Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2010, 20:00:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Maica Domnului ajutorul nostru nemijlocit pe drumul Pocaintei !

Sectarii vorbesc si folosesc mai tot timpul termenul de Pocainta , dar intorc spatele si nu cinstesc pe Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria . Putem vorbi de o pocainta adevarata fara a cinsti asa cum se cuvine pe Preasfanta Fecioara ? Exista oare crestin adevarat ce nu simte ajutorul dat de Fecioara Maria ? Ajutorul pe care , dintotdeauna , credinciosii l-au primit de la Maica Domnului i-a facut pe acestia sa vesteasca tuturor minunata si grabnica implinire a rugaciunilor de la Dumnezeu prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria . Pentru mine personal , Presfanta Fecioara mi-a ascultat din totdeauna necazurile , durerile si cererile mele . La Sfanta ei icoana am cazut in genunchi cand am intrat in Biserica in urma cu ceva ani in urma cand un mare necaz si suparare ma apasa . Am plans si m-am rugat mult timp la icoana ei ! Ea m-a indemnat sa fac o Sfanta Spovedanie cum n-am mai facut nici cand , si tot ea m-a scos din necazurile mele . De atunci am inmultit rugaciunile catre ea , si tot de atunci cand cad in pacat , ei ma rog si-i spun cele savarsite . Icoanele ei ma privesc in ochi , parca imi vorbesc , iar intalnirea cu sfantul chip al ei imi da putere , nadejde sa ma ridic si sa merg mai departe. Sa multumim Domnului ca suntem Ortodocsi si putem sa o cinstim asa cum trebuie ! Sunt convins ca si pe voi Preasfanta Fecioara va ajuta necontenit pe drumul greu si ingust al Pocaintei , si sincer va spun ca nu stiu ce am fi facut daca ea nu ne-ar fi mijlocitoare directa in fata lui Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2010, 20:40:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Maica noastra, a tuturor!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sectarii vorbesc si folosesc mai tot timpul termenul de Pocainta , dar intorc spatele si nu cinstesc pe Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria . Putem vorbi de o pocainta adevarata fara a cinsti asa cum se cuvine pe Preasfanta Fecioara ? Exista oare crestin adevarat ce nu simte ajutorul dat de Fecioara Maria ? Ajutorul pe care , dintotdeauna , credinciosii l-au primit de la Maica Domnului i-a facut pe acestia sa vesteasca tuturor minunata si grabnica implinire a rugaciunilor de la Dumnezeu prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria . Pentru mine personal , Presfanta Fecioara mi-a ascultat din totdeauna necazurile , durerile si cererile mele . La Sfanta ei icoana am cazut in genunchi cand am intrat in Biserica in urma cu ceva ani in urma cand un mare necaz si suparare ma apasa . Am plans si m-am rugat mult timp la icoana ei ! Ea m-a indemnat sa fac o Sfanta Spovedanie cum n-am mai facut nici cand , si tot ea m-a scos din necazurile mele . De atunci am inmultit rugaciunile catre ea , si tot de atunci cand cad in pacat , ei ma rog si-i spun cele savarsite . Icoanele ei ma privesc in ochi , parca imi vorbesc , iar intalnirea cu sfantul chip al ei imi da putere , nadejde sa ma ridic si sa merg mai departe. Sa multumim Domnului ca suntem Ortodocsi si putem sa o cinstim asa cum trebuie ! Sunt convins ca si pe voi Preasfanta Fecioara va ajuta necontenit pe drumul greu si ingust al Pocaintei , si sincer va spun ca nu stiu ce am fi facut daca ea nu ne-ar fi mijlocitoare directa in fata lui Dumnezeu !
Adevarate si pline de sens cuvintele tale. As adauga ceea ce spune Parintele Arsenie Papacioc cand intri in chilia sa-"Maicuta Domnului este suparata pe noi, crestinii, pentru ca nu-i cerem nimic."Si pe mine m-a ajutat Maica Domnului foarte mult, retraiesc acele clipe cand ma rugam cu lacrimi. Nicio rugaciune adresata Maicii Domnului nu ramane fara raspuns.Sa avem nadejde in mijlocirea Sa spre Fiul Sau preaiubit!Imi place cum ii spune atat de frumos si Eduard-Jenica-"Stapana".
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2010, 20:48:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Pentru Jenica - Focsani !

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Imi place cum ii spune atat de frumos si Eduard-Jenica-"Stapana".
Si pe aceasta cale ii multumesc , caci cu trei-patru ani in urma mi-a trimis prin posta o icoana si un Acatist al Maicii Domnului ce mi-au fost de un real folos . Icoana ( una dintre ele ce o reprezinta pe Maica Domnului cu Pruncul Iisus Hristos ) , se afla la loc de cinste in coltisorul meu de rai ( micul meu altar ) unde arde candela neancetat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2010, 08:52:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi 1 Octombrie a fost sarbatoare mare: "Acoperamantul Maicii Domnului". A fost Hram la noi la catedrala, foarte frumos si cu folos sarbatorit, chiar daca nu cu prea mult fast. Dar am simtit o sarbatoare calda in sufletele tuturor, in ciuda ploii torentiale de afara, care poate i-a descurajat pe multi in a mai participa la slujba tinuta astazi.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2010, 23:03:29
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sectarii vorbesc si folosesc mai tot timpul termenul de Pocainta , dar intorc spatele si nu cinstesc pe Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria . Putem vorbi de o pocainta adevarata fara a cinsti asa cum se cuvine pe Preasfanta Fecioara ? Exista oare crestin adevarat ce nu simte ajutorul dat de Fecioara Maria ? Ajutorul pe care , dintotdeauna , credinciosii l-au primit de la Maica Domnului i-a facut pe acestia sa vesteasca tuturor minunata si grabnica implinire a rugaciunilor de la Dumnezeu prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria . Pentru mine personal , Presfanta Fecioara mi-a ascultat din totdeauna necazurile , durerile si cererile mele . La Sfanta ei icoana am cazut in genunchi cand am intrat in Biserica in urma cu ceva ani in urma cand un mare necaz si suparare ma apasa . Am plans si m-am rugat mult timp la icoana ei ! Ea m-a indemnat sa fac o Sfanta Spovedanie cum n-am mai facut nici cand , si tot ea m-a scos din necazurile mele . De atunci am inmultit rugaciunile catre ea , si tot de atunci cand cad in pacat , ei ma rog si-i spun cele savarsite . Icoanele ei ma privesc in ochi , parca imi vorbesc , iar intalnirea cu sfantul chip al ei imi da putere , nadejde sa ma ridic si sa merg mai departe. Sa multumim Domnului ca suntem Ortodocsi si putem sa o cinstim asa cum trebuie ! Sunt convins ca si pe voi Preasfanta Fecioara va ajuta necontenit pe drumul greu si ingust al Pocaintei , si sincer va spun ca nu stiu ce am fi facut daca ea nu ne-ar fi mijlocitoare directa in fata lui Dumnezeu !
Sfanta Fecioara este cea care ma ajuta necontenit, fara ajutorul careia n-as putea sa rezist in lupta aceasta a vietii... Insa EA e intotdeauna aici, aproape, ma mangaie si-mi da putere... O iubesc si O rog sa ma ierte pentru multele mele greseli si pacate....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2013, 09:02:43
Marinescu Marinescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 35
Implicit O posbila intrebare

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sfanta Fecioara este cea care ma ajuta necontenit, fara ajutorul careia n-as putea sa rezist in lupta aceasta a vietii... Insa EA e intotdeauna aici, aproape, ma mangaie si-mi da putere... O iubesc si O rog sa ma ierte pentru multele mele greseli si pacate....
Ce facem cu Iisus insa? EL care a murit pentru noi si care mijloceste azi in ceruri si e gata sa ne primeasca la EL, cum se simte cand il ignoram?
El e atotputernic, e iubire, e aproape de sufletul zdrobit si gata sa ridice din tarana pe orice muritor care-i cere ajutorul .Pe EL sal inaltam. Lui sa ne inchinam. EL meerita toata cinstea, slava si inchinarea noastra. EL e adevaratul Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni.
Asa spune Sfanta Scriptura. Asa spune Cuvantul lui Dumnezeu care-i adevarul.
Ferice de cel care asculta de Cuvantul lui Dumnezeu. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2013, 09:14:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinescu Vezi mesajul
Ce facem cu Iisus insa? EL care a murit pentru noi si care mijloceste azi in ceruri si e gata sa ne primeasca la EL, cum se simte cand il ignoram?
El e atotputernic, e iubire, e aproape de sufletul zdrobit si gata sa ridice din tarana pe orice muritor care-i cere ajutorul .Pe EL sal inaltam. Lui sa ne inchinam. EL meerita toata cinstea, slava si inchinarea noastra. EL e adevaratul Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni.
Asa spune Sfanta Scriptura. Asa spune Cuvantul lui Dumnezeu care-i adevarul.
Ferice de cel care asculta de Cuvantul lui Dumnezeu. Amin.
Credeti ca daca eu o laud pe Nadia Comaneci asta inseamna ca o dispretuiec sau o ignor pe mama ei? Viziunea dumneavoastra neoprotestanta nu corespunde cu Sfanta Scriptura. Cinstindu-i pe slujitorii Domnului il cinstim pe Domnul.

Domnul nostru Isus Hristos nu numai ca e adevaratul mijlocitor intre Dumnezeu Tatal si oameni, dar e singurul. Cinstind-o si rugandu-ne la sfata Fecioara Maria nu inseamna ca o facem mijlocitoare intre oameni si Dumnezeu Tatal. Ea este mijlocitoare intre oameni si Dumnezeu Fiul, asa cum a fost si la nunta din Cana Galilei.

Last edited by nutucutu; 11.01.2013 at 09:46:41.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2013, 10:12:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Credeti ca daca eu o laud pe Nadia Comaneci asta inseamna ca o dispretuiec sau o ignor pe mama ei? Viziunea dumneavoastra neoprotestanta nu corespunde cu Sfanta Scriptura. Cinstindu-i pe slujitorii Domnului il cinstim pe Domnul.
Iar comparația dumneavoastră demonstrează totala incompatibilitate cu învățătura Sfintei Scripturi. Mamei lui Nadia Comăneci îi conferiți diplome, medalii și cupe de aur? Acestea le merită doar Nadia! Lăsați-o pe ea s-o sărute și să-i declare afecțiunea și dragostea ei de fiică recunoscătoare.

Așijderea, cupele de aur cu tămâie - care sunt rugăciunile credincioșilor (Apoc. 5,8), I se cuvin lui Hristos, nu creaturii Lui ce i-a înlesnit întruparea pe pământ.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2013, 10:59:06
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așijderea, cupele de aur cu tămâie - care sunt rugăciunile credincioșilor (Apoc. 5,8), I se cuvin lui Hristos, nu creaturii Lui ce i-a înlesnit întruparea pe pământ.

dar de unde stiti ca Maica Domnului, in prezent, nu este parte din Dumnezeire? am citit in "Visul Maicii Domnului", ca isi sfatuieste Fiul in multe aspecte, prin urmare de ce nu ar fi obiectul veneratiei noastre?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2013, 11:54:44
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Iar comparația dumneavoastră demonstrează totala incompatibilitate cu învățătura Sfintei Scripturi. Mamei lui Nadia Comăneci îi conferiți diplome, medalii și cupe de aur? Acestea le merită doar Nadia! Lăsați-o pe ea s-o sărute și să-i declare afecțiunea și dragostea ei de fiică recunoscătoare.
Asta e parerea dumneavoastra care poate fi din doua surse: profetesa dumneavoastra sau "experienta personala". Nu am incredere in nici una din aceste surse. Daca Mama Nadiei Comaneci ar fi avortat nu ar fi existat nici o olimpica Nadia Comaneci.Daca sfanta Fecioara n-ar fi acceptat planul Domnului de mantuire, spunand "Iata slujitoarea Domnului, fie mie dupa cuvatul tau", nu stiu care ar fi fost soarta noastra.
Copiii dumneavoastra, ai neoprotestantilor, au tot felul de nume gen Tabita, Ester etc, insa nu au numele alesilor Domnului nostru: Maria, Magdalena, Petru, Pavel... Cel putin Maria e un nume pe care nu l-am auzit la nici un neoprotestat (nu ma refer la cei care au fost ortodocsi. Ma refer la copiii nascuti din neoprotestanti practicanti). De ce atata dispret pentru mama Mantuitorului nostru? Mi-a imposibil sa inteleg.
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așijderea, cupele de aur cu tămâie - care sunt rugăciunile credincioșilor (Apoc. 5,8), I se cuvin lui Hristos, nu creaturii Lui ce i-a înlesnit întruparea pe pământ.
Asta e tot o parere venita din una din cele doua surse, prea putin credibila pentru mine. Nu stiu care este stima si admiratia dumneavoastra pentru Domnul nostru Isus Hristos daca nu sunteti capabili sa o cinstiti pe mama pe care EL a avut-o pe acest pamant si pe care El insusi a cinstit-o. Cinstind-o pe Maica Domnului si sfintii Lui Il cinstim pe Domnul nostru. Dar daca nu intelegeti cuvintele simple rostite de Domnul nostru ("azi", "este") cum o sa cred ca intelegeti lucruri mai complicate?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis N.Priceputu Umanitare 60 29.10.2016 01:53:16
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 21:22:04
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 01:30:10
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 21:54:54
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 12:36:32