Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.09.2009, 21:51:00
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

mai bine, gasiti aici MAI MULTE despre icoanele facatoare de minuni din Sf.Munte
http://www.crestinortodox.ro/diverse...ul-munte-athos
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.09.2009, 22:04:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chiar și de magazia Mănăstirii Vatoped se leagă o minune a Maicii Domnului. Icoana "Elevoritssa" sau "Izvorâtoarea de ulei", pictată în secolul al XIV-lea, cinstită în mod special în vinerea din Săptămâna Luminată, se află în magazia acestei mănăstiri. În timpul Sfântului Ghenadie, care se ocupa de aprovizionarea mănăstirii, uleiul nu mai era de prisos, fiind obligat să îl folosească doar pentru nevoile bisericii. Bucătarul , nemaiavând cu ce să facă mâncarea, s-a plâns starețului, care i-a poruncit Sfântului Ghenadie să nu se mai îngrijească de lipsa uleiului, căci Maica Domnului nu-i va lăsa și va face milă cu ei. Și așa s-a întâmplat, încât , într-o zi, când a intrat în cămară, a văzut că vasele erau atât de pline încât uleiul curgea pe jos, ajungând până la ușă. Tot de atunci icoana are o mireasmă deosebită.
<< Strigați cu bucurie Doamnei noastre, pururea Fecioare Maria, strigați-i tot pământul. Cântați-i preadulce cântare preaslăvitului ei nume ! Dați slavă laudei ei . Să intrăm în casa închinată mumelui ei, cu ardere de tot din toată inima . Și să înălțăm în fața Sfintei sale Icoane, candelele noastre și rugăciunile. M ă r i r e ție, nădejdea noastră care nu ne faci de rușine ! M ă r i r e ție, Stăpână , mărirea și lauda creștinilor ! Bucura-mă-voi și mă voi veseli de Dumnezeu, Mântuitorul meu, iar pe tine, ajutătoarea mea , te voi mări întru laudă veșnică !
Icoana Maicii Domnului "Pirovolitisa" ( "Împușcata ) este pictată pe peretele de deasupra porții din exteriorul mănăstirii. În anul 1822 câțiva turci au ajuns la poarta mănăstirii. Unul dintre ei a scos pistolul și, plin de încredere, a tras în mâna dreaptă a Preasfintei Fecioare. Imediat a venit și pedeapsa, căci diavolii, luându-l, l-au îndemnat să se spânzure de un măslin din fața mănăstirii. Cea de-a șaptea icoană este "Pantanasa" sau "Atotîmpărăteasa" din secolul al XVII-lea. După spusele bătrânilor din mănăstire, este făcătoare de minuni. A salvat un tânăr care avea o viață necurată, ocupându-se chiar și cu vrăjitoria. Această icoană mai are harul de a vindeca cancerul. Foarte mulți bolnavi s-au vindecat după ce au citit cu credință Paraclisul Maicii Domnului înaintea icoanei.
<< Fericiți cei fără prihană care umblă în Legea Domnului. Fericiți sunt și cei ce umblă pe calea sfintelor fapte bune ale Maicii lui Dumnezeu. Fericiți sunt cei ce pășesc pe urmele smereniei ei ! Fericiți sunt părtașii la bunătatea ei ! Fericiți sunt cei ce iubesc blândețea inimii ei ! Fericiți sunt cei ce îi slujesc cu făgăduințe sfinte ! Fericiți sunt cei ce au o nădejde tare și o bună așteptare ! Fericiți sunt cei pe care Împărăteasa cerului îi va primi în mijlocirea Sa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.09.2009, 16:54:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Fecioară !

Născătoare de Dumnezeu, / Fecioară ! / Învață-mă să sufăr / Dumnezeiește, / Picurându-mi în suflet / Pacea. / Născătoare de Dumnezeu, / Fecioară ! / Învață-mă să iert / Dumnezeiește, / Zidindu-mi în suflet / Lumina. / Născătoare de Dumnezeu, / Fecioară ! / Învață-mă să iubesc / Dumnezeiește, / Îmbogățindu-mi în suflet / Cuvântul . / Născătoare de Dumnezeu, / Fecioară ! / Învață-mă . . . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.09.2009, 17:23:46
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit Povatuitoarea

In urma cu cativa ani, intr-un sat, de Craciun, o casa s-a facut scrum intr-un incediu. A ramas o bucata de perete cu icoana Preasfintei Nascatoare.

Este continutul esential al acestei intamplari, conjuctura fiind plina de semnificatii. Unul din amanunte, este ca podul casei plin cu porumb si doi porci abia taiati, era tinut sub cheie de teama ca batranii casei ar fi putut sa-si insuseasca ceva de prin el. Locuiau in aceeasi curte, intr-o casuta batraneasca. Dupa incendiu, familia tanara, cu copii a fost nevoita sa locuiasca o perioada cu batranii.

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.09.2009, 20:46:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Smerenia Preacuratei Fecioare Maria

Toate darurile Preasfintei Fecioare Maria au atras mult asupra ei mila și îndurarea lui Dumnezeu. Părintele Cleopa se întreba : " Dar care i-a fost ei, mai mult ca toate , pricină de slavă și de înălțare duhovnicească ? Care credeți că a fost cel mai mare dar al Maicii Domnului ? Oare fecioria sau înțelepciunea sau priceperea sau alte multe și nenumărate daruri pe care le avea ? " și părintele Cleopa arată : " Da, frații mei ! Într-adevăr , Preasfânta Fecioară Maria a fost împodobită de Dumnezeu cu toate darurile cele duhovnicești. Însă, dar cel mai mare care i-a fost ei pricină de slavă și de cinste negrăită a fost darul SMERENIEI . Fără acest dar , toate celelalte nu i-ar fi fost de nici un folos. " SMERENIA a fost pricină de SLAVA și CINSTE Preacuratei Fecioare Maria , mai mult decât toate darurile pe care le avea. Pentru SMERENIA ei, după mărturia SFANTULUI DUH , "Domnul a căutat spre SMERENIA roabei Sale și a ridicat-o la atâta slavă și cinste, spre a fi lăudată în cer și pe pământ de toate obștile cerești, și pe pământ fericită de toate neamurile. Nașterea Maicii Domnului, prin bucuria și pacea pe care ni le aduce în suflete, ne poate ajuta să punem început bun vieții noastre de rugăciune și de pocăință. Ajutorul pe care Maica Domnului ni-l dă în orice efort duhovnicesc pe care îl facem nu poate fi egalat de nimeni și de nimic. De aceea ea este numită de cântări " HRANITOAREA VIEȚII NOASTRE ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.09.2009, 23:04:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Filă de Acatist

Bucură-te , leagăn alb de iasomnie, / Către care-n roiuri fluturi coboară, / Bucură-te, raza stelei din vecie, / Bucură-te , Maică pururea Fecioară, / Dulcea mea Marie . / Bucură-te, floare fără de prihană, / Albă ca argintul nopților de vară, / Spicul cel de aur veșnic plin cu hrană, / Mirul care vindecă orice fel de rană, / Bucură-te , Maică pururea Fecioară, / Ploaia cea de mană. / Bucură-te, brazdă plină de rodire, / Munte sfânt, în care s-a-ngropat comoară, / Bucură-te, cântec tainic de iubire, / Clopot de chemare, cântec de mărire, / Bucură-te , Maică pururea Fecioară, / Blândă fericire. / Bucură-te , mărul vieții care-nvie, / Pomul greu de roadă-n plină primăvară. / Bucură-te , iarăși , țărm de bucurie, / Dintru care curge miere aurie, / Bucură-te , Maică pururea Fecioară, / Sfânta mea Marie .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.09.2009, 18:20:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Vimatarisa" sau "Ctitorița"- o icoană făcătoare de minuni

Vimatarisa sau Ctitorița este o icoană veche, făcătoare de minuni. Minunea întâmplată cu ea s-a petrecut în urmă cu aproape 1000 de ani, în timpul unui atac al arabilor. Paraclisierul, ierodiaconul Sava , de frică să nu piară în foc, a luat icoana Maicii Domnului și Crucea Sfântului Constantin cel Mare și le-a ascuns în fântâna din altar, punând în fața lor o lumânare mare, aprinsă , pe care le-a acoperit cu scânduri și lespezi de piatră. Dar Sava nu a scăpat de arabi, căzând în robie la ei. Întorcându-se după 70 de ani, a mai găsit doar câțiva călugări care se nevoiau între ruinele mănăstirii. Întrebând de icoana din fântână, nimeni din ei nu mai știa nimic. Cu frică au dat lespedea la o parte și nu mică le-a fost uimirea când au aflat icoana și crucea plutind pe apă cu lumânarea lângă ele, de parcă atunci ar fi fost puse. Acum se află tot în altar, dar la loc de mare cinste. Se mai numește și "Ctitorița" pentru că a fost descoperită în timpul celor trei ctitori ai mănăstirii Vatoped: Atanasie, Nicolae și Antonie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.09.2009, 22:01:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciunea mamei către Sfânta Maria +

Maică Sfântă Preacurată , / Vezi ce frumos dorm copiii ? / Ei îmi sunt averea toată , / Pentru ei din greu mă zbucium, / Pentru ei trăiesc în lume. / Și îndur atât noianul / De dureri fără de nume ! / I-am culcat, și-acum spre Tine vin , / Ca ei să nu mă vază / Și te rog Măicuță Bună / Să cobori o blândă rază , / Raza bunătății Tale , / Pe frumoasele lor plete / Ca să n-aibe vise rele / Și nici pleoapele muiete / Și mi fă în zori de ziuă , / Când or fi ca să scoale, / Să-i văd blânzi , cuminți și veseli, / Îndreptând spre tine pașii / Cum se-ndreaptă înspre Tine, / Colo - n cer , sus îngerașii .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.09.2009, 22:15:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Laudă Maicii Soarelui neapus

În bezna omenirii / De mii de ani întinsă / Explozia iubirii / A fost din nou aprinsă ! / Printr-o Sfântă Fecioară, / O Maică nenuntită, / Care ne înconjoară / Cu milă nesfârșită. / Ea a născut un Soare / Pentru lumea întreagă . / Lumina Lui nu moare, / În cel care se roagă. / Măicuța dimineții / Ne iubește nespus. / Ea este Maica Vieții, / A Celui neapus. / Din cea mai Blândă Maică ne răsare / Fiul dumnezeiesc, veșnicul Soare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.09.2009, 22:39:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Laudă Maicii pururea Fecioare +

O singură Maică din lume / Fecioară-n veci de veci rămâne , / Maria este al său nume, / Pe care toți o să-l îngâne . . . / Te cântă omenirea toată, / Fecioară - Maică iubitoare, / Marie, Sfântă preacurată, / Creștinilor izbăvitoare. / Îngerii se închină ție, / Uimiți de sufletul tău blând, / Uimiți de tine , o , Marie , / Floarea întregului pământ. / Și cel mai mult te-mbrățișează / Fiul ceresc, ce te așează / De-a dreapta Sa , o , Preacurată !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colindele - lauda Nasterii Domnului sau a Craciunului? Paisie Aghioritul Craciunul - Nasterea Domnului 14 20.01.2016 06:38:40
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 00:18:42
Icoana Maicii Domnului rld_mario Arta bisericeasca in general 15 27.04.2010 10:37:14
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 05:04:38