Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.04.2012, 19:33:58
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin7 Vezi mesajul
Vreau sa aflu raspunsul la o intrebare, va rog frumos.
Sunt un tanar necasatorit si am botezat de curand o fetita cu prietena mea!Am primit dezlegare+binecuvantare de la preot duhovnic sa botezam impreuna {ea fiind casatorita si nedespartita inca}.Preotul ei duhovnic insa i-a spus ca daca botezam impreuna devenim cumetri si nu ne putem ulterior casatori, din motiv ca suntem cumetri eu cu dansa...si implicit nasii copilului.Ea o tine una si buna ca din moment ce am botezat impreuna am devenit cumatri..si nu mai putem fi impreuna...desi eu,asa cum am mentionat mai sus...am obtinut dezlegare+binecuvantare de la duhovnic...sa increstinam copilul..cu conditia de a clarifica lucrurile pe parcurs.
Ce sfat imi dati?
Va multumesc frumos!


Ce altceva v-au mai zis duhovnicii vostri? Ca daca nu ati fi botezat impreuna acel copil, relatia dintre tine si o femeie casatorita ar fi fost ok?
Doar din cauza ca de acum sunteti cumetri nu puteti fi impreuna? Nu cumva din cauza ca ea e sotia altcuiva?

Despre inrudirile spirituale ce se creeaza in urma botezului - un articol de Pr. Petru Pruteanu
http://www.teologie.net/2009/10/19/i...rma-botezului/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.04.2012, 19:37:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da, ai dreptate, nu contest legatura tainica dintre soti.
De altceva eram nedumerita in postarea lui Mihai. Stiu ca e preferabil ca nasul sa fie de acelasi sex cu pruncul (din diverse ratiuni practice), dar nu stiu ca asta ar fi o conditie obligatorie.
N-am auzit ca un nas de sex diferit de al pruncului sa nu poata boteza pe motiv ca asta ar fi impediment canonic.
De aceea am si amintit ca exista acel Canon stabilit la Sinodul Trulan din 692 prin care se interzicea casatoria intre rude spirituale, nas si fina sau nasa si fin, care nu pot fi decat de sex diferit, nu?
Din cate tin minte, la botez exista o rugaciune, mai exact o ectenie ptr nasi, unde le este pomenit numele ambilor nasi.
Încă ne rugăm pentru robii Tăi (aici pomenește pe nași), care au primit pe pruncul acesta, pentru sănătatea și mântuirea lor.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.05.2012, 11:44:58
florin7 florin7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Mesaje: 2
Lightbulb Hristos a inviat!

Si eu sunt de aceeasi parere!Initial mi s-a spus de parinte ca nu putem boteza impreuna ci doar unul din noi...lucru cu care am fost intru totul de acord si i l-am transmis si ei.
In urma unei discutii mai in detaliu "...",cu ea...{a insistat/m-a trimis la parintele meu}...parintele meu a spus ca NE da dezlegare sa botezam impreuna {"fara sa fim cumetri"}...cu conditia ca ulterior sa ne clarificam situatia...ea avand, din partea parintelui ei duhovnic libertate/dezlegare pt. a clarifica/decide situatia in segmentul ei personal...in urma unor "situatii" pe care nu vreau sa le mentionez.
Inainte de a boteza ea a mentionat parintelui ce a savarsit taina botezului ca vrem sa botezam copilul fara sa fim cumetri...iar ca raspuns, parintele a spus ca " lasa draga ca nu e nici un fel de problema...aici eu decid..iar nas poate fi chiar si parintele copilului,...in caz de necesitate/pericol ca pruncul sa moara, in desert folosindu-se ca materie nisipul"
Va multumesc.

Last edited by florin7; 03.05.2012 at 12:51:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 15:16:30
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 16:22:39
Hristos a Inviat! amatyyy Generalitati 2 10.05.2009 21:20:53
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35