Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 08.06.2014, 15:54:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Ar fi bine sa ierte persoanele pe care nu le poate ierta, si sa spuna ce crede si simte despre cine crede si simte, fara sa intru in mai multe detalii. O sa pateasca iar daca nu-si intelege greseala. Doamne ajuta
Dumnezeu sa te ierte si sa te intelepteasca LA TIMP, biet copil ratacit. Ai facut un adevarat taraboi despre "gunoiul din ochiul altuia", pe thread-ul dedicat... iubirii divine (nu cred ca esti inca in masura sa percepi sensul acestor vorbe) iar aici intri fara sa stii absolut nimic despre acest om, si deliberezi concluzii. Dar tu, unde te situiezi TU, in aceasta ecuatie? Ti se pare ca stai intr-un loc sigur? Ai grija, copile, sa nu cazi, ca esti deja pe margine, daca nu deja in alunecare libera!
Sa nu ma intelegi gresit; nu te cunosc, si nu vreau sa-ti fac intrarea ta pe acest forum, un calvar, desi cam asta se poate intelege printr-o gandire superficiala. Tu cauti ceva, dar esti inca pe contra-sens si nu e de mirare ca te lovesti frontal de tot si toate! Cand crezi ca stii, sa stii ca... NU STII NIMIC! Invata sa asculti, sa primesti ce ti se da, si sa intelegi sufletul celuilalt, pentru a reusi intr-un final sa te poti intelege pe tine. Deocamdata esti la discretia cuiva care-ti face mult rau, fara ca tu sa fii constient de asta.
Da, logica voastra pare atat de simpla incat aveti impresia ca o puteti atinge cu mana. Multi de-aici, au trecut demult prin entuziasmul tau usor razvratit. Totusi, la Mila lui Dumnezeu nu se ajunge prin mandrie, iar tu nu poti nega ca dai pe-afara de mandrie. La Mila lui Dumnezeu, nu poti ajunge de unul singur. Nu pentru ca trebuie sa te duca altul de mana, ci tu, prin intelepciune, rabdare si dragoste fata de semeni, sa fii acceptat sa duci de mana pe celalalt mai putin intelept decat tine! Ori tu, deocamdata, vezi singur ca orbercai in intuneric. Incearca sa nu te iei de altii fiindca se iau de tine. Vei castiga mult mai mult ascultand, decat aruncand la fileu, sa nu pari mai prejos!
Deocamdata nici nu stiu daca esti (sau macar incerci sa fii) serios, sau acelasi individ ciudat care tot intra pe acest forum, sub diferite identitati, punand rabdarea celorlalti la mare incercare. Cat inca Dumnezeu ingaduie, esti bine-venit.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 08.06.2014 at 21:44:01.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.06.2014, 19:31:35
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Domnul este pastorul lui,nu va duce lipsa de nimic.Il va calauzi spre ape de odihna si ii va inviora sufletul.Chiar daca trece prin valea umbrelor incercarii,nu va pati nici un rau,caci Domnul este cu el.Puterea si indurarea Domnului il vor insoti in toate zilele vietii lui,si vor risipi norii trecatori,la fel cum lumina alunga noaptea.Curaj si credinta prieten bun, nu vei fi merge niciodata singur! Domnul sa te aline si sa te intareasca in dragostea Lui fara de sfarsit.
Ohoooo, Maestre!
Multumesc lui Dumnezeu care ti-a dat priceperea tainelor Sale si multumesc pentru bunatatea de a ne impartasi pe noi toti din roadele priceperii tale. O rugaciune mai potrivita pentru un om apasat sufleteste cu greu s-ar putea gasi...

Multumesc Tatalui nostru, care ne primeste pe toti, ori de cate ori ne-am departa de El. Multumesc pentru indelunga Lui rabdare, multumesc pentru dragostea cu care ne mangaie, chiar si antunci cand meritam mai putin. Caci El este cel ce nu rasplateste raul cu rau, caci nu vrea moarte pacatosului ci sa se intoarca la pocainta si sa fie viu...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.06.2014, 20:35:27
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iubirea, deși este pomenită inflaționar ca entitate lexicală, este atât de străină de lumea aceasta încât realitatea ei existențială este aproape insuportabilă pentru omul căzut. Mihai
Complicata exprimare, dar cat de mult adevar contine! De fapt contine tot Adevarul. Este acelasi adevar pe care Eminescu la subliniat zicand "Ne succedem generatii si ne credem minunati..." Multumesc lui Dumnezeu, care mi-a randuit sa am iscusinta necesara pentru a intelege vorbele de mai sus.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.06.2014, 22:15:31
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Dumnezeu sa il ajute!

Pentru rugaciunile Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale sfintei mucenite Fevronia si ale tuturos sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste pe robul tau Mihailc.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.12.2014, 23:09:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Să ne rugam pentru Mihai, care s-a retras de pe forum.

Eu una am încercat să mediez acel conflict recent cu Ioan Cezar... Se pare însă că am făcut-o foarte prost, astfel încât s-a supărat pe mine s™i m-a s™i sters din lista lui de prieteni. Offff! n-ar fi mare lucru o listă, nu? stiu, dar nu pot să nu pun la suflet, si îmi pare rău că l-am supărat asa de tare.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 08.12.2014, 23:30:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să ne rugăm!
Să ne rugăm să nu ne mai ștergă "prietenii" din liste la prima contră care ne deranjează naturelul prea simțitor.

Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #77  
Vechi 08.12.2014, 23:37:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Să ne rugam pentru Mihai, care s-a retras de pe forum.

Eu una am încercat să mediez acel conflict recent cu Ioan Cezar... Se pare însă că am făcut-o foarte prost, astfel încât s-a supărat pe mine s™i m-a s™i sters din lista lui de prieteni. Offff! n-ar fi mare lucru o listă, nu? stiu, dar nu pot să nu pun la suflet, si îmi pare rău că l-am supărat asa de tare.
Se intampla frecvent ca cel ce vrea sa medieze un anume conflict sa fie de doua ori victima...
Nu stiu daca in aceste conditii, Mihai mai are nevoie de rugaciunile noastre mai mult decat le-ar avea si Ioan. Spun doar atat:
Mihai sub nicio forma nu avea nevoie de o asa iesire fiindca a reusit sa puna sub semnul indoielii anumite impresii mai vechi.
Ioan ar trebui sa mediteze profund de ce i se intampla ce i se intampla, si de ce trebuie sa se repete ca o copie la indigo. OK, a patit-o odata, o fi fost o neintelegere. A patit-o a doua oara, (atunci i-am luat apararea si l-am blamat mult pe Cristian, desi nici el nu era chiar nevinovat, cum nici Mihai acum n-a procedat corect), dar daca s-a intamplat un astfel de conflict si a treia oara, inseamna ca undeva trebuie sa cautam in subconstient ca tare ma tem ca acolo e cam multa patima pretins intelectual-profesionala.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.12.2014, 00:45:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sa ne rugam pt ce anume,in mod concret?

Eu am inteles interventia lui Cezar altfel-desigur ca nu era necesar sa se sublinieze sau sa se doreasca banarea lui Fallen-insa eu am vazut-o ca o indreptare pedagogica,o scuturatura frateasca(in prima data).
Sau daca vreti o deformare profesionala...

Ca ceilalti spun vrute si nevrute despre noi,nu-i o problema;problema este cum reusim noi,soldati crestini sa manageriem problema asta de trufie?

Paradoxul este ca de fiecare data tot asa: ca multi dintre teoritecienii si invatatatii cei mai de soi intr-ale crestinatatii ,pica ca fulgii de nea la prima ninsoare a examenului practic,cand se lovesc mai tare de un frate.

Desigur,spun asta din observatia personala si nu ma exclud din aceasta tagma care nu vede padurea din cauza brazilor...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 09.12.2014, 01:16:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa ne rugam pt ce anume,in mod concret?
Păi eu mă gândeam să ne rugăm să-i treacă tulburarea si supărarea, si să revină la gânduri mai bune.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 09.12.2014, 02:08:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Păi eu mă gândeam să ne rugăm să-i treacă tulburarea si supărarea, si să revină la gânduri mai bune.
Sa ne rugam pentru toti care au fost suparati de cineva pe acest forum , sa nu capete resentimente care otravesc sufletul si sa inteleaga ca intotdeauna in cuvantul aspru al aproapelui este si o doza de corectare ,utila si de folos.
Sa treaca peste nedreptatea care li s-a facut , si sa se intoarca cu si mai multa dragoste catre aproapele, aducand intotdeauna slava lui Dumnezeu ca ne-a prilejuit aceasta sansa sa ne cunoastem aici ,ca intr-o familie nevazuta, dar parca reala.
Reply With Quote
Răspunde