezi aici masurile luate de Franta,in 2010 (parca).

http://www.time.com/time/world/artic...013917,00.html
Draga Yasmina,mi-e ca mesajul meu nu a fost prea bine inteles.
Tocmai,ca prin alte parti se iau masuri impotriva unor comportamente indezirabile ale unor anumite etnii si nu este doar cazul tiganilor,dar,mai ales nicaieri eu nu am vazut un alt popor sa se contopeasca si confunde cu ei asa cum s-a petrecut la noi in ultimii ani.
Ne situam cumva la polul opus,in sensul ca permitem ceea ce nicaieri in lume nu se permite: ca imnul national de ziua nationala a Romaniei sa fie lalait si pocit de manelisti,schimbam denumirea tiganilor in rommi,ceea ce usor a creat confuzie peste granita si sunt sigura ca nu a fost nimic la intamplare,ci o comanda bine gandita,pentru ca la nivel de subconstient acum vom fi identificati cu ei,dar mai ales cu elementele negative ale acestei etnii.Pentru ca in marea lor majoritate,cei din aceasta etnie care au plecat peste grantita au comis fapte cu caracter antisocial:furturi,crime,violuri.
Apoi: le ascultam muzica,le-am imprumutat o parte din vocabular sau expresii,dansurile,filme cu teme din viata tiganilor,iar in ultimul timp asist la faptul de a vedea prin majoritatea platourilor de televiziune,ziare,stiri...persoane sau stiri despre persoane apartinand acestei etnii.
Numai ca si ei au valorile lor,ei bine nu...sunt invitate exact acele elemente antisociale,aflate la granita societatii: clanuri mafiote,prostituate,drogati,oameni ce traiesc din scandaluri s.a.m.d.
Timp in care, valorile noastre sunt uitate,se asterne praful pe ele si ne mai aducem aminte de ele,atunci cand moare cate una,moment in care ne apuca melancoliile,se vorbeste cateva zile,saptamani (insa in special pe tema vietii personale,cea artistica fiind aproape ignorata) si cam atat...iarasi uitare.
Eu despre asta vorbesc si de asta sunt suparata pe ceea ce se intampla.
Si poate o sa imi spuneti ca sufar de teoria conspiratiei,insa eu consider ca tot acest proces a fost foarte bine gandit inainte si cu scopul de a distruge natiunea romana...avand la baza ce motivatie,chiar nu stiu,insa ma gandesc ca trebuie sa fie una foarte solida.
Manipulare la scala nationala!Da,adevarat,insa ca in orice proces de manipulare,te poti lasa ori nu manipulat.Insa,daca privim ce se intampla...ne dam seama cam in ce proportie se lasa manipulat romanul,iar pe mine asta ma alarmeaza mai mult.
De vina nu sunt tiganii,ungurii,evreii si pe care i-om mai gasi sa ii bagam la inaintare ca tapi ispasitori pentru nefericirea noastra,ci noi,care nu mai stim care ne sunt radacinile,valorile.
Guardian intreba ce ar fi de facut,pentru ca vorbele si parerile nu schimba situatia...de acord!
Sa devenm responsabili,in primul rand,sa ne vedem in primul rand noua vulnerabilitatile,sa devenim constienti de ele,iar apoi sa vedem ce solutii se pot gasi concret.Sa ne intoarcem atunci catre noi si sa vedem ce hranim?Ce hranim,aia vom primi!
Reintoarcerea la radacini si valorile nationale si sa refuzam toate tiganismele si americanismele ieftine cu care suntem indopati.
Insa,cand ma mai duc si eu ca omul la o plimbare prin padure si in zonele de camping vad si oameni de varsta a doua si a treia ascultand manele de rasuna valea,oameni care dealtfel,judecand dupa varsta, au crescut cu muzica noastra traditionala populara ...e cam ingrijorator,iar perspectivele deloc roz,iar asta te face sa te intrebi,in cativa zeci de ani ce se va intampla,oare noi vom ajunge sa fim o minoritate in propra noastra tara?Mai ales daca ne gandim in ce ritm fac copii tiganii prin comparatie cu romanii!Daca se va intampla asta,atunci nu pot sa spun decat ca...ne meritam soarta,pentru ca nu facem mai nimic sa o schimbam (cel putin o mare parte din populatie),ba chiar contribuim cu mare veselie si inconstienta!
Si mai cred ca daca Dumnezeu ingaduie niste lucruri sa se intample in existenta unui popor,este pentru ca acel popor are de invatat niste lectii importante,iar nu prin a ne vaita si a arunca vina pe lectie vom reusi sa ne schimbam cursul destinului,ci prin responsabizare,asumare si schimbare ....nu a celor din jur,ci a noastra! :)
Dar,evident este parerea mea pe care aleg sa mi-o exprim liber,nu inseamna ca cineva are obligatia de a o asimila.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 20.05.2012 at 06:18:10.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 20.05.2012, 11:46:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

@Heaven
Imi cer scuze,intr-adevar am inteles gresit la ce faceai referire.

Eu nu cred ca este vb despre nici o conspiratie ci doar despre inversarea valorilor intr-o lume in care are intaietate cultura de masa,necomplicata,usor asimilabila.
Posibil sa spuneti ca am o obsesie legata de comunism,insa parerea mea este ca atunci s-a petrecut declinul elitelor care erau vanate mai ceva decat celebrele vrajitoare in trecut.
Cioran se stabileste in Franta,Eliade in America,exilul elitelor incepe...moarte intelectualilor,este vremea clasei muncitoare sa domine!(clasa muncitoare=tarani convertiti in muncitori)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 20.05.2012, 12:23:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fi tigan nu este o insusire a pielii, nici o problema de arbore genealogic.
Este o alegere de a simti, gandi si voi in modul cel mai rusinos posibil.
Multi dintre oamenii zilelor noastre sunt tigani, pretutindeni.
Si nu arareori (cam la fel de des ca in media populatiei generale), printre rromii, cum zicem noi acum, de pretutindeni, s-au aflat si inca se mai afla, sfinti si sfinte, mucenici si mucenite, crestini dreptmaritori cu adevarat. Aceste date pot fi verificate cu usurinta.

Tiganizarea de care vorbim este un fenomen cultural si social care nu poate fi atribuit rromilor, decat daca voim sa gasim iarasi tapi ispasitori pentru nevrednicia noastra.
Eu asa consider.

Cat despre "imaginea tarii" (vai ce pedanterii firoscoase tragem), eu cred ca riscam sa o terfelim fiecare, prin modul cum ne comportam.

Last edited by ioan cezar; 20.05.2012 at 12:25:26.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.05.2012, 23:30:21
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta e adevarul. Cred ca 80% din romancle care au peste 15-16 ani nu mai sunt virgine. Deci cum e??



Uite ca eu nu stiu. Nu e chiar asa,stai linistit.
Ziceti bine cred, credeti d-voastra, nu inseamna ca si aveti dreptate. Nu v-as crede nici daca ati avea statistici la mana pentru ca si ele sunt subiective daca nu chiar mincinoase. Ori aveti asa o experienta larga cu femeile si ati dedus de la prietenele d-voastra ca 80 la suta dintre femei peste 15 nu mai sunt fecioare, ceea ce ma indoiesc, ori aveti o lumanare speciala cu care ati fost prezent ca sa vedeti ce fac unele in pat, ori nu aveti experienta de viata si va lasati inselat de mesajul mass media. Generalizarile nu sunt bune. Vreo dovada ceva?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.05.2012, 23:38:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ziceti bine cred, credeti d-voastra, nu inseamna ca si aveti dreptate. Nu v-as crede nici daca ati avea statistici la mana pentru ca si ele sunt subiective daca nu chiar mincinoase. Ori aveti asa o experienta larga cu femeile si ati dedus de la prietenele d-voastra ca 80 la suta dintre femei peste 15 nu mai sunt fecioare, ceea ce ma indoiesc, ori aveti o lumanare speciala cu care ati fost prezent ca sa vedeti ce fac unele in pat, ori nu aveti experienta de viata si va lasati inselat de mesajul mass media. Generalizarile nu sunt bune. Vreo dovada ceva?

Sunt perfect de acord cu tot ce ati scris aici!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 20.05.2012 at 23:59:44.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.05.2012, 00:37:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Vreo dovada ceva?
Varsta mea de 22 de ani nu e o dovada? Mai ales in ultimii ani am cunoscut atatea si atatea fete,fie simple prietene,colegele de liceu etc. Si cam stiam "dosarul" fiecareia. Nu stiu de ce negati aceste lucruri,va incapatanati sub orice forma sa le acceptati! Gata,sunt alte vremuri,nu mai e ce-a fost! E trist dar adevarat. Sunt tanar si traiesc printre tineri,ii cunosc cel mai bine si cred ca sunt cel mai in masura sa trag astfel de concluzii. Cunosc atatea fete,la la 14 ani pana la 20+ si putine sunt cele care au cat de cat ceva in cap. Nu o spun cu drag sau cu bucurie,credeti-ma,dar asta e adevarul.

Credeti ca imi arde sau as avea ceva de castigat sa scriu la misto pe aici?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.05.2012, 01:51:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta e adevarul. Cred ca 80% din romancle care au peste 15-16 ani nu mai sunt virgine. Deci cum e??
Crezi..asta e ca un fel de crez religios sau se bazeaza pe evaluari directe facute asupra unui esantion reprezentativ statisitc?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.05.2012, 01:53:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Varsta mea de 22 de ani nu e o dovada? Mai ales in ultimii ani am cunoscut atatea si atatea fete,fie simple prietene,colegele de liceu etc. Si cam stiam "dosarul" fiecareia. Nu stiu de ce negati aceste lucruri,va incapatanati sub orice forma sa le acceptati! Gata,sunt alte vremuri,nu mai e ce-a fost! E trist dar adevarat. Sunt tanar si traiesc printre tineri,ii cunosc cel mai bine si cred ca sunt cel mai in masura sa trag astfel de concluzii. Cunosc atatea fete,la la 14 ani pana la 20+ si putine sunt cele care au cat de cat ceva in cap. Nu o spun cu drag sau cu bucurie,credeti-ma,dar asta e adevarul.

Credeti ca imi arde sau as avea ceva de castigat sa scriu la misto pe aici?
Mai exista si o alta varianta a povestii - preferi sa-ti petreci timpul cu fete de la 14 la 20+ mai "sarace cu duhul" (in acceptia moderna a termenului), in speranta ca tu insusi vei trece drept mai cu minte, dupa vorba "chiorul e rege in tara orbilor".
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.05.2012, 07:56:33
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Manastirile si bisericile ortodoxe au fost primele care au eliberat tiganii din sclavie.

George Enescu nu era tigan?

Daca pui un indian si un tigan unul langa altul, nu vezi mare diferenta. Am mai vazut la scoala si pe strada indieni, si daca nu stiam ca sunt din India dupa portul lor, puteam sa bag mana in foc ca sunt tigani. Si limba tiganilor seamana cu limba indienilor. Doar sunt un trib indian. Si la traditii si conceptii seamana tiganii cu indienii.

Tiganii nu au tribunalul lor in Ro? Eu asa am auzit. Sper sa fi auzit prost.

Sunt uniti, asa e. Dar sunt uniti si la bine, si la rau. Si tiganii nu o sa aleaga niciodata un roman in favoarea unui tigan.

Prostitiuatele din vest. Hm. V-ati intrebat cate din ele fac ceea ce fac ptr. ca vor ele si cate din ele sunt fortate? Bordele sunt locurile un stau femeile care au fost luate si puse sa se prostitueze. Nu este o noutate ca traficul de carne vie este in floare in Ro. Au fost si emisiuni, s-a discutat despre cazuri si cazuri in care fete romance erau furate si fortate sa se prostitueze prin vest. Multi pesti se dau drept iubitii lor, le zic ca se muta impreuna in alta tara si cand ajung acolo o dau pe mana altuia. Nu neg cazurile in care unele fete aleg ele, insa sunt f.multe situatii in care fetele chiar sunt fortete si nimeni nu mai zice nimic despre ele. Ba, mai legalizeaza si prostitutia.

E gresit sa zici ca tigancile sunt mai curate decat romancele. Pot si eu sa iti dau exemple de romance mai curate decat tigancile. Pot, ca am de unde. Nu neg ca sunt familii de tigani civilizati, cu scoala, care muncesc cinstit. Stiu ca sunt si e gresit sa spui ca toti tiganii sunt asa si asa. Dar aici nu cred ca era vb. despre ei, ci mai degraba despre tiganii care ne-au adus faima prin occident. Cand cei din vest ne fac tigani nu o zic ca sa ne faca complimente si nici n-au avut ocazia sa cunoasca tigani civilizati. Au si tiganii mafia lor, gastile lor, au facut o gramada de prostii cu care sa iasa in evidenta. Fete de tigani deobicei se marita cu cine vor parintii lor. Si nu sunt rare cazurile in care parintii isi dau fata unui barbat care are bani, sau sa isi plateasca o datorie sau alte motive.Si mai au obiceiul ala cu camasa. Camasa fiind dovada ca fata a fost fata mare. Si tigancile, multe din ele sunt vrajitoare. Unele sunt excroace dar sunt si adevarate si citesc in boabe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58