Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.12.2012, 14:08:46
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu sunt de acord cu multe explicatii de aici. Ceea ce nu inteleg eu este de ce noi totusi preluam niste lucruri care se adresau iudeilor (cu tot respectul pentru ei, ca nu am nimic cu ei).
Si in Biserica Catolica s-a citit genealogia Lui Isus. Preotul nostru spunea: chiar daca aparent evanghelistul se adresa iudeilor, in realitate s-a adresat lumii intregi. In aceasta genealogie sunt trecute si numele catorva femei, cu toate ca la vremea aceea femeile pur si simplu nu contau. Este amintita sotia lui Urie, Ruth si sfanta Fecioara Maria. Preotul nostru ne-a spus ca una dintre aceste femei a fost prostituata. Deasemenea, multi dintre barbatii din acest arbore genealogic au fost conducatori ai lui Israel. Unii dintre acesti conducatori au fost plini de intelpciune, altii au fost fricosi. Nu in ultimul rand, in acest arbore exista persoane care nu sunt evrei pur sange.
Mesajul Sfintei Evanghelii, dupa parerea preotului nostru, are doua puncte:
1.Toti suntem chemati la mantuire. Oricum am fi noi, cu pacatele, neajunsurile si calitatile noastre, suntem cu totii chemati sa facem parte din familia Lui Hristos.
2. Planul Lui Dumnezeu nu are nici o legatura cu ceea ce gandesc oamenii. Probabil ca nici un om nu s-ar fi gandit ca in genealogia Domnului nostru ar putea apare numele unei prostituate neevreica. Sau ca ar fi aparut oameni tematori, lipsiti de initiativa, care au dus poporul evreu in robia Babilonului. Planul Lui Dumnezeu de mantuire a oamenilor se realizeaza indiferent de cat intelegem sau percepem noi. Este ca o tesatura. Noi vedem doar partea din spate, plina de noduri si ate, in schimb pe partea din fata, nesesizabila de noi, apare o tesatura frumoasa si armonioasa.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.12.2012, 16:07:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Acestea sunt amanunte. Sigur exista o explicatie si pentru ele.
Acelasi Dumnezeu nascut din Fecioara este, indiferent de genealogie. Credinta noastra, a celor de acum, nu sta in aceasta insiruire de nume.

Mie, dimpotriva, mi s-ar fi parut tare ciudat ca Evangheliile sa semene foarte bine intre ele. Ar fi insemnat ca s-au laut unul dupa altul sau ca cineva a copiat la examen :).
Oricum, sa nu uitam ca ortodoxia se intemeiaza, in mod egal, atat pe Biblie, cat si pe Sfanta Traditie.

despre discrepanta din genealogii am gasit un articol aici http://dictionarbiblic.blogspot.ro/2...s-cristos.html
amănunte? hmmm ...
amănunte care contează.
dacă am vorbi de cronologia unor evenimente, atunci aș spune că tine: e bine că sunt puțin diferite.
dar nu. e vorba de bunicul sau.
este în regulă că unul din evangheliști nu știa cine este tatăl lui Iosif. dar să spună că este altul?
iar Matei ce ne spune? că Iisus se trage din Solomon, născut în urma crimei împotriva lui Urie ... ciudat.

in articolul prezentat de tinne:
"Probabil că linia genealogică dată de Matei intenționează să urmărească succesiunea la tronul lui David chiar și atunci când aceasta nu a avut loc în linie directă de la tată la fiu."
"Probabil" - asta nu da plus de credibilitate.
plus că textul mă duce cu gândul la un arajament făcut de Matei.
în rest ... nimic concludent.

Last edited by Dumitru73; 28.12.2012 at 17:48:31.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.12.2012, 10:36:12
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit Spita neamurilor la sf. ap. Pavel

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ceea ce nu inteleg eu este de ce noi totusi preluam niste lucruri care se adresau iudeilor (cu tot respectul pentru ei, ca nu am nimic cu ei).
S-ar putea sa existe alta explicatie.

Dar pentru noi Tatal din ceruri este mai important. Aceea este rudenia cea mai adevarata si importanta!
Pavel Timotei1 I:3-4. Acolo ai raspunsul la nelamuririle tale. Cei ce ies din aceasta invatatura se indeparteaza de Dumnezeu.

Intre Pavel si ceilalti apostoli au existat mai multe dispute si de fiecare data a "castigat" Duhul Sfant, prin Pavel. Este posibil ca "scrisorile" despre spitele neamurilor sa fi fost trimise, inainte de a se lua decizia in Sinodul Apostolilor ca Evanghelia este si pentru neamuri, nu doar pentru cei taiati imprejur. Dar din cauza ca vremurile nu permiteau comunicate de presa, nici retractarea celor spuse, scrisoarea a ramas pana astazi ca fiind esentiala pentru mantuire (ceea ce este FALS, conf. ap. Pavel).

Concluzia mea din aceste doua versete este ca : Imperiul Bizantin a devenit Imperiul Ortodox, iar Imperiul Roman a devenit Imperiul Catolic. Sarbatorile si apucaturiele idolatre au fost redenumite, insa duhul ratacirii a ramas acelasi sub numele de traditie si dogma. Dar Dumnezeu este mai presus de acestea doua.

Timp 30 de ani am fost un bun roman ortodox, participant la traditii si cantaret de strana, dar zi de zi spoream in rautate si pacat. Am inceput sa caut adevarul sub acoperamantul nadejdii ca un Dumnezeu care S-a lasat rastignit ca sa mi se faca pilda vie de bunatate, nu ma va lasa sa cad in ratacire cat timp caut adevarul(oricare ar fi acela) si nu scuze pentru pacat; iubire de argint, ori slava desarta. Din acel moment viata mea a inceput sa se schimbe si raspunsurile au inceput sa apara chiar de la sfintii Ortodoxiei, despre care am inteles ca nu au nici o legatura cu Imperiul Ortodox, desi sub randuiala acestuia si-au implinit lucrarea lor sfanta.
Cat timp rautatea din mine va continua sa se imputineze si eu voi continua sa cred ca sunt in Adevar si merg spre Dumnezeu. E drept ca inaintez cu viteza melcului, dar tot mai bine decat fulgerator spre rautate.

Sa fii binecuvantata cu numele tau cu tot.

p.s. as fi vrut ca acesta sa fie un mesaj privat, dar am dat din greseala quote...

Last edited by leonte; 29.12.2012 at 10:43:49.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.12.2012, 03:49:26
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
amănunte? hmmm ...
amănunte care contează.
dacă am vorbi de cronologia unor evenimente, atunci aș spune că tine: e bine că sunt puțin diferite.
dar nu. e vorba de bunicul sau.
este în regulă că unul din evangheliști nu știa cine este tatăl lui Iosif. dar să spună că este altul?
iar Matei ce ne spune? că Iisus se trage din Solomon, născut în urma crimei împotriva lui Urie ... ciudat.

in articolul prezentat de tinne:
"Probabil că linia genealogică dată de Matei intenționează să urmărească succesiunea la tronul lui David chiar și atunci când aceasta nu a avut loc în linie directă de la tată la fiu."
"Probabil" - asta nu da plus de credibilitate.
plus că textul mă duce cu gândul la un arajament făcut de Matei.
în rest ... nimic concludent.
Asta este una dintre probleme, o alta problema ar fi faptul ca in Evanghelia dupa Matei ni se spune ca Iisus a fost in Egipt ca sa scape de Irod , iar Eevanghelia dupa Luca ne spune ca Iisus a ramas in israel , ba chiar a fost dus la templu in Ierusalim conform legii.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.12.2012, 04:00:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Asta este una dintre probleme, o alta problema ar fi faptul ca in Evanghelia dupa Matei ni se spune ca Iisus a fost in Egipt ca sa scape de Irod , iar Eevanghelia dupa Luca ne spune ca Iisus a ramas in israel , ba chiar a fost dus la templu in Ierusalim conform legii.
Prezinta ca dovada versetele ca sa verificam; Evangheliile nu se pot contrazice.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.12.2012, 04:11:13
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Prezinta ca dovada versetele ca sa verificam; Evangheliile nu se pot contrazice.
Sfânta Evanghelie după Matei cap 2:

"13. După plecarea magilor, iată îngerul Domnului se arată în vis lui Iosif, zicând: Scoală-te, ia Pruncul și pe mama Lui și fugi în Egipt și stai acolo până ce-ți voi spune, fiindcă Irod are să caute Pruncul ca să-L ucidă.
14. Și sculându-se, a luat, noaptea, Pruncul și pe mama Lui și a plecat în Egipt.
15. Și au stat acolo până la moartea lui Irod, ca să se împlinească cuvântul spus de Domnul, prin proorocul: "Din Egipt am chemat pe Fiul Meu".
16. Iar când Irod a văzut că a fost amăgit de magi, s-a mâniat foarte și, trimițând a ucis pe toți pruncii care erau în Betleem și în toate hotarele lui, de doi ani și mai jos, după timpul pe care îl aflase de la magi.
17. Atunci s-a împlinit ceea ce se spusese prin Ieremia proorocul:
18. "Glas în Rama s-a auzit, plângere și tânguire multă; Rahela își plânge copiii și nu voiește să fie mângâiată pentru că nu sunt".
19. După moartea lui Irod, iată că îngerul Domnului s-a arătat în vis lui Iosif în Egipt,
20. Și i-a zis: Scoală-te, ia Pruncul și pe mama Lui și mergi în pământul lui Israel, căci au murit cei ce căutau să ia sufletul Pruncului.
21. Iosif, sculându-se, a luat Pruncul și pe mama Lui și a venit în pământul lui Israel.
22. Și auzind că domnește Arhelau în Iudeea, în locul lui Irod, tatăl său, s-a temut să meargă acolo și, luând poruncă, în vis, s-a dus în părțile Galileii.
23. Și venind a locuit în orașul numit Nazaret, ca să se împlinească ceea ce s-a spus prin prooroci, că Nazarinean Se va chema."

Sfânta Evanghelie după Luca cap 2 :

"22. Și când s-au împlinit zilele curățirii lor, după legea lui Moise, L-au adus pe Prunc la Ierusalim, ca să-L pună înaintea Domnului.
23. Precum este scris în Legea Domnului, că orice întâi-născut de parte bărbătească să fie închinat Domnului.
24. Și să dea jertfă, precum s-a zis în Legea Domnului, o pereche de turturele sau doi pui de porumbel.
25. Și iată era un om în Ierusalim, cu numele Simeon; și omul acesta era drept și temător de Dumnezeu, așteptând mângâierea lui Israel, și Duhul Sfânt era asupra lui.
26. Și lui i se vestise de către Duhul Sfânt că nu va vedea moartea până ce nu va vedea pe Hristosul Domnului.
27. Și din îndemnul Duhului a venit la templu; și când părinții au adus înăuntru pe Pruncul Iisus, ca să facă pentru El după obiceiul Legii,
28. El L-a primit în brațele sale și a binecuvântat pe Dumnezeu și a zis:
29. Acum slobozește pe robul Tău, după cuvântul Tău, în pace,
30. Că ochii mei văzură mântuirea Ta,
31. Pe care ai gătit-o înaintea feței tuturor popoarelor,
32. Lumină spre descoperirea neamurilor și slavă poporului Tău Israel.
33. Iar Iosif și mama Lui se mirau de ceea ce se vorbea despre Prunc.
34. Și i-a binecuvântat Simeon și a zis către Maria, mama Lui: Iată, Acesta este pus spre căderea și spre ridicarea multora din Israel și ca un semn care va stârni împotriviri.
35. Și prin sufletul tău va trece sabie, ca să se descopere gândurile din multe inimi.
36. Și era și Ana proorocița, fiica lui Fanuel, din seminția lui Așer, ajunsă la adânci bătrânețe și care trăise cu bărbatul ei șapte ani de la fecioria sa.
37. Și ea era văduvă, în vârstă de optzeci și patru de ani, și nu se depărta de templu, slujind noaptea și ziua în post și în rugăciuni.
38. Și venind ea în acel ceas, lăuda pe Dumnezeu și vorbea despre Prunc tuturor celor ce așteptau mântuire în Ierusalim.
39. După ce au săvârșit toate, s-au întors în Galileea, în cetatea lor Nazaret.
40. Iar Copilul creștea și Se întărea cu duhul, umplându-Se de înțelepciune și harul lui Dumnezeu era asupra Lui.
41. Și părinții Lui, în fiecare an, se duceau de sărbătoarea Paștilor, la Ierusalim."

Ps : Acestea sunt singurele Evanghelii care ne vorbesc de Iisus in perioada copilariei.

Galileea nu are legatura cu Ierusalimul, acesta se afla in Iudeea.

Last edited by EzioAuditore; 30.12.2012 at 04:29:31.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.12.2012, 04:36:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Sfânta Evanghelie după Matei cap 2:
...
Sfânta Evanghelie după Luca cap 2 :

41. Și părinții Lui, în fiecare an, se duceau de sărbătoarea Paștilor, la Ierusalim."

Ps : Acestea sunt singurele Evanghelii care ne vorbesc de Iisus in perioada copilariei.
Nu inseamna ca Iisus n-a fost in Egipt daca Luca nu aminteste de plecare dupa ce a fost prezentat Domnului la templu, probabil la varsta de 8 zile cand a fost taiat imprejur(1 Ianuarie).

Dar fiindca apare in Luca prezenta parintilor Iosif si Maria in fiecare an la sarbatoarea Pastilor in Ierusalim, voi considera ca a stat in Egipt mai putin de un an, cateva luni, chiar daca Irod a omorat pe cei de pana la 2 ani.


Oricum, interesanta observatie.

Last edited by Demetrius; 30.12.2012 at 04:49:07.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.12.2012, 10:11:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Candva am au auzit la o predica (sau poate am citit undeva, nu mai stiu) ca este foarte important un lucru: Iisus nu a fost un om sarman, venit din vreo familie umila, ci provenea din semintia lui David.
Nu cred ca ati inteles ce trebuia din predica respectiva. Hristos a implinit profetiile Vechiului Testament prin faptul ca dupa trup era urmas al lui David. Dar din punct de vedere al starii materiale, desi evangheliile nu ne vorbesc despre asta, din Sfanta Traditie stim ca nu era nici pe departe o familile bogata cea in care s-a nascut, deci era vorba despre o familie umila.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De aceea nu se accepta la noi nici povestea nasterii Sale intr-un grajd si a ieslei.
La noi, spre deosebire de catolici, nu se pune la Craciun scena Nasterii (cu iesle, Maria, Iosif, bou, magar si ce mai era).
Asta de unde ati scos-o? Va rog cititi Evanghelia dupa Luca si priviti o icoana canonica ortodoxa cu Nasterea Domnului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.12.2012, 17:02:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu inseamna ca Iisus n-a fost in Egipt daca Luca nu aminteste de plecare dupa ce a fost prezentat Domnului la templu, probabil la varsta de 8 zile cand a fost taiat imprejur(1 Ianuarie).

Dar fiindca apare in Luca prezenta parintilor Iosif si Maria in fiecare an la sarbatoarea Pastilor in Ierusalim, voi considera ca a stat in Egipt mai putin de un an, cateva luni, chiar daca Irod a omorat pe cei de pana la 2 ani.

Oricum, interesanta observatie.
ai încercat o explicație. doar că nu are logica.
Matei ne spune că au plecat în grabă. Iar Irod a trimis să fie uciși pruncii, pentru că nu s-au întors magii la el.
iar Luca ne spune că a 8a zi erau în Ierusalim.
plus că unul pomenește doar de magi, celălalt doar de păstori.
Luca nu pomenește de magi și de daruri...
în plus, Luca ne vorbește de iesle, dat Matei ne spune că nașterea a avut loc într-o casa.
iar citatul lui Matei "Glas în Rama s-a auzit ..." ... este scos din context.
Ieremia se referea la altceva.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.12.2012, 19:31:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu cred ca ati inteles ce trebuia din predica respectiva. Hristos a implinit profetiile Vechiului Testament prin faptul ca dupa trup era urmas al lui David. Dar din punct de vedere al starii materiale, desi evangheliile nu ne vorbesc despre asta, din Sfanta Traditie stim ca nu era nici pe departe o familile bogata cea in care s-a nascut, deci era vorba despre o familie umila.

Asta de unde ati scos-o? Va rog cititi Evanghelia dupa Luca si priviti o icoana canonica ortodoxa cu Nasterea Domnului.
De acord cu primul alineat. Dupa trup (adica dupa mama) se tragea din David, dar parintii erau saraci. Discutia era ca se pomenea de Iosif ca tata al lui.

De unde am scos? N-am vazut nici in icoane si nicaieri la ortodocsi ieslea.
Si am intrebat aici pe forum la un moment dat si mi s-a spus ca nu este acceptata ieslea la ortodocsi.
Mi se pare, dar nu stiu sigur, ca si preotul mi-a spus acelasi lucru.
La catolici toti au acasa, sub brad si ieslea cu toate personajele si pe 24 la ora 24:00h se anunta Nasterea Lui si se pune copilasul in iesle.
Si bisericile se impodobesc cu ieslea si pun pruncul mai apoi.

Copiii joaca scena cu Nasterea si a celor 3 magi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 11:50:10
Genealogia lui Iisus diferita la Matei / Luca odin Din Noul Testament 19 01.08.2011 04:23:14
Genealogia Domnului nostru Iisus Hristos si vechimea lumii mihailt Generalitati 6 22.05.2011 17:58:03
Intrebare legata de biserica Panda701 Generalitati 12 24.03.2010 17:17:28
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 19:27:51